چطور می‌توان اپ‌ها را به طور مجزا قفل کرد؟

اگر قصد دارید گوشی موبایل خود را در اختیار کسی قرار دهید، ممکن است بهتر باشد که اجازه باز کردن اپ‌های خود را به او ندهید. اما درخواست کردن این کار به طور مستقیم ممکن است برایتان راحت نباشد. پس، بهتر است به دنبال راهی برای قفل کردن اپ‌ها باشید.

WhatsApp, Telegram, Gmail و همچنین گالری عکس‌ها و فیلم‌های گوشی شما و همینطور تعداد زیادی از اپ‌های دیگری که بر روی آن در اختیار دارید، همه و همه می‌توانند شامل اطلاعات محرمانه و شخصی شما باشند که نه تنها شما، بلکه، هیچ یک از ما دوست نداریم کسی آن‌ها را ببیند و یا حتی به آن‌ها دسترسی پیدا کند. اما جای هیچ نگرانی نیست. گوشی‌های موبایل هوشمند امروزی به اندازه کافی توانمند هستند که بتوانند اطلاعات حساس، مهم و شخصی شما را از دسترس افراد سودجو دور نگه دارند. همانطور که از تیتر این مطلب هم می‌توانید حدس بزنید، امروز قصد داریم کمی درمورد نحوه قفل کردن اپ‌ها در گوشی موبایل هوشمندتان با شما صحبت کنیم. برای جلوگیری از دسترسی پیدا کردن افراد سودجو به اطلاعات شخصی شما، باید از اپ‌هایی که می‌توانند برنامه‌ها و اپ‌ها گوشی شما را قفل کنند، استفاده کنید. اما حتما نگران هستید که کدام یک از آن‌ها قابل اعتماد و مطمئن هستند. نگران نباشید. ما در این مطلب، بهترین اپ که برای قفل کردن برنامه‌های گوشی خود می‌توانید از آن استفاده کنید را به شما معرفی خواهیم کرد. بنابراین، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر در رابطه با این موضوع و آگاهی پیدا کردن از بهترین، مطمئن‌ترین و قابل اطمینان‌ترین اپ‌ها برای قفل کردن برنامه‌های گوشی موبایل هوشمند خود، همچنان در ادامه این مطلب نیز با ما در مجله اینترنتی آرادمگ همراه باشید.

ما این مطلب را در سه بخش کلی تقدیم شما خواهیم کرد که شامل موضوعات زیر می‌شوند:

  • روش اول: معرفی بهترین اپ‌ها در سیستم عامل اندروید برای قفل کردن برنامه‌های گوشی موبایل شما
  • روش دوم: مسدود سازی و قفل کردن اپ‌ها با ابزارهایی که در گوشی خود در اختیار دارید
  • نتیجه گیری

روش اول: معرفی بهترین اپ‌ها در سیستم عامل اندروید برای قفل کردن برنامه‌های گوشی

Google Play Store پر از اپ‌های مختلف بسیار زیادی است که برای مسدود سازی و قفل کردن اپ‌ها و برنامه‌های گوشی خود می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. فقط کافی است که app lock را در نوار جست و جوی گوگل پلی استور وارد کنید تا نتیجه‌ی آن، هزاران اپ مختلف را برای شما پیدا کند و نمایش دهد. اما موضوعی که همیشه در چنین مواقع حساسی و مخصوصا برای چنین ابزار مهمی مطرح بوده، بحث امنیت و اعتماد کردن به آن‌ها بوده است. به همین علت ما تصمیم گرفتیم این مطلب را تهیه کنیم تا بهترین انتخاب‌هایی که وجود دارد را به شما معرفی کنیم. انتخاب ما، شامل آن دسته از این اپ‌ها می‌شود که دسترسی چندان زیادی از شما درخواست نمی‌کند و شما اجازه دسترسی به بخش‌های زیادی در گوشی خود را به آن نخواهید داد.

