چطور می‌توانیم کیفیت صدا و بلندی آن را در گوشی خود افزایش دهیم؟

تقویت کیفیت صدا
تقویت کیفیت صدا

با وجود تمام پیشرفت‌ها و بهبودهای بسیار چشمگیر و قابل توجه زیادی که روز به روز در گوشی‌های موبایل هوشمند ایجاد می‌شود، ارتقاء کیفیت صدا و بلندی آن یکی از ویژگی‌هایی است که چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد؛ حداقل در گوشی‌های میان رده و پایین رده‌ای که در بازار وجود دارد.

با توجه به این موضوع، می‌توان گفت که همه‌ی گوشی‌های موبایل هوشمند امروزی که در بازار وجود دارند نیز دارای اسپیکرهایی نیستند که کیفیت صدا و بلندی صدای چندان چشمگیر و قابل توجهی داشته باشند که بتوانند باعث شوند شما به صدای استریو و با کیفیتی که گوشی‌تان می‌تواند داشته باشد، غبطه بخورید و از کیفیت صدا در آن کاملا راضی باشید. مشکلات متعدد و مختلفی که در چنین مواردی وجود دارد، به همراه انتخاب بد جایگاه اسپیکر توسط سازندگان و تولید کنندگان گوشی‌های هوشمند امروزی، می‌توانند جزو مهم‌ترین و بزرگ‌ترین موانعی باشند که بین شما و یک تجربه لذت بخش از گوش دادن به موسیقی و صدا در گوشی شما وجود دارد. با توجه به این موضوع، ما امروز در این مطلب سعی کرده‌ایم یک سری راهکار و روش کاربردی به شما آموزش دهیم تا به شما کمک کنیم که با استفاده از آن‌ها بتوانید کیفیت صدا در گوشی موبایل هوشمند خود را ارتقاء و بهبود دهید و در کنار آن، سطح بلندی صدا در آن را نیز افزایش دهید. برای این منظور، شما می‌توانید از یک سری از ابزارهایی که برای تقویت کردن اسپیکر گوشی وجود دارد، استفاده کنید و یا از اپ‌هایی که بلندی صدای گوشی شما را افزایش می‌دهند، استفاده کنید. اما در صورتی که آشنایی و شناخت بیشتر و بهتری از صدا و اسپیکر گوشی خود به دست بیاورید، می‌توانید از روش‌ها و راهکارهای مختلف و زیادی که وجود دارد استفاده کنید تا از طریق آن‌ها کیفیت صدا در گوشی خود را ارتقاء و بهبود دهید. در هر صورت، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر در رابطه با این موضوع و کسب آشنایی بیشتر با تمام این روش‌ها و راهکارهایی که برای تقویت کیفیت و بلندی صدای گوشی شما وجود دارد، همچنان در ادامه این مطلب نیز با ما در مجله اینترنتی آرادمگ همراه باشید.

اما قبل از هر چیز، در ابتدا یک لیست کوتاه از موضوعاتی که ما قصد داریم در این مطلب به آن‌ها بپردازیم را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

 • تنظیمات (Settings) گوشی خود را چک کنید
 • یک اپ موسیقی بهتر روی گوشی خود نصب کنید
 • از یک اپ تقویت کننده اسپیکر و یا تقویت کننده صدا بر روی گوشی خود استفاده کنید
 • یک EQ روی گوشی خود نصب کنید
 • جایگاه و محل قرار گیری اسپیکر گوشی خود را خوب بشناسید و از آن آگاهی داشته باشید
 • چک کنید که آیا قاب یا کیسی که بر روی گوشی خود قرار داده‌اید، خروجی اسپیکر را مسدود نکرده باشد
 • از هدفون برای گوش دادن به موسیقی استفاده کنید
 • از یک اسپیکر هوشمند استفاده کنید
 • بلندی صدای اسپیکر گوشی خود را تقویت کنید

تنظیمات گوشی خود را بررسی کنید

کیفیت صدا
برخی از رابط‌های کاربری در گوشی‌های موبایل هوشمند اندروید به کاربران خود اجازه می‌دهند که از طریق تنظیمات دستگاه خود، خروجی و کیفیت صدا در گوشی خود را شخصی سازی کنند، تغییر دهند و بر اساس سلیقه خود آن را تنظیم کنند.

