آیا Face App امنیت حریم شخصی کاربرانش را به خطر می اندازد؟

Face App و حفظ امنیت حریم شخصی کاربرانش

FaceApp برای iOS در ژانویه ۲۰۱۷ و Android در فوریه ۲۰۱۷ عرضه شد.این برنامه توسط شرکت Wireless Labs روسیه ساخته شده است که با استفاده از فن آوری شبکه عصبی به صورت خودکار تبدیل ‚ تصاویر بسیار واقعی را در عکس ها ایجاد می کند. این برنامه می تواند یک چهره را شکل دهد تا  لبخند بزند، جوان تر نگاه کند، بزرگتر نگاه کند یا جنسیت را تغییر دهد . سیاست حفظ حریم خصوصی برنامه نقشی را در سال ۲۰۱۹ جذب کرد. و موضوعی که به تازگی درباره ی این برنامه ی روسی در رسانه های مختلف در حال گسترش است ‚ و باعث نگرانی کاربران این نرم افزار در سراسر دنیا شده است . این است که آیا Face App امنیت حریم شخصی کاربرانش را به خطر می اندازد ؟

با آراد مگ همراه باشید تا بیشتر درباره ی این برنامه ی پر حاشیه بدانیم.

FaceApp یک برنامه تلفن همراه برای iOS و اندروید است .که در آن چند گزینه  برای دستکاری عکس آپلود شده مانند گزینه های ویرایشگر اضافه کردن تصور، آرایش، لبخند، رنگ مو، مدل مو، عینک، سن یا ریشها وجود دارد . تغییرات جنسیتی تغییرات FaceApp علاقه خاص خود را از جوامع جنسی و جنسی به نژاد LGBT به دلیل توانایی شان در واقع شبیه سازی ظاهر یک فرد به عنوان جنس مخالف شبیه سازی کردند.

Face App

چگونه می توان تصویر پیر خود را نشان داد؟

الگوریتم FaceApp با استفاده از شبکه های عصبی کانولوشن عمیق مولکول تصویری از چهره شما را به عنوان ورودی می گیرد و بر اساس تصاویر دیگر تنظیم می کند. موتور عصبی آن می تواند ویژگی هایی مانند رنگ مو، ریش و جابجایی جنسیتی را در میان سایر تغییرات تصویر شما اضافه کند.

آیا سیاست های Face App را خواندید؟

با توجه به سیاست حفظ حریم خصوصی FaceApp، FaceApp ممکن است محتوای کاربری و اطلاعات شما (از جمله اطلاعاتی ازفایل های ورودی، شناسه های دستگاه، داده های موقعیت مکانی و داده های استفاده شده را محدود کند) با کسب و کارهایی که به صورت قانونی بخشی از یک گروه از شرکت ها هستند که FaceApp بخشی از آن است، یا بخشی از آن گروه (Affiliates) می شود.

با این وجود، این شرکت ادعا می کند که “وابستگان” از انتخابهایی که در مورد افرادی که می توانند عکس های شما را ببینند، قدردانی می کنند.FaceApp همچنین می گوید هنگامی که شما از سرویس خود استفاده می کنید، سرور های FaceApp به طور خودکار اطلاعات مربوط به فایل ورودی را ثبت می کند، از جمله:

  1. سرچ های شما
  2. آدرس IP اینترنت (IP)
  3. نوع مرورگر
  4. صفحات و URL های ارجاع / خروج
  5. تعداد کلیک ها
  6. چگونه با لینک در سرویس ارتباط برقرار کنید
  7. نام دامنه
  8. صفحات فرود
  9. صفحات مشاهده شده، و اطلاعاتی مانند این .

در واقع، FaceApp همچنین ممکن است اطلاعات مشابه از ایمیل های ارسال شده به کاربران خود را جمع آوری کند که به این ترتیب به شرکت کمک می کند که ایمیل های باز شده و لینک هایی که توسط گیرنده ها کلیک می شوند. شرکت روسی می گوید این اطلاعات اجازه می دهد تا گزارش دقیق تر و بهبود خدمات را در سیاست حفظ حریم خصوصی خود داشته باشد.

Face App

FaceApp و حریم شخصی کاربران :

آقای گونچاروف یک بیانیه شرکت را منتشر کرد که گفت: FaceApp فقط عکس هایی را که کاربران برای ویرایش آنها انتخاب کرده اند بارگذاری می کند. به این بیانیه اضافه شده است: ما هیچ تصویر دیگری را انتقال نمی دهیم . و ممکن است یک عکس آپلود شده در ابر ذخیره کنیم .دلیل اصلی آن عملکرد و ترافیک است: ما می خواهیم اطمینان حاصل کنیم که کاربر بارگیری عکس را برای هر عمل ویرایش انجام نمی دهد.و اکثر تصاویر از سرورهای ما در ۴۸ ساعت از تاریخ آپلود حذف شده اند.

