راه‌اندازی گوشی اندروید دقیقا به چه شکلی باید صورت بگیرد؟

راه‌اندازی گوشی اندروید
راه‌اندازی گوشی اندروید

آنباکس کردن و راه‌اندازی گوشی اندروید جدیدی که تازه خریده‌اید، یکی از بهترین حس‌های دنیا است. اما پس از انجام دادن این کار، قدم بعدی که باید انجام داد، راه‌اندازی گوشی اندروید جدیدی است که در اختیار داریم. اما نکاتی وجود دارد که برای این کار باید توجه داشته باشید.

به عبارت دیگر، راه‌اندازی گوشی اندروید به راحتی وارد کردن سیمکارت و روش کردن دستگاه نیست. در واقع، این کار زمانی کافی بود که نوکیا هنوز پادشاه قلمرو گوشی‌های موبایل بود و همانطور که می‌دانید، اکنون سال‌های سال از آن زمان گذشته است. ما در این مطلب قصد داریم نکات مهمی که در هنگام راه‌اندازی گوشی اندروید جدید خود که تازه خریداری کرده‌اید، باید توجه داشته باشید را به شما خاطر نشان کنیم تا از تمام مراحل و قدم‌های لازم برای انجام دادن این کار به بهترین شکل ممکن، آگاهی پیدا کنید و بدانید به چه شکلی باید این کار را انجام دهید تا داده‌ها و اطلاعاتی که در گوشی قبلی خود داشتید را به راحتی بر روی گوشی جدید خود هم در اختیار داشته باشید و در عین حال، در طولانی مدت هم بهترین استفاده را از آن ببرید. در هر صورت، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر در رابطه با این موضوع و آگاهی پیدا کردن از اطلاعاتی که باید درمورد نحوه راه‌اندازی گوشی اندروید جدیدی که تازه خریداری کرده‌اید، بدانید، همچنان در ادامه این مطلب نیز با ما در مجله اینترنتی آرادمگ همراه باشید.

اول از هر چیز، باید توجه و دقت لازم را داشته باشید که تصاویر، اسکرین شات‌ها و حتی برخی از نکته‌هایی که در این مطلب به شما اعلام می‌کنیم و یا نشان می‌دهیم، برای تمام گوشی‌های موبایل هوشمند اندروید قابل اطلاق نیستند و ممکن است یک سری تفاوت‌ها و اختلاف‌های جزئی و ناچیز در آن‌ها وجود داشته باشد. اکنون شاید این سوال برایتان به وجود بیاید که همه‌ی این گوشی‌ها که بر روی یک سیستم عامل واحد از شرکت گوگل به اسم اندروید اجرا می‌شوند. پس دلیل وجود این اختلاف‌ها دقیقا چیست و چرا با یکدیگر تفاوت دارند؟ در پاسخ به این سوال، باید بگوییم که اگرچه همه‌ی گوشی‌های هوشمند اندروید دارای یک سیستم عامل واحد و مشترک با یکدیگر هستند، اما سازندگان و تولید کنندگان مختلفی که در این بازار فعالیت می‌کنند، رابط‌های کاربری متفاوت و مخصوص به خودشان را نیز در اختیار دارند که منجر به ایجاد تفاوت‌های بزرگ زیادی در راه‌اندازی یک گوشی اندروید جدید شده است. علاوه بر این، طراحی و ساخت رابط کاربری و همچنین ویژگی‌هایی که در آن‌ها به کار برده می‌شود نیز در گوشی‌های ساخته شده توسط یک شرکت با شرکت دیگر متفاوت و مجزا هستند. با این اوصاف، شما در هر صورت می‌توانید قدم‌ها و مراحلی که ما در ادامه این مطلب توضیح می‌دهیم و در اختیار شما قرار می‌دهیم را انجام دهید و در صورتی که نیاز به توضیح یا شفاف سازی بیشتری داشتید، در بخش کامنت‌ها و نظرات این مطلب به ما اعلام کنید تا درمورد هر بخشی که نیاز به توضیح دارید، بیشتر شفاف سازی کنیم.

اما برای شفاف سازی بیشتر، ما این مطلب آموزشی درمورد نحوه راه‌اندازی گوشی اندروید که قصد داریم امروز در اختیار شما قرار دهیم را به سه بخش اصلی تقسیم بندی کرده‌ایم که شامل مباحث زیر می‌شوند:

 • قبل از این که گوشی هوشمند جدید خود که تازه خریداری کرده‌اید، روشن کنید
 • راه‌اندازی اولیه و انجام تنظیمات گوشی اندروید جدید
 • شروع به کار کردن با اندروید

قبل از روشن کردن گوشی هوشمند اندروید جدید خود که خریداری کرده‌اید: (در صورتی که شارژ ندارد) آن را شارژ کنید و سیمکارت خود را وارد کنید

