پیش‌نمایش مرورگر جدید فایرفاکس برای اندروید منتشر شد

هفته گذشته، موزیلا نسخه آزمایشی مرورگر جدید اندروید با نام پیش‌نمایش فایرفاکس را معرفی کرد. این مرورگر در حال توسعه، همان مرورگر فایرفاکسی است که قول آن برای اندروید داده شده بود. موزیلا برنامه دارد مرورگر فایرفاکس اندورید را بعدها در سال ۲۰۱۹ مجددا راه‌اندازی کند.

پیش‌نمایش فایرفاکس، همان‌طور که از اسمش مشخص است، یک مرورگر در حال توسعه است، اما پیش از این چشم‌انداز جذابی از خود به نمایش گذاشته است. موزیلا ادعا می‌کند این مرورگر تا دو برابر سریع‌تر از مرورگرهای قبلی اندروید است. هم‌چنین دارای خط اتصال غیرمعمولی و حفاظت ردیابی خودکار است.

چند روزی است که با این مرورگر کار می‌کنم تا بفهمم این مرورگر تا چه میزان وعده‌های موزیلا را برآورده کرده است ــ در مقاله زیر، برخی از تجربیات اولیه خود را با شما به اشتراک گذاشته‌ام.

پیش‌نمایش فایرفاکس تا چه اندازه سریع است؟

عجالتا، به نظر می‌رسد پیش‌نمایش فایرفاکس از مرورگرهای فایرفاکس کنونی برای اندروید سریع‌تر است، هم‌چنین تقریبا با کروم برابری می‌کند، یا کمی کندتر. با این حال سریع است ــ من شک دارم که از خیلی از رقبای خود سریع‌تر باشد. هنوز کروم محبوب‌تر به نظر می‌رسد و من به طور ناخودآگاه به سمت کروم متمایل می‌شوم، مرورگری که من همیشه از آن استفاده کرده‌ام و همه چیز من است.

در اکثر موارد مانند بارگزاری صفحه و جهت‌یابی عمومی سریع‌ است ولی میزان سریع بودن آن درحد قابل‌توجهی نیست که به راحتی متوجه آن شوید و باید دقت کنید. با این حال ممکن است کاربران گردش کار مرورگر را ( به دلیل خط اتصال منحصربفرد) سریع‌تر احساس کنند. چطور است؟

خط اتصال بالا و پایین

خط اتصال پیش‌نمایش فایرفاکس توانایی‌های مشخصی دارد. لندینگ پیج (صفحات فرود) و یا به طور کلی صفحات اصلی آن همان جایی هستند که می‌توانید به نوار جستجو، تب‌ها، بخش حالت ناشناس و دیگر گزینه‌ها دسترسی پیدا کنید.

در صفحات فرود پیش‌نمایش فایرفاکس، شما می‌توانید به قسمت جستجو، تب‌ها و مجموعه فولدرها دسترسی داشته باشید.

این بخش نمایی کلی از تب‌های باز شده‌تان را نشان می‌دهد ــ این قابلیت مورد‌علاقه کسانی است که تب‌های زیادی باز می‌کنند ــ و هم‌چنین در این بخش اطلاعات به وضوح قابل مشاهده هستند.

من این بخش مرورگر را به تب‌های چرخ و فلکی کروم ترجیح میدهم زیرا با یک نگاه می‌توان همه تب‌ها را زیر نظر داشت، اما نظم و ترتیب کلی تب‌ها باید بهتر شود. در تب‌های چرخ و فلکی کروم شما قادر هستید تصویری کلی از صفحه مورد نظر خود را ببینید، این در حالی است که در مرورگر پیش‌نمایش فایرفاکس فقط می‌توانید وب‌سایت‌ها، نام صفحات و آیکون وب‌سایت‌ها را مشاهده کنید، اگر خوش‌شانس باشید.

در پیش‌نمایش فایرفاکس می‌توانید همه تب‌ها را در سمت چپ با یک نگاه زیر نظر داشته باشید، در مقابل کروم که در سمت راست قرار دارند.

