iOS ۱۴.۵ – قابلیت باز کردن قفل گوشی از طریق Face ID با ماسک

ios
ios

برای اولین بار در سال ۲۰۱۷ و در گوشی هوشمند iPhone X بود که اپل از فناوری تشخیص چهره سه بعدی خود رونمایی کرد و اسم آن را Face ID گذاشت. اما این اواخر با آغاز یک پاندمی خطرناک در سراسر دنیا، مشخص شد که ضعف‌های زیادی هم دارد که باید پوشش داده شوند.

به عبارت دیگر، با توجه به این که Face ID هم یک نوع سیستم تشخیص چهره (هر چقدر هم قدرتمند و دقیق) است، اما ثابث شد که در موقعیت‌های بحرانی و غیر قابل انتظاری مثل همین شیوع ویروس کرونا و همه گیری پاندمی آن، نمی‌تواند راهکار چندان کاربردی و مفیدی برای باز کردن قفل دستگاه باشد. چرا که تقریبا در تمام مرتبه‌هایی که شما به خاطر محافظت از خود در برابر این بیماری، ماسک به صورت داشته باشید، قادر به تشخیص دادن چهره شما نیست و نمی‌تواند قفل گوشی iPhone شما را باز کند و شما باید برای باز شدن آن، پسورد خود را وارد کنید. در هر صورت، ظاهرا به نظر می‌رسد که اپل در آپدیت جدید سیستم عامل گوشی‌های iPhone خود، سعی به حل کردن این مشکل داشته و برای برطرف کردن آن، آپدیت iOS ۱۴.۵ را در دسترس قرار داده است که شما می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر در رابطه با آن و آگاهی پیدا کردن از این ویژگی جدید و همچنین سایر قابلیت‌های دیگری که اکنون به آن اضافه شده است، همچنان در ادامه این مطلب نیز با ما در مجله اینترنتی آرادمگ همراه باشید.

در واقع، اکنون ماجرا از این قرار است که اپل در آپدیت جدید iOS ۱۴.۵ برای گوشی‌های هوشمند iPhone خود، سعی کرده که مشکلات ناشی از کار کردن با Face ID در هنگام پوشیدن ماسک را برطرف کند. اگر بخواهیم دقیق‌تر به این ماجرا بپردازیم و ابعاد مختلف آن را برای شما شرح دهیم، باید بگوییم که این غول بزرگ دنیای فناوری اخیرا اقدام به عرضه نسخه بتای آپدیت iOS ۱۴.۵ کرده است. این نسخه بتا دارای یک ویژگی بسیار کاربردی جدید است که به شما به عنوان یکی از کاربران گوشی‌های iPhone اپل اجازه می‌دهد در هنگامی که ماسک بر روی صورت خود دارید، بتوانید قفل دستگاه خود را هم از طریق فناوری Face ID بازگشایی کنید. البته، حقه کار در اینجا است که برای بهره مند شدن از این ویژگی کاربردی، باید یک ساعت هوشمند اپل یا همان Apple Watch هم داشته باشید.

اگر بخواهیم دقیق‌تر اشاره کنیم، این ویژگی Unlock with Apple Watch نام دارد و چیزی شبیه به Smart Lock است که پیش از این هم در گوشی‌های اندروید دیده بودیم. زیرا وقتی که ساعت هوشمند اپل شما در کنار گوشی آیفون‌تان قرار داشته باشد، قابلت بازگشایی گوشی شما با استفاده از فناوری Face ID را در اختیار دارد. اما شرطی که در این میان باید وجود داشته باشد، این است که Face ID باید تشخیص دهد که شما یک ماسک روی صورت خود دارید تا این ویژگی عمل کند و همچنین، Apple Watch شما هم باید روی دستتان قرار داشته باشد. با استفاده از این قابلیت، ساعت هوشمند شما نیز باید توسط یک رمز عبور محافظت شود و قابل باز شدن باشد.

در صورتی که تمام این شرایط برقرار باشند، وقتی گوشی iPhone شما با استفاده از فناوری Face ID بازگشایی شود، از طریق یک ویبره قوی در ساعت هوشمند خود، به شما اعلام می‌شود.

با این وجود، به این موضوع هم باید اشاره هر چند کوتاه و مختصری داشته باشیم که ویژگی Unlock with Apple Watch فقط گوشی iPhone شما را بازگشایی می‌کند و برای زمانی که شما از طریق iTunes و یا App Store چیزی خریداری می‌کنید، کار نمی‌کند. این یعنی اگر در حین انجام چنین خریدهایی، روی صورت خود ماسک داشته باشید، همچنان مثل گذشته باید رمز عبور خود را برای تایید احراز هویت خود وارد کنید.

البته، علاوه بر اضافه شدن قابلیت Unlock with Apple Watch، نسخه بتای آپدیت iOS ۱۴.۵ قابلیت پشتیبانی از کنترلرهای Xbox Series X و همچنین DualSense پلی‌استیشن ۵ هم در اختیار دارد. علاوه بر این، قابلیت پشتیبانی از فناوری ۵G در سراسر دنیا در سیمکارت دوم خود نیز در اختیار خواهد داشت و یکی دیگر از ویژگی‌های آن نیز پشتیبانی از AirPlay ۲ برای سرویس Apple Fitness Plus است.

و اما از همه مهم‌تر، این است که نسخه بتای آپدیت iOS ۱۴.۵ دارای کنترل‌های شفافیت ردیابی اپ‌ها است که به زبان ساده‌تر، به شما اجازه می‌دهد از ردیابی فعالیت‌های خود در اپ‌های ترد پارتیِ شرکت‌های ناشناس و همچنین وبسایت آن‌ها جلوگیری کنید که می‌تواند یک اقدام مقابله‌ای بسیار خوب برای حفظ حریم خصوصی کاربران باشد.

  

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.