شما می‌توانید از طریق تنظیمات گوشی خود تجربه صدا در گوشی موبایل هوشمند خود را تنظیم و کمی شخصی سازی کنید. با این وجود، نکته قابل توجهی که باید آن را در نظر داشته باشید، این است که تمام رابط‌های کاربری موجود در سیستم عامل اندروید هم چنین قابلیتی در اختیار کاربران خود قرار نمی‌دهند. بنابراین، روشی که در این بخش به شما پیشنهاد می‌کنیم، ممکن است برای همه عمل نکند. با این وجود، اگر دستگاه گوشی هوشمند شما هم این قابلیت را در اختیار دارد، روش پیاده سازی و اجرای این راهکار بسیار ساده و راحت است و زمانی که شما برای اولین بار این کار را انجام دادید، قادر خواهید بود که در آینده هم به سرعت تنظیمات صدای گوشی خود را تنظیم کنید.

برای گوشی‌های موبایل هوشمند شرکت سامسونگ باید هر دستگاه صوتی که قصد دارید استفاده کنید را متصل کنید (البته، در صورتی که قصد استفاده کردن از یکی از آن‌ها را دارید) و مراحل زیر را انجام دهید.

 1. وارد بخش تنظیمات (Settings) گوشی خود شوید و بخش Sounds and vibration را باز کنید.
 2. در این بخش بر روی گزینه Sound quality and effects ضربه بزنید. اکنون باید چندین گزینه مختلف در برابر شما نمایش داده شود تا تجربه کیفیت صدا در گوشی خود را شخصی سازی و تنظیم کنید.

در رابط کاربری MIUI برای گوشی‌های موبایل هوشمند شرکت شیائومی هم یک تنظیم کننده کیفیت صدا برای هدفون‌ها وجود دارد. شما برای انجام دادن این کار فقط کافی است که هدفون خود را به گوشی خود متصل کنید و نوع هدفونی که استفاده می‌کنید را مشخص کنید. پس از انجام دادن این کار، شما اکنون باید یک انتخاب بین نوع هدفون مورد استفاده خود یعنی هدفون‌هایی که داخل گوش می‌روند و هدفون‌های معمولی داشته باشید. اما رابط کاربری Xperia در گوشی‌های موبایل هوشمند سونی کمی آزادی عمل بیشتری به کاربران خود می‌دهد. این رابط کاربری به شما اجازه می‌دهد که از تنظیمات Clear Audio استفاده کنید و یک Equalizer در اختیار داشته باشید تا بتوانید تغییرات مورد نظر خود را بر روی خروجی صدا اعمال کنید. شما از طریق بخش تنظیمات گوشی Sony Xperia خود می‌توانید به این بخش دسترسی پیدا کنید. و اما در رابط کاربری Sense UI در گوشی‌های موبایل هوشمند شرکت HTC هم می‌توانید گزینه Boom Sound را فعال یا غیر فعال کنید. اما واقعا دلیل واضح و خاصی برای این کار و غیر فعال کردن این گزینه وجود ندارد، زیرا کیفیت صدای گوشی شما بدون آن وحشتناک می‌شود. در رابط‌های کاربری دیگر در گوشی‌های موبایل هوشمند اندروید از قبیل Oxygen یا LG UI و همینطور نسخه خام سیستم عامل اندروید نیز گزینه خاصی برای شخصی سازی و تنظیم کردن خروجی و کیفیت صدا قرار داده نشده است. اما استفاده از اپ‌های ترد پارتی همیشه یک گزینه خوب است.