اما قبل از این که شروع به معرفی کردن برخی از این اپ‌ها برای قفل کردن برنامه‌های گوشی شما کنیم، بهتر است یک هشدار بدهیم: اپ‌های قفل کردن برنامه‌های گوشی، یک محافظ واقعی و قطعی از اطلاعات و فایل‌های شخصی شما در برابر افراد سودجو و کنجکاو به شمار نمی‌روند؛ مخصوصا اگر باهوش باشند. این دسته از اپ‌ها در اغلب اوقات حتی قادر نیستند که آخرین محتوای مشاهده شده در یک برنامه را کاملا پنهان کنند. علاوه بر این، آخرین پیام‌های شما نیز قبل از این که صفحه وارد کردن رمزی که تعیین کرده‌اید نمایان شود، می‌توانند به سرعت توسط این افراد خوانده شوند. با توجه به این که رابط کاربری سیستم عامل اندروید و App Locker با یکدیگر بهتر کار می‌کنند، بهتر است شما هم از روش‌های دیگری استفاده کنید که از سیستم نرم افزاری پیش فرض اندروید که توسط خود شرکت گوگل طراحی و ساخته شده است، استفاده کنید. این روش‌ها و همچنین نحوه استفاده کردن از آن‌ها در ادامه این مطلب در اختیار شما قرار داده شده است (روش دوم).

نکته: اگر قصد دارید از این ابزارها و اپ‌ها برای قفل کردن برنامه‌های گوشی خود استفاده کنید، یکی از اولین بخش‌هایی که باید قفل کنید، تنظیمات (Setting) گوشی‌تان است. زیرا در غیر این صورت، یک شخص باهوش که کم‌ترین تجربه ممکن در انجام دادن چنین کارهایی را هم داشته باشد، به راحتی آب خوردن می‌تواند وارد تنظیمات گوشی شما شود و اپ قفل کننده برنامه‌های گوشی شما که برای قفل کردن آن‌ها نصب کرده بودید را پاک کند و آزادانه به همه چیز دسترسی پیدا کند.

App Lock

قفل اپ‌ها
شما با استفاده از برنامه App Lock می‌توانید اپ‌های موجود بر روی گوشی خود را قفل کنید و از PIN، الگو یا اثر انگشت برای محافظت کردن از آن‌ها استفاده کنید.

یکی از این اپ‌ها برای قفل کردن برنامه‌های گوشی شما، App Lock است. موضوعی که وجود دارد، این است که همه چیز را ایمن نگهداری می‌کند و اجازه اسکرین شات گرفتن به شما نخواهد داد. با توجه به این موضوع، ما هم باید مشاهدات خود را از طریق متن به شما توضیح دهیم. اول از همه، باید به این موضوع اشاره کنیم که یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌هایی که App Lock دارد، این است که هیچ مجوز و دسترسی خاصی نیاز ندارد. پروسه فعال سازی و راه‌اندازی آن از شما درخواست می‌کند که نوع قفلی که می‌خواهید بر روی برنامه‌های خود قرار دهید را تعیین کنید. شما می‌توانید PIN، الگو (Pattern) یا در صورت وجود، از سنسور تشخیص اثر انگشت گوشی خود برای این کار استفاده کنید. اما در این صورت، نباید اثر انگشت دست خود را مجددا به این اپ شناسایی کنید. زیرا این اپ از همان اثر انگشت‌هایی که شما پیش از این در گوشی خود ذخیره سازی کرده بودید، برای این کار استفاده خواهد کرد. همین امر به تنهایی باعث می‌شود که با خیال راحت بتوان به آن اعتماد کرد. زیرا این یعنی این اپ نمی‌تواند اثر انگشت دست شما را برای سازندگان و توسعه دهندگان خود ارسال کند و آن را در اختیار آن‌ها قرار دهد.

البته، برای مسائل امنیتی، باید ایمیل آدرس خود را به این اپ بدهید و اگرچه رمز آن را از شما درخواست نمی‌کند، اما اگر تمایلی به این کار ندارید هم می‌توانید این کار را انجام ندهید. سپس این اپ شما را به تنظیمات گوشی شما منتقل می‌کند تا شما دسترسی استفاده از داده‌های خود را به آن بدهید. بدون انجام دادن این کار، این اپ نمی‌تواند به شما اعلام کند که باز شده است. سپس می‌توانید به App Lock برگردید و اپ‌ها و برنامه‌های گوشی خود را که قصد دارید قفل کنید، انتخاب کنید. اپ‌های ضروری و مهمی که قفل کردن آن‌ها بیشتر از بقیه لازم و واجب است، در بالای لیست قابل مشاهده هستند. تنظیمات گوشی شما و WhatsApp جزو اولیت‌های اصلی برای رمزگذاری و قفل کردن هستند. بقیه اپ‌ها هم به ترتیب اولویت و یا بر اساس حروف الفبا چیده شده‌اند.

