ویژگی جدید پیامرسان اندروید ۱۱ رونمایی شد

اگر در طی چند روز اخیر با ما همراه بوده باشید، قطعا در جریان هستید، که مدتی است گوگل بتای اول اندروید ۱۱ را در دسترس کاربران گوشی‌های Pixel 2 به بالا قرار داده است. اکنون یک ویژگی جدید در اپ پیامرسان Android 11 پیدا شده که نگاهی به آن می‌اندازیم.

عرضه شدن بتای اول سیستم عامل Android 11 برای دارندگان گوشی‌های پیکسلِ گوگل به این معنی است که آن دسته از کسانی که صاحب یکی از گوشی‌های Pixel 2 به بالا (تا سری Pixel 4) باشند، در صورت تمایل، می‌توانند اولین بتای نسخه بعدی سیستم عامل اندروید ۱۱ را دریافت و بر روی گوشی خود نصب کنند تا زودتر از بقیه‌ی مردم با دموی ویژگی‌های جدید نسخه بعدی سیستم عامل گوشی خود آشنایی پیدا کنند. به هر حال، آپدیت‌های سیستم عامل جدید معمولا دارای تعداد بسیار زیادی از ویژگی‌های جدید مختلف هستند. یکی از ویژگی های جدیدی که قرار است به زودی به اپ پیامرسان اندروید ۱۱ راه پیدا کند، Bubbles نام دارد. البته این ویژگی هیچ ارتباطی با آن مفهومی که شما از حباب در ذهن خود دارید، ندارد. در هر صورت، شما می‌توانید برای کسب آشنایی بیشتر و دیدن نحوه‌ی عملکرد این ویژگی جدید، همچنان در طی ادامه این مطلب نیز با آرادمگ همراه باشید.

موضوعی که وجود دارد این است که در حقیقت، ویژگی Bubbles که به اپ پیامرسان در Android 11 اضافه شده است، کاملا شبیه به ویژگی Chat Heads می‌باشد که در نسخه‌ی اندروید Facebook Messenger به کار برده می‌شود. برای این که با این ویژگی بیشتر آشنا شوید و نحوه‌ی عملکرد آن را کاملا احساس کنید، بهتر است روش کاری آن را با ذکر یک مثال برایتان توضیح دهم. فرض کنید که به عنوان مثال در همان اپ Facebook Messenger در حال گفت و گو کردن با یکی از دوستان خود هستید، در حالی که در آن واحد و به طور همزمان در حال تماشا کردن کنفرانس توسعه دهندگان WWDC اپل هستید که به دلیل شیوع ویروس کرونا، به طور رایگان در حال برگزار شدن به صورت آنلاین می‌باشد.

از طرفی شما دوست ندارید که آگاهی پیدا کردن از ویژگی های جدیدی که در راه هستند تا به زودی به iOS 14 اضافه شوند (از جمله قابلیت شخصی سازی کردن صفحه نمایش خانگی و یا ویچت‌هایی که شبیه به ویجت‌های اندروید هستند و شایعه اضافه شدن آن‌ها به این نسخه وجود دارد) را از دست بدهید. از طرفی دیگر، به هر دلیلی که ممکن است وجود داشته باشد، دوست ندارید از گفت و گو یا بحث کردن با دوست خود عقب بمانید زیرا ممکن است حرف‌های مهمی داشته باشید که نتوانید در زمان دیگری به او بگویید. از یک طرف دیگر نیز، سوییچ کردن مداوم میان اپ‌های مختلف برای رسیدگی به هر دوی این کارها به طور همزمان برایتان آزار دهنده و سخت است. اما با ویژگی Chat Heads می‌توانید بر روی تمرکز و تماشا کردن WWDC ادامه دهید و هر زمانی که دوست شما برایتان یک پیام جدید ارسال کرد، می‌توانید در فضای مخصوصی که بر روی صفحه، نمایش داده می‌شود به او پاسخ بدهید.

ویژگی Bubbles که اکنون در اندروید ۱۱ به اپ پیامرسان اضافه شده است نیز دقیقا چنین ساز و کاری دارد. بنابراین، بهتر است این طور گفت که شما در حال تماشا کردن پخش زنده‌ی رویداد WWDC اپل هستید. زمانی که یکی از دوستان شما برایتان یک پیام جدید ارسال کند، یک آواتار بر روی صفحه نمایش گوشی شما نمایش داده خواهد شد که شما می‌توانید با اشاره کردن و یا ضربه زدن بر روی آن، مکالمه‌ی دو نفره خود را باز کنید و در فیلد مورد نظر، پاسخ دوست خود را تایپ کنید و سپس برایش ارسال کنید. این ویژگی جدید که به اپ پیامرسان Android 11 اضافه شده است، در تمام اپ‌ها کار می‌کند. بنابراین، از این به بعد بهانه‌ای برای ندیدن پیام‌های متنی کسی نخواهید داشت.

مدتی قبل، حساب کاربری رسمی گوگل در Reddit اعلام کرد که ویژگی Bubbles برای اپ پیامرسان اندروید ۱۱ تا ماه آینده فعال خواهد شد و آن دسته از کسانی که در برنامه بتای اندروید ۱۱ شرکت کرده باشند، می‌توانند آن را تجربه کنند. بنابراین، این دسته از افراد باید منتظر باشند که در طی یک یا دو هفته‌ی آینده یک آپدیت جدید دریافت کنند که می‌تواند این ویژگی جدید را برای آن‌ها فعال کند. احتمالا تا قبل از آغاز بتای دوم اندروید ۱۱، این ویژگی برای کاربرانی که در بتای اول آن شرکت کرده باشند، در دسترس قرار داده خواهد شد.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.