یک اپ موسیقی جدید دانلود و بر روی گوشی خود نصب کنید

یکی از گزینه‌هایی که همیشه در برابر خود دارید، استفاده و در واقع، جابجا کردن اپ موسیقی پیشفرضی که بر روی گوشی خود در اختیار دارید، با یک اپ ترد پارتی جدید دیگر است که اجازه می‌دهد شما کنترل بیشتری بر روی خروجی و کیفیت صدا در گوشی خود داشته باشید. اما اگر نمی‌دانید که کدام یک از هزاران اپی که در فروشگاه Google Play Store وجود دارند، برای این کار مناسب هستند، ما شما را راهنمایی می‌کنیم تا آن را پیدا کنید. اپ‌های  Poweramp و همینطور PlayerPro بهترین اپ‌های موزیک پلیر پیشنهادی ما هستند که شما در سیستم عامل اندروید می‌توانید پیدا کنید. هر دوی آن‌ها یک بسته کامل و همه کاره برای ایجاد تغییر و تحولات مورد نظر خود در خروجی و کیفیت صدا هستند که به شما اجازه دسترسی پیدا کردن به تنظیمات بسیار متنوع و مختلفی را می‌دهند که از این دست می‌توانیم به کنترل زیر و بم صدا و همچنین تغییر سطح بیس و همینطور تعداد زیادی شخصی سازی و تنظیمات دیگر اشاره کنیم. تنها کاری که باقی مانده تا انجام دهید، این است که یکی از این دو اپ را دانلود و بر روی گوشی خود نصب کنید و حتما اطمینان حاصل کنید که تمام پوشه‌ها و فولدرهای موسیقی که در گوشی خود در اختیار دارید، در تنظیمات این اپ وارد شده و قابل شناساسی هستند.

اما یکی از قابلیت‌های بسیار جذاب و هیجان انگیزی که Poweramp در اختیار شما قرار می‌دهد، این است که یک اکولایزر ۱۰ باند در اختیار شما قرار می‌دهد که شما با استفاده از آن می‌توانید هر نوع تغییری که مد نظر خود دارید، در آن ایجاد و اعمال کنید. البته، نکته‌ای که وجود دارد، این است که اگر بخواهید از تمام قابلیت‌ها و ویژگی‌هایی که Poweramp در اختیار شما می‌تواند قرار دهد برخوردار شوید، باید چند دلاری هم خرج کنید. اما موضوعی که وجود دارد، این است که حتما و کاملا مطمئن باشید که این هزینه‌ای که برای داشتن گزینه‌های شخصی سازی بیشتر در این اپ پرداخت می‌کنید، کاملا ارزشش را دارند.

کیفیت صدا
گاهی اوقات به تنها چیزی که نیاز دارید، یک اپ موزیک پلیر کاربردی و خوب جدید مانند Poweramp Music Player است.

اما پیگیری‌هایی که ما انجام دادیم، نشان داده است که تعداد بسیار زیادی از کاربران یک اپلیکیشن دیگر به اسم PlayerPro را به عنوان بهترین اپ موزیک پلیر موجود برای سیستم عامل اندروید و به عنوان بهترین جایگزین برای اپ موزیک پلیر پیش فرض گوشی‌های هوشمند خود پیشنهاد و معرفی می‌کنند. این نرم افزار کاربری، گزینه‌های شخصی سازی بسیار قابل توجه و زیاد خوبی برای شخصی سازی خروجی صدا بر اساس سلیقه شما در اختیارتان قرار می‌دهد و علاوه بر این، در کنار آن، راه و روش‌های بسیار متنوع و زیادی برای شخصی سازی تجربه بصری خود در حین گوش دادن به موسیقی هم به شما نمایش می‌دهد که می‌توانید لذت ببرید. هزینه دانلود و استفاده از موزیک پلیر PlayerPro به ۳.۹۹ دلار می‌رسد. اما خوشبختانه در کنار آن یک نسخه Trial رایگان هم در اختیار کاربران و علاقه مندان به آن نیز قرار داده شده که می‌توانند استفاده کنند و از برخی از ویژگی‌های آن برخوردار شوند و لذت ببرند. در حال حاضر می‌توانید این اپ را از طریق لینک زیر به صورت رایگان دانلود کنید. اما سعی می‌کنیم در آینده‌ی نزدیک یک مطلب جامع و کامل‌تر درمورد بهترین اپ‌های موزیک پلیر موجود برای گوشی‌های موبایل هوشمند اندروید هم برای شما تهیه کنیم تا با بهترین اپ‌های موجود برای این پلتفرم بیشتر آشنایی پیدا کنید.

