نگاه اول به تبلت گلکسی تب اس ۶ سامسونگ

شرکت سامسونگ را می‌توان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان تبلت در کنار اپل دانست که هرسال در فهرست بهترین تولیدکنندگان قرار می‌گیرد. این شرکت هر سال مدل‌های مختلفی از تبلت‌های میان رده و پرچمدار خود را معرفی کرده و در بازار عرضه می‌دارد.

برای سال ۲۰۱۹ نیز تصمیم گرفته نسل بعدی پرچمدار خود به نام گلکسی تب اس ۶ را معرفی کند. تبلتی که پیش از آن تصور می‌شد با نام گلکسی تب اس ۵ همراه باشد اما از آنجایی که این شرکت نسبت به این امر تصمیم دیگری اتخاذ کرده، آن را با نامی دیگر مشاهده خواهیم کرد.

تاکنون شایعات بسیاری درباره گلکسی تب اس ۶ منتشر شده و هریک به ویژگی خاص این تبلت اشاره کرده است. حال در جدیدترین گزارش‌ها شاهد انتشار تصاویر رندر شده این تبلت پرچمدار نسل جدید سامسونگ هستیم. این شرکت درصدد است تا تغییرات محسوسی روی تبلت جدید خود به کار گیرد تا در مقایسه با نسل قبل یک مدل جدید و بهبودیافته قلمداد شود.

سامسونگ سابقه درخشانی در تولید تبلت پرچمدار دارد و همگی با نام سری گلکسی تب اس معرفی و عرضه شدند. رویداد Unpacked هفتم آگوست سامسونگ در نزدیکی بوده، رویدادی که در بروکلین نیویورک برگزار خواهد شد و باید انتظار رونمایی محصولات مختلفی را داشته باشیم. به هر حال در این مطلب قصد داریم بیشتر به تبلت آینده این شرکت بپردازیم که محصولی مورد انتظار و خیره کننده است.

گلکسی تب اس ۶ یک گام رو به جلو

گفته شده در این رویداد سامسونگ گلکسی واچ اکتیو ۲ و دو مدل از گوشی هوشمند گلکسی نوت ۱۰ را معرفی خواهد کرد. اسمارتفون‌هایی که تاکنون شایعات بسیاری از آنها دردسترس قرار گرفت و باید پیش بینی کرد که مدل‌های قدرتمند و پیشرفته نسبت به قبل باشند. گلکسی تب اس ۶ نیز باتوجه به گزارش‌ها و تصاویر، یک مدل بهبودیافته است و با پردازنده بسیار قدرتمندی هم همراه شده که می‌تواند عملکردی به مراتب بهتر از قبل داشته باشد.

تبلت گلکسی تب اس ۶ در مقایسه با نسل پیشین ارتقا چشمگیری خواهد داشت و نباید آنها را مدل‌هایی شبیه هم دانست. سامسونگ در نظر دارد تغییرات بزرگی در محصول جدید خود به کار گیرد. تغییراتی که می‌تواند این تبلت را منحصربفرد سازد و در نوع خود برجسته است. تاکنون تصاویر مشخصی از گلکسی تب اس ۶ منتشر نشد، اما حال به تازگی نوبت تصاویر رندر شده دقیقی از این تبلت خوش استایل و قدرتمند سامسونگ دردسترس قرار گرفته که باید خیره کننده دانست.

بخش عقب گلکسی تب اس ۶ طراحی آشنایی دارد و گویی سامسونگ به آیپد پرو ۲۰۱۸ توجه بسیاری داشته است. طراحی که در عقب پیداست مشخص می‌کند قلم اس پن همانند آیپد پرو به بدنه متصل می‌شود. راه حلی که اپل نخستین بار به کار گرفته و بسیار مناسب است، زیرا موجب می‌شود تا همیشه قلم دردسترس باشد و هیچ وقت گم نشود. به نظر رسیده سامسونگ طراحی متفاوتی برای گلکسی تب اس ۶ فراهم آورده تا فروشی بهتر از نسل قبل را رقم زند. البته بیشتر شرکت‌های تولیدکننده دستگاه‌های دیجیتال به دنبال نوآوری هستند و طراحی متفاوتی را در نظر می گیرند.

بنابراین همیشه در هر نسل تغییرات بزرگی را می‌توان مشاهده کرد. از این رو عجیب نیست که تبلتی چون گلکسی تب اس ۶ نسبت به قبل ارتقا محدودی پیدا کند. ویژگی‌هایی که سامسونگ برای این تبلت در نظر گرفته آن را نسبت به قبل برجسته خواهد ساخت و نه تنها در طراحی، بلکه مشخصات بی نظیر هم روی این تبلت وجود دارد.