وقتی گوشی خود را برای اولین بار آنباکس می‌کنید و آن را از جعبه خود بیرون می‌آورید، معمولا مشاهده می‌کنید که باتری آن مقداری شارژ در اختیار دارد. شاژر موجود در گوشی جدیدی که تازه خریداری کرده‌اید، معمولا برای راه‌اندازی اولیه این گوشی موبایل هوشمند جدید و انجام دادن مراحل اولیه این کار کافی است و نیازی نیست که مثل گوشی‌های قدیمی آن را چندین ساعت به شارژ متصل کنید و سپس به استفاده کردن از آن بپردازید. این کار اکنون منسوخ شده است و نه تنها خوب نیست، بلکه باعث وارد شدن صدمه و آسیب‌های جدی به باتری دستگاه شما هم خواهد شد. اما با این وجود، هنوز هم برای راه‌اندازی کردن یک گوشی هوشمند جدید، باید قبل از انجام دادن این کار، میزان شارژ موجود در آن را به خوبی بررسی کنید و ببینید که آیا به کمی شارژ بیشتر نیاز پیدا خواهد کرد یا نه. از سوی دیگر، راهکار دیگری که برای انجام دادن این کار وجود دارد، این است که گوشی موبایل هوشمند جدید خود را به شارژر آن متصل کنید و در هنگام اتصال به شارژ، مراحل راه‌اندازی اولیه آن را هم انجام دهید تا گوشی شما در صورتی که شارژ کافی برای انجام دادن ستاپ اولیه در اختیار ندارد، در همان روز اول، از کمبود شارژ، خاموش نشود. در غیر این صورت، اگر فکر می‌کنید که میزان شارژ موجود در آن به اندازه کافی زیاد هست که در طی انجام دادن مراحل راه‌اندازی اولیه از کمبود شارژ خاموش نشود، می‌توانید به طور مستقیم و بدون نیاز به متصل کردن آن به شارژر شروع به استفاده کردن از آن کنید. البته، باید توجه داشته باشید که گوشی‌های هوشمند امروزی، معمولا بیشتر از ۵۰ درصد شارژ در اختیار دارند که برای انجام دادن مراحل راه‌اندازی اولیه آن‌ها، حتی بیش از حدی که نیاز دارند، است.

یکی دیگر از کارهایی که قبل از راه‌اندازی کردن گوشی اندروید جدید خود باید انجام دهید، این است که سیمکارت خود را وارد کنید. اگر جعبه گوشی موبایل هوشمند جدید خود را خوب بگردید، یک سوزن مخصوص خارج کردن سیمکارت در آن پیدا خواهید کرد که می‌توانید از آن برای بیرون آوردن و خارج کردن درگاه سیمکارت آن استفاده کنید. پس از این که سوزن مخصوص را پیدا کردید، به دنبال یک حفره بسیار ریز بر روی بدنه گوشی باشید (که امروزه در بسیاری از گوشی‌های اندروید در لبه سمت چپ بدنه آن‌ها قرار دارد) که معمولا به شکل یک بیضی کشیده شده می‌باشد و کمی هم در بدنه دستگاه فرورفتگی دارد. کافی است که سوزن مخصوص را وارد این حفره ریز کنید و کمی فشار دهید تا اسلات و درگاه سیمکارت گوشی، از آن خارج شود. این اسلات ممکن است دارای سه جایگاه باشد که شامل دو سیمکارت نانو و یک کارت حافظه جانبی micro SD می‌شود و یا دارای دو جایگاه باشد که اصطلاحاً درگاه ترکیبی هم گفته می‌شود و اجازه استفاده از دو سیمکارت نانو به صورت همزمان و یا یک سیمکارت و یک کارت حافظه جانبی micro SD به کاربران خود می‌دهد.

اکنون باید درگاه و اسلات سیمکارت را از بدنه دستگاه خود بیرون بیاورید و سیمکارت خود را بر اساس الگو و طرحی که بر روی آن وجود دارد، در آن قرار دهید. به طور معمول، روی خود بدنه اسلات و درگاه سیمکارت، یک نشانه بسیار کوچک و ریز کشیده شده است که جهت قرار دادن سیمکارت در این اسلات را نمایش می‌دهد. اما برخی از مدل‌ها هم ممکن است فاقد این نشانه باشند. به هر حال، با توجه به این که همیشه یک گوشه از سیمکارت دارای بریدگی است و همین الگوی طراحی و شکل ظاهری بر روی درگاه سیمکارت هم وجود دارد، فقط یک حالت صحیح برای قرار دادن سیمکارت درون آن وجود دارد و اگر سیمکارت را اشتباه وارد آن کنید، کاملا مشخص است. علاوه بر این، طراحی این اسلات که وارد بدنه گوشی می‌شود نیز امروزه به شکلی انجام می‌شود که اگر سیمکارت اشتباه وارد شده باشد، اسلات سیمکارت داخل بدنه نمی‌رود؛ در صورتی که اگر درست و صحیح وارد شده باشد، به راحتی و بدون نیاز به فشار اضافی، وارد بدنه می‌شود. به هر حال، اکنون باید سیمکارت را وارد دستگاه خود کنید و آماده روشن کردن آن شوید. مجددا خاطر نشان می‌کنیم که اگر سیمکارت را به صورت صحیح وارد کرده باشید، اسلات سیمکارت به راحتی و بدون نیاز به فشار اضافی درون بدنه قرار می‌گیرد. در صورتی که متوجه شدید سیمکارتی که وارد کردید، گیر کرده و یا مانع از وارد شدن درگاه آن به بدنه گوشی شما شده است، اسلات را مجددا از جایگاه خود بیرون بیاورید و دوباره سعی کنید تا سیمکارت را به درستی در جایگاه خود قرار دهید.

نکته: در صورتی که حافظه موجود در دستگاه برایتان کافی نبوده و یک کارت حافظه جانبی micro SD هم در کنار آن خریداری کرده‌اید، این کارت حافظه را نیز می‌توانید به همین شکل که برای وارد کردن سیمکارت توضیح دادیم، وارد بدنه دستگاه خود کنید. اکنون با خیال راحت دگمه پاور گوشی جدیدی که خریداری کرده‌اید را برای چند ثانیه فشار دهید و نگه دارید تا روشن شود.

