رابط کاربری MIUI 12 به طور رسمی معرفی شد

شرکت شیائومی اخیرا در کنار رونمایی و معرفی از جدیدترین گوشی هوشمند خود به اسم Xiaomi Mi 10 Youth 5G، از آخرین نسخه‌ی رابط کاربری شخصی سازی شده‌ی اختصاصی خودش به اسم MIUI 12 نیز رونمایی کرده است که در ادامه مشخصات آن را اعلام خواهیم کرد.

رابط کاربری جدید MIUI ۱۲ هنوز هم بر پایه نسخه ۱۰ سیستم عامل اندروید Q نوشته شده است اما دارای تغییر و تحول‌های بصری زیادی به همراه یک ظاهر ساده و منظم می‌باشد که در کنار آن تعداد زیادی انیمیشن ظاهری جدید، حالت دارک مود بهبود یافته‌ی سراسری در کل سیستم و تنظیمات آن، یک اپ جدید برای رهگیری سلامتی به همراه کنترل‌های حفظ حریم شخصی پیچیده‌تر می‌باشد که به طور کلی، این بخش ایمنی بیشتری به دستگاه‌هایی که دارای این رابط کاربری باشند، خواهد بخشید تا خیال کاربران آن‌ها بابت حفظ حریم خصوصی راحت‌تر باشد. با این وجود، هنوز هم ویژگی‌ها، قابلیت‌ها و امکانات جدید بسیار زیادی در رابط کاربری MIUI ۱۲ وجود دارد که شما می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر در این رابطه، همچنان در ادامه این مطلب نیز با آرادمگ همراه باشید.

توضیح ویژگی‌های جدید MIUI ۱۲ را ابتدا با جلوه‌های بصری و ظاهری جدید و منحصر به فرد آن شروع می‌کنیم تا کم کم به قابلیت‌های پیچیده‌تر آن برسیم. به طور کلی، درمورد تغییرات بصری و ظاهری آن می‌توان گفت که شیائومی تقریبا تمام ویژگی‌های MIUI را اکنون به گونه‌ای طراحی کرده که روان‌تر از هر زمان دیگری به نظر می‌رسند. اکنون انیمیشن‌های جدیدی برای باز و بسته کردن اپ‌ها به نسخه ۱۲ این رابط کاربری اضافه شده است که خود شیائومی درمورد آن‌ها ادعا می‌کند که سریع‌تر و روان‌تر از هر زمان دیگری شده‌اند. Dark Mode ۲.۰ نیز یکی دیگر از ویژگی‌های کلیدی و اساسی جدیدی به شمار می‌رود که اکنون به این رابط کاربری اضافه شده است که علاوه بر تاریک کردن کل تنظیمات و اپ‌های قابل پشتیبانی در سراسر سیستم، والپیپرها را هم تاریک‌تر خواهد کرد و فونت‌ها را هم تنظیم خواهد کرد (که هم شامل تغییرات سایز و هم رنگ‌ آن‌ها می‌شود) تا خواندن متن‌های مختلف کار راحت‌تر و ساده‌تری باشد و خستگی چشم را هم کاهش دهد.

یکی دیگر از ویژگی‌های شسته و رفته‌ی جدید ظاهری نسخه ۱۲ رابط کاربری شخصی سازی شده‌ی اختصاصی شرکت شیائومی به اسم MIUI نیز شامل والپیپرهای لایو جدیدی می‌باشد که هر زمانی که قفل صفحه نمایش دستگاه خود را باز کنید، با یک انیمیشن بسیار نرم و روان، از یک زاویه بسیار زیبا در فضا بر روی کره زمین زوم خواهد کرد که حس کاملا دلچسب و خوشایندی دارد. علاوه بر این، یک ساز و کار جدید دیگر نیز اکنون به این رابط کاربری اضافه شده است که به شما اجازه می‌دهد صفحه نمایش دستگاه خود را همیشه روشن باقی نگه دارید. همچنین یک حالت جدید دیگر نیز وجود دارد که در آن، پنجره اپ‌های مختلف به صورت شناور درمی‌آیند که به شما اجازه می‌دهد در طی مشاهده کردن محتویات تمام صفحه، پیش نمایش‌های کوچک اپ‌های باز خود را همچنان باز نگه دارید تا بتوانید آن‌ها را مشاهده کنید و اگر خواستید، دوباره به آن‌ها برگردید. جابجا شدن در منوهای مختلف به وسیله ژست‌های حرکتی نیز اکنون با نسخه خام اندروید ۱۰ تطابق بیشتری پیدا کرده و مشابه آن اجرا می‌شوند اما شیائومی اکنون با اضافه کردن یک سری تغییرات جدید به قابلیت Quick Replay، مدیریت اعلان‌ها را بهبود بخشیده است.