از یک اپ تقویت کننده اسپیکر گوشی و یا تقویت کننده سطح صدای آن استفاده کنید

اپ‌های موزیک پلیر مانند نمونه‌هایی که پیش از این در بخش قبلی به شما معرفی کردیم، گزینه‌های بسیار عالی و خوبی هستند که اجازه شخصی سازی‌های زیادی هم به شما می‌دهند. اما صد البته، سطح تغییراتی که می‌توانند ایجاد کنند، تنها به وسعت همان اپ خلاصه می‌شود و در چهارچوب آن است. پس، اگر شما بخواهید که کلا صدای اسپیکر گوشی خود را تقویت کنید، باید چه کار کنید؟ زمانی که صحبت از تقویت صدای کلی گوشی به میان آورده می‌شود، همه چیز کمی سخت‌تر می‌شود و صد البته، کمی هم بحث برانگیز است. زیرا حقیقتی که وجود دارد، این است که علیرغم این که درست مانند هر طبقه بندی و کتگوری دیگری که وجود دارد، در این دسته بندی هم اپ‌های بسیار پرشمار و زیادی وجود دارد که ادعا می‌کنند، می‌توانند این کار را انجام دهند و قابلیت تقویت کردن خروجی صدای گوشی شما را دارند، سازگاری پیدا کردن آن‌ها با گوشی شما و این که اصلا قابل استفاده هستند یا خیر، خودش یک موضوع کاملا مبهم است که هیچ پاسخی برای آن وجود ندارد و در واقع، کار کردن این نوع اپ‌ها به اما و اگرهای زیادی بستگی دارد. اما مهم‌تر از هر چیز، موضوعی که مخالفان این کار مطرح می‌کنند، این است که استفاده کردن از یک نرم افزار ناشناس (که قابل اطمینان بودن یا نبودن آن خودش یک بحث جدا است) برای مجبور کردن اسپیکرهای گوشی شما برای این که از نهایت توان و خروجی خود عملکردی فراتر داشته باشند، در واقع می‌تواند به سخت افزار دستگاه شما صدمه و آسیب‌های زیادی وارد کند که گاها حتی ممکن است غیر قابل جبران باشند.

بنابراین، در حالی که ممکن است شما اپ مناسبی برای این کار و تقویت کردن صدای گوشی خود و افزایش سطح بلندی آن پیدا کنید که با سیستم عامل آن هم سازگاری خوبی داشته باشد، ممکن است خطرناک باشد و یک کار ریسکی است. به هر حال، اگر با وجود تمام خطرات احتمالی که ممکن است وجود داشته باشد، همچنان به انجام دادن این کار علاقه مند هستید و دوست دارید که تحت هر شرایطی این کار را انجام دهید، می‌توانید با مراجعه به لینک زیر یکی از اپ‌هایی که ما برای تقویت کیفیت صدا در گوشی شما پیشنهاد می‌کنیم را امتحان کنید.