راه‌اندازی اولیه

راه‌اندازی گوشی اندروید
راه‌اندازی گوشی اندروید شما را به سوی مهم‌ترین مراحل و قدم‌ها برای انجام دادن این کار راهنمایی و هدایت می‌کند

زمانی که گوشی موبایل هوشمند اندروید جدید خود که تازه خریداری کرده‌اید را برای اولین بار روشن می‌کنید، تا جایی که می‌توانید، برای کامل انجام دادن مراحل راه‌اندازی اولیه گوشی اندروید خود، یک سیمکارت و رمز عبور Wi-Fi آماده کنید. زیرا در برخی از مراحل انجام این کار، برای این که همه چیز را کامل و تمیز انجام دهید، نیاز به اتصال به اینترنت پیدا خواهید کرد. در طی این پروسه، گوشی هوشمند جدید شما قطعا سعی می‌کند که به Google متصل شود و احتمالا برای انجام دادن مراحل راه‌اندازی اولیه به طور کامل، ممکن است به حساب کاربری سازنده خود هم متصل شود. موضوع بسیار مهمی که حتما باید به آن توجه داشته باشید، این است که انجام ندادن این دو کار، قطعا ضرری برای گوشی شما نخواهد داشت. اما انجام دادن آن‌ها، یک سری ویژگی‌های اضافی و جدید را بازگشایی خواهد کرد که کار شما را برای بازگردانی اطلاعاتی که بر روی گوشی قبلی خود در اختیار داشتید، بسیار بسیار راحت و ساده خواهد کرد و علاوه بر این، یک سری مزیت و برتری دیگر هم دارد که در نکات بعدی در این مطلب به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. در واقع، پیشنهاد می‌کنیم که برای این که همه چیز کامل و تمیز انجام شود، آن‌ها را انجام دهید.

یک سوال بسیار بزرگ و مهم: آیا باید از اکانت و حساب کاربری Google خود هم استفاده کنیم؟

برای شرکت‌های مهمی که در زمینه تولید و ساخت گوشی‌های موبایل هوشمند اندروید فعالیت می‌کنند، مثل سامسونگ و هوآوی و شیائومی و تمام برندهای دیگری که در این زمینه فعالیت می‌کنند، برای این که سیستم عامل اندروید را به صورت رایگان از خود گوگل دریافت کنند، از آن‌ها درخواست می‌شود که برخی از اپلیکیشن‌های این شرکت را به صورت پیش فرض بر روی دستگاه‌های خود نصب کنند و در دسترس قرار دهند. به عبارت دیگر، شرط استفاده از سیستم عامل اندروید برای سازندگانی که در این بازار فعالیت می‌کنند، این است که تعدادی از اپلیکیشن‌های گوگل را به صورت پیش فرض بر روی دستگاه‌های خود در دسترس قرار دهند و نصب کنند. از این رو، گوشی موبایل هوشمند جدیدی که شما از هر کدام از این برندهایی که در این بازار فعالیت می‌کنند، خریداری کرده‌اید نیز از شما درخواست می‌کند که یک حساب کاربری گوگل به صورت رایگان راه‌اندازی کنید. اما به غیر از اهداف تجاری و مسائل مربوط به آن، در اختیار داشتن یک حساب کاربری گوگل یک سری مزیت بسیار کاربردی و مفید هم برای شما دارد که برخی از آن‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • دریافت اپلیکیشن‌های مورد نیاز شما و تمام آپدیت‌های جدید آن‌ها از طریق Google Play Store
 • بهبود پیدا کردن امنیت و راحت بودن خیال شما از مسائل امنیتی و حفاظت بیشتر در برابر ویروس‌ها و بدافزارهای احتمالی موجود در برخی از اپ‌ها
 • در اختیار داشتن همیشگی بکاپ‌های رایگان از تمام اطلاعات دستگاه شما از قبیل تنظیمات، عکس‌ها و مخاطبین
 • برخوردار بودن از جایگزین‌های گوگل

دریافت کردن اپ‌ها از Google Play Store

با در اختیار داشتن یک حساب کاربری گوگل، شما اجازه دسترسی پیدا کردن به Google Play Store به صورت کاملا رایگان خواهید داشت. این یک امر کاملا ضروری و حیاتی به شمار می‌رود چرا که Google Play Store دارای تمام اپلیکیشن‌های تایید شده، برای دانلود است تا در اختیار شما قرار داده شوند. به عنوان نمونه، می‌توانیم به اپلیکیشن و برنامه‌هایی اشاره کنیم که قابلیت‌های بیشتری در گوشی موبایل هوشمند شما فعال و در دسترس قرار خواهند داد و یا باعث بهبود پیدا کردن عملکرد آن می‌شوند. علاوه بر این، شما قادر خواهید بود که به دریافت کردن آپدیت‌های جدید از طریق Google Play Store همچنان ادامه دهید و تمام اپ‌های تایید شده‌ای که بر روی دستگاه خود در اختیار دارید را آپدیت شده و به روز نگه دارید تا بتوانید از جدیدترین امکانات و قابلیت‌هایی که به آن‌ها اضافه می‌شود، برخوردار شوید.