یکی دیگر از ویژگی‌های کلیدی و بسیار مهم رابط کاربری جدید MIUI 12 نیز مدیریت حریم خصوصیِ بهبود یافته است که اکنون رفتار اپ‌های مختلف شما را تحت نظارت و کنترل قرار می‌دهد و آن دسته از اپ‌های منحصر به فرد و خاصی که از دستورات و اجازه‌ها سواستفاده کنند را به شما معرفی خواهد کرد تا اقدامات ضروری بعدی را روی آن‌ها اعمال کنید. علاوه بر این، شیائومی در حال حاضر در این رابط کاربری در حال پیاده سازی کردن پروتکل‌های امنیتی جدید برای شناسه‌های کاربران است که اجازه‌ی دسترسی پیدا کردن اپ‌های مشکوک به اطلاعات حیاتی و مهمی که بر روی گوشی شما ممکن است وجود داشته باشد، را قطع خواهد کرد و به این دسته از اپ‌ها اجازه‌ی دستیابی به این گونه از اطلاعات را نخواهد داد و یا اگر اجازه‌ی دسترسی توسط شما داده شده باشد، آن را به طور خودکار قطع خواهد کرد که شگفت انگیز است.

همچنین شیائومی ویژگی‌های دسترسی جدیدی را به وسیله AI Calling به MIUI ۱۲ اضافه کرده است که می‌تواند تماس‌ها را رونویسی کند و یک سری پاسخ به شما پیشنهاد دهد تا برای کاربران پخش شوند. همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، اپ رهگیری سلامتی جدید یکی از ویژگی‌های کلیدی و مهمی است که اکنون به MIUI 12 اضافه شده است. بنابراین، اکنون با اطمینان خاطر کامل می‌توان گفت که Mi Health اکنون به طور رسمی در دسترس قرار داده شده است. این اپ اکنون به لطف الگوریتم‌های جدیدی که در هوش مصنوعی خود برخوردار شده است، سلامتی و فعالیت‌های ورزشی شما را دقیق‌تر از هر زمان دیگری تحت نظر خواهد گرفت و همچنین به شما اجازه خواهد داد که بدون نیاز داشتن به استفاده از هر گونه دستگاه یا گجت اضافی دیگری، خواب خود را مدیریت کنید. چرا که این کار به ساده‌ترین شکل ممکن قابل انجام شدن است و شما برای انجام دادن آن فقط نیاز دارید که گوشی خود را زیر بالش خود قرار دهید.

تست بتای محدود رابط کاربری جدید شرکت شیائومی به اسم MIUI 12 که در حقیقت، نسخه‌ی بهبود یافته‌تر و کامل‌تر نسخه خام اندروید Q به شمار می‌رود و بهینه سازی‌های زیادی به آن اضافه کرده است، در حال حاضر برای کاربران چینی در دسترس قرار داده شده است. این در حالی است که بیلد پایدار و نهایی آن نیز برای عرضه شدن در ماه ژوئن سال ۲۰۲۰ میلادی برنامه ریزی شده است. این نکته از اهمیت زیادی برخوردار است که باید بدانید این محدوده‌ی عرضه نسخه چینی رابط کاربری MIUI ۱۲ به شمار می‌رود که قرار است در ابتدا در دسترس کاربران کشور چین قرار داده شود و تاریخ عرضه نسخه جهانی آن ممکن است بسته به مناطق مختلف و گوشی‌های مختلف، با یکدیگر تفاوت داشته باشد. در هر صورت، ما در آینده شما را در جریان این امر قرار خواهیم داد.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.