آپدیت iOS 14 برای تمام دستگاه‌های iOS 13 عرضه خواهد شد

ما هنوز از این موضوع به طور قطعی اطلاع پیدا نکرده‌ایم که بدانیم اپل چه زمانی قصد برگزار کردن رویداد WWDC خودش را دارد اما می‌دانیم که در هر صورت، در طول ماه جاری میلادی این رویداد را به صورت آنلاین و غیر حضوری برگزار خواهد کرد و به زودی تاریخ دقیق برگزاری آن نیز مشخص خواهد شد. در حال حاضر یک سری شواهد و مدارک در حال منتشر شدن هستند که از این موضوع حکایت دارند که در حال حاضر تمام دستگاه‌ها، گوشی‌ها و تبلت‌های اپل که قابلیت پشتیبانی کردن از iOS 13 داشتند، می‌توانند از آپدیت پیش روی iOS 14 نیز پشتیبانی کنند. در هر صورت، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر در رابطه با این موضوع، همچنان در طی ادامه این مطلب نیز با آرادمگ همراه باشید.

در حقیقت، موضوع از این قرار است که یکی از منابع معتبری که ما در اختیار داریم به اسم The Verifier، بر اساس کدهای اولیه که از آپدیت جدید سیستم عامل iOS 14 و همچنین یک منبع قابل اطمینان دیگر (که اسم آن مشخص نشده است) به دست آورده است، به این نتیجه گیری دست پیدا کرده که تمام گوشی‌هایی که در حال حاضر قابلیت آپدیت شدن به iOS 13 دارند، می‌توانند iOS 14 که آپدیت بعدی این سیستم عامل است را نیز در اختیار بگیرند. با این وجود، The Verifier اسم تمام گوشی‌های آیفون شرکت اپل که می‌توانند به آپدیت iOS 14 به‌ روز رسانی شوند را نیز به دست آورده است که ظاهرا شامل دستگاه‌های زیادی از جمله iPhone SE مدل سال ۲۰۲۰, iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR, iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone SE, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPod touch (نسل هفت) خواهند بود.

یکی از اولین نکته‌هایی که بعدی از دیدن این لیست می‌توان به آن اشاره کرد این است که واقعا شگفت انگیز و در عین حال غیر قابل باور است که حتی گوشی هوشمند iPhone 6s که در سال ۲۰۱۵ عرضه شده بود نیز هنوز می‌تواند آپدیت‌های اصلی و بزرگ نرم افزاری بعدی را هم دریافت کند. البته درمورد مدل قبلی iPhone SE نیز همین را می‌توان گفت که آپدیت شدن این گوشی پس از گذشت این همه مدت که از عرضه شدن آن سپری شده، بسیار شگفت انگیز است. با توجه به این که اکنون برای مدت چند هفته است که نسخه آپدیت شده و جدید این گوشی با یک سخت افزار به روز رسانی شده عرضه شده است، کسی واقعا انتظارش را نداشت که از این بعد با وجود iPhone SE ۲۰۲۰ بتوانیم یک آپدیت جدید نیز برای نسخه اولیه آن داشته باشیم. با این حال، iOS 14 برای هر دوی این دو گوشی‌ها یعنی iPhone 6s و iPhone SE اولیه، پایان راه آن‌ها است و ظاهرا دیگر قرار نیست هیچ آپدیت جدیدی از جمله iOS 15 برای آن‌ها در دسترس قرار داده شود.

با این وجود، بر اساس شواهد و مدارکی که توسط منابع ما در اختیارمان قرار داده شده است، گوشی‌های iPhone 7 و iPhone 7 Plus در وضعیت بهتری قرار دارند و می‌توان انتظار داشت که تا دو سال آینده نیز آپدیت‌های نرم افزاری جدید این سیستم عامل برایشان در دسترس قرار داده شود. بنابراین، می‌توان انتظار داشت که این دو گوشی تا آپدیت iOS 16 را نیز دریافت کنند. البه باید به خاطر داشته باشید که رویداد WWDC شرکت اپل که شایعه‌ها تاریخ احتمالی برگزاری آن را ۲۲ ژوئن پیش رو پیش بینی کرده‌اند، به احتمال زیاد دارای نسخه‌ی بتای آپدیت نرم افزاری جدید گوشی‌ها و تبلت‌های شرکت اپل یعنی آیفون‌ها و آیپدها خواهد بود. علاوه بر این، انتظار می‌رود که نسخه‌ی پایدار و نهایی آپدیت iOS 14 نیز طبق معمول با از راه رسیدن سری iPhone 12 در اختیار کاربران قرار بگیرد.

اما ویژگی‌های جدید آپدیت بعدی محصولات اپل چه چیزهایی خواهد بود؟ در حال حاضر یک سری حرف و حدیث‌ها درمورد وجود گزینه‌های شخصی سازی بیشتر برای صفحه خانگی آیفون‌ها وجود دارد که می‌تواند چیزی شبیه به ویجت‌های اندروید باشد. گفته می‌شود که Clips نیز یکی دیگر از ویژگی‌های جدید این آپدیت خواهد بود که به اپ‌ها اجازه می‌دهد بدون نصب شدن، اجرا شوند (شبیه به اپ‌های Instant اندروید). علاوه بر این، می‌تواند در رابط کاربری خود یک اپ را درون یک اپ دیگر به نمایش قرار دهد (شبیه به Slices اندروید). در هر صورت هنوز باید حداقل تا زمان برگزاری WWDC صبر کنیم تا اطلات کاملی از این آپدیت به دست بیاوریم.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.