آیا چیپست iPhone 12 تضعیف شده است؟

Apple iPhone 12 Pro
Apple iPhone 12 Pro

روز گذشته ما موفق به دیدن اولین امتیاز بنچمارک چیپست جدید شرکت اپل یعنی Apple A14 Bionic در لاین آپ جدید گوشی‌های هوشمند سری iPhone 12 و iPhone 12 Pro در پلتفرم Geekbench شده بودیم. اکنون نتایج بنچمارک این چیپست در پلتفرم AnTuTu نیز منتشر شده است اما با این تفاوت که این بار قدرت مورد نیاز در یک تبلت iPad Air ۲۰۲۰ که نسل چهارم این لاین آپ به شمار می‌رود را فراهم کرده است. این چیپست در این تبلت، در مقایسه با سری iPhone 12 امتیاز به مراتب بیشتر و بالاتری به دست آورده است. در هر صورت، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر در رابطه با این موضوع و کسب آگاهی بیشتر از امتیاز بنچمارک چیپست iPhone 12 در مقایسه با iPad Air ۲۰۲۰ و همینطور iPhone 11 Pro همچنان در ادامه این مطلب نیز با آرادمگ همراه باشید.

در گذشته دیده بودیم که نسخه X چیپست های شرکت اپل در تبلت‌های لاین آپ iPad Pro به کار برده شده بودند. نمونه بارز آن چیپست Apple A12X است که دو هسته بزرگ‌تر اضافی در مقایسه با نسخه پایه خود به همراه یک پردازنده گرافیکی (GPU) بسیار قدرتمندتر در اختیار داشت. اما تا جایی که ما می‌دانیم، این موضوع درمورد نسل چهارم تبلت‌های لاین آپ iPad Air و سری iPhone 12 صدق نمی‌کند چرا که اپل در هر دوی آن‌ها از نسخه استاندارد و معمولی چیپست Apple A14 استفاده کرده است. البته، می‌دانیم که یک چیپست Apple A14X نیز در راه است اما بر اساس گزارش‌های غیر رسمی که تا به حال در این رابطه منتشر شده است، این پردازنده برای مدل‌های جدید MacBook در نظر گرفته شده است تا برای اولین بار در آن‌ها به کار برده شود.

پلتفرم بنچمارک گیری AnTuTu سرعت کلاک و فرکانس پردازنده مرکزی (CPU) و پردازنده گرافیکی (GPU) نسخه معمولی چیپست A14 در نسل چهارم iPad Air و لاین آپ سری iPhone 12 را به طور دقیق مشخص نکرده است. اما در هر صورت، اگر بخواهیم بر اساس نتایجی که این پلتفرم در این زمینه منتشر کرده است، قضاوت کنیم، چیپست‌های Apple A14 که در نسل جدید گوشی‌های هوشمند iPhone شرکت اپل به کار برده شده است، دارای فرکانس پایین‌تری در مقایسه با نمونه‌هایی است که در iPad Airهای سال ۲۰۲۰ وجود دارد. البته، باید این را نیز اضافه کنیم که اختلاف چیپست A14 در این دو محصول چندان چشمگیر و زیاد نیست اما در هر حال، چیزی است که وجود دارد.

مقایسه بنچمارک iPhone 11 Pro و iPhone 12 و iPad Air 4 در پلتفرم AnTuTu

علاوه بر این، باید توجه داشته باشید که در واقع بر اساس چیزی که در پلتفرم AnTuTu نمایش داده شده، امتیاز iPhone 12 در تست بنچمارک پردازنده گرافیکی (GPU) آن، مقدار کمی از iPhone 11 Pro کم‌تر شده است و این در حالی است که اعداد و ارقام رسمی که توسط خود شرکت اپل اعلام شده است، نشان می‌دهند که پردازنده گرافیکی موجود در چیپست Apple A14 باید حدود ۸ درصد سریع‌تر از A13 باشد. شاید بتوان گفت که این ادعا درمورد iPad Air ۲۰۲۰ بیشتر صدق می‌کند. در حقیقت، امتیازهای آن ۲۰ درصد بالاتر از iPhone 11 Pro است اما موضوع غیر قابل انکاری که وجود دارد، این است که فرکانس‌های پایین‌تری که در لاین آپ سری iPhone 12 وجود دارد، آن‌ها را در موقعیت سخت و دشواری قرار داده است که حتی می‌توانند به خاطر آن مورد تهاجم قرار بگیرند.

نکته قابل توجهی که وجود دارد، این است که هم گوشی هوشمند iPhone 12 و هم تبلت iPad Air ۲۰۲۰ که توسط پلتفرم بنچمارک گیری AnTuTu مورد تست بنچمارک قرار داده شدند، دارای ۴ گیگابایت حافظه رم به همراه ۲۵۶ گیگابایت فضای ذخیره سازی داخلی بودند. بنابراین، باید اطمینان خاطر کامل داشته باشید که میزان حافظه آن‌ها هیچ تاثیر خاصی بر روی عملکرد و نتیجه تست بنچمارک آن‌ها نداشته است. علاوه بر این، نرخ به روزرسانی تصویر نیز در هر دوی آن‌ها ۶۰ هرتز بوده است تا کاملا با یکدیگر برابر و یکسان باشند و شرایط ایده آلی وجود داشته باشد. با توجه به این که چیپست Apple A14 Bionic اکنون ۱۱.۸ میلیارد ترنزیستور در اختیار دارد، می‌توان گفت که چیپست‌های اپل به طور قابل توجهی رشد کرده و بزرگ ‌تر از همیشه شده‌اند. علیرغم این که اپل این چیپست را بر پایه پروسه پردازش ۵ نانومتری تولید کرده است، یک هیولای تشنه و پرتقاضا است و با توجه به این موضوع، می‌توان گفت که اپل به دلیل تولید گرما و حرارت بیش از حد و همچنین ملاحظات تحمل و طول عمر باتری، مجبور بوده است که به فرکانس‌ها توجه بسیار زیادی داشته باشد و از افزایش بیش از حد آن‌ها جلوگیری کند. تبلت iPad که صفحه نمایش و بدنه بزرگ‌تری در اختیار دارد، به همان ترتیب نیز به یک باتری بزرگ‌تر مجهز است و علاوه بر این،‌ فلز بیشتری نیز در اختیار دارد که می‌تواند گرما را بیشتر دفع کند. به همین دلیل، نگرانی‌های ناشی از تولید گرمای بیش از حد در آن کم‌تر است و همین، آزادی عمل بیشتری به اپل داده تا فرکانس چیپست آن را کاهش ندهد. اما این نگرانی‌ها در iPhone 12 وجود دارد و دست تولید کننده، زیاد باز نیست.

 

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.