هنگام افتادن گوشی در آب باید چه کار کنیم؟

Galaxy S7
Galaxy S7

اگر پس از افتادن گوشی موبایل خود در آب سریع واکنش نشان دهید، ممکن است بتوانید از آسیب دیدن آن جلوگیری کنید و مانع از ایجاد مشکلات جدی شوید. برای انجام دادن این کار، اول از همه باید خونسرد باشید و سپس اقدامات و نکته‌هایی که ما در این مطلب به شما گوشزد می‌کنیم را قدم به قدم دنبال و اجرا کنید. بنابراین، برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این موضوع، و نکته‌هایی که باید در صورت افتادن گوشی خود در آب از آن‌ها آگاه باشید، همچنان در ادامه این مطلب نیز با آرادمگ همراه باشید.

کاملا واضح و روشن است که برای جلوگیری از صدمات بیشتر، اول از هر چیز باید گوشی موبایل خود را هر چه زودتر از آب بیرون بیاورید. نیازی به گفتن نیست، اما هر چه بیشتر در آب باقی بماند، آب و یا هر مایع دیگری که گوشی شما درون آن افتاده است بیشتر از طریق شکاف‌ها و محفظه‌های باز که در بدنه آن وجود دارد، به داخل آن می‌رود و احتمال صدمات احتمالی را به شدت افزایش می‌دهد. بالافاصله پس از این که آن را خارج کردید، یک سری کارهای معین و مشخص وجود دارد که شما سریعا باید انجام دهید. اما علاوه بر این، یک سری کارهای دیگر نیز وجود دارد که شما در هنگام مواجه شدن با چنین موقعیتی باید از انجام دادن آن‌ها جلوگیری و دوری کنید تا از آسیب دیدن دستگاه خود در برابر آب و یا هر مایع دیگری که درون آن افتاده است، جلوگیری شود.

کارهایی که نباید انجام دهید

  • دستگاه خود را روشن نکنید.
  • آن را شارژ نکنید و سعی به انجام دادن این کار نیز نکنید.
  • هیچ دگمه یا کلیدی را فشار ندهید.
  • به دستگاه خود ضربه نزنید و آن را تکان ندهید.
  • از دمیدن درون حفره‌های آن اجتناب کنید. زیرا انجام دادن این کار می‌تواند آب یا هر مایع دیگری که دستگاه شما درون آن افتاده است را بیشتر وارد دستگاه کند و آن‌ها را به قسمت‌هایی از بدنه برساند که تا به حال نرسیده بود. حتی اگر تا به حال صدمه‌ای هم به دستگاه شما وارد نشده باشد، انجام دادن این کار احتمال صدمات را به شدت بیشتر می‌کند.
  • سشوار را درون حفره‌ها و بدنه دستگاه خود نگیرید. این کار می‌تواند همان تاثیرات و صدمه‌هایی که در نکته قبل گفته شد را ایجاد کند. اما علاوه بر این، خود گرما باعث ایجاد صدمه‌ها و آسیب‌های بیشتر از این هم خواهد شد.
galaxy s5
دستگاه شما هنوز هم می‌تواند نجات پیدا کند. قبل از این که ناامید شوید، قدم‌ها و نکته‌هایی که در ادامه گوشزد می‌کنیم را امتحان کنید.

۱۰ قدم برای برای نجات دادن دستگاه شما که از آب دیدگی آسیب دیده است

۱. اگر تا به حال دستگاه شما خاموش نشده است، خودتان این کار را انجام دهید و آن را صاف بگیرید تا آب وارد اجزای دیگر آن نشود و درون بدنه آن حرکت نکند.

۲. سیمکارت و کارت حافظه خود را از درگاه‌های آن‌ها بیرون بیاورید.

۳. اگر گوشی موبایل یا تبلت آب دیده شما چندان جدید نیست، ممکن است بتوانید درب پشتی آن را باز کنید و باتری آن را بیرون بیاورید. در این صورت، حتما این کار را انجام دهید زیرا یکی از مهم‌ترین اقدامات برای جلوگیری از صدمات ناشی از آب دیدگی هر دستگاهی، بیرون آوردن باتری آن است. در هر صورت، با توجه به این که اکثر گوشی‌های هوشمند امروزی که در حال حاضر در بازار وجود دارند، فاقد باتری‌های قابل تعویض توسط کاربر هستند و علاوه بر این، باز کردن درب پشتی بدنه آن‌ها نیز به این سادگی‌ها نیست که هر کسی بتواند انجام دهد، قبل از این که خودتان سعی کنید آن را باز کنید و اجزای داخلی آن را بیرون بیاورید، بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید، این است که آن را نزد یک تعمیرکار ماهر و حرفه‌ای ببرید. البته، کیت‌های تعمیر DIY و یک سری آموزش‌های لازمه در شبکه YouTube وجود دارد که می‌توانید مشاهده و دنبال کنید اما با این حال، اگر زیاد اهل فن و حرفه‌ای نیستید، بردن آن نزد یک فرد حرفه‌ای و آموزش دیده، همیشه بهترین کار ممکن برای مشکلات این چنینی است.

galaxy s5
اگر می‌توانید، باتری را بیرون بیاورید.

