فناوری از چه راه هایی می تواند جاسوسی کند

مطمئنا همه ما در برهه ای از زمان در رابطه با موضوعات حساسی صحبت می کنیم که نمیخواهیم کسی از آنها مطلع شود. اما تاکنون به این مسئله فکر کرده اید که وقتی درون خانه ای که تنها اعضای خانواده تان حضور دارند باز هم احتمال جاسوسی وجود دارد؟ همانطور که میدانید ما در دنیای پیشرفته ای زندگی میکنیم که هر روزه روش های جدیدی برای جاسوسی به بازار عرضه می شود، از همین رو در این مقاله در نظر داریم در این رابطه توضیحاتی خدمت شما ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

اگر کمی به زندگی خود دقت کنید متوجه می شوید که تمام زندگی ما حول محور اینترنت می چرخد و مطمئنا آگاه هستید که اتصال به اینترنت همواره باعث می شود در معرض انواع تهدیدات قرار گیرید. شاید به همین دلیل که اکثر دستگاه هایی که کارکردی امنیتی دارند و یا از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند به اینترنت متصل نمی شوند. از جمله مهمترین آنها میتوان به سیستم های فعال در مراکز بزرگ صنعتی و یا بانک ها اشاره کرد. اما شاید این سوال در ذهنتان ایجاد شود که اگر اتصال به اینترنت را قطع کنیم میتوانیم کاملا آنها را از هرگونه جاسوسی امن نگه داریم؟ باید به شما بگوییم که روش های جاسوسی بسیار هیجان انگیزی وجود دارد که با اطمینان میتوان گفت تا کنون از وجود آنها باخبر نبوده اید

الکترو مغناطیسی شیوه ای جدید در جاسوسی

باید در جریان باشید که تمامی دستگاه هایی که به خط برق متصل می شوند از خود تشعشعات الکترومغناطیسی منتشر می نمایند. اما نکته اینجاست که این روزها این تشعشات به راحتی میتوانند توسط برخی از فناوری های نوین مورد رهگیری قرار گیرند. با توجه به اینکه از نیم قرن پیش کشورهایی نظیر آمریکا و همچنین روسیه نگران از دست دادن اطلاعات محرمانه خود بودند روش های بسیار جدیدی برای شناسایی این امواج الکترو مغناطیسی به دنیا معرفی شده است که همانند سایر بخش های صنعت الکترونیک در حال پیشرفت است.

جاسوسی بدون اینترنت

آیا تاکنون بر روی رایانه ای که به اینترنت متصل نباشد با استفاده از کیبرد کلماتی را نوشته اید و گمان کردید که هیچ کسی نمیتواند آن را ردیابی کند؟ اگر پاسخ منفی به این سوال دادید باید بدانید که شما در بزرگترین اشتباه زندگی خود به سر میبرید. زیرا اگر کسی قصد جاسوسی از شما را داشته باشد میتواند با استفاده از دستگاهی مخصوص از فاصله حدود بیست متری هر دکمه ای که بر روی کیبوردتان فشار می دهید را ردیابی کند.

نکته ای که مطمئنا شما را شگفت زده می کند این است که این دستگاه را به راحتی میتوان در داخل خانه ساخت. از دیگر روش بدست آوردن اطلاعات از طریق این دستگاه میتوان به توانایی رمزنگاری سیگنال ها اشاره کرد که در اکثر نوت بوک ها موجود می باشد.

به طور کلی می توان گفت همه دستگاه هایی که تولید امواج الکترو مغناطیسی می نمایند، می توانند حتی بدون اتصال به اینترنت مورد شنود و جاسوسی قرار گیرند. تنها تفاوت اینگونه دستگاه ها با بکدیگر برپایه قدرت سیگنالشان است.

به طور حتم پس از آگاهی از این روش جاسوسی این سوال ذهنتان را مشغول کرده است که چگونه باید با آن مقابله کرد؟ باید بدانید که استفاده از قفس های فارادی و خش زاهای مخصوص میتواند در این راه به شما کمک کند. همچنین اگر اطلاعات شما خیلی برایتان حیاتی نیست میتوانید از صفحه کلید های مجازی برای وارد کردن اطلاعات باارزش خود استفاده نمائید.

خدمات مکان‌یابی گوشی‌های هوشمند

اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که از گوشی آیفون استفاده میکنید باید بدانید که در بخش تنظیمات و حریم خصوصی گوشی شما بخشی با عنوان مکان های بیشتر بازدیدشده دیده می شود. هنگامی که به این قسمت وارد می شوید میتوانید فهرستی از شهرهایی را به صورت منظم بازدید کرده اید مشاهده کرد و با کلیک بر روی هر شهر جزئیات کامل مکان های آن را دریافت کنید.