یک اپ Equalizer دانلود و بر روی گوشی خود نصب کنید

ابزارهای کنترل صدای پیش فرض که امروزه بر روی اغلب گوشی‌های موجود در بازار وجود دارد، اصلا به هیچ وجه آنچنان که بتوانند یک کنترل کامل و همه جانبه در اختیار کاربران خود برای شخصی سازی کردن خروجی صدا داشته باشند، گسترده و وسیع نیستند. البته، برخی از آن‌ها دارای یک اکولایزر ابتدایی و ساده هستند اما این اکولایزر، فقط در اپ موزیک پلیر پیش فرض نصب شده بر روی دستگاه قابل اجرا شدن است و کار می‌کند و نمی‌تواند در بخش‌های دیگر و یا موزیک پلیرهای دیگر هم کار کند. علاوه بر این، هیچ کنترل خاصی به شما برای تنظیم کردن و شخصی سازی بر روی صداهایی که از طریق موزیک پلیر پخش نمی‌شوند هم نمی‌دهد. نکته بسیار مهم و قابل توجهی که وجود دارد، این است که برای این کار هم یک سری ابزارها و اپ‌های مختلف وجود دارد تا نقش اکولایزر را ایفا کنند. اما باید توجه داشته باشید که هیچ یک از این اپ‌ها معجزه نمی‌کنند؛ مخصوصا در زمانی که سخت افزار گوشی شما به درستی کار نمی‌کند. اما در هر صورت، با ایجاد کردن و انجام دادن یک سری تنظیمات ساده و ابتدایی، کیفیت صدا و خروجی آن در گوشی موبایل هوشمند شما به طور قابل توجه و چشمگیری می‌تواند افزایش و بهبود پیدا کند. پس، بهتر است به جای دست روی دست گذاشتن، یک سر به Google Play Store بزنید و یک اکولایزر مناسب برای خودتان انتخاب کنید. همانطور که اشاره شد، در هر دسته بندی، انتخاب‌های بسیار گسترده و زیادی در گوگل پلی وجود دارد. اما ما در ادامه به شما دو اپ برای انجام دادن تنظیمات و شخصی سازی‌های اکولایزر معرفی می‌کنیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید خروجی صدا و کیفیت آن را در گوشی خود به هر شکلی که دوست دارید، تنظیم کنید. اپ‌های پیشنهادی ما برای استفاده به عنوان اکولایزر، Music Volume EQ و همینطور Bass Booster نام دارند که شما می‌توانید با مراجعه به دو لینک زیر، آن‌ها را تهیه و بر روی گوشی خود نصب کنید.

محل قرار گیری اسپیکر گوشی خود را بشناسید

ممکن است چندان عاقلانه به نظر نرسد، اما اولین چیزی که برای داشتن یک صدای خوب لازم دارید تا بدانید، جایگاه و محل قرار گیری اسپیکر در گوشی موبایل هوشمندتان است و این که بدانید خروجی صدای آن کجا قرار گرفته. تعداد بسیار زیادی از گوشی‌های هوشمندی که در حال حاضر در بازار وجود دارند، دارای اسپیکر مشبک دوگانه هستند. اما اغلب، در تمامی آن‌ها صدا فقط از یکی از این اسپیکرهای مشبک خارج می‌شود. به همین دلیل، برخی از مردم نمی‌دانند که صدا دقیقا از کدام یکی از آن‌ها پخش می‌شود. با توجه به این موضوع، این دسته از افراد، هنگام کار کردن با گوشی خود، با انگشت خروجی صدای آن را مسدود می‌کنند. اگر اسپیکر گوشی شما مسدود شود و راه آن بسته باشد، کیفیت صدا به شدت کاهش پیدا می‌کند و حالت خفتگی می‌گیرد و یا حتی کاملا صدا قطع می‌شود. برای این که اسپیکر و محل دقیق خروج صدا در گوشی خود را پیدا کنید، هر نوع فایل صوتی که در گوشی خود دارید را پخش کنید و حفره‌های مختلفی که بر روی لبه‌های کناری آن وجود دارد را مسدود کنید تا این که متوجه شوید صدا دقیقا از کدام یک از آن ‌ها خارج می‌شود و منبع صدا را پیدا کنید. البته، نباید جایگاه‌های بسیار پرشمار و زیادی در لبه‌های کناری بدنه گوشی شما وجود داشته باشد که محل قرار گیری اسپیکر آن باشد. اما زمانی که منشاء دقیق صدا در گوشی خود را پیدا کنید، متوجه می‌شوید که مشکل از مسدود شدن خروجی صدا با انگشت شما بوده است یا خیر.

