عکس‌های پاک شده در اندروید را چطور می‌توان بازگردانی کرد؟

عکس‌های پاک شده
عکس‌های پاک شده

همه ما حداقل یک بار این تجربه را در گذشته داریم که به طور تصادفی و ناخواسته عکس‌های گوشی خود را پاک کرده‌ایم. اما اگر چیزی را پاک کنیم که کاملا غیر قابل جایگزینی باشد چطور؟ ما در این مطلب به شما نشان می‌دهیم که در چنین شرایطی باید چه کار کنید و عکس‌های پاک شده خود را برگردانید.

اگرچه که همه ما در این چنین موقعیت‌هایی دست و پای خود را گم می‌کنیم، اما اولین کاری که برای بازگردانی عکس‌های پاک شده خود باید انجام دهید، این است که وحشت زده نشوید و آرامش خود را حفظ کنید. قدم بعدی که در مسیر بازگردانی عکس‌های پاک شده خود باید بردارید، این است که سریع عمل کنید و دست دست نکنید. پس از آن، مراحلی که در ادامه توضیح می‌دهیم را انجام دهید. در صورتی که کارهایی که در این مطلب توصیه می‌کنیم را انجام دهید، شانس بسیار زیادی خواهید داشت که بتوانید بدون دردسرهای آنچنان زیادی، عکس‌هایی که به طور اتفاقی پاک کرده‌اید را بازگردانی کنید. پس، فکر نکنید که اگر دستتان اشتباهی خورد و یک عکس را به طور تصادفی از گوشی خود پاک کردید، دیگر هیچ راه بازگشتی ندارید. با این حال، حتما باید توجه داشته باشید که بازیابی و ریکاوری فایل‌های پاک شده، همیشه یک تلاش سخت و دشوار است که شانس موفقیت در آن همیشه هم زیاد نیست و یک بازیابی موفقیت آمیز به فاکتورها و عوامل مختلف زیادی بستگی دارد. در هر صورت، ما تمام تلاش خود را به کار می‌گیریم تا روش‌هایی که بیشترین احتمال موفقیت در آن‌ها وجود دارد را به شما معرفی کنیم. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر در رابطه با این موضوع و آگاهی از روش‌های مختلف بازیابی فایل‌ها و عکس‌های پاک شده همچنان در ادامه این مطلب نیز با ما در مجله اینترنتی آرادمگ همراه باشید.

اما قبل از این که وارد اصل مطلب شویم و نحوه بازیابی فایل‌های پاک شده در اندروید را به شما نشان دهیم، موضوعات اصلی که در این مطلب به آن‌ها خواهیم پرداخت را در قسمت زیر نام می‌بریم.

  • عکس‌های پاک شده را چطور می‌توان با استفاده از یک اپ بازگردانی کرد
  • چطور می‌توان به طور کاملا ایمن از عکس‌های خود بکاپ گرفت

عکس‌های پاک شده را چطور می‌توان با استفاده از یک اپ بازگردانی کرد

اگر که تا به حال تجربه بازگردانی هر یک از فایل‌های پاک شده خود را داشته باشید، می‌دانید که اپ‌های مختلف بسیار زیادی برای گوشی‌های هوشمند اندروید وجود دارد که ادعا می‌کنند عکس‌ها و فایل‌های پاک شده شما را بازگردانی می‌کنند. اگرچه عده بسیار زیادی از جمع آن‌ها حتی اصلا کار هم نمی‌کنند، اما ما به طور کاملا تصادفی با یکی از آن‌ها آشنا شدیم که اپ بازگردنیِ عکس DiskDigger نام دارد. تجربه ما از کار با DiskDigger نشان داد که این اپ نه تنها از سایر اپ‌های دیگری که ادعای انجام این کار را می‌کنند، قابل اطمینان‌تر و معتبرتر هست، بلکه وقتی صحبت از تبلیغات در چنین اپ‌هایی می‌شود نیز به خوبی ثابت کرد که زیاد فضول نیست و سر زده وارد گوشی شما نمی‌شود. همانطور که احتمالا تجربه کردید، ماهیت اینگونه از اپ‌ها کلا این است که سرویس دهنده تبلیغات باشند. البته، نکته قابل توجهی که در این میان وجود دارد، این است که این ابزار روی گوشی‌های روت شده بهتر می‌تواند کار کند.

شما بدون روت کردن گوشی اندروید خود هم می‌توانید از این اپ استفاده کنید و فایل‌های خود را برگردانید. اما نتیجه‌ی حاصله، ممکن است مطلوب شما نباشد.