وقتی که خود من برای تست و آزمایش کردن آن از App Lock استفاده کردم، WhatsApp را مسدود کردم. پس از این کار، وارد صفحه خانگی گوشی خودم شدم و واتس اپ را از بکگراند و حافظه RAM آن هم پاک کردم و مجددا آن را باز کردم. پس از این که آن را به App Lock شناسایی کردم، این اپ مانع از باز شدن و اجرای WhatsApp شد. بنابراین، افراد غریبه دیگر قادر به استفاده کردن و باز کردن واتس اپ در گوشی من نخواهند بود و برای دسترسی پیدا کردن به چت‌ها، مکالمات و تماس‌های من در این اپ، نیاز به وارد کردن PIN، پسورد یا الگویی هستند که من برای آن تعریف کرده‌ام و یا باید از اثر انگشت من برای این کار استفاده کنند. اما موضوعی که وجود دارد، این است که App Lock به اندازه کافی سریع واکنس نشان نمی‌دهد و شخص غریبه هنوز هم فرصت کوتاهی برای این که یک نگاه سریع به چت‌ها داشته باشد، دارد. علیرغم این که App Lock فعال شده و من واتس اپ خود را هم به آن شناسایی کردم تا قفل شود، قفل آن مدت کوتاهی طول می‌کشد تا اعمال شود. بنابراین، همانطور که می‌توانید حدس بزنید، اگر فرد سودجو بسیار پشتکار داشته باشد و چند بار WhatsApp را باز کند و به صفحه خانگی گوشی برگردد و چندین و چند بار به سرعت این کار را تکرار کند، حداقل می‌تواند ببیند که چت‌ها با چه کسی انجام شده است. حتی ممکن است آخرین پیام ارسال یا دریافت شده هم قابل خواندن باشد. به هر حال، این موضوعاتی است که در App Lock وجود دارد و در صورتی که شما قصد استفاده کردن از آن برای قفل کردن اپ‌ها و برنامه‌های گوشی خود دارید، باید از آن‌ها آگاهی داشته باشید. در هر صورت، شما این اپ را می‌توانید با مراجعه به لینک زیر از طریق Google Play Store بر روی گوشی خود دانلود و نصب کنید.

App Lock – Real Fingerprint, Pattern & Password

روش دوم: مسدود سازی و قفل کردن اپ‌ها با استفاده از ابزارهایی که در گوشی خود در اختیار دارید

  • Secure Folder از سامسونگ
قفل اپ‌ها
Secure Folder در گوشی‌های موبایل هوشمند شرکت سامسونگ یک محیط امن و خصوصی واقعی به تمام معنا در اختیار شما قرار می‌دهد

در گوشی‌های موبایل هوشمند شرکت سامسونگ شما می‌توانید اپ‌ها ، تصاویر و همچنین تعداد زیادی از فایل‌های دیگر خود را در Secure Folder ذخیره سازی و نگهداری کنید. این ویژگی، حساب کاربری اصلی شما را با استفاده از یک رمز عبور جداگانه، محافظت می‌کند. یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌هایی که این روش دارد، این است که حتی با روش‌های بیرونی از قبیل استفاده از کردن از یک کابل USB در PC هم نمی‌توانید به اطلاعاتی که در Secure Folder وجود دارند، دسترسی پیدا کنید. موضوعی که وجود دارد، این است که استفاده کردن از Secure Folder به معنی این است که شما نیاز دارید به عنوان مثال، WhatsApp و یا هر یک از اپ‌ها و برنامه‌های دیگری که بر روی گوشی خود دارید و می‌خواهید آن‌ها را از دسترس افراد سودجو دور نگه دارید، باید مجددا و از اول راه‌اندازی کنید. با این حال، هنوز هم اعلان‌ها و notification های شما از Secure Folder به پروفایل اصلی شما ارسال خواهند شد. منوی تنظیمات لوکس و شیک این محیط، تنظیم کردن گزینه‌های حریم شخصی مد نظر شما را بسیار ساده و راحت‌تر از هر زمان دیگری کرده است. در عوض، شما از محافظتی برخوردار هستید که در حد یک سیستم مطمئن و قابل اطمینان است و سطح امنیت آن بسیار بالا است. این موضوع، نفوذ کردن به گوشی شما حتی توسط افراد بسیار ماهر و خبره در این کار را بسیار سخت و دشوار خواهد کرد.

