تحریم‌های هوآوی توسط دولت آمریکا یک سال دیگر تمدید شدند

اگر دوست داشتید هر چه زودتر از این موضوع اطلاع پیدا کنید که شرکت هواوی چه زمانی مجددا موفق به بدست آوردن لایسنس اندروید خود خواهد شد، ظاهرا به نظر می‌رسد که این شانس اخیرا به مدت یک سال دیگر نیز از بین رفته است زیرا تحریم‌های هوآوی توسط دولت آمریکا یک سال دیگر نیز تمدید شده است. در هر صورت، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر در رابطه با این موضوع، همچنان در ادامه این مطلب نیز با آرادمگ همراه باشید تا جزئیات بیشتری از این موضوع به دست بیاورید.

ظاهرا به نظر می‌رسد که اکنون ماجرا از این قرار است که در روز چهارشنبه‌ی گذشته دونالد ترامپ، رئیس جمهور حال حاضر ایالات متحده آمریکا، دستور العملی را اجرا کرده که آن را “اضطرار ملی” خطاب کرده است تا سرویس‌ها و خدمات مخابراتی به همراه سایر اطلاعاتی که در این زمینه موجود است را در قبال تهدیدات امنیتی، از جلمه شرکت Huawei محافظت کند. جالب است که از این موضوع آگاهی داشته باشید که اولین دستور العمل اجرایی در ماه می سال گذشته میلادی تصویب شده بود که در پی آن، شرکت غول پیکر چینیِ Huawei از انجام دادن فعالیت‌های اقتصادی و هر نوع ارتباط یا تجارت دیگر با هر بنگاه اقتصادی مستقر در ایالات محده منع شده بود. این تحریم شامل اپ‌ها و خدمات گوگل بر روی تمام گوشی‌های اندرویدی هواوی نیز شده بود.

اما تحریم‌های آمریکا بر علیه شرکت هوآوی فقط این شرکت را بیشتر به سمت جلو هدایت کرد تا اکوسیستم اپ‌ها و خدمات انحصاری خودش را که کار تولید آن‌ها را از مدتی قبل آغاز کرده بود، به طور جدی‌تری همچنان ادامه دهد و به گسترش دادن آن‌ها بپردازد. این فعالیت‌ها باعث می‌شود تا هواوی از این به بعد هیچ تعلق یا نیازی به گوگل و اپ‌ها و خدمات آن نداشته باشد و راه این شرکت را کاملا از گوگل جدا خواهد کرد. با وجود این که این تحریم‌ها در نهایت ممکن است برای خود گوگل دردسر ساز شود (زیرا در این صورت، گوگل خودش با دست‌های خودش یک رقیب بسیار سرسخت و جدی به وجود آورده است که شاید در آینده هیچ وقت موفق به شکست دادن آن نشود) اما قطعا در کوتاه مدت باعث ایجاد شدن لطمه‌های جدی بسیار زیادی بر پیکره این شرکت خواهد شد. در حقیقت، این کار بازار فروش گوشی‌های هوشمند این شرکت در کشورهای غربی را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد زیرا کاربران و مردم این مناطق به شدت به اپ‌ها و خدمات اختصاصی گوگل وابسته هستند و برای انجام دادن تمام کارهای خود به طور مداوم نیاز به استفاده کردن از آن‌ها دارند. بنابراین، عدم وجود این خدمات به شدت باعث می‌شود که هوآوی که کم کم در حال دست و پا کردن بازار خوبی برای خودش در این مناطق بود، سهم بسیار زیادی از بازار را از دست بدهد و لطمه‌های شدیدی از این موضوع به آن وارد شود. در یک بیانیه در جهت تمدید کردن تحریم‌های هوآوی توسط دولت آمریکا این طور توضیح داده شده است که:

این تهدید، هنوز هم به عنوان یک تهدید بسیار جدی و کاملا خطرناک برای امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد ایالات متحده همچنان مطرح است. به همین دلیل، موقعیت اضطراری اعلام شده در تاریخ ۱۵ می ۲۰۱۹ میلادی، همچنان باید از تاریخ ۱۵ می ۲۰۲۰ میلادی مجددا ادامه پیدا کند. بنابراین، مطابق با بند ۲۰۲ (د) قانون فوریت‌های اقتصادی (۵۰ U.S.C. 1622(d))، من به مدت یک سال دیگر دستور العمل اجرایی شماره ۱۳۸۷۳ را به دلیل احترام به حفظ امنیت اطلاعات و تکنولوژی ارتباطات و همچنین زنجیره تامین قطعات، همچنان تمدید خواهم کرد.

اگر به خاطر داشته باشید، در ماه مارس گذشته بود که شرکت هوآوی اعلام کرد که علیرغم تحریم‌های آمریکا HMS (یا همان Huawei Mobile Services) که در حقیقت جایگزین Google Play Services شده است، به رکورد ۴۰۰ میلیون کاربر فعال دست پیدا کرده است و به طور متوسط ۱.۳ میلیون توسعه دهنده در اختیار دارد که به طور مرتب در حال توسعه و تولید اپ ‌های مختلفی برای آن هستند. در هر صورت، شرکت هوآوی هنوز هم به مدت یک سال دیگر از اجازه‌ی استفاده کردن از لایسنس اندروید خود دور خواهد ماند. بنابراین، ما تخمین می‌زنیم که این شرکت همچنان به گسترش و پیشرفت دادن اکوسیستم خودش، بدون گوگل، ادامه دهد.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.