هر آنچه از پلی استیشن ۵ سونی می دانیم

سونی پلی استیشن ۵ کنسولی قدرتمند و نوآورانه:

اگر شما از علاقمندان کنسول های پلی استیشن سونی هستید و حتی یک دستگاه آن را هم دارید و می خواهید درباره نسل بعدی کنسول بازی این شرکت اطلاعاتی کسب کنید، جای خوبی آمدید.

ما با تحقیقات گسترده اطلاعات بسیاری درباره پلی استیشن ۵ بدست آوردیم که البته تایید شده نیستند اما می توانند جزئیات نسبتا دقیقی را به ما ارائه دهند. اطلاعاتی که بسیاری از طرفداران PS5 به دنبال آن هستند و منتظرند تا سونی در آینده نزدیک کنسول جدید خود را معرفی کند.

تاییدیه

Kenichiro Yoshida یکی از مدیران ارشد سونی در اوایل اکتبر سال ۲۰۱۸ بود که طی مصاحبه با Financial Times، نام PS5 را تایید کرد. کنسولی که جانشین پلی استیشن ۴ است و او در رابطه با این جانشین چنین بیان کرد:

“در این مرحله باید بگویم لازم است که به نسل بعدی سخت افزار اشاره کنیم.”

سپس آوریل ۲۰۱۹، Mark Cerny مدیر طراحی کنسول های سونی اطلاعاتی درباره نسل بعدی کنسول بازی این شرکت به اشتراک گذاشت. کنسولی که تاکنون سونی چندین بار به آن اشاره کرده و تایید نمود در دست توسعه قرار دارد. Mark Cerny در گفتگو با وب سایت Wired بیان داشت که این پروژه چهار سال از آغاز آن می گذرد، همچنین افزود که استودیوها مشغول توسعه بازی برای پلی استیشن ۵ هستند.

در نهایت سونی اخیرا طی گزارش مالی خود به پلی استیشن ۵ اشاره مستقیمی کرد. این شرکت اعلام کرد که پلی استیشن ۵ یک تجربه گیمینگ بزرگ خواهد بود که می تواند رندر گرافیکی قابلی از خود نشان داده و با SSDهای فوق سریع، قدرت محاسباتی پیشرفته ای خواهد داشت.

تاریخ عرضه

در حالی که تاریخ عرضه PS5 تا به حال اعلام نشده، اما شواهد نشان می دهند سونی سال ۲۰۲۰ را برای عرضه در نظر گرفته است. نخستین بار مایکل پچر تحلیلگر صنعت بازی های ویدئویی از موسسه Wedbush Securities بیان کرد که سونی سال ۲۰۲۰ پلی استیشن ۵ را عرضه می کند. او افزود که اگر بخواهد شرط ببندد، سال ۲۰۲۰ سونی این کنسول را روانه بازار می کند. بازاری که تشنه چنین محصولی بوده و سخت انتظار عرضه آن را با قیمتی مناسب می کشد.

سونی برای توسعه پلی استیشن ۴ هزینه های بسیاری کرد و در نتیجه به پلی استیشن ۴ اسلیم و پرو رسید. دو کنسول میان نسلی که باید انتظارات بسیاری از آن داشت و بدون شک می تواند جالب توجه به نظر برسد. این شرکت ژاپنی پلی استیشن ۵ را با سخت افزار قدرتمندی همراه می سازد که حقیقتا می تواند با وضوح ۴K به اجرا بازیها بپردازد.

بنابراین عجیب نخواهد بود که شاهد یک کنسول برجسته باشیم. سونی نمی خواهد در زمانی PS5 را عرضه کند که مشکلاتی وجود داشته و کاهش فروشی به دنبال خواهد داشت.

در ماه می سال ۲۰۱۸ مدیرعامل سونی John Kodera با رسانه Wall Street Journal گفتگویی داشت و جزئیاتی را افشا کرد. اون بیان کرد که سونی می خواهد به عمر پلی استیشن ۴ پایان دهد تا باری دیگر بازیکنان شاهد تولد یک کنسول نسل جدید باشند. او افزود که حتی برای کنسول نسل بعدتر خود سه سال آینده آماده خواهند شد تا همیشه دستاوردهایی در این زمینه برای ارائه داشته باشند.