کیفیت صدا
دستگاه‌هایی مثل گوشی هوشمند Razer Phone ۲، که تمرکز زیادی بر روی دادن تجربه عالی از کار کردن با محتویات مولتی مدیا در اختیار کاربران خود دارند، معمولا دارای اسپیکرهای بزرگی هستند.

زمانی که از محل قرار گیری دقیق اسپیکر گوشی خود اطلاع پیدا کردید و متوجه شدید که روی پنل جلوی بدنه آن قرار دارد، در لبه پایین قرار گرفته و یا حتی در پنل پشتی گوشی شما قرار دارد، می‌توانید بهتر آن را بشناسید و بدانید که چطور باید گوشی خود را در دست بگیرید تا آن را با انگشت خود مسدود نکنید و همچنین بیشترین شانس ممکن را به اسپیکرهای آن بدهید تا بدرخشند. در هر صورت، باید توجه داشته باشید که اسپیکر گوشی خود را با انگشت خود مسدود نکنید (این یکی از رایج‌ترین مشکلات در پایین آمدن کیفیت و خروجی صدا در حین بازی کردن در گوشی‌های هوشمند و مخصوصا آن‌هایی که اسپیکر خود را در لبه پایین بدنه قرار می‌دهند، به شمار می‌رود). علاوه بر این، توجه داشته باشید که خروجی صدای گوشی خود را در نزدیکی خود قرار دهید تا شفاف‌ترین حالت را تجربه کنید و آن را زیاد از خود دور نکنید.

دقت کنید که کاور یا کیس محافظی که گوشی خود را در آن قرار داده‌اید، محل خروجی اسپیکر آن را مسدود نکرده باشد

اگر شما هم مانند عده بسیار زیادی از کاربران از یک کیس یا قاب محافظ استفاده می‌کنید و گوشی خود را در آن قرار می‌دهید، در هر صورت، بر روی کیفیت و خروجی صدا که از اسپیکرهای اصلی گوشی خود دریافت می‌کنید، تاثیر گذار است. نکته‌ای که وجود دارد، این است که تمام آن ارتعاشاتی که از درون گوشی شما خارج می‌شوند، با لایه اضافی از پلاستیک و یا چرمی که بر روی بدنه گوشی شما برای محافظت از آن کشیده‌اید، به شدت خفه می‌شوند و این کاهش ارتعاشات، چیزی است که سازندگان و تولید کنندگان گوشی شما در زمانی که سیستم اسپیکرهای آن را طراحی و پیاده سازی کرده بودند، در نظر نگرفته بودند و همین باعث می‌شود که کیفیت صدای گوشی شما تحت تاثیر قرار بگیرد و کاهش پیدا کند.

موضوع دیگری که وجود دارد، این است که تمام سازندگان و تولید کنندگان قاب و کیس‌های محافظ، درک چندان دقیقی از ظرافت‌های طراحی گوشی شما ندارند و یا حتی به آن‌ها بی توجه هستند. قطعا شما هم با کیس‌ها و کاورهای محافظی رو به رو شده‌اید که بخش‌های ضروری و مهمی که در گوشی خود در اختیار دارید، مانند جک ۳.۵ میلی متری هدفون، درگاه شارژ و یا حتی میکروفون و اسپیکر آن را مسدود می‌کنند. بنابراین، قبل از این که اقدام به خریداری کردن هر نوع کیس محافظی برای دستگاه خود کنید، حتما و حتما آن را بر روی گوشی خود قرار دهید و تست کنید که هیچ یک از خروجی‌های گوشی شما را مسدود نکرده باشد. البته، تعداد بسیار زیادی از گوشی‌های هوشمندی که امروزه در بازار وجود دارند و به فروش می‌رسند، در جعبه خود دارای یک کیس محافظ سیلیکونی هم هستند که از نظر مسدود سازی خروجی‌های دستگاه، استانداردترین کیس‌های موجود برای آن مدل هستند.