۴. با استفاده از یک پارچه، آستین یا یک حوله کاغذی دستگاه خود را خشک کنید. از پخش کردن آب یا مایع دیگری که به درون آن نفوذ کرده، جلوگیری کنید زیرا این کار می‌تواند آن را به سایر اجزاء داخلی و محفظه‌های باز دستگاه هدایت کند. فقط تا جایی که می‌توانید به درون دستگاه خود دسترسی پیدا کنید، مایع را خشک کنید.

۵. اگر آسیب دیدگی ناشی از نفوذ آب گسترده‌تر است، می‌توانید از یک دستگاه مکنده استفاده کنید و با دقت بسیار زیاد، آبی که درون شیارها و محفظه‌هایی که دسترسی به آن‌ها سخت‌تر است، نفوذ کرده را بیرون بیاورید اما قبل از انجام دادن این کار، حتما اطمینان پیدا کنید که تمام قسمت‌های کوچک دستگاه شما از قبیل کارت حافظه جانبی، سیمکارت و یا باتری سر راه قرار نداشته باشند.

galaxy s5
سعی کنید تا هر جایی که می‌توانید دسترسی پیدا کنید را خشک کنید.

۶. دستگاه خود را درون یک کیسه‌ی سر بسته‌ی برنج خام فرو ببرید. زیرا برنج خام برای جذب کردن مایعات بسیار عالی است و معمولا انجام دادن این کار یک روش رایج و مرسوم برای خشک کردن گوشی‌های موبایل و تبلت‌هایی است که دچار آب دیدگی شده‌اند. همچنین می‌توانید در صورت در دسترس بودن، کیسه‌های مخصوص خشک کردن گوشی خریداری کنید که اگر جزو کسانی هستید که معمولا زیاد دچار چنین مشکلاتی می‌شوید، در اختیار داشتن آن‌ها برایتان بسیار لازم و ضروری است. اما اگر از قبل کیسه‌های مخصوص خشک کردن گوشی در اختیار ندارید، لازم نیست که خودتان را برای پیدا کردن آن‌ها به دردسر بیاندازید و دنبال آن‌ها بگردید. در مواقعی که دچار چنین مشکلاتی می‌شوید و آب وارد دستگاه شما می‌شود، زمان اهمیت بسیار زیادی برای شما دارد. بنابراین، بهترین کار هنوز هم همان است که در اسرع وقت گوشی یا تبلت آب دیده خود را داخل یک کیسه برنج خام کنید.

۷. اجازه دهید که دستگاه شما برای یک یا دو روز کاملا خشک شود. در طی این مدت عجله نکنید و سعی نکنید که گوشی یا تبلت خود را روشن کنید تا ببینید هنوز کار می‌کند یا نه. برای این که تماس‌های مهم خود را در طی این مدت از دست ندهید، سیمکارت خود را در گوشی دوم خود یا هر دستگاه دیگری قرار دهید. و یا می‌توانید از یکی از دوستان یا آشنایان خود بخواهید که برای مدت کوتاهی گوشی بلااستفاده خود را در اختیار شما قرار دهند.

برای یک یا دو روز اجازه دهید که دستگاهتان خشک شود.

۸. پس از گذشت یک یا دو روز (هر چه بیشتر، بهتر) می‌توانید دستگاه خود را از کیسه برنج بیرون بیاورید، باتری آن را در صورت قابل تعویض بودن سر جای خود قرار دهید و سعی کنید آن را روشن کنید.

۹. اگر هرچه تلاش می‌کنید، دستگاهتان روشن نمی‌شود، سعی کنید آن را شارژ کنید. اگر این کار امکان پذیر نبود و دستگاهتان شارژ نشد، احتمالا باتری آن دچار آسیب دیدگی شده است. می‌توانید از یک باتری جایگزین استفاده کنید و یا گوشی هوشمند خود را نزد یک تعمیرکار آموزش دیده و ماهر ببرید تا توسط یک شخص حرفه‌ای بررسی و چک شود.

۱۰. اگر دستگاه شما چه یک گوشی موبایل هوشمند باشد و چه یک تبلت، روشن شد و همانطور که باید، به خوبی در حال کار کردن بود، شما هنوز هم باید در طی چند روز آینده کاملا مراقب آن باشید و حواستان را به آن جمع کنید تا ببینید که آیا هیچ چیز غیر عادی در آن وجود دارد و یا هیچ یک از عملکردهای آن دچار اختلال شده است یا خیر. برای اطمینان پیدا کردن از سلامت اسپیکرهای دستگاه خود، یک موسیقی پخش کنید و اطمینان پیدا کنید که صفحه نمایش و لمس آن نیز همانطور که باید، واکنش نشان می‌دهند یا خیر.