  • Private Space از هوآوی و آنر

رابط کاربری EMUI که شرکت هوآوی در گوشی‌های موبایل هوشمند خودش به کار می‌گیرد نیز چنین ویژگی مشابهی مانند Secure Folder شرکت سامسونگ را در غالب چیزی به اسم Private Space در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. در این ویژگی نیز داده‌ها، اطلاعات، تصاویر و اپ‌ها توسط کاربر اصلی به یک فضای امن دیگر انتقال داده می‌شوند اما تفاوتی که وجود دارد، این است که شما دیگر نیازی به بازیابی اپ‌ها برای قرار دادن آن‌ها در این محیط نخواهید داشت. در واقع، اگر بخواهیم دقیق‌تر توضیح دهیم، می‌نوانیم بگوییم که در عوض، شما یک یوزر یا حساب کاربری دوم در گوشی موبایل هوشمند هوآوی یا آنر خود ایجاد می‌کنید. برای شروع استفاده از این محیط حفاظت شده و منتقل شدن به آن، شما به راحتی می‌توانید یکی دیگر از انگشت‌های خود را به جای انگشت اصلی که برای وارد شدن به یوزر اصلی گوشی خود استفاده می‌کردید، روی صفحه نمایش و یا سنسور جانبی اثر انگشت گوشی خود قرار دهید تا به محیط Private Space منتقل شوید.

ویژگی‌های اندروید برای مسدود سازی اپ‌ها

برخلاف اپ‌ها، که بحث اطمینان و قابل اعتماد بودن همیشه درمورد آن‌ها مطرح بوده و هست، شما با خیال راحت و به راحتی می‌توانید به ویژگی‌های موجود در سیستم عامل اندروید گوشی خود اعتماد کنید. در واقع، آن‌ها به طور کاملا مطمئن و قابل اطمینان کار می‌کنند. اما موضوعی که وجود دارد، این است که متاسفانه در دسترس همه کاربران این سیستم عامل قرار ندارند و همه کاربران آن نمی‌توانند از این مزیت‌ها برخوردار شوند. ویژگی‌هایی که در زیر نام می‌بریم، در پاییز سال ۲۰۱۴ میلادی در نسخه ۵.۰ سیستم عامل اندروید که Lollipop نام داشت، معرفی و اجرا شدند و آغاز به کار کردند.

  • استفاده کردن از حساب کاربری و یوزر دوم
  • رمزگذاری یک اپ

استفاده کردن از یوزر دوم یا حساب کاربری مهمان

اگر اپ‌ها و روش‌هایی که در بالا توضیح دادیم، به اندازه کافی برای شما و قفل کردن برنامه‌هایتان قابل اطمینان نیستند و فکر می‌کنید که نمی‌توانید به آن‌ها اعتماد کنید، باید از قابلیت‌ها و گزینه‌هایی که خود سیستم عامل گوشی شما در اختیارتان قرار می‌دهد، بهره مند شوید. در صورتی که کاربر موقت یا دوستتان که برای مدت کوتاهی قصد استفاده کردن از گوشی شما را دارد، قصد استفاده کردن از پروفایل اصلی موجود بر روی گوشی شما را ندارد، به سرعت می‌توانید با استفاده از ابزارهای ساده و راحتی که سیستم عامل اندروید در اختیار شما قرار می‌دهد، یک حساب کاربری مهمان یا یوزر دوم بر روی گوشی موبایل هوشمند خود ایجاد کنید. شما می‌توانید این کار را از طریق یک دگمه که در بالای تنظیمات سریع در قسمت بالایی صفحه قرار دارد، انجام دهید.