اگر پیش از این یک حساب کاربری گوگل در اختیار داشتید و یا در گوشی قبلی خود از امکانات و قابلیت‌های آن که در دسترس شما قرار می‌دهد، برخوردار بودید و استفاده می‌کردید، اکنون باید در آن Sign in کنید. شما می‌توانید از آدرس Gmail خود و یا حساب کاربری که سال‌ها قبل در YouTube راه‌اندازی کرده بودید، به عنوان حساب کاربری گوگل خود استفاده کنید. در غیر این صورت، گزینه No را انتخاب کنید و با آدرس ایمیل قبلی و یا یک آدرس جدید یک حساب کاربری جدید راه‌اندازی کنید. زمانی که این کار را انجام دادید گوگل از شما روش پرداخت‌های خود را سوال می‌کند (برای خریدهای احتمالی که ممکن است در آینده از طریق Google Play Store انجام دهید) و همچنین یک سری اطلاعات شخصی دیگر هم از شما درخواست می‌کند که برای تکمیل شدن اطلاعات موجود در حساب کاربری خود باید وارد کنید. البته، برای ما که در ایران هستیم،‌ این موارد (مخصوصا گزینه اول، یعنی روش پرداخت) کاربرد ندارند و جای نگرانی زیادی هم نیست. شما به راحتی می‌توانید آن را Skip کنید.

بهبود امنیت و محافظت از اطلاعات شخصی

شما با راه‌اندازی و استفاده از یک حساب کاربری گوگل که در مراحل اولیه راه‌اندازی گوشی اندروید جدید شما درخواست می‌شود، به یک سرویس تحت وب که با اسم Find My Device شناخته می‌شود، دسترسی پیدا خواهید کرد. شاید الان نیازی به استفاده از امکانات آن نداشته باشید. اما اگر گوشی خود را در جایی گذاشته باشید و فراموش کرده باشید، ابزاری کاربردی‌تر و بهتر از آن پیدا نخواهید کرد. Find My Device به شما اجازه خواهد داد تا گوشی موبایل هوشمند خود را از راه دور به صدا در بیاورید تا اگر آن را کم کرده‌اید، پیدا شود و یا اگر گم شده باشد، آن را قفل، پاک سازی و یا ریست کنید؛ البته، در صورتی که به اینترنت متصل و روشن باشد.

راه‌اندازی گوشی اندروید
شما با استفاده از ابزار Find My Device می‌توانید مکان و جایگاه گوشی موبایل هوشمند اندروید خود را بر روی نقشه پیدا کنید

علاوه بر این، یک قفل فعال سازی مجدد نیز در حساب کاربری گوگل تنظیم شده و قرار گرفته است. اگر شخصی که گوشی شما را به سرقت برده، آن را در حالت ریکاوری به تنظیمات کارخانه ریست کند، پس از اولین باری که مجددا دستگاهتان روشن شود، درخواست وارد کردن حساب کاربری شما را خواهد کرد. در صورتی که سارق به حساب کاربری گوگل شما و رمز عبور آن دسترسی نداشته باشد، اصلا و به هیچ وجه قادر به انجام دادن هیچ کاری با گوشی شما نخواهد بود. به عبارت دیگر، گوشی شما برای او یک دستگاهِ بلااستفاده و به درد نخور خواهد بود.

بکاپ‌گیری رایگان از مخاطبین شما، ایمیل‌ها، قرارها و ملاقات‌های کاری و غیره، تنظیمات، تصاویر و هر چیز دیگری که بر روی گوشی خود دارید

منطقی است که گوگل به عنوان یک خدمات دهنده و تامین کننده سرویس، فعالیت‌های اینترنت محور مختلفی که شما در گوشی هوشمند اندروید خود انجام می‌دهید را ضبط کند، بکاپ بگیرد و سینک کند. در راستای این امر، در اختیار داشتن یک حساب کاربری گوگل با دسترسی پیدا کردن به مخاطبین، ایمیل‌ها، بوک مارک‌های مرورگر، قرارهای کاری و غیره، تصاویر، یادداشت‌ها، فایل‌ها و تمام اطلاعات شخصی دیگر شما در دستگاه‌های مختلفی که در اختیار دارید، به شما اجازه می‌دهد که به سادگی به آن‌ها دسترسی پیدا کنید و همچنین تغییر و تحولاتی که مد نظر دارید را در آن‌ها اِعمال کنید. با این روش، در صورتی که هر زمانی شما خدای نکرده گوشی خود را گم کنید و کسی آن را به سرقت ببرد، و یا حتی نیاز به راه‌اندازی یک گوشی اندروید جدید داشته باشید، تمام اطلاعات خود را به صورت بکاپ گرفته شده در فضای ابری در اختیار خواهید داشت و آن‌ها را هیچ وقت از دست نخواهید داد. ما در ادامه این مطلب و بخش‌های بعدی توضیح خواهیم داد که چطور می‌توانید بکاپ ‌های اضافی و یا داده‌های خود را ریستور و بازگردانی کنید.

