آیپد پرو اپل همان مک مبتنی بر ARM مورد انتظار است

شرکت اپل در چند سال گذشته سعی کرده تنها به اینتل و خود بسنده کند و در بخش پردازنده شرکت‌های تولیدکننده دیگری را درگیر نکرده است. اما طی سال‌های گذشته شایعاتی به گوش می‌رسد که سیستم‌های مبتنی بر ARM چه در زمینه ویندوز و چه در زمینه مک بزودی از راه می‌رسند. اپل در بیشتر موارد سعی کرده پردازنده ساخت خود را درون سیستم‌های سخت افزاری به کارگیرد. پردازشگرهایی که عملکرد بالایی تاکنون داشتند و نسبت به رقبا گزینه برجسته‌ای محسوب می‌شدند.

در این بین اپل تجدیدنظری روی این موضوع داشته و می خواهد راه دیگری را هم آزمایش کند. راهی که دیگر قرار نیست روی آیپدهای اپل شاهد چیپ A12 یا دیگر مدل باشیم، بلکه باید شاهد پردازنده‌های مبتنی بر ARM هم قرار گیریم. ممکن است در آینده کوالکام هم وارد بازی اپل شود و تولید چیپ‌های آیپد این شرکت بوسیله این کمپانی انجام گیرد.

اپل اخیرا با معرفی سیستم عامل مستقل iPadOS نشان داد که برای آیپدهای خود برنامه مفصلی دارد و نمی‌خواهد تبلت‌های خود را با آیفون‌هایش مشترک سازد. تا به حال سیستم عامل و بیشتر مشخصات سخت افزاری در تبلت و تلفن هوشمند اپل یکسان بود اما از این پس باید شاهد تغییراتی باشیم که در نوع خود جالب خواهد بود.

به نوعی این شرکت کوپرتینویی قصد دارد شکاف میان iPadOS و MacOS را با سیستم عامل جدید پر کند. از آنجایی که سیستم‌های دسکتاپی اپل از سیستم عامل و سخت افزار مجزا بهره می‌برند، اگر تبلت‌های آیپد نیز چنین باشد، بدون شک جالب خواهد شد. در جریان رویداد WWDC 2019 شرکت اپل به معرفی نسخه جدید سیستم عامل‌های مختلف خود از جمله مک او اس، آی او اس، تی وی او اس، واچ او اس و برخی دیگر پرداخت. اما در میان آنها سیستم عامل iPadOS یک واژه جدید به چشم خورده و اپل آن را برای تبلت‌های آیپد خود معرفی کرد.

از زمانی که اپل آیپد پرو را روانه بازار کرد، سعی داشت آن را جایگزین مک بوک کند و حتی ویژگی‌های جالبی نیز در آن گنجانده است، اما با وجود سیستم عامل iOS چنین چیزی عملی نمی‌شد. حال که iPadOS معرفی شد اپل توانسته ویژگی‌های مشترکی در سیستم عامل MacOS تعبیه کند. پیش از آن که iPadOS معرفی شد، هرگز کاربران نمی‌توانستند جایگزین خوبی برای مک بوک پیدا کنند و این در حالی بود که اپل قصد داشت آیپد پرو را به جایگزین شایسته مک بوک تبدیل نماید. در نهایت با معرفی iPadOS یک گام به این هدف نزدیک شده است.

ما انتظار داریم اپل در آینده دستگاه‌های مک و آیپدهای خود را مبتنی بر پردازنده ARM بسازد و از این رو مشخص نیست چه زمانی باید شاهد از راه رسیدن چنین سیستمی از سوی شرکت کوپرتینویی باشیم.

عوامل محدود کننده: سیستم فایلی نامناسب و تلفن همراه سفری

 

ما هرگاه به سفر کاری می‌رویم سعی می‌کنیم درایو حافظه و USB به همراه داشته باشیم. بدون شک سفر بدون اجزا لازم نمی‌تواند بدون مشکل باشد. بنابراین بایستی اقلام ضروری مورد اشاره را به همراه خود داشته باشیم. ما همچنین دوربین هم به همراه داریم تا بتوانیم از سفر خود عکس‌هایی به ثبت رسانده و آنها را ذخیره کنیم. البته ذخیره سازی فایل‌ها نیاز به درایو ذخیره سازی دارد و ما هم چنین درایویی داریم.

با iPadOS قابلیت‌های مختلفی وجود دارد که تجربه سفر کاری خوبی رقم می‌زند. برای مثال در برنامه Files app این سیستم عامل شما می‌توانید به فایل‌های خارجی خود دسترسی پیدا کنید. همچنین دسترسی مستقیم به برنامه‌های شخص ثالث نیز فراهم می‌شود. بنابراین شما هنگامی که تصویربرداری دارید، قادرید به سرعت تصویر را وارد سیستم کرده تا از آن بهره گیرید.

ما قابلیت USB functionality را تست کردیم و به خوبی کار می‌کند و ما می‌توانیم از طریق آن به کارت اس دی دسترسی داشته باشیم. کارت اس دی که مملو از اطلاعات و داده‌های مهم است و به ما اجازه می‌دهد تا بتوانیم اطلاعات خود را در روی آیپد نمایش دهیم. سیستم عامل iPadOS در پاییز امسال منتشر خواهد شد و تا پاییز باید منتظر دردسترس قرارگیری چنین قابلیتی باشیم.