در این زمینه کاربران اندروید نباید خیلی خوشحال باشند و به گوشی خود ببالند زیرا اطلاعات آنها توسط گوگل جمع آوری شده و به جای بدتری یعنی فضای ابری می رود. از همین رو سازمان های قانونی و یا هر فردی که رمز عبور شما را در اختیار داشته باشد به راحتی میتواند به اطلاعات شما دسترسی پیدا کند.

خوشبختانه راه هایی برای غیرفعال کردن این سیستم وجود دارد و شما با مراجعه به تنظیمات میتوانید این کار را انجام دهید. البته در این بخش نیز خاموش‌کردن، تعدادی از قابلیت‌های دستگاه هوشمند را ازبین می‌برد و بحث تجارت با کمک داده ها پیش کشیده می شود.

استفاده از لیزر

همانطور که میدانید روش های بسیار زیادی برای رسیدن به اطلاعات به دنیا معرفی شده است که یکی از آنها شتاب سنج های موجود در گوشی های هوشمند می باشد. در واقع هنگامی که این شتاب سنج ها در کنار کیبوردها قرار میگیرند میتوانند دقتی بالغ بر ۸۰درصد شناسایی را در اختیار افراد قرار دهند. در رابطه با کارآیی این شتاب سنج ها باید بدانید که یک پرتو لیزر نامرئی از جانب آنها بر روی رایانه تابانه می شود که از آن برای ثبت ارتعاشات به وجود آمده توسط صفحه کلید و همچنین انجام عملیات جاسوسی استفاده می کنند.

در واقع این روش با استناد به گزارش محققان مبنی بر اینکه هر کلید کیبور از الگوی ارتعاشی خاصی بهره مند است عمل می کند. در این روش پرتو لیزر باید به بخشی از نوت بوک یا صفحه کلید که بازتاب نور به خوبی در آن صورت می گیرد تابانده شود.

اگر به دنبال مقابله با این روش از جاسوسی هستید باید بدانید که تنها راه این است که اجازه نزدیک شدن افراد جاسوس را به خودتان ندهید زیرا تنها راه بهره گرفتن از آن این است که از نزدیک از آن استفاده شود.

داده‌های Exif موجود در تصاویر

اگر به تصاویر گرفته شده نگاه کنید متوجه می شوید که همگی حاوی اطلاعاتی در رابطه با تصویر هستند. از این اطلاعات با عنوان Exif یاد می شود. این اطلاعات حاوی مواردی مانند فاصله کانونی، دهانه دیافراگم، اطلاعات تماس، مکان تصویربرداری و… می باشد. اما امروزه این استاندارد باعث به دردسر انداختن افراد زیادی شده است درواقع اگر با گوشی هوشمند یا دوربین دیجیتال تصویری ضبط کنید، به احتمال زیاد اطلاعات مکانی تصویر به کمک جی‌پی‌اس داخلی در آن ذخیره می‌شود.

این اطلاعات برای ساختن محتواهای جذابی همچون نقشه‌ی سفرهای شما و خاطرات مفید خواهد بود؛ اما اگر عکس‌ها دراختیار افراد غریبه بیفتند، اطلاعات مضری از شما در آن‌ها ذخیره شده است. مطمئنا این اطلاعات جذابیت ها و همچنین خاطرات بسیار زیادی را با خود به دنبال دارند اما همواره هستند کسانی که میخواهند این ویژگی را غیر فعال کنند. از همین رو برای غیرفعال کردن آن باید به سراغ تنظیمات دستگاه دیجیتال خود بروید و از شر این مشکل خلاص شوید.

درباره فناوری پرتوهای فراصوتی شنیده اید؟

در واقع حتی اگر به اتاقی بروید که از هرگونه جاسوسی و وسایل پرتو الکترومغناطیسی در امان بمانید احتمالا باز هم در برابر امواج فراصوتی ناتوان خواهید ماند. در واقع پرتوهای فراصوتی به دو دسته تقسیم می شوند دسته اول به آن دسته از تجهیزاتی تعلق میگیرد که در اتاق های جاسوسی قرار دارند و دسته تجهیزات بیرون از اتاق جاسوسی هستند که قدرت انتقال اطلاعات با سرعت دوازده مگابایت در ثانیه را دارا می باشند. نکته اینجاست که برای این انتقال هیچ نیازی به منبع تغذیه نیست زیرا انرژی آنها به وسیله داده ها تامین خواهد شد. و تنها راهی که برای مقابله با این روش وجود دارد این است که به طور مرتب دستگاه های موجود در اتاق را مورد بازرسی قرار دهید.