جایگزین‌های حساب کاربری گوگل

برخی از سازندگان و تولید کنندگان گوشی‌های موبایل هوشمند اندروید از قبیل سامسونگ و هوآوی و شیائومی و برخی دیگر از آن‌ها، زمانی که کار راه‌اندازی اولیه گوشی اندروید خود را انجام دادید و آن را به اتمام رساندید، از شما درخواست می‌کنند که یک حساب کاربری دیگر هم ایجاد کنید. این کار، معمولا شامل یک سری سرویس‌های جایگزین و اضافیِ بیشتر خواهد شد که می‌توانند از به سرقت رفتن اطلاعات شما توسط افراد سودجو جلوگیری کنند و یا برای بکاپ گرفتن، مخاطبان، تنظیمات، عکس‌ها و تمام اطلاعات شخصی دیگری که شما در اختیار دارید، به کار می‌روند که باز هم اجباری نیست؛ اما صد درصد، در اختیار داشتن آن‌ها بسیار بسیار بهتر از در اختیار نداشتن آن‌ها است و مزیت‌هایی که انجام دادن این کار به شما می‌دهد، بسیار زیاد هستند. با این وجود، شما برای پیدا و نصب کردن اپلیکیشن‌های جدید و همینطور آپدیت کردن آن‌ها، باید به استفاده کردن از گوگل و Play Store متکی بمانید. علاوه بر این، اگرچه که جایگزین‌های معتبر بسیار پرشمار و زیادی برای Play Store از قبیل کافه بازار و مراجع دیگری در ایران و تعداد بسیار زیادی از کشورهای دیگر دنیا وجود دارد، اما حقیقتی که وجود دارد، این است که هیچ یک از آن‌ها خدمات و سرویس‌هایی به گستردگی گوگل در اختیار کاربران قرار نمی‌دهند. هوآوی و سامسونگ و همینطور شیائومی، اپ استورهای فرست پارتی خود را بر روی گوشی‌های هوشمند خود که به فروش می‌رسانند، در دسترس قرار می‌دهند. این در حالی است که معمولا شما می‌توانید در اپ استور و فروشگاه‌های آن‌ها اپلیکیشن‌هایی را پیدا کنید که ممکن است در Google Play Store در دسترس قرار نداشته باشند. در این شرایط، در اختیار داشتن حساب کاربری سازنده و تولید کننده گوشی هوشمند جدید اندروید شما که قصد راه‌اندازی کردن اولیه آن را دارید، لازم است. اما همانطور که اشاره کردیم، شما بدون در اختیار داشتن آن هم با مشکل چندان بزرگ و مهمی مواجه نخواهید شد.

منتقل کردن اطلاعات از گوشی هوشمند قدیمی و قبلی خود

ما فرض را بر این می‌گیریم که شما قبلا هم یک گوشی هوشمند اندروید در اختیار داشتید. با توجه به این موضوع، سوالی که برای عده بسیار زیادی از کاربران در هنگام راه‌اندازی گوشی اندروید جدید آن‌ها برایشان به وجود می‌آید، این است که: چطور می‌توانم اطلاعات خود را از گوشی هوشمند قبلی خودم به گوشی جدیدی که خریداری کرده‌ام، منتقل کنم؟ حقیقت امر این است راه‌ها و روش‌های زیادی برای انجام دادن این کار وجود دارد که تقریبا تمام آن‌ها به به استفاده از سیستم‌های ابری و ذخیره سازی مجازی متکی هستند و البته، تعداد انگشت شماری راهکار سنتی با استفاده از سیم و کامپیوترهای شخصی هم وجود دارد که فعلا کاری به آن‌ها نداریم و به خاطر فرصت کمی که در این مطلب وجود دارد، نمی ‌توانیم آن‌ها را توضیح دهیم. اما ساده‌ترین، بهترین و قابل اعتمادترین روش، استفاده از حساب کاربری گوگل است.

روش انجام یک شروع عالی در گوشی هوشمند اندروید جدید شما

 • تنظیم و انتخاب کردن یک قفل ایمن و مطمئن برای صفحه گوشی شما
 • نصب کردن آپدیت‌های اندروید و سیستم عامل گوشی شما
 • سازمان دهی اپلیکیشن‌های شما
 • شخصی سازی کردن بکگراند، زنگ تماس و تنظیمات شخصی دیگر
 • بکاپ گرفتن از عکس‌های شما

تنظیم و انتخاب کردن یک قفل ایمن و مطمئن برای صفحه گوشی شما

برای جلوگیری کردن از این که افراد سودجو و یا هر شخص دیگری از گوشی شما استفاده و یا سواستفاده‌ احتمالی کند، حتما و حتما باید آن را با استفاده از یک PIN، پسورد و یا الگو (Pattern) محافظت کنید. البته، امروزه تقریبا تمام گوشی‌های موبایل هوشمند اندروید دارای یک سنسور تشخیص اثر انگشت هستند و این ویژگی را در اختیار دارند. در اختیار داشتن این سنسور و استفاده کردن شما از آن باعث می‌شود که بازگشایی کردن ایمن دستگاه شما، به یک پروسه بسیار ساده و راحت تبدیل شود. بازگشایی کردن قفل دستگاه و صفحه نمایش آن با استفاده از سیستم تشخیص چهره و Face Recognition نیز یکی دیگر از راه و روش‌های رایج و مرسومی است که سازندگان و تولید کنندگان گوشی‌های موبایل هوشمند، امروزه در دستگاه‌ها و محصولات خود به کار می‌گیرند. البته که، همیشه بحث امنیت وجود داشته و گفته می‌شود که سیستم تشخیص چهره در مقایسه با سنسور تشخیص اثر انگشت از امنیت کم‌تری برخوردار است. اما موضوع قابل توجه و مهم دیگری که باید از آن آگاهی داشته باشید، این است که در صورتی که شما از این روش بیومتریک برای بازگشایی کردن قفل دستگاه خود که اشاره کردیم، استفاده کنید، علاوه بر آن، باید یک PIN، پسورد و یا الگو هم برای دستگاه خود تعریف کنید تا به عنوان بکاپ از آن استفاده کنید و در صورتی که به هر دلیلی پروسه بازگشایی کردن قفل دستگاه شما به روش بیومتریک موفقیت آمیز نبود، با استفاده از آن بتوانید دستگاه خود را بازگشایی کنید. به عنوان مثال، مواردی که ممکن است به این جایگزین نیاز پیدا کنید، زمانی است که انگشتان شما خیس باشد و یا در صورتی که از Face Unlock استفاده کرده باشید، ممکن است در تاریکی و نور کم قادر به تشخیص دادن چهره شما نباشد.

