فتوشاپ چگونه خلق شد؟

photoshop-aradmag-005

شرکت ادوبی شرکت آمریکایی است که در زمینه تولید نرم‌افزارهای کامپیوتری فعالیت دارد و ادوبی فتوشاپ هم یکی از محصولات پرطرفدار این کمپانی است. شرکت ادوبی در فوریه ۱۹۸۲ در کالیفرنیا به دست چارلز گسچه و جان وارناک تأسیس شد. فتوشاپ را به‌نوعی می‌توان از اولین محصولات شرکت ادوبی دانست.با آراد مگ همراه باشید تا این نرم افزار جادویی را بیشتر بشناسید.

photoshop-aradmag-001

زادگاه اصلی فتوشاپ ایالت میشیگان آمریکا است. «گلن نول» استاد دانشگاهی بود که بسیار به عکاسی علاقه داشت و در تاریکخانه شخصی خود عکس چاپ می‌کرد. در این زمان کامپیوترهای خانگی به‌تازگی راهشان را به خانه‌ها افراد پیداکرده بودند و ترکیب کامپیوتر و تاریکخانه عکاسی جرقه خوبی در ذهن نول ها بود. علاقه نول به عکاسی باعث شد تا فرزندان او هم به این مسیر گرایش پیدا کنند.توماس و جان دو فرزند گلن نول بودند که یکی از آن‌ها به عکاسی علاقه داشت و دیگری با سیستم‌عامل مکینتاش کد نویسی می‌کرد. توماس برای پایان‌نامه‌اش عکاسی کرد و تصاویری تهیه کرد. او قصد داشت تا بخشی از تصاویر را ویرایش کند ولی سیستم‌عامل مکینتاش این قابلیت را نداشت و دست و پای او را بسته بود.

photoshop-aradmag-002

همین اتفاق باعث شد تا توماس دست‌به‌کار شود و برنامه‌ای بنویسد. او چندین برنامه نوشت، جان که برنامه های برادرش را دید تصمیم گرفت تا با همکاری او این برنامه‌ها را تبدیل به یک برنامه جامع کند. دو برادر نرم‌افزارها را یکی کردند و برنامه‌ای به نام Display ساختند. جان ایده‌هایی در زمینه ذخیره فایل‌ها در فرمت‌های مختلف را اجرا کرد.

photoshop-aradmag-003

این دو برادر در سال ۱۹۸۸ نرم‌افزاری بانام Image Pro را خلق کردند. پس از کامل شدن نرم‌افزار، جان پیشنهاد تجاری‌سازی نرم‌افزار پر طرفدارش را با توماس مطرح کرد. جان در آن زمان مشغول بازاریابی در «سیلیکون ولی» بود. خیلی از شرکت‌ها به برنامه آن ها علاقه مند شدند، اما شرکت بارنی اسکن از دیگر شرکت‌ها مشتاق‌تر بود و این نرم افزار را خرید. درنهایت جان و توماس با شرکت بارنی اسکن قرارداد بستند تا این نرم‌افزار را با نام تجاری «فتوشاپ» در کنار اسکنرهای این شرکت به فروش رسانند. در سال ۱۹۸۸ جان یک پیش‌نمایش از برنامه را در شرکت ادوبی به نمایش گذاشت و این اقدام آغازی برای ارائه فتوشاپ توسط ادوبی شد.

نرم‌افزار ادوبی فتوشاپ که در فوریه ۱۹۹۰ میلادی روانه بازار شده بود توسط توماس نول ابداع‌شده بود.

photoshop-aradmag-004

امروز نرم‌افزار فتوشاپ عملکرد بسیار گسترده‌ای دارد و به‌قول‌معروف کاری نیست که نشود با فتوشاپ انجام داد. امروز فتوشاپ برای هر دو سیستم‌عامل ویندوز و مکینتاش عرضه‌شده و از گذشته تا به امروز ۲۵ ورژن فتوشاپ به بازار عرضه‌شده است.

فاطمه محمدی
فوق لیسانس گرافیک و عاشق دنیای شگفت انگیز هنر!هنر همیشه دغدغه اصلی زندگی من بوده،خواندن درباره هنر امروز به یک عادت برای من تبدیل شده،هدف من به اشتراک گذاشتن دریچه ای از تاریخ شگفت انگیز هنر با شماست!