امیدواریم همانطور که باید، مجددا شروع به کار کردن کند.

در آینده وقتی که قصد رفتن به استخر و شنا کردن دارید، از بردن گوشی خود اجتناب کنید و یا در حین انجام دادن سایر کارهایی که ممکن است دستگاهتان دچار آب دیدگی شود، به شدت مراقب آن باشید تا از تصادف و آسیب دیدگی‌های احتمالی جلوگیری کنید.

استفاده از کیس‌های محافظ ضد آب

امیدواریم که نکته‌ها و قدم‌هایی که در بالا توضیح دادیم، به شما کمک کرده باشند تا دستگاه آب دیده خود را نجات دهید و از آسیب دیدن آن جلوگیری کنید. اما علاوه بر این، اگر می‌خواهید که در آینده نیز از دستگاه خود در برابر آسیب دیدن ناشی از نفوذ آب محافظت کنید، می‌توانید یک کیس محافظ ضد آب تهیه کنید و دستگاه خود را درون آن قرار دهید. یک سری گزینه خوب از برندهایی از قبیل Otterbox, Griffin Survivor و Catalyst در دسترس قرار دارد که می‌توانید از محصولات آن‌ها استفاده کنید.

گوشی‌های ضد آب

همانطور که قطعا می‌دانید، تعدادی از گوشی‌های موبایل هوشمندی که در حال حاضر در بازار وجود دارند، ضد آب هستند و با این عنوان تبلیغ و بازاریابی می‌شوند. در این میان، یک نکته قابل توجه و بسیار مهم وجود دارد که وقتی تولید کنندگان و سازندگان گوشی‌های هوشمند این حرف را می‌زنند، باید در نظر داشته باشید که این ضد آب بودن، در اغلب اوقات فقط در یک شرایط خاص صدق می‌کند و مهم‌تر از آن، درجه و میزان مقاومت گوشی‌های مختلف نیز با یکدیگر متفاوت است. یعنی ممکن است دستگاهی فقط تا عمق ۱ متری آب دوام بیاورد و یک دستگاه دیگر حتی تا عمل ۴ متری آب نیز بتواند طاقت داشته باشد. علاوه بر این، مقاومت یک دستگاه در برابر آب در اغلب اوقات به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد که از این دست می‌توان به شفافیت آب، عمق غوطه وری و همچنین مدت زمانی که می‌تواند در آب غوطه ور باشد، اشاره کرد. ما به هیچ وجه به شما توصیه نمی‌کنیم که برای تست کردن قابلیت‌های گوشی یا تبلت خود در برابر آب و ضد آب بودن، آن را در ماشین لباسشویی قرار دهید و یا آن را به درون استخر بیاندازید.

باید به این نکته توجه ویژه‌ای داشته باشید که اگر گوشی یا تبلت شما دارای استاندارد IP53 می‌باشد، به این معنی است که ققط تا حد بسیار کمی در مقابل آب مقاومت دارد و می‌تواند دوام بیاورد. بنابراین، در برابر پاشیدن آب مقاومت خاصی ندارد. اگرچه خود سازندگان و تولید کنندگان ممکن است برعکس ادعا کنند و چیز دیگری بگویند، اما شما باید توجه داشته باشید که گوشی‌های هوشمند یا تبلت‌هایی که دارای این رده بندی و استاندارد هستند، حتی ممکن است در صورت استفاده کردن در زیر باران، دچار آسیب دیدگی شوند. علاوه بر این، نکته بسیار مهم و قابل توجه دیگری که وجود دارد، این است که هیچ گوشی هوشمندی وجود ندارد که کاملا ضد آب باشد و هر یک از آن‌ها دارای یک حد معین و مشخصی از ضد آب بودن هستند که مقاومت آن‌ها به فاکتورهایی که اشاره کردیم، بستگی دارد. با این وجود، دستگاه‌هایی که دارای استاندارد IP67 و IP68 هستند، در حال حاضر بالاترین حد از مقاومت را در برابر آب و صدمات احتمالی ناشی از آن در اختیار دارند. گوشی‌های هوشمندی که دارای این دو استاندارد هستند، روز به روز بیشتر و بیشتر می‌شوند؛ مخصوصا در بین پرچمدارهای بازار که تا چند سال قبل در بازار وجود داشت. اما این موضوع درمورد گوشی‌های میان رده این طور نیست و همه‌ی آن‌ها دارای این دو استاندارد نیستند.

آیا شما نکات دیگری در مورد چگونگی نجات گوشی هوشمند از آسیب آب در ذهن خود دارید؟ آیا توصیه ما به شما کمک کرد؟ لطفا در بخش کامنت‌های این مطلب ما را در جریان قرار دهید.

 

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.