راه‌اندازی گوشی اندروید
سنسورهای تشخیص اثر انگشت این روزها به روش‌های مختلفی در گوشی‌های موبایل هوشمند پیاده سازی، اجرا و اعمال می‌شوند. ممکن است روی لبه کناری بدنه آن قرار داده شده باشند، در پنل پشتی بدنه وجود داشته باشند و نمونه‌های پیشرفته‌تری که در گوشی‌های پرچمدار و رده بالا وجود دارند نیز در زیر صفحه نمایش قرار دارند.

قفل کردن صفحه نمایش به روش‌های بیومتریک یک سری مزیت‌ها و برتری‌های دیگر هم دارد که سعی می‌کنیم در مقاله‌های بعدی درمورد آن‌ها توضیح دهیم. اما باید توجه داشته باشید که: در صورتی که پسورد خود را فراموش کرده باشید، یک سری روش‌ها و متدهای دیگر هم در اختیارتان قرار دارد که شاید پروسه بازگشایی کردن گوشی شما را سخت و پیچیده‌تر کنند، اما هنوز هم این کار امکان پذیر و قابل انجام خواهد بود که ما فرصت کافی برای توضیح بیشتر درمورد آن‌ها در این مطلب نداریم اما سعی می‌کنیم در فرصت‌های بعدی به آن‌ها بپردازیم.

نصب کردن آپدیت‌های نرم افزاری سیستم عامل

به احتمال زیاد گوشی موبایل هوشمند شما قرار است به طور مداوم و یا حداقل اغلب اوقات به اینترنت دسترسی داشته باشد و به آن متصل بماند. از نظر تئوری، این یعنی همیشه در برابر حمله‌های بیرونی در خطر قرار دارد و بسیار بسیار آسیب پذیر است. شما می‌توانید برای محافظت کردن از خود و یا اطلاعات مهمی که فکر می‌کنید در گوشی شما وجود دارد، دِین خود را با نصب کردن آپدیت‌های جدید سیستم عامل دستگاه خود و چک کردن برای اضافه شدن یک آپدیت جدید به طور مرتب و دائم ادا کنید. برخی از سازندگان و تولید کنندگان گوشی‌های موبایل هوشمند این آپدیت‌ها را به صورت ماهیانه در اختیار و دسترس کاربران گوشی‌های خود قرار می‌دهند که از این دست می‌توانیم به خود گوگل که این کار را در گوشی‌های هوشمند سری Pixel خود انجام می‌دهد، اشاره کنیم. علاوه بر این، شرکت‌های دیگری مانند نوکیا یا موتورولا که تعداد زیادی گوشی مجهز به نسخه خام سیستم عامل اندروید در اختیار دارند و تولید می‌کنند نیز همینطور هستند و این آپدیت‌های امنیتی را ماهیانه برای گوشی‌های خود عرضه می‌کنند. البته، برخی دیگر از آن‌ها هم این کار را هر سه ماه یک بار انجام می‌دهند و برخی دیگر هم ترتیب و روال دائمی خاصی برای عرضه آن‌ها ندارند. با وجود این موضوع، همیشه از شما سوال می‌شود که آیا تمایل و علاقه‌ای به دانلود، نصب کردن و در اختیار داشتن این آپدیت‌ها دارید یا خیر. این سوال، معمولا مدت کوتاهی پس از راه‌اندازی گوشی اندروید جدید شما پرسیده می‌شود. همانطور که می‌توانید حدس بزنید، توصیه ما این است که همه آن‌ها را تا جایی که می‌توانید، به صورت مرتب پس از این که عرضه می‌شوند و در دسترس قرار داده می‌شوند، بر روی گوشی خود نصب کنید که تا جایی که امکان دارد، حفره‌های امنیتی موجود در گوشی خود و سیستم عامل آن را کاهش دهید و یا آن‌ها را به طور کامل از بین ببرید. مخصوصا برای گوشی‌های موبایل هوشمندی که برای مدت تقریبا زیادی است که عرضه شده و در بازار در دسترس قرار داده شده‌اند، بسیار بیشتر از بقیه لازم و ضروری است. اگرچه که نصب کردن و راه‌اندازی شدن گوشی اندروید شما پس از نصب شدن آن‌ها ممکن است یک پروسه سخت و زمانبر و کمی طولانی باشد، اما شک نداشته باشید که ارزش وقت و زمانی که برای این کار صرف می‌کنید را خواهد داشت. زیرا حفره‌های امنیتی موجود را تا جای ممکن از بین می‌برند و امنیت اطلاعات شما را بسیار بیشتر می‌کنند.