به هر حال، اولین کاری که باید انجام دهید، این است که وارد فروشگاه گوگل پلی در گوشی اندروید خود شوید و اپ DiskDigger را جست و جو و سپس بر روی گوشی خود نصب کنید. سپس این اپ را اجرا کنید. در صورتی که موفق به پیدا کردن این اپ در گوگل پلی نشدید، می‌توانید از طریق لینک زیر آن را تهیه کنید.

بهتر است که وقتی این اپ را بر روی گوشی خود نصب کردید، اتصال آن به شبکه Wi-Fi را قطع کنید و همچنین، اتصالات داده شبکه را هم همینطور. دلیل انجام این کار هم این است که وقتی یک اطلاعاتی از گوشی شما پاک می ‌شود، چه عکس باشد، چه موسیقی و چه هر نوع فایل، سند یا مدرک دیگری، در واقع تا زمانی که چیزی جایگزین آن نشده باشد، در حافظه دستگاه باقی خواهد ماند و پاک نمی‌شود. علاوه بر این، یکی دیگر از کارهای بسیار ضروری و مهمی که باید انجام دهید، این است که تمام اپ‌های پاک کننده‌ای که روی دستگاه خود دارید را به سرعت متوقف و یا حتی غیر فعال کنید. زیرا این دسته از اپ‌های پاک کننده ممکن است فایل‌هایی که شما به طور تصادفی از گوشی خود پاک کرده‌اید را برای همیشه از بین ببرند و حتی ریکاوری و بازگرانی آن‌ها هم دیگر کاملا غیر ممکن شود.

نکته: نحوه عملکرد DiskDigger در گوشی‌هایی که روت نشده‌اند، به این صورت است که فقط به ریکاوری و بازگردانی عکس‌هایی محدود می‌شود که در حافظه پنهان دستگاه شما قرار دارند و به سبب محدودیتی که دارد، فقط آن‌ها را می‌تواند بازگردانی کند. به طور کلی، این یعنی تصاویر و ویدئوهای بازگردانی شده، به احتمال بسیار زیاد دارای کیفیت پایین‌تری نسبت به کیفیت اصلی خود خواهند بود که حتی ممکن است کاملا غیر قابل تشخیص باشند و کیفیت خود را کاملا از دست داده باشند. ریکاوری و بازگردانی فیلم و عکس‌های پاک شده با رزولوشن و کیفیت اصلی آن‌ها فقط در صورتی امکان پذیر است که شما گوشی خود را روت کرده باشید. البته، این هم باز شرط کافی نیست. شما نسخه Pro این اپ را هم باید داشته باشید تا آن‌ها را با کیفیت کامل و اصلی خود بازگردانی کنید. اگر نمی‌دانید که چطور باید گوشی خود را روت کنید، می‌توانید با جست و جو آموزش‌های این کار را پیدا و روی گوشی خود انجام دهید. همانطور که احتمالا این آموزش‌ها هم هشدار خواهند داد، روت کردن گوشی، آن را بسیار آسیب پذیر خواهد کرد و ضمن باطل کردن گارانتی آن، صدمات دیگری هم وارد خواهد کرد. پس قبل از انجام این کار، کاملا تحقیق کنید و با عوارض آن آشنا شوید.

اگر به تازگی یکی از فایل‌ها یا عکس‌های خود را به طور تصادفی پاک کرده‌اید ممکن است DiskDigger قادر به پیدا کردن این فایل (ها) باشد. اما یکی از مزیت‌های این اپ این است که به شما گزینه می‌دهد تا انتخاب کنید که آیا آن‌ها را در یک فولدر جدید بازگردانی خواهید کرد و یا در یک سرویس ابری از آن‌ها بکاپ خواهید گرفت.

عکس‌های پاک شده
در تجربه کار ما با DiskDigger که قصد تست آن را داشتیم، موفق به پیدا کردن و بازگردانی عکس‌ها شدیم. پس شما هم می‌توانید به آن اعتماد کنید.

در تجربه‌ای که ما از کار با DiskDigger به دست آوردیم، به نظر می‌رسید که در ابتدا قادر به پیدا کردن عکس‌هایی که پاک کرده بودیم نبود. پس از این کمی بیشتر در تنظیمات آن عمیق‌تر شدیم و جست و کردیم، گزینه‌ای را پیدا کردیم که حداقل سایز فایل قابل بازیابی را نشان داده بود. آن را تغییر دادیم و سپس عکس‌های پاک شده خود را پیدا کردیم. همانطور که پیش از این هم در قسمت بالا اشاره کردیم، اگر می‌خواهید که تصاویر یا عکس‌های خود را با کیفیت کامل و اصلی خودشان بازگردانی کنید، نیاز به نسخه Pro این اپ دارید. برای راحتی کار شما، ما لینک دانلود نسخه Pro این اپ را هم کمی بعدتر در اختیار شما قرار داده‌ایم. این نسخه از این اپ کم‌تر از ۴ دلار قیمت دارد و شما تنها با پرداخت ۴ دلار می‌توانید خاطرات خود را مجددا بازگردانی کنید. فکر نمی‌کنیم که این مقدار برای دستاوردی به این بزرگی، چندان چشمگیر و گران باشد.