کیفیت صدا
همه گوشی‌ها چنین جایگاه خوبی برای اسپیکرهای خود ندارند. بنابراین، دقت کنید که در حین کار کردن با آن با انگشت خود خروجی آن را مسدود نکنید و یا در حین خرید یک کیس محافظ برای آن، دقت کنید که هیچ یک از خروجی‌های آن را مسدود نکند.

از یک هدفون استفاده کنید

یک حقیقت ساده و بدیهی که وجود دارد، این است که تقریبا تمام اسپیکرهایی که در گوشی‌های موبایل وجود دارند، حتی با استفاده از یک موزیک پلیر عالی و همچنین استفاده از اپ‌های اکولایزر (مانند نمونه‌هایی که ما امروز در این مطلب به شما معرفی کردیم) به اندازه کافی خوب و قدرتمند نیستند که بتوان یک خروجی صدای بسیار باکیفیت و خوب از آن‌ها گرفت. این دقیقا جایی است که داشتن یک جفت هدست خوب می‌تواند به شما برای برطرف کردن این مشکل کمک کند. البته، باید توجه داشته باشید که برخی از تنظیمات صدا که در گوشی شما وجود دارند، بدون متصل کردن هدفون به دستگاه خود، حتی قابلیت کار کردن هم ندارند. ما سعی می‌کنیم در آینده بهترین هدفون‌های موبایلی که در حال حاضر در بازار وجود دارد و شما می‌توانید انتخاب کنید را در قالب یک مطلب جدید به شما معرفی کنیم تا مشاهده کنید که یک جفت هدفون باکیفیت و خوب، چه تفاوت‌های قابل لمس و بزرگی می‌تواند در تجربه و خروجی صدا در گوشی شما برایتان به ارمغان بیاورد. این امر به خاطر این است که همه‌ی هدفون‌هایی که در بازار وجود دارند، با یکدیگر برابر و یکسان نیستند و علاوه بر این، عملکرد هر یک از آن‌ها جدای از حالت عادی، در موقعیت‌های مختلف هم با یکدیگر متفاوت است. با توجه به این موضوع، حتما در هنگام خرید یک جفت هدست جدید دقت کنید که تمام نیازهای شما را در بر بگیرد تا بهترین انتخابی که می‌تواند برای شما مناسب باشد را در اختیار بگیرید.

کیفیت صدا
برای داشتن یک تجربه عالی از گوش دادن به موسیقی و همچنین داشتن یک خروجی قابل قبول و خوب از گوش دادن به هر صدای دیگری در گوشی خود، یکی از بهترین راهکارها استفاده از یک جفت هدست باکیفیت است که می‌توانید خریداری کنید و یا حتی از همان هدفونی که در جعبه گوشی خود وجود دارد، استفاده کنید (البته، در صورتی که هنوز از جعبه آن حذف نشده باشد).

از یک اسپیکر هوشمند استفاده کنید

استفاده کردن از هدفون که در بخش قبلی به شما پیشنهاد کردیم، در حین حرکت عالی است. اما چه کار کنیم که در خانه هم کیفیت صدا قابل قبول باشد و تجربه دلنشینی از گوش دادن به موسیقی داشته باشیم؟ امروزه با فراگیر شدن اینترنت اشیاء و لوازم خانگی هوشمند، عده بسیار زیادی از مردم در کشورهای پیشرفته ترجیح می‌دهند که وقتی به منزل خود می‌رسند، گوشی خود را به گوشه‌ای رها کنند و برای انجام دادن سایر کارهای روزمره و عادی خود از یک دستیار صوتی استفاده کنند. این کارها، می‌تواند شامل سرگرمی‌های مورد علاقه هر شخص، مثل گوش دادن به موسیقی باشد. با استفاده از این ابزارها و گجت‌های هوشمند، دسترسی پیدا کردن به پلی لیست مورد علاقه خود، به سادگیِ درخواست کردن و به زبان آوردن آن شده است. اکنون فقط کافی است که دستور صوتی لازم برای پخش شدن موسیقی را به گوشی یا اسپیکر هوشمند منزل خود بدهید.

