iPadOS 14 – همه چیز درمورد آپدیت جدید تبلت‌های اپل

iPadOS

همانطور که برنامه ریزی شده بود، شب گذشته رویداد WWDC اپل برگزار شد و در طی برگزاری این رویداد آنلاین که به صورت زنده پخش شد، آپدیت‌های نرم افزاری پیش روی محصولات این شرکت به ما معرفی شد که iPadOS 14 یکی از شاخص‌ترین و مهم‌ترین آن‌ها است.

در واقع، شب گذشته در طی برگزاری رویداد WWDC، پس از این که اپل از آپدیت جدید iOS 14 برای گوشی‌های هوشمند خودش رونمایی کرد، مقداری از زمان این رویداد را نیز به صحبت کردن درمورد iPadOS 14 اختصاص داد که قرار است به زودی برای تبلت های Apple در دسترس قرار داده شود. در آپدیت پیش روی iPadOS 14 ، طراحی اپ‌های اصلی و مهم (فرست پارتی) Apple دستخوش یک سری تغییرات جدید خواهد شد تا جریان کار کردن با آن‌ها بیش از پیش بهبود پیدا کند تا بدین ترتیب بتوانند از فضای زیادی که در صفحه نمایش تبلت های Apple وجود دارد، استفاده‌های بهتری ببرند. در واقع، این بهبود جدید، یک نوار بار است که در گوشه تصویر نمایش داده می‌شود. هنوز تمام اپ‌هایی که به این ویژگی مجهز هستند را ندیده‌ایم اما می‌دانیم که دو تا از اپ‌هایی که این نوار بار را خواهند داشت، Photos و Notes هستند. این‌ها دارای میانبرهایی برای دستیابی به کتابخانه‌ها و دفترچه یادداشت‌ها هستند و علاوه بر این، دارای دگمه‌هایی برای اصلاح کردن و چیدن دوباره‌ی محتویات شما خواهند بود. با آرادمگ همراه باشید.

علاوه بر این، اپ Files نیز اکنون دچار یک سری تغییرات جدید شده است. یکی از این تغییرات جدید این است که دگمه‌های New Folder و Sort دیگر مخفی نیستند و در بالای صفحه نمایش در دسترس قرار دارند که جایگاه خوبی برای آن‌ها است. درست مانند iOS 14، اپل در iPadOS 14 نیز ویجت‌های جدید برای اضافه کردن به صفحه نمایش خانگی را در دسترس قرار داده است. شما می‌توانید به جز اضافه کردن آن‌ها، سایز این ویجت‌ها را نیز تغییر بدهید و یا هر طور که خودتان دوست دارید، آن‌ها را در صفحه نمایش گوشی خود بچینید.

همه‌ی ما با ساز و کار جست و جو کردن در iOS آشنایی داریم. شما می‌توانید با سوایپ کردن به سمت پایین در صفحه نمایش خانگی دستگاه خود، ساز و کار جست و جو کردن را فعال کنید تا از طریق آن به جست و جو کردن هر چیزی که مد نظر دارید، مثل مخاطبین، اپ‌ها، اخبار و حتی جست و جو کردن یک چیز خاص در وب، بپردازید. این ساز و کار در iPadOS 14 نیز وجود دارد. اما یک سری تغییرات جدید به آن اضافه شده است و یک جورایی دوباره طراحی شده است. این ساز و کار اکنون به صورت یک پنجره‌ی شناور درآمده است که حتی می‌تواند در اپ‌هایی که در حال استفاده کردن از آن‌ها هستید نیز به نمایش در بیاید. بنابراین، دیگر برای جست و جو کردن یک مورد منحصر به فرد، نیازی به برگشتن به صفحه نمایش خانگی خود ندارید. با این ساز و کار جدید می‌توانید در اپ‌ها به دنبال اطلاعات مورد نظر خود بگردید. بله، پیش از این هم این قابلیت وجود داشت اما یک جست و جوی سطحی به شمار می‌رفت که اغلب فقط در اپ‌های اصلی خود Apple کار می‌کرد. اما اکنون در اپ‌های ترد پارتی نیز می‌تواند صورت بپذیرد و به طور کلی، یک جست و جوی عمیق‌تر انجام خواهد داد.

اپل اسم یک از ویژگی‌های جدید بزرگ برای Apple Pencil در تبلت های خود را Scribble گذاشته است. iPadOS 14 اکنون قادر شده است تا متن‌های دست نوشته را تشخیص دهد و فورا آن‌ها را به متن‌های تحریر تبدیل کند. برای این که با نحوه عملکرد این ویژگی بیشتر آشنا شوید، یک مثال می‌زنم. فرض کنید که قصد سرچ کردن چیزی را در نوار جست و جوی تبلت خود دارید. برای این کار دیگر نیازی نیست که Apple Pencil را کنار بگذارید و با کیبورد آن را تایپ کنید. به جای آن، قادر هستید که هر چه مد نظر دارید را با دستخط خود در نوار جست و جو با همان Apple Pencil یادداشت کنید تا به صورت خودکار تبدیل به متن تحریر شود.

به همین ترتیب، از ویژگی جدید Scribble در هر قسمتی که نیاز به تایپ کردن داشته باشد، می‌توانید استفاده کنید. این ویژگی قابلیت تشخیص دادن تعداد زیادی دستخط و زبان مختلف دارد که تا به حال زبان‌های چینی و انگلیسی برای این ویژگی نمایش داده شده‌اند اما هنوز دقیقا نمی‌دانیم که چه تعداد زبان دیگری پشتیبانی خواهند شد. علاوه بر این، اگر یک شماره تلفن، آدرس یا تاریخ را با Apple Pencil هایلایت کنید، iPadOS 14 می‌تواند آن را تشخیص دهد و به طور خودکار یک سری گزینه رایج به شما پیشنهاد کند (مانند برقرار کردن تماس، نقل مکان کردن و…). همچنین Scribble به شما در هنگام کشیدن اشکال هندسی مختلف نیز کمک می‌کند و آن‌ها را منظم می‌کند.

اکنون وقت پاسخ دادن به مهم‌ترین سوال درمورد این آپدیت رسیده است. آیا iPadOS 14 بر روی تبلت اپل شما نیز در دسترس قرار خواهد گرفت؟ خب، باید گفت خوشبختانه احتمال آن زیاد است. در ادامه می‌توانید نام تمام iPadهایی که می‌توانند از این آپدیت استفاده کنند را مشاهده کنید. اما قبل از نام بردن از آن‌ها، یکی از جالب‌ توجه‌ترین مدل‌هایی که در بین این تبلت‌ها مشاهده می‌شود، iPad Air 2 است که در پاییز سال ۲۰۱۴ عرضه شد و اکنون حدود ۶ سال از عمر آن سپری شده. بنابراین، شاید بتوانیم آن را شاخص‌ترین تبلتی به شمار بیاوریم که تا به حال طولانی‌ترین پشتیبانی از آن صورت پذیرفته است. سایر تبلت‌های این لیست شامل مدل‌های زیر می‌شوند:

iPad Air 2, iPad mini 4, iPad Pro (all generations), The base iPad (2017, 2018, 2019), iPad Air (2019), iPad mini (2019

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.