کاهش نیاز به باز کردن تب زیاد

قسمت‌ حالت ناشناس و قسمت جستجو به راحتی در بالای این قسمت قابل دسترسی هستند، اما اگر شما از آن دسته افرادی باشید که ۹۹ تب باز می‌کنند، تب‌های قدیمی‌تر در پایین صفحه گم می‌شوند. من بیشتر راجع به تب‌های تازه باز شده حرف می‌زنم اما خبر خوب این است که در وهله اول نیاز به باز کردن ده‌ها تب کاهش پیدا می‌کند.

مرورگرهای وب یکی از مهم‌ترین برنامه‌ها در هر دستگاهی به شمار می‌روند. بهره بردن از امکانات و عملکرد درست در کنار گشتن در وب به معنای واقعی می‌تواند تجربه کلی شما را تغییر دهد. پیدا کردن مرورگر درست می‌تواند سخت باشد…

در مورد نحوه تنظیم صفحات وب، پیش‌نمایش فایرفاکس شامل یک نوار آدرس، شمارنده تب و منوی گزینه‌ها در صفحه است ــ همانند بسیاری از مرورگرها. اما این نوار‌ابزار با یک تفاوت مهم و قابل‌توجه از دیگر رقبای خود جدا می‌شود. در پایین صفحه‌نمایش قرار دارد نه در بالای صفحه‌نمایش.

این ویژگی برای من جواب نمی‌دهد.

دکمه‌های هدایت اندروید خیلی به پیش‌نمایش نوار آدرس وب و دکمه‌ها نزدیک هستند.

از یک طرف، وب‌سایت‌ها مهم‌ترین اطلاعات را در بالای صفحه وب قرار می‌دهند، بنابراین پاک‌سازی این فضا در مرورگر کار معقولی به‌نظر می‌رسد. اما در مرورگری مانند کروم هنگام پایین کشیدن صفحه، نوار آدرس وب مخفی می‌شود، بنابراین هیچ فضای غیرضروری اشغال نمی‌شود (نگران نباشید، دیگر در این مقاله از کروم تعریف نمی‌کنم).

عملکرد پیش‌نمایش فایرفاکس به گونه‌ای است که به کاربران این امکان را می‌دهد تا راحت‌تر به کمک یک دست به این نوار دسترسی پیدا کنند، مخصوصا زمانی که از موبایل‌های بزرگ استفاده می‌کنند، احتمالا بسیاری از مردم همین وضعیت را دارند. مشکل این‌جاست که ممکن است که در قسمت پایین صفحه اشتباها به جای نوار، دکمه هدایت را لمس کنید. مشکل کوچکی به‌نظر می‌رسد ولی به هر حال مشکل، مشکل است.

یکی دیگر از نکات مثبت این مرورگر این است که با بالا کشیدن یک اسلاید از این نوار، به راحتی می‌تونید به بوک‌مارک و به اشتراک‌گذاری دسترسی داشته باشید که من کاملا میپسندم، فقط نمی‌توانم باورکنم که موزیلا گزینه اضافه کردن به مجموعه را در این قسمت قرار نداده است.

چیزهایی که باید درباره قسمت کالکشن (مجموعه‌ها) فایرفاکس بدانید.

مجموعه‌های پیش‌نمایش فایرفاکس اساسا مانند فولدرهای بوک‌مارک هستند. شما می‌توانید فولدرها را نام‌گذاری کنید و وب‌سایت‌ها را به مجموعه‌ها اضافه کنید تا هر زمان که خواستید به لینک‌های وب دسترسی پیدا کنید. برای مثال، شما ممکن است مجموعه‌ای تحت عنوان سفر داشته باشید، جایی که وب‌سایت‌های موردعلاقه سفر خود را در آن‌جا ذخیره کرده‌اید.

شما می‌توانید مجموعه‌های خود را در صفحه فرود، زیر تب‌ها پیدا کنید. با زدن بر روی یکی از آن‌ها، مجموعه برای شما باز می‌شود و می‌توانید لینک‌های ذخیره‌ای خود را مشاهده کنید. بر روی لینک بزنید و به وب‌سایت موردنظر خود بروید.