امروزه نه تنها اسپیکرهای هوشمند اولیه از قبیل Google Home و یا Amazon Echo به عنوان چنین لوازمی در منزل می‌توانند به کار برده شوند و به عنوان یک اسپیکر موسیقی بزرگ به کار گرفته شوند (خب حداقل، نمونه‌های بزرگ آن‌ها) بلکه، شرکت‌های متخصصی که در حوزه صوت فعالیت می‌کنند، از قبیل JBL و یا Sonos هم اسپیکرهای هوشمند خودشان را تولید و راهی بازار کرده‌اند که دارای دستیار صوتی Alexa و یا Google Assistant هستند که به طور اختصاصی برای آن دسته از افراد حساس به صدا و خوره موسیقی طراحی و ساخته شده‌اند که دوست دارند همیشه بهترین تجربه ممکن از گوش دادن به محتویات صوتی را در اختیار داشته باشند. امروزه انتخاب‌های زیادی برای خریداری یک اسپیکر هوشمند خانگی در برابر افراد قرار دارد اما برخی از بهترین انتخاب‌هایی که در حال حاضر در بازار در دسترس قرار دارند، شامل Polk Command Bar با دستیار صوتی الکسا، اسپیکرهای هوشمند Sonos، اسپیکرهای JBL Link ۳۰۰ و ۵۰۰، اسپیکر مدل LF-S50G از سونی و همینطور Google Home Max می‌شوند. البته، این‌ها تنها تعداد کمی از انتخاب‌ها هستند و برندهای دیگری مانند شیائومی و حتی اپل هم محصولات بسیار عالی و خوبی در این دسته بندی تولید و راهی بازار کرده‌اند.

تقویت سطح بلندی صدای اسپیکر

اگر گوشی شما روت شده است، انتخاب و گزینه‌های بسیار زیادی از اپ‌های مختلف در برابر شما وجود دارد که می‌توانند تنها با چند راهکار و ترفند ساده، از نهایت و حداکثر صدای سیستم اندروید عبور کنند که شما می ‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر در رابطه با این موضوع، راهنماهای مختلفی که درمورد نحوه روت کردن گوشی‌های اندروید وجود دارد را مطالعه و امتحان کنید. اما در صورتی که شما تمایلی به روت کردن گوشی خود ندارید و یا از تغییرات و تحریفاتی که اغلب اپ ‌های تقویت کننده صدا که در Play Store وجود دارند در دستگاه شما ایجاد می ‌کنند، رضایت ندارید، هنوز هم نباید کاملا ناامید شوید. زیرا هنوز هم یک سری کارها وجود دارد که می‌توانید انجام دهید.

اگر بخواهیم بیشتر توضیح دهیم، می‌توانیم بگوییم که شما باید کمی بیشتر درمورد امواج صدا اطلاعات به دست بیاورید. اگر شما گوشی خود را در یک گوشه قرار دهید و خروجی اسپیکر آن را به سمت آن قرار دهید، یک طنین بلندتر و حتی با بیس بیشتر نسبت به حالتی که همینطور آن را روی میز خود رها کنید، به دست خواهید آورد. این روش برای هر شیء و وسیله دیگری که دارید هم صدق می‌کند. گوشی خود را درون یک جعبه کارتن، کاسه و یا حتی یک ظرف شیشه‌ای (صد البته خالی) قرار دهید و سپس شگفت زده خواهید شد که سطح بلندی صدای اسپیکر گوشی شما ناگهان چقدر بلندتر و بیشتر شده است.

آیا شما هیچ وقت اقدام به بهبود دادن صدای گوشی خود کرده‌اید؟ آیا هیچ وقت سعی کرده‌اید که کیفیت صدا و خروجی آن را افزایش دهید؟ آیا هیچ اپ قابل اطمینان و خوبی برای انجام دادن این دو کار و تقویت صدای گوشی خود امتحان کرده‌اید؟ لطفا در بخش نظرات این مطلب ما را در جریان این امر قرار دهید.

  

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.