و اما راه‌اندازی گوشی اندروید جدید خود را با نصب کردن اپلیکیشن و برنامه‌هایی که بیشتر از بقیه برایتان اولویت دارند و مهم هستند، آغاز کنید. در طی چند سال اخیر، لیست‌های بلند بالای بسیار زیادی از بهترین اپ‌ها و برنامه‌هایی که شما می‌توانید در Google Play Store پیدا و بر روی گوشی خود نصب کنید، توسط مراجع و رسانه‌های مختلف تهیه و گردآوری شده است که اگر تمایل داشته باشید، می‌توانید اپ‌های گوشی خود را بر اساس آن‌ها انتخاب کنید. البته که، ضروری‌ترین اپ‌ها برای راه‌اندازی گوشی اندروید جدید شما، معمولا همیشه بر روی آن نصب شده و در دسترس قرار دارند. علاوه بر این، از بین میلیون‌ها بازی موبایل مختلفی که در Play Store وجود دارد نیز می‌توانید هر کدام که دوست دارید را انتخاب کنید تا روی گوشی خود نصب کنید تا خوتان را سرگرم کنید. اما ممکن است تعدادی بازی ساده و معمولی هم از قبل بر روی گوشی شما نصب شده باشد. البته، تعدادی از اپ‌هایی که به صورت پیش فرض روی گوشی شما وجود دارند و توسط سازندگان و تولید کنندگان آن نصب شده‌اند، قابل حذف و پاک شدن نیستند. این دسته از اپ‌ها، منابع سیستم را مصرف می‌کنند و به ندرت راهکاری برای بهینه سازی مصرف آن‌ها یا محدود کردن‌شان وجود دارد. اما برخی از آن‌ها قابل غیر فعال شدن هستند. با استفاده از این کار می‌توانید فضای بیشتری را به دستگاه خود اختصاص دهید و از تجربه نرم و روان‌تری که در اختیارتان قرار داده می‌شود، لذت ببرید. البته، راهکارهای زیادی برای پاک کردن و حذف این اپ‌ها هم وجود دارد که معمولا سخت هستند و نیاز به مهارت‌های خاصی دارند. زیرا مراحل انجام دادن آن‌ها خطرپذیری زیادی دارد.

گوشی خود را شخصی سازی کنید

بد نیست کمی هم سلیقه شخصی خود را در گوشی جدید اندروید خود که تازه خریداری کرده‌اید، وارد کنید. انتخاب کردن یک والپیپر جدید و متفاوت با همیشه، یک زنگ تماس متفاوت و یا حتی نصب کردن و اجرای یک لانچر جدید، اگرچه که شاید کارهای بسیار ساده و پیش پا افتاده‌ای به نظر برسند، اما واقعا در دادن یک جلوه تازه به گوشی شما بسیار تاثیر گذار هستند و می‌توانند یک ظاهرا کاملا جدید و تازه به آن بدهند. سعی می‌کنیم در آینده نزدیک یک مقاله دیگر هم درمورد نحوه شخصی سازی کردن شکل ظاهری داخل گوشی شما تهیه کنیم و شما را با بهترین اپ‌ها و برنامه‌هایی که می‌توانید برای انتخاب کردن یک والپیپر جدید و متفاوت، یک لانچر زیبای جدید و همچنین یک زنگ تماس تازه از آن‌ها استفاده کنید، به شما معرفی کنیم.

با استفاده از Google Photos از عکس‌های خود بکاپ بگیرید

راه‌اندازی گوشی اندروید
علیرغم محدود شدن فضای ذخیره سازی ابری در Google Photos، این سرویس هنوز هم یکی از بهترین ابزارها برای مدیریت و ذخیره آن‌ها در یک فضای امن به شمار می‌رود

جای هیچ شکی نیست که یکی از بهترین، کاربردی‌ترین و در عین حال، محبوب‌ترین اپ‌های از پیش نصب شده بر روی اغلب گوشی‌های موبایل هوشمند امروزی و همچنین سرویس‌هایی که بر روی آن‌ها در دسترس قرار داده شده است، Google Photos می‌باشد که نه تنها یک گالری برای مرور خاطرات و دیدن عکس‌های گوشی شما به شمار می‌رود، بلکه یکی از بهترین ابزارهایی که برای بکاپ گرفتن از آن‌ها در اختیار دارید هم هست. به عبارت دیگر، اگر بخواهیم دقیق‌تر اشاره کنیم، Google Photos به شما اجازه می‌دهد که عکس‌ها، تصاویر، ویدئوها و کلیپ‌هایی که در گالری گوشی خود دارید را در سرورهای گوگل ذخیره سازی و نگهداری کنید. انجام دادن این کار، دو مزیت بزرگ دارد: اول از همه این که شما دیگر هیچ وقت عکس‌های ارزشمند خود که از نظر معنوی برایتان گرانبها هستند را از دست نخواهید داد. دوم این که، شما می‌توانید عکس‌ها و کلیپ‌هایی که روی گوشی موبایل هوشمند خود در اختیار دارید را پس از آپلود شدن در سرورهای گوگل از گالری آن پاک کنید تا فضای ذخیره سازی داخلی بیشتری روی آن آزادسازی کنید تا بتوانید فضای کافی برای عکس‌های جدید را در اختیار آن‌ها قرار دهید. Google Photos برای مدت بسیار طولانی و زیادی بود که حافظه ابری نامحدود در اختیار کاربران خود قرار می‌داد و به آن‌ها اجازه می‌داد که هر چقدر که فیلم و عکس دارند را در فضای ابری و سرورهای آن ذخیره سازی کنند. اما گوگل اکنون این فضای را محدود کرده است و شما دیگر مثل قبل، دسترسی نامحدود به فضای ابری در Google Photos ندارید. البته، این فضای رایگان، هنوز هم به اندازه کافی زیاد هست که بتوانید خاطره انگیزترین عکس‌های خود را در آن ذخیره کنید. اما برای این که فضای بیشتری در اختیار داشته باشید، باید یکی از اشتراک‌هایی که برای آن در نظر گرفته شده است را خریداری کنید. علیرغم وجود این تغییر جدیدی که باعث ایجاد محدودیت‌های جدید زیادی برای کاربران این سرویس شده است، با این وجود، هنوز هم Google Photos یک روش بسیار عالی برای مدیریت کردن عکس‌های شما در گوشی موبایل هوشمند شما به شمار می‌رود. حتی اگر فرض کنیم که قابلیت بکاپ گرفتن آن از عکس‌های گالری گوشی ما برای همیشه هم برداشته شود و یا به طور کامل پولی شود، بزرگ‌ترین مزیتی که در Google Photos وجود دارد، این است که تمام عکس‌ها به طور کاملا خودکار برچسب گذاری می‌شوند و هیچ نیازی نیست که شما این کار را انجام دهید. این کار باعث می‌شود که شما به راحتی بتوانید آن‌ها را جست و جو کنید.