بنابراین، بله، آن‌ها همان فولدرهای بوک‌مارک فانتزی‌ترهستند که چندین مزیت دارند ــ یکی از مزیت‌ها این است که با ذخیره کردن وب‌سایتی در مجموعه‌ها، می‌توانید وضعیت آن را نیز حفظ کنید. به عنوان مثال، اگر کالایی به سبد خرید یک سایت اضافه کرده‌اید، هنگامی که لینک وب‌سایت را در مجموعه‌ها ذخیره می‌کنید، وضعیت سبد کالای شما هم‌چنان حفظ می‌شود.

هم‌چنین شما می‌توانید این مجموعه‌ها را به اشتراک بگذارید و موزیلا بر این قضیه تاکید ویژه‌ای دارد (نمی‌توانید دکمه به اشتراک‌گذاری را فراموش کنید). اما امروزه، یک فرد تا چه اندازه تمایل دارد مجموعه‌ای را به اشتراک بگذارد؟ من فکر نمی‌کنم این ویژگی خیلی ارزشمند یا خاص باشد.

از آن‌جایی که به نظر می‌رسد مجموعه‌ها نسبت به بوک‌مارک‌ها در اولویت قرار دارند و و می‌توان راحت‌تر به آن‌ها دسترسی پیدا کرد ــ بوک‌مارک‌ها پشت گزینه‌ها > کتاب‌خانه شما > بوک‌مارک‌ها قرار گرفته‌ اند، این در حالی است که مجموعه‌ها در زیر تب‌ها قرار دارند ــ فکر می‌کنم در آینده، استفاده از مجموعه‌ها برای ذخیره لینک‌های فایرفاکس محبوب‌تر شود. می‌توانم حدس بزنم که چرا هنوز بوک‌مارک‌ها وجود دارند، زیرا در حال حاضر، پیش‌نمایش فایرفاکس می‌تواند بوک‌مارک‌های کاربران فایرفاکس‌های قبلی را همگام‌سازی کند.

پیش‌نمایش فایرفاکس چه چیزهای دیگری ارائه می‌دهد؟

حفاظت ردیابی

پیش‌نمایش فایرفاکس دارای ویژگی حفاظت ردیابی است. این ویژگی محتواهای مشکوک را مسدود می‌کند و به طور پیش‌فرض فعال می‌شود. احتمالا اکثر مردم نمی‌خواهند که ردیابی شوند، بنابراین انتخاب نکردن محتواهای مشکوک حرکت هوشمندانه‌ای به نظر می‌رسد. هنوز نمی‌توانم راجع به اثربخشی این ویژگی با قاطعیت صحبت کنم.

زیبایی‌شناختی

ظاهر کلی پیش‌نمایش فایرفاکس ظریف اما قوی است. در بعضی قسمت‌ها از انیمیشن‌های موجود در گوگل استفاده شده است که جذاب هستند. تغییر گشت‌و‌گذار معمولی به گشت‌و‌گذار شخصی بسیار جذاب به نظر می‌رسد.

پیش‌نمایش حالت دارک هم عالی به نظر می‌رسد. شما می‌توانید متناسب با تم دستگاه خود حالت لایت یا دارک را تنظیم کنید.

ویژگی‌های پیش‌نمایش فایرفاکس ــ سرعت، مسدودسازی ردیابی، نوار آدرس و دکمه‌ها در قسمت پایین ــ لزوما ویژگی‌های شگفت‌انگیزی نیستند، با این حال من هم‌چنان مروگر پیش‌نمایش فایرفاکس را توصیه می‌کنم.

کاربا مرورگر برای شروع‌کنندگان رایگان است، پس چرا امتحانی نمی‌کنید؟ کارکردن با این مروگر به‌نظر هیجان‌انگیز می‌آید. من همه ویژگی‌های مرورگر را تحسین می‌کنم، حتی با این‌که به نظرم وجود همه آن‌ها ضروری نیست. پیش‌نمایش فایرفاکس باید با گذشت زمان ارتقا پیدا کند.

موزیلا می‌گوید که فایرفاکس بر اساس بازخورد کاربران بهبود پیدا می‌کند، پس اگر مشتاق هستید، می‌توانید به شرکت ایمیل بفرستید. هر کسی که قبلا با این مرورگر کارکرده‌است، نظرات خود را در قسمت نظرات با ما به‌ اشتراک بگذارد. از راهنمایی‌ها و ترفندهای شما قدردانی می‌کنیم.