انتظار داریم شرکت سونی برای معرفی پلی استیشن ۵ یک رویداد مستقل و بزرگ در نظر گیرد تا طرفداران خود را برای رونمایی از این کنسول نسل جدید آماده سازند. البته گفته شده نسل بعدی PS VR نیز همزمان با PS5 رونمایی خواهد شد اما تا به حال گزارش های بیشتری درباره آن دردسترس قرار نگرفته تا بتوان اظهار نظری درباره آن داشت.

مارک سرنی طی گفتگویی با وب سایت وایرد افزود که سونی می خواهد راهبرد PS VR را حذف کند و قصد ندارد این هدست واقعیت مجازی به فراموشی سپرده شود. هدستی که در نسل فعلی به رشد فروشی دست یافته و انتظار می رود در نسل بعدی نیز موفقیت هایی شامل حال آن گردد. سونی در حقیقت نمی خواهد PS VR را کنار بگذارد و از این رو عجیب نیست که برای این هدست واقعیت مجازی برنامه هایی خوبی در نظر گرفته شود.

معرفی پلی استیشن ۵ در ۲۰۱۹ رد شده و این موضوع در چندین گزارش به آن اشاره شده است. بنابراین اولین بار نیست که این موضوع مطرح می شود. با این حساب رونمایی را باید در سال ۲۰۲۰ محتمل تر دانست و حتی گفته شده E3 2019 بدون حضور سونی برگزار می شود. شرکتی که در طول چندین سال گذشته سعی کرده پررنگ حاضر شود اما به نظر می رسد در سال ۲۰۱۹ این گونه نخواهد بود.

مشخصات

Marcus Sellars یکی از کارشناسان صنعت اوایل مارس ۲۰۱۸ آشکار کرد کیت توسعه PS5 دردسترس استودیوهای توسعه دهنده بازی قرار گرفته و این کنسول در آینده نزدیک از راه می رسد. البته کیت توسعه در اوایل سال ۲۰۱۹ به دست توسعه دهنده گان شخص ثالث رسید.

گذشته از Sellars ، مارک سرنی در ماه گذشته درباره مشخصات سخت افزاری PS5 نیز اظهار نظری داشته است. نخست آن که در بخش پردازنده یک چیپ هشت هسته ای ۷ نانومتری AMD که از نوع ZEN نسل دومی رایزن است که برنامه ریزی شده در اواخر ۲۰۱۹ راهی لپ تاپ ها شود. تراشه گرافیکی آن نیز از برند AMD بوده و معماری Radeon Navi دارد. این گرافیک از فناوری ray-tracing انویدیا که به عنوان استاندارد مهم گرافیکی تلقی می شود، پشتیبانی می کند.

در بحث حافظه ذخیره سازی سرنی به نکات جالبی اشاره داشت. به گفته سرنی سرعت درایو SSD در پلی استیشن ۵ چهار برابر سریعتر از نسل فعلی پلی استیشن بوده و این امر در پردازش بازیها و لودینگ تاثیر بسزایی خواهد داشت. همچنین حافظه HDD پرظرفیتی به کار گرفته خواهد شد تا بازیهای بیشتری را بتوان در حافظه داخلی آن ذخیره کرد.

گفته شده بازی Spider-Man در روی پلی استیشن ۴ مدت زمان لودینگ آن ۱۵ ثانیه بوده اما در کنسول نسل جدید به ۰.۸ ثانیه رسیده که در نوع خود بی نظیر و فوق العاده سریع محسوب می شود. البته این عملکرد مربوط به کیت توسعه پلی استیشن ۵ شده و در نسخه نهایی باید عملکرد بهتری را شاهد باشیم.

همچنین با حافظه داخلی ۲ ترابایتی در نسخه پایه، احتمالا در نسخه رده بالاتر باید حافظه ذخیره سازی گسترده تری را مشاهده کنیم. در حال حاضر بازیها حجم بالایی دارند و برای مثال عنوانی چون Read Dead Redemption 2 بیش از ۱۰۰ گیگابایت حجم دارد. به گفته Takashi Mochizuki یکی از اعضای Wall Street Journal بیان داشته که حتی نسخه آزمایشی پلی استیشن ۵ را به کار گرفته است.