FaceApp به کاربران توصیه می کند که چنین درخواست هایی را از طریق تنظیمات، پشتیبانی، “گزارش یک اشکال” و اضافه کردن “حریم خصوصی” در موضوع خط ارسال.و در این بیانیه اضافه شده است که اطلاعات کاربر به روسیه منتقل نشده است.

دفتر کمیسر اطلاعات انگلیس (ICO) به بی بی سی نیوز گفت که از داستان هایی که باعث افزایش نگرانی در مورد FaceApp می شود و این که آنها را در نظر می گیرد، آگاه بود. یک سخنگوی ICO گفت: “ما توصیه می کنیم افرادی که برای هر برنامه ثبت نام کرده اند، برای بررسی اینکه چه اتفاقی برای اطلاعات شخصی شما خواهد افتاد و به ارائه جزئیات شخصی تا زمانی که روشن نیست که چگونه از آنها استفاده می شود، توصیه می شود.”

و همه این ها در حالی است که تیم بی بی سی خود آن را یک راهنمای ویدئویی برای شرایط و ضوابط برنامه و توضیح در مورد نحوه مدیریت رد دیجیتال خود را تولید کرده است.

FaceApp مشکل همه است :

واکنش علیه FaceApp، که از هوش مصنوعی برای فیلتر کردن استفاده می کند که از ۵۰ سالگی به کاربردهای خود رسیده است، تقریبا با محبوبیت ویروسی حفظ شده است. روزنامه نگاران و محققان می گویند که آزمایشگاه بی سیم، ساز FaceApp در سن پترزبورگ، روسیه مستقر است.

همانطور که میلیون ها نفر عکس خود را در فیس بوک با مشخصات عمومی به نمایش و اشتراک گذاشتند، محققان همچنان هشدار می دهند که چگونه سیاست حفظ حریم خصوصی برنامه، دسترسی دائمی به عکس ها، از جمله آپلود عکس از دوستان یا خانواده را بدون در نظر گرفتن اینکه آیا این افراد با شرایط استفاده از برنامه موافق بودند . به گفته یارسلاو گونچاروف، مدیر عامل شرکت بی سیم، برنامه ای را در واشنگتن پست اداره می کرد، چاک شومر، رهبر اقلیت سنا، خواستار بررسی تحقیقات FBI در مورد سیاست های استفاده از داده ها شد.اما تا زمان انتشار، پاسخی دریافت نکرد.

در سه روز، FaceApp از یک تازگی ناخوشایند به یک نماد ترسناک ناامیدی های حریم خصوصی ما رفته است: حتی برنامه های مضحک به کاربران جاسوسی می کنند، هیچکس به کارشناسان حریم خصوصی گوش نمی دهد، کاربران اطلاعات را بسیار راحت از دست می دهند و تاریخ اخیر خود را تکرار می کند.

امنیت حریم شخصی کاربران در Face App
یکبار دیگر درباره پیر شدن با فیس اپ فکر کنید
FaceApp: آیا برنامه چهره پیری روسیه خطراتی برای حفظ حریم خصوصی شما دارد؟

توماس برشتر فوربس ‚ ستادامنیت سایبری :

نه، FaceApp عکس هایی از چهره شما را نمی گیرد و آنها را به برخی از پروژه های نامناسب بازگردانید. این چیزی است که شواهد موجود نشان می دهد.پس از رفتن به ویروس در سال ۲۰۱۷ و جمع آوری بیش از ۸۰ میلیون کاربر فعال، آن را دوباره به لطف  چالش FaceApp ، که در آن سلبریتی ها (و هر کس دیگری) اضافه شده سال به تصویر خود را با فیلتر برنامه قدیمی فیلتر سن . این برنامه با استفاده از هوش مصنوعی برای ایجاد یک ارائه از آنچه شما ممکن است در چند دهه در iPhone یا دستگاه Android خود نگاه کنید.

اما یک صدای جیر جیر این هفته یک وحشت اینترنتی کوچک را به وجود آورده است، زمانی که یک توسعه دهنده هشدار داد که برنامه می تواند تمام عکس ها را از تلفن خود دریافت کند و آنها را به سرورهای خود ارسال کند بدون اینکه مجوز مشخصی از طرف کاربر دریافت کند.

تویتر، جاشوا نوذی، بعدا اظهار داشت که او در حال تلاش برای بالا بردن پرچم در مورد FaceApp که دسترسی به تمام عکس ها را داشت، حتی اگر آنها را به یک سرور متعلق به شرکت روسی آپلود نکرد.

طوفان در یک تیزر اینترنتی؟

این همه به نظر می رسد یکی دیگر از لحظات طوفانی تیزبینی وب است. یک محقق امنیتی که با نام مستعار Elliot Alderson (نام واقعی باپتیست رابرت) می شود، برنامه را دانلود کرد و در جایی که چهره کاربران را فرستاد، بررسی کرد. متخصص سایبر فرانسه متوجه شد که FaceApp فقط تصاویری را ارسال می کند – کسانی که می خواهند نرم افزار آن را تبدیل به سرورهای شرکت کند.