باید هشدار دهیم که مراقب ویژگی پاک کننده‌ای که درون این اپ وجود دارد، باشید. زیرا کاربران بسیار زیادی تمام عکس‌های قابل بازگردانی روی حافظه گوشی خود را پاک کرده‌اند، فقط به خاطر این که متوجه نبودند این گزینه می‌تواند نه تنها عکس‌هایی که از قصد یا حتی به طور اشتباه پاک کرده بودند، بلکه همه چیز دیگر را هم به طور کامل پاک کند.

زمانی که به هر شکلی که شد، موفق به بازگردانی و ریکاوری فایل‌ها یا عکس‌های پاک شده خود شدید، احتمالا باید اطمینان پیدا کنید که دیگر هرگز چنین اتفاقی رخ نخواهد داد. و همه ما می‌دانیم که پیشگیری بسیار بهتر است درمان است.

چطور در اندروید می‌توانید از عکس‌های خود بکاپ بگیرید

اکنون که توضیح دادیم چطور می‌توانید عکس‌ها و سایر فایل‌های دیگر خود که به طور تصادفی پاک کردید را بازگردانی کنید، قدم بعدی این است که دیگر از تکرار مجدد این اتفاق جلوگیری کنید. برای این هدف، پیشنهاد می‌کنیم که از یک اپ مثل Google Photos در گوشی خود استفاده کنید. بزرگ‌ترین مزیت آن این است که یک حافظه نامحدود برای بکاپ از عکس‌های خود در اختیارتان قرار می‌دهد. البته، آپلود و بکاپ عکس‌ها به صورت نامحدود فقط تا ماه ژوئن ۲۰۲۱ در این اپ امکان پذیر است و از آن به بعد فقط مقدار معینی به صورت رایگان در اختیار شما قرار می‌دهد و برای داشتن حافظه بکاپ بیشتر هم باید اشتراک آن را تهیه کنید که در ازای هر مقدار حافظه بیشتر، مقداری پول باید بپردازید. استفاده از Google Photos فعال هیچ محدودیت خاصی ندارد و تنظیم بکاپ گیری از فایل‌های شما در این اپ هم بسیار ساده و راحت انجام می‌شود.

عکس‌های پاک شده
با استفاده از Google Photos می‌توانید همیشه از عکس‌ها و فیلم‌های گوشی خود بکاپ داشته باشید و علاوه بر این، بر روی تمام دستگاه‌های دیگر خود هم به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

وقتی Google Photos را روی گوشی خود نصب کردید، فقط کافی است که وارد بخش تنظیمات این اپ شوید و سپس گزینه Backup & Sync را انتخاب کنید. پس از وارد شدن به این بخش می‌توانید انتخاب کنید که این اپ هر چند وقت یک بار از عکس‌ها و فیلم‌های گوشی شما بکاپ بگیرد. علاوه بر این، می‌توانید انتخاب کنید که به چه شیوه‌ای هم این کار را انجام دهد. صد البته، پیشنهاد ما این است که هر چقدر که می‌توانید، به طور مرتب از فایل‌های گالری خود با این اپ بکاپ بگیرید. پس هر زمانی که ممکن بود، این کار را انجام دهید. خوشبختانه، کار کردن با Google Photos بسیار ساده و راحت است و شما به راحتی متوجه می‌شوید که هر بخش آن چه کاری می‌تواند انجام دهد. در ادامه لینک دانلود آن را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

آیا شما هم تا به حال چنین تجربه‌های فاجعه بار و وحشتناکی داشتید که به طور کاملا تصادفی یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین اپ‌های گوشی خود را پاک کرده باشید؟ برای بازگردانی آن چه کارهایی انجام دادید؟ آیا اصلا اقدامی برای این کار کردید؟ یا فکر کردید که دیگر هیچ امیدی نیست و برای همیشه با فایل خود خداحافظی کردید؟ لطفا تجربیات خود در رابطه با این موضوع را در بخش کامنت‌های این مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

  

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.