مورد دیگری که با آن مواجه هستیم، mobile Safari است. به کمک این قابلیت شما دسترسی به سایت‌های شخصی خود خواهید داشت. از جمله باید به سایت بانک و چندی دیگر. مرورگر وب در مک کاربری بسیاری دارد و این در حالی است که افراد برای آیپد به سراغ گوگل داکس می‌روند. آنها عمدتا به پشتیبانی نسخه‌های تحت وب پرداخت و در این امر شکی نیست. iPadOS این قابلیت را در اختیار افراد می‌گذارد تا وب سایت‌ها را همانند سیستم دسکتاپی تماشا شود. به نوعی تجربه دسکتاپی کامل توسط افراد با سیستم عامل iPadOS در تبلت آیپد بدست خواهد آمد.

برخلاف تجربه قبلی، با iPadOS شما قادرید بهتر سایت‌ها را در حالت دسکتاپی با این سیستم عامل تماشا کنید. گذشته از آن مدیریت فایل نیز تجربه نزدیک به سیستم کامپیوتر را در آیپد تداعی می‌کند. بنابراین افراد با سیستم عامل جدید اپل می‌توانند درک کاربری مک بوک را در آیپد بدست آورند. این همان چیزی است که اپل به دنبال آن بوده و تا سطح بالایی توانسته به کسب آن بپردازد. پیش از WWDC 2019 شایعاتی به گوش می‌رسید که نشان می‌داد اپل قصد دارد سیستم عامل جدیدی را در کنار نسخه جدید سایر سیستم عامل‌های خود معرفی کند.

در حقیقت همانطور هم شده و با سیستم عامل جالب iPadOS رو به رو شدیم. براساس بررسی صورت گرفته، اپل یک API جدید به سیستم عامل اضافه کرده که BackgroundTasks نام دارد. ما واقعا اطلاعاتی از نحوه عملکرد این API با برنامه‌های شخص ثالث نداریم. بنابراین برای کسب اطلاعات دقیق باید منتظر ماند اپل در آینده نزدیک iPadOS را منتشر کرده و جزئیات دقیقی در اختیار قرار دهد.

جزئیاتی که کم نیستند و باید در بررسی اصلی به تک تک آنها پرداخت. بی شک چنین سیستم عاملی با ویژگی‌های جدید متعددی همراست و نیاز دارد تا بررسی کامل باشد. بنابراین بهتر است برای کسب جزئیات کافی و دقیق تا زمان انتشار iPadOS در پاییز ۲۰۱۹ منتظر ماند. چیزی تا پاییز نمانده و تنها دو ماه باید در انتظار انتشار این سیستم عامل جالب اپل منتظر باقی ماند. این همان چیزیست که باید آن را انجام دهیم. شرکت کوپرتینویی سخت در حال توسعه سیستم عامل برای رفع ایرادات و مشکلات آن است.

امید می‌رود در iPadOS همگام سازی کامل ایمیل و حساب‌ها وجود داشته باشد تا افراد بتوانند در تبلت‌های آیپد تجربه کاربری خوبی داشته و این تجربه به صورت ناقص ارائه نشود. گذشته از آن چندین افزونه در این سیستم عامل گنجانده شده و قابلیت‌هایی در اختیار کاربر قرار می‌گیرد تا تجربه کاربری متفاوتی نسبت به iOS کسب کنند.

آیپدپرو مک بوک جدید است

اگرچه اپل از ابتدا با برنامه ارائه تبلتی در سطح یک لپ تاپ آیپد را معرفی نکرد اما با گذشت زمان متوجه شد که باید تبلتی را به مخاطبان ارائه دهد که جایگزین مناسبی برای مک بوک یا همان سیستم دسکتاپی این شرکت باشد. سیستم عامل iPadOS توسعه یافته تا تبلتی چون آیپد پرو به خوبی نقش مک بوک را ایفا کند و حتی می‌توان آن را مک بوک جدید دانست.

ویژگی‌های جدید و کامل در iPadOS جای گرفته و تجربه کاربری بزرگی به مخاطب ارائه می‌دهد. این همان چیزیست که کوپرتینویی‌ها در سیستم عامل تازه معرفی شده خود به آن دست یافتند. به نوعی آیپد یک جایگزین مک بوک، کروم بوک یا سرفیس بوک است اگرچه سیستم عامل متفاوتی دارد.

اما در این میان پرسشی به وجود می‌آید که چرا اپل دستگاهی با سیستم عامل MacOS و پردازنده مبتنی بر ARM ارائه نمی‌دهد؟

با سیستم کامپیوتری جدیدی چون مک پرو می‌توان عملکرد سخت افزاری بزرگی داشت. این سیستم براساس معماری پردازشی x86 توسعه یافته و جاییست که فکر می‌کنیم اپل می‌خواهد در آینده دستگاه‌های بیشتری مبتنی بر آن و سیستم عامل MacOS توسعه دهد.

اما مشخص نیست این امر شامل مک بوک ایر یا مک بوک می‌شود یا خیر. به هر حال جزئیات کافی نیست و نمی‌توان به شایعات بی‌اساس هم اکتفا کرد. شایعاتی که جزئیات حقیقی نداشته و باید منتظر اخبار دقیق باقی ماند.

اپل از جمله کمپانی‌هایی بوده که به دنبال ماجراجویی‌ها جدید است تا کاربران خود را در عرصه‌ای جدید قرار دهد و تجربه متفاوت بیافریند.