آپدیت iOS 14 – همه چیز درمورد آپدیت جدید گوشی‌های اپل

همانطور که احتمالا تا به حال در جریان قرار گرفته‌اید، شب گذشته اپل از جدیدترین نسخه‌ی سیستم عامل گوشی‌های موبایل هوشمند خودش به اسم iOS 14 رونمایی کرد. این آپدیت جدید، تعداد زیادی ویژگی تازه با خودش به همراه آورده است که برخی از آن‌ها برای کاربران اندروید آشنا هستند.

یکی از این ویژگی‌های جدید، ویجت‌های صفحه خانگی هستند. ویجت‌های iOS اکنون غنی‌تر از هر زمان دیگری هستند و دارای ابعاد و اندازه‌های مختلفی نیز می‌باشند. با وجود اضافه شدن ویجت‌ها، صفحه‌ی Today قرار نیست کنار گذاشته شود. بلکه هر دوی آن‌ها در کنار هم به کار کردن ادامه می‌دهند. یکی دیگر از ویژگی‌های جدید آپدیت iOS 14 کتابخانه اپ (App Library) نام دارد که می‌تواند بر اساس دسته بندی‌های مختلف، اپ‌های شما را مرتب کند. علاوه بر این، یک فولدر برای اپ‌های پیشنهادی در اختیار شما قرار می‌دهد و یک فولدر جدید نیز برای اپ‌هایی که تازه اضافه شده‌اند. تا دسترسی راحت‌تری به آن‌ها داشته باشید. به طور کلی، App Library مانند یک صفحه نمایش خانگی به نظر می‌رسد که تعداد زیادی فولدر دارد که پرکاربردترین اپ‌های شما در هر یک از این طبقه بندی‌ها، با یک ضربه، فورا قابل دسترسی هستند. و نیازی ندارید که ابتدا فولدر آن را باز کنید. با آرادمگ همراه باشید.

یکی دیگر از ویژگی‌های جدید آپدیت iOS 14 تصویر در تصویر است که در هنگام تماشا کردن ویدئو و یا تماس‌های FaceTime می‌توانید از آن استفاده کنید تا به طور همزمان به بقیه کارهای خود نیز رسیدگی کنید. نحوه‌ی عملکرد آن شبیه به اندروید است. در یکی از اپ‌های خود یک ویدئو پخش کنید. از ژست حرکتی برای برگشتن به صفحه خانگی خود استفاده کنید تا ویدئو در یک پنجره‌ی شناور به پخش شدن ادامه دهد. شما می‌توانید این پنجره را به هر جای تصویر که دوست داشته باشید، حرکت بدهید و یا هر زمانی که دیگر نمی‌خواهید نمایش داده شود، آن را ببندید. البته اپل این قابلیت را نیز در اختیار کاربران خود در این آپدیت داده است تا در حالی که صدای ویدئو همچنان در حال پخش شدن است، تصویر آن قطع شود. این قابلیت در نمونه‌ی اندرویدی این ویژگی وجود ندارد.

Siri اکنون طراحی فشرده‌تری پیدا کرده است و انیمیشن خود را در قسمت پایین صفحه نمایش پخش می‌کند تا سایر قسمت‌ها در اختیار شما قرار داشته باشند. دیگر زمانی که آن را صدا کنید، کل صفحه نمایش را به خودش اختصاص نمی‌دهد تا جلوی هر کاری که در حال انجام دادن آن بودید، گرفته شود. Siri اکنون بیش از هر زمان دیگر تکامل پیدا کرده است و یک ساز و کار جدید برای ترجمه کردن به آن اضافه شده است که شبیه به Google Translate به نظر می‌رسد اما با قابلیت پشتیبانی کردن از مکالمه‌های زنده‌ای که در حال جریان هستند، تکامل یافته‌تر از دستیار مترجم گوگل شده است. این ویژگی برای افرادی که به کشورهای دیگر سفر می‌کنند و زبان آن را نمی‌دانند، بسیار عالی است.

ظرفیت اپ Messages اپل اکنون در مقایسه با سال گذشته، ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده است و برای پیام‌های گروهی نیز دو برابر بیشتر شده است. یک سری آپدیت‌های جدید نیز اکنون به آن اضافه شده است. مانند پین کردن افراد در بالای لیست مکالمات، منشن کردن و یا ریپلای کردنِ بر خط، در موضوعات گروهی. البته استایل‌های جدید برای memoji (مانند ماسک‌های صورت) نیز اکنون به آن اضافه شده است.

Apple Maps تا پایان سال جاری میلادی نقشه‌های جدید و بهبود یافته‌ی خود از تعداد زیادی از کشورهای مختلف دنیا از قبیل بریتانیا، ایرلند، کانادا و تعداد زیادی از کشورهای مختلف دیگر را اضافه خواهد کرد. همچنین مسیرهای مخصوص دوچرخه سواری را نیز اضافه خواهد کرد.

ویژگی CarPlay به شما اجازه می‌دهد تا از گوشی آیفون خود به عنوان سوییچ خودروی خود استفاده کنید. این ویژگی در مدل ۲۰۲۱ خودروهای BMW سری ۵ آغاز خواهد شد. این ویژگی از طریق NFC کار می‌کند. شما برای استفاده کردن از آن باید تلفن خود را به درب خودرو نزدیک کنید تا قفل آن باز شود، سپس می‌توانید آن را در محفظه‌ی شارژ درون خودرو قرار دهید و دگمه‌ی Start/Stop را بزنید تا شروع به حرکت کنید.

در نهایت، App Store به App Clips دسترسی پیدا کرده است که شبیه به Android Slices به نظر می‌رسد. این‌ها بخش‌های کوچکی از اپ‌ها هستند که پیدا کردن آن‌ها سریع و راحت است و به شما اجازه می‌دهند که بدون نصب کردن اپ مورد نظر خود، از آن استفاده کنید. این‌ها می‌توانند یک تجربه‌ی کامل تا زمانی که شما نسخه کامل آن‌ها را نصب می‌کنید، باشند.

نسخه Preview از آپدیت iOS 14 در حال حاضر در اختیار توسعه دهندگان قرار داده شده است تا اپ‌های خود را با نسخه نهایی آن سازگار کنند. انتظار داریم که نسخه بتای عمومی آن ماه آینده در اختیار کاربران قرار داده شود. نسخه نهایی آن نیز باید در پاییز سال جاری برای iPhone 6s به بعد، در دسترس قرار داده شود که هنوز از تاریخ عرضه دقیق آن اطلاع نداریم.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.