ساخت اسلاید مستر در پاورپوینت چطور انجام می‌شود؟

ساخت اسلاید مستر در پاورپوینت

اگر به دنبال تثبیت فایل ایجاد کرده خود در پاورپوینت هستید، می‌توانید از ساخت اسلاید مستر در پاورپوینت استفاده کرده و فایل مورد نظر خود را در تمام طول کار، حفظ نمایید. اسلاید مستر به شما کمک می‌کند تا هر فاکتوری از جمله رنگ، فونت، هدینگ و … را در تمام اسلایدهای خود، یکپارچه نگاه دارید.

ساخت اسلاید مستر در پاورپوینت

برای ساخت اسلاید مستر در پاورپوینت باید مراحل زیر را دنبال کنید:

یک فایل تازه پرزنتیشن باز کرده و روی تب view بروید. در اینجا می‌توانید گزینه اسلاید مستر (Slide Master) را یافته و روی آن کلیک نمایید.

گزینه اسلاید مستر در منو پاورپوینت

پس از این کلیک، فرمت اسلاید مستر مورد نظر به سمت چپ صفحه پاورپوینت آورده می‌شود. به این صورت هر تغییری که شما در متن اسلاید مستر به وجود می‌آورید، در تمام لایه‌های فایل مورد نظرتان، اعمال خواهد شد و نیازی نیست که زحمت مضاعفی برای ایجاد تغییرات لایه‌ای بکشید.

لایه های اسلاید مستر در پاورپوینت

در اینجا سوال به وجود می‌آید که آیا می‎توانیم با وجود فعال کردن slide master در پاورپوینت، همچنان تغییرات تکی در یک لایه یا بخشی از فایل ایجاد کنیم؟ پاسخ این است که آری شما می‌توانید در هر بخش از فایل خود، تغییرات تکی و مجزا ایجاد کنید. اسلاید مستر محدودیتی از این بابت به وجود نمی‌آورد. به واقع این قابلیت یک بردار تک سوی بوده و تنها به کاربر کمک می‌کند تا تغییرات مورد نظر خود را در تمامی صفحات و لایه‌های فایل اعمال کند و این محدودیتی در جهت برعکس به وجود نمی‌آورد.

چطور تم اسلاید مستر را ویرایش کنیم؟

ممکن است شما تصمیم به استفاده از یک تم خاص را داشته باشید؛ در این صورت کلیه تغییرات لازم را از پیش انجام داده و آن‌ها را فیکس نمایید. به این معنا که به طور مثال جای قرارگیری تصاویر یا متن‌های مورد نظر شما، از پیش تعیین شده و ثابت باشد. جهت رسیدن به این منظور، کافی‌ست که در همان تب اسلاید مستر، گزینه Themes را یافته و روی آن کلیک نمایید.

گزینه تم در منو پاورپوینت

با کلیک کردن روی این گزینه، به یک منوی آبشاری دسترسی خواهید داشت. در این منو تمام تم‌های موجود به نمایش درآمده و می‌توانید تم مورد علاقه خود را از میان آن‌ها انتخاب کنید.

تم های پاورپوینت

 

چطور Slide master را تنظیم و شخصی سازی کنیم؟

اما اکنون به هسته اصلی کار و شخصی سازی اسلاید مستر در پاورپوینت می رسیم. اگر به پس زمینه تب اسلاید مستر نگاه کنید، کلیه گزینه‌ها و امکانات موجود در آن را مشاهده خواهید کرد.

شخصی سازی اسلاید مستر در پاورپوینت

هر تنظیم و شخصی سازی خاصی که در نظر داشته باشید، در اینجا وجود دارد. به علاوه با حرکت دادن نمایشگر ماوس خود روی هر یک از تنظیمات، پیش نمایشی از تغییرات را پیش از اعمال نهایی، می‌بینید. این به شما کمک می‌کند تا تصمیم گیری بهتری داشته باشید. همان طور که گفتیم با انتخاب هر تغییر در اینجا، در تمام صفحات فایل همان تغییر اعمال خواهد شد.

تنظیم و شخصی سازی اسلاید مستر در پاورپوینت

چطور چندین slide master در یک فایل ایجاد کنیم؟

اما ممکن است شرایطی به وجود بیاید که شما مایل به ساخت بیش از یک slide master در فایل مورد نظر خود باشید. برای این منظور، مجددا به تب اسلاید مستر وارد شده و روی گزینه Insert Slide Master کلیک کنید.

وارد کردن اسلاید مستر در پاورپوینت

با کلیک روی این گزینه، یک اسلاید مستر جدید دوباره در سمت چپ صفحه نمایش، پدیدار خواهد شد. شما می‌توانید تمام مراحل کار مورد نظر خود را روی آن، طبق چیزی که پیشتر توضیح داده شد، اعمال کرده و سپس روی گزینه Close Master View در سمت راست، کلیک کنید.

گزینه بستن مستر ویو در منو پاورپوینت

اگر مایل به مشاهده اسلایدهای خود باشید، می‌توانید در بخش Slides به تب Home وارد شده و از آن جا به Layout بروید. در اینجا می‌توانید تمام اسلایدها و تم‌های آن‌ها را مشاهده کنید.

گزینه مشاهده اسلایدها و تم ها در منو پاورپوینت

چطور اسلاید مستر شخصی سازی شده خود را ذخیره کنیم؟

اما پس از اعمال تغییرات لازم و انتخاب تم و …، حتما مایل به ذخیره slide master ایجاد شده هستید. برای این منظور روشی ساده و مطابق با کاری که همیشه برای ذخیره سازی فایل‌ها انجام می‌دهیم، وجود دارد: کافی‌ست در هر slide master، به بخش File در منوی بالایی مراجعه کرده و روی گزینه Save As کلیک نمایید. سپس روی گزینه Browse کلیک کرده و تب Other Locations را انتخاب کنید.

ساخت اسلاید مستر در پاورپوینت

در اینجا باید فایل پوشه‌ای به نام Custom Office Templates را یافته و در File، روی Save As Type زده و از منویی که باز می‌شود، گزینه Powerpoint Template را انتخاب کنید. سپس روی گزینه Save در بخش پایینی و سمت راست صفحه کلیک کنید. به این صورت اسلاید مستر شما، ذخیره خواهد شد.

ساخت اسلاید مستر در پاورپوینت

ساخت اسلاید مستر در پاورپوینت

ساخت اسلاید مستر در پاورپوینت

ساخت اسلاید مستر در پاورپوینت

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...