برای پیدا کردن اپ‌های جدید، چطور باید جست و جو کرد؟

گوشی‌های موبایل هوشمند امروزی، تبدیل به همراهان شخصی کاربران خود شده‌اند و این دقیقا چیزی است که شما از آن‌ها انتظار دارید. با در اختیار داشتن اپ‌های مناسب با نیازهای خود، شما می‌توانید از گوشی موبایل هوشمند خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنید و پتانسیل‌هایی که در آن وجود دارد را در واقعیت هم به کار بگیرید. امروزه کارهایی با گوشی موبایل هوشمند خود می‌توانید انجام دهید که نه تنها هیچ وقت تصور می‌کردید، بلکه زندگی را هم برای شما بسیار راحت و ساده‌تر از گذشته می‌کنند. به عنوان نمونه، اکنون می‌توانید با همین گوشی موبایل هوشمندی که در دست خود دارید، موسیقی بسازید، ویدئو تدوین و ادیت کنید و یا حتی یک زبان خارجی جدید و همچنین موسیقی یاد بگیرید. امروزه اپ‌های خوب و کاربردی بسیار زیادی در هر یک از این زمینه‌ها وجود دارد که برای بهره مند شدن و استفاده از آن‌ها، فقط کافی است از نیازهای خود آگاهی داشته باشید و بدانید دنبال چه چیزی هستید تا تنها با چند کلیک و یک جست و جوی ساده، به آن برسید.

جدای از این مباحث، شما باید به خوبی از گوشی موبایل هوشمند خود مراقبت کنید و حتی تا جایی که می‌توانید، آن را پاک سازی کنید و حافظه آن را آزاد کنید تا به مرور زمان به خاطر پر بودن فضای ذخیره سازی و یا در حال اجرا بودن تعداد زیادی اپلیکیشن به طور همزمان در بکگراند، سرعت آن دچار افت و کاهش پیدا کردن نشود. پاک سازی کردن و آزاد کردن فضای ذخیره سازی داخلی و حتی حافظه RAM گوشی هوشمند شما، راهکارها و روش‌های خاص خودش را دارد که در فرصت‌های بعد به آن‌ها خواهیم پرداخت.

نتیجه گیری

اکنون می‌دانید که راه‌اندازی گوشی اندروید جدیدی که تازه خریداری کرده‌اید، به همین راحتی و سادگی که تا قبل از این مطلب فکر می‌کردید هم نبود. اکنون که شما یک گوشی موبایل هوشمند جدید برداشته و خریداری کرده‌اید، باید قادر باشید که به بهترین شکل ممکن از ویژگی‌هایی که قابلیت‌های آن در اختیار شما قرار می‌دهند، به بهترین شکل ممکن بهره برداری و استفاده کنید. اما در عین حال، ما در طی این مطلب سعی کردیم به شما نشان دهیم که چطور می‌توانید در بلند مدت هم به بهترین شکل ممکن از این ویژگی‌ها در گوشی موبایل هوشمند جدید خود استفاده کنید و لذت ببرید. در هر صورت، زمانی که شما کار راه‌اندازی گوشی اندروید جدید خود را به اتمام رساندید و این کار را انجام دادید، احتمالا قصد دارید حداقل برای چند سال از آن استفاده کنید. با توجه به این موضوع، تنظیم کردن سیستم عامل اجرایی آن بر اساس نیازهای خود و همچنین گسترش و ارتقاء دادن عملکردهای آن بسیار بیشتر از چیزی که فکر می‌کنید، در استفاده بلند مدت از گوشی شما تاثیر گذار و مهم هستند.

اگر پس از راه‌اندازی گوشی اندروید جدید خود ناامید شدید و متوجه شدید که گوشی هوشمند جدید خود را دوست ندارید، دیگر این موضوع اهمیت چندان زیادی نخواهد داشت و جای هیچ نگرانی هم نباید برای شما وجود داشته باشد. این به خاطر این است که شما برای جابجا کردن و انتقال دادن اپ‌های موجود بر روی گوشی موبایل هوشمند خود و داده‌ها و اطلاعات آن‌ها به یک گوشی موبایل هوشمند جدید، می‌توانید همان مراحل و قدم‌هایی که در این مطلب برای راه‌اندازی گوشی اندروید جدید خود به شما اعلام کردیم را انجام دهید. به هر حال، شما با انجام دادن این کار می‌توانید گوشی قدیمی و قبلی خود را چند روز بیشتر نگهداری کنید تا دستگاه جدیدتان به دستتان برسد و شروع به استفاده کردن از آن کنید. صد البته، ما در راه انتخاب و خریداری کردن یک گوشی موبایل هوشمند جدید با شما همراه هستیم و به شما کمک می‌کنیم تا نیازهای خود را خوب بشناسید تا بتوانید بهترین انتخاب ممکن را انجام دهید. ما عاشق این هستیم که نظرات و افکار خود درمورد بهترین انتخاب‌ها و گوشی‌هایی که شما می‌توانید در حال حاضر و یا در هر زمان دیگری در هر رده‌ای از بازار پیدا کنید را با شما به اشتراک بگذاریم تا شما هم بتوانید بهترین انتخاب را انجام دهید. برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر، فقط کافی است به لینک زیر مراجعه کنید.

  

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.