با استفاده از این کار به راحتی می‌توانید یک یوزر جدید ایجاد کنید. بدین ترتیب، هر کسی که به طور موقتی قصد استفاده کردن از گوشی شما را داشته باشد، حساب کاربری اختصاصی خودش را در گوشی شما در اختیار خواهد داشت و یا حتی می‌تواند بدون استفاده کردن از یک حساب کاربری گوگل از آن استفاده کند. این دسته از افراد فقط اجازه خواهند داشت که از طریق Google Play Store اپ‌های مورد نیاز خود را روی گوشی شما نصب کنند و دیگر نمی‌توانند تماس برقرار کنند، پیام کوتاه ارسال کنند و یا به داده‌ها و اطلاعات افراد دیگر دسترسی پیدا کنند. صد البته، لیست قابلیت‌هایی که این افراد به آن‌ها دسترسی پیدا نخواهند کرد، شامل اپ‌ها و برنامه‌های شما هم می‌شوند. در صورتی که شما یک یوزر جدید در گوشی خود ایجاد کرده باشید و حساب کاربری مهمان تنظیم نکرده باشید، حتی می‌توانید گوشی خود را به راحتی و بدون نگرانی بابت دسترسی داشتن او به اطلاعات شما در اختیارش قرار دهید تا او هم بتواند اطلاعاتی که مد نظر دارد را بر روی گوشی شما ذخیره سازی و نگهداری کند. البته، تصمیم نهایی با خود شما است. اما همانطور که اشاره کردیم، وی به هیچ کدام از اطلاعات شما دسترسی پیدا نخواهد کرد.

قفل صفحه نمایش

شاید استفاده از منطق معکوس برای شما مناسب و نتیجه بخش باشد. شما به سادگی می‌توانید تعیین کنید که افراد دیگر از کدام یک از اپ‌ها و برنامه‌های گوشی شما (دقت کنید که فقط یکی از آن‌ها) می‌توانند استفاده کنند. به لطف قفل صفحه نمایش در نسخه ۵.۰ سیستم عامل اندروید به اسم Lollipop، سیستم عامل اندروید اکنون در این امر استاد شده است. شما برای انجام دادن این کار فقط کافی است که به سادگی اپ‌هایی که می‌توانند بدون باز کردن قفل صفحه نمایش مورد استفاده قرار بگیرند و اجرا شوند را Pin کنید. اپ‌هایی که در قفل صفحه نمایش گوشی شما قابل استفاده و اجرا شدن هستند، می‌توانند به روش‌های مختلفی نمایش داده شوند و اجرا شوند. پس از آن، سیستم عامل اندروید موجود بر روی گوشی موبایل هوشمند شما، درخواست وارد کردن رمز عبور یا الگویی که برای آن تعریف کرده بودید خواهد کرد. بنابراین در اصل، همه‌ی اپ‌ها و برنامه‌های موجود بر روی گوشی شما مسدود و قفل خواهند شد؛ به غیر از آن‌هایی که Pin شده‌اند.

نتیجه گیری

استفاده کردن از اپ‌هایی که برای قفل کردن اپ‌ها و برنامه‌ها در سیستم عامل اندروید وجود دارند و می‌توان از آن‌ها استفاده کرد، ممکن است فکر خوبی باشد. اما موضوع قابل توجه و مهمی که وجود دارد، این است که تاثیر آن‌ها بر امنیت سیستم نباید بیش از حد برآورد شود و فکر کنید که تضمین کننده همه چیز هستند. منابع و ابزارهای موجود در سیستم عامل اندروید و یا ویژگی‌هایی که سازندگان و تولید کنندگان در رابط کاربری خود قرار می‌دهند، دارای سطح امنیت و اعتبار بالاتری نسبت به اپ‌هایی هستند که برای قفل کردن برنامه‌ها در دسترس قرار دارند. زیرا به لایه‌های عمیق‌تری دسترسی پیدا می‌کنند و مهم‌تر از هر چیز، پیدا کردن روش‌های دیگر برای دور زدن و یا عبور کردن از سد آن‌ها سخت‌تر از اپ‌هایی است که برای این منظور مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته، هنوز هم ممکن است دلایل قانع کننده زیادی برای استفاده کرن از اپ‌ها و برنامه‌های قفل کننده وجود داشته باشد. اما در نهایت، این شما هستید که باید با نیازهای خود آشنایی داشته باشید و یکی از این دو روش را انتخاب کنید و ببنید کدام یک از آن‌ها بهتر می‌توانند به شما کمک کنند.

در صورتی که شما روش یا اپ‌های دیگری برای قفل کردن اپ‌ها و برنامه‌های گوشی‌های اندروید سراغ دارید و یا حتی از آن‌ها استفاده می‌کنید، لطفا در بخش نظرات این مطلب ما را در جریان قرار دهید. در غیر این صورت، لطفا بگویید که بیشتر ترجیح می‌دهید از کدام یک از این دو روشی که در این مطلب گفتیم، برای این کار و قفل کردن اپ‌های گوشی خود استفاده کنید.

  

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.