دقیقا مشخص نشده ظرفیت حافظه ذخیره سازی PS5 چقدر است اما انتظار داریم در نسخه پایه ۲ ترابایت باشد و در نسخه تاپ نیز به ۴ ترابایت نیز برسد. همچنین درباره قیمت این کنسول بازی نیز گفته شده با قیمت بیش از ۵۰۰ دلار باید آن را خریداری کرد که نسبت به پلی استیشن ۴ با قیمت ۴۰۰ دلاری کمی گران قیمت است. البته این افزایش قیمت از آن رو بوده که مشخصات سخت افزاری در این کنسول بازی به مراتب قوی تر از پلی استیشن نسل فعلی بوده و نباید در بحث قیمت آنها را مدل های یکسانی دانست.

بنابراین ممکن است شرکت ژاپنی یک حافظه ذخیره سازی هیبریدی که ترکیبی از حافظه HDD و SSD می باشد، برای پلی استیشن ۵ در نظر گیرد. در زمینه کیفیت صدا نیز سونی بهبودیهایی را حاصل کرده تا موردتوجه قرار گیرد. با صدا فراگیر سه بعدی پخش صدا از این کنسول بازی با فیلترهایی همراه بوده که در نتیجه کیفیت صوتی را دوچندان می سازد.

در حال حاضر مشخصات سخت افزاری کامل پلی استیشن ۵ آشکار نشده و این ها تنها بخشی از ویژگی هایی هستند که ما روی کنسول شرکت سونی باید مشاهده کنیم. همچنین پشتیبانی از ۴K Blu-ray در این کنسول بازی نیز قابل مشاهده خواهد بود و آخرین بار در پلی استیشن ۴ پرو به کار گرفته شد.

ویژگی ها

هر کنسول نسل جدید دارای ویژگی هایی خاصی بوده که آنها را نسبت به نسل پیشین متمایز می سازد. کنسول پلی استیشن ۵ نیز قرار است با مجموعه ای از ویژگی هایی که در مقایسه با نسل پیشین مهیج تر هستند، از راه برسد. براساس گزارش ها یکی از آنها قابلیت backward compatibility است که به بازیکنان اجازه خواهد داد عناوین نسل هشتم را روی کنسول نسل نهمی سونی اجرا کنند.

این ویژگی را پیش تر در کنسول ایکس باکس وان مشاهده کردیم، اما گفته می شود سونی در نظر دارد قابلیت backward compatibility کامل تری نسبت به مایکروسافت را برای پلی استیشن ۵ فراهم کند. به گفته مارک سرنی مدیر طراحی کنسول سونی، قابلیت مورد اشاره اجازه می دهد بازیکنان عناوین پی اس ۳ را هم روی پلی استیشن ۵ اجرا کنند.

همچنین این بدان معنا نیست که سرنوشت backward compatibility قرار است به PS Now تبدیل شود. با این حساب باید انتظارات بیشتری نسبت به قابلیت مشابه مایکروسافت داشت. اخیرا نیز مایکروسافت و سونی در زمینه سرویس ابری گیمینگ معامله ای با یکدیگر داشتند که براساس آن تحت سرویس ابری Azure قرار است سرویس گیمینگ به بازیکنان ارائه شود. سرویسی که بازیهای نامحدودی روی آن تعبیه می شود و افراد قادرند سریعا به جدیدترین بازیها نیز دسترسی پیدا کنند.

گذشته از آن پلی استیشن ۵ با هدست واقعیت مجازی PlayStation VR سازگاری دارد.

قیمت

یکی از بحث های کلیدی درباره پلی استیشن ۵، قیمت آن است. تاکنون شایعات بسیاری پیرامون قیمت پلی استیشن ۵ منتشر شد اما نمی توان بدون تایید سونی به هیچ یک از گزارش ها بسنده کرد. گفته می شود این کنسول با قیمت ۴۵۰ پوند در سال ۲۰۲۰ از راه می رسد و پیش بینی می شود قیمت کنسول مایکروسافت بیش از محصول سونی تعیین شود.

به هر حال جزئیات اگرچه بسیار است اما برخی از آنها تایید شده نیستند و باید منتظر ماند.