و این سرورها کجا هستند؟ بیشتر آمریکا، نگاه سریع بر روی پرونده های میزبانی شده به فوربس تایید شده است که این درست بود: سرورهای FaceApp.io در مراکز داده ای آمازون در ایالات متحده مستقر بودند. این شرکت به فوربس گفت که برخی از سرورها توسط گوگل نیز در کشور های دیگر از جمله ایرلند و سنگاپور میزبانی شده اند. . و، همانطور که توسط آلدرسون اشاره شد، این برنامه همچنین از کد شخص ثالث استفاده می کند و بنابراین به سرورهای خود دسترسی پیدا می کند، اما دوباره این ها در ایالات متحده و استرالیا است.

FaceApp از مراکز داده آمازون در آمریکا استفاده می کند:

FaceApp از سرورهای آمازون در U.S.THOMAS BREWSTER استفاده می کند

البته، با توجه به اینکه شرکت توسعه دهنده در سنت پترزبورگ مستقر است، چهره ها در روسیه مشاهده و پردازش می شوند. اطلاعات در این مراکز داده آمازون می تواند به کامپیوترهای روسی بازگردد. مشخص نیست که چه تعداد از کارکنان FaceApp برای این تصاویر دسترسی دارند، و فوربس در زمان انتشار درباره نظرسنجی که در مورد چهره های آپلود شده انجام داده است، نظر شرکت را دریافت نکرده است.

بنابراین در حالی که سازمان های اطلاعاتی روسیه و پلیس می توانند تقاضای FaceAp را در صورت انتقال داده ها، اگر معتقد بودند که این قانون قانونی است، زمان بیشتری را برای دریافت اطلاعات از آمازون در ایالات متحده دریافت می کنند.بنابراین باز هم یک نگرانی در مورد حفظ حریم خصوصی وجود دارد؟ FaceApp می تواند متفاوت عمل کند. به عنوان مثال، می تواند تصاویر را بر روی دستگاه شما پردازش کند، نه عکس های ارسال شده به یک سرور خارجی. همانطور که Will Strafach، محقق امنیت iOS، گفت: “من مطمئن هستم که بسیاری از افراد با آن خنک نیستند.”

مشخص نیست که چطور Face App AI عکس ها را بر روی دستگاه پردازش می کند. FaceApp الگوریتم های تغییر چهره خود را با یادگیری از عکس ها ارسال می کند. این می تواند بر روی دستگاه انجام شود، نه به عنوان سرور، به عنوان ویژگی های یادگیری ماشین در اندروید و iOS در دسترس است، اما FaceApp ممکن است بخواهد با استفاده از رایانه های شخصی خود برای آموزش AI خود، از آن استفاده کند.

نگرانی کاربران :

کاربران (که فهمیدند) نگران برنامههایی هستند که مجوز دسترسی به هر عکس را دارند، ممکن است بخواهند به تمام ابزارهایی که در گوشی هوشمندشان دارند نگاه کنند. به احتمال زیاد بسیاری از آنها به عکس ها دسترسی پیدا می کنند و خیلی بیشتر از این ها. برای مثال هر حرکت خود را از طریق ردیابی موقعیت مکانی. برای تغییر مجوزها، برنامه را حذف کنید، یا به تنظیمات برنامه در iPhone یا Android خود بروید و ابزارهای داده اجازه دسترسی را تغییر دهید.

امنیت Face App

FaceApp پاسخ می دهد :

فوربز با یاروسلاو Goncahrov، بنیانگذار FaceApp، تماس گرفت و روز چهارشنبه صبح آن را اعلام کرد. او گفت که داده های کاربر به روسیه منتقل نمی شود و “بیشترِ پردازش عکس ها در فضای ابری” است.

گونچاروف افزود: «”ما فقط یک عکس انتخاب شده توسط یک کاربر را برای ویرایش آپلود می کنیم. ما هرگز تصاویر دیگر را از تلفن به ابر انتقال نمی دهیم.ما ممکن است یک عکس آپلود شده در ابر ذخیره کنیم. دلیل اصلی آن عملکرد و ترافیک است: ما می خواهیم اطمینان حاصل کنیم که کاربر چند بار بارگذاری عکس را برای هر عملیات ویرایش انجام نمی دهد. بیشتر تصاویر از سرورهای ما در ۴۸ ساعت از تاریخ آپلود. همچنیناو گفت که کاربران همچنین می توانند تمام داده های کاربر حذف شوند. و کاربران می توانند این کار را با رفتن به تنظیمات انجام دهند، پس از پشتیبانی و انتخاب گزارش اشکال، با استفاده از کلمه “حریم خصوصی” در پیام خط موضوع. گوناکوف گفت که این باید سرعت بخشیدن به روند را افزایش دهد.”»

و او اضافه کرد: “ما هر گونه اطلاعات کاربر را به هیچ شخص ثالثی فروخته یا به اشتراک نمی گذاریم.” با این حال هنوز سوظن هایی درباره ی امنیت اطلاعات و حریم شخصی کاربران در Face Appp  وجود دارد.