گلکسی تب اس ۶ تبلتی با طراحی جدید اما نسبتا قدیمی

 

تبلت مورد اشاره سامسونگ که عنوانی متفاوت از گلکسی تب اس ۴ دارد و انتظار داشتیم با نام گلکسی تب اس ۵ معرفی شود، اما کره‌ای‌ها سخت در تلاش است تا با نامی دیگر تغییرات بهتری برای محصول نسل جدید خود در نظر گیرد. تبلت گلکسی تب اس ۶ نیز یک مدل نزدیک به مدل پیشین نیست اما وجه اشتراکی بین آنها وجود دارد. تا به حال گزارش‎های متعددی درباره نسل جدید تبلت پرچمدار سامسونگ موسوم به گلکسی تب اس ۶ منتشر شد اما تا زمانی که سامسونگ خود این اخبار را تایید نکند، نمی‌توان مهر تاییدی بر روی گزارش زد.

باتوجه به تصاویر رندر شده انتشاریافته، سامسونگ باتوجه به محبوبیتی که سری آیپد پرو ۲۰۱۸ با نوآوری در بخش اتصال قلم پیدا کردند، ترجیح داده تا چنین ویژگی را در گلکسی تب اس ۶ نیز تعبیه کند. بنابراین تصاویر نشان می‌دهند که در قسمت عقب گلکسی تب اس جدید برخلاف آیپد پرو ۲۰۱۸ که در قسمت کناری تعبیه شده، جایگاه اتصال قلم وجود دارد. این جایگاه کمک می‌کند تا افراد همیشه قلم اس پن را دردسترس خود داشته و هیچ گاه آن را از دست ندهند. گلکسی تب اس ۴ نیز با وجود ویژگی‌های برجسته به همین دلیل نتوانست چندان مورد توجه قرار گیرد.

گذشته از آن نمی‌توان پردازنده A12X Bionic بسیار قدرتمند را با اسنپدراگون ۸۵۵ کوالکام قیاس کرد. زیرا عملکرد تراشه اپل بسیار بالاتر از چیپ اسنپدراگون ۸۵۵ کوالکام است. با وجو آن که هر دو تحت یک لیتوگرافی توسعه یافتند و تقریبا باید عملکرد یکسانی از خود نشان دهند اما این گونه نیست و کره‌ای برنامه متفاوتی را در نظر گرفتند.

در سال ۲۰۱۸ سامسونگ برای گلکسی تب اس ۴ چیپ هشت هسته‌ای اسنپدارگون ۸۳۵ سال ۲۰۱۷ را به کار گرفت و این امر موج ناامیدی را به دنبال داشت. البته از عادات سامسونگ است که در تبلت‌های رده بالا خود پردازنده یک سال قبل را قرار می‌دهد اما خوشبختانه در سال ۲۰۱۹ پیشرفتی حاصل شده و دیگر قرار نیست چیپ قدیمی از کوالکام را روی محصول جدید سامسونگ مشاهده کنیم.

این موضوع از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و در سال‌های گذشته واکنش‌های منفی نسبت به سامسونگ وارد شد. به نظر رسیده همین مورد موجب شد تا این شرکت تصمیم جدیدی اتخاذ کند. گذشته از آن اپل هر سال تبلت‌های پرچمدار را در دو مدل ۱۱ و ۱۲ اینچی عرضه می‌کند اما سامسونگ هیچ گاه دو مدل تبلت رده بالا از سری گلکسی تب اس را عرضه نکرد. البته نمی‌توان انتظار داشت کره‌ای‌ها روش مشابه یکدیگر داشته باشند و باید هر استراتژی متفاوت از دیگری دانست.

در اوایل سال ۲۰۱۹ سامسونگ تبلت میان رده Galaxy Tab S5e را معرفی کرد که طراحی بروزرسانی شده‌ای نسبت به نسل قبل داشته و یک مدل رده بالا به شمار می‌رفت. حتی در حال حاضر Galaxy Tab S5e را می‌توان در بازارهای مختلفی مشاهده کرد. شرکت مورد اشاره گلکسی تب اس ۴ را تنها یک هفته پیش از گلکسی نوت ۹ رونمایی کرد.

در حالی که انتظار داریم قابلیت بلوتوثی جدیدی در گلکسی تب اس ۶ وجود داشته باشد، یک تبلت باید از شارژ بی سیم نیز پشتیبانی کند. البته تاکنون مشخص نشد آیا این تبلت جدید چنین ویژگی دارد یا خیر. تاکنون تصاویر تایید کردند باید شاهد سنسور دوربین دوگانه عمودی یکپارچه در عقب باشیم و دوربین سلفی تک لنز نیز در حاشیه صفحه نمایش قرار دارد.

یکی از سنسورهای عقب ToF سه بعدی خواهد بود که به عنوان حسگر سنجش عمق شناخته می‌شود. گلکسی تب اس ۴ تنها در گزینه رنگی سفید و مشکی عرضه شد اما تبلت جدید در گزینه رنگی خاکستری، آبی و رزگلد راهی بازار خواهد شد و می‌تواند برای کاربران جذاب به نظر برسد.

تبلت گلکسی تب اس ۶ بدون سنسور اثرانگشت و جک ۳.۵ میلیمتری

در حالی که گلکسی نوت ۱۰ و گلکسی نوت ۱۰ پلاس همراه با گلکسی فولد راهی بازار نشدند اما از محصولات نخست سامسونگ بدون جک ۳.۵ میلی‌متری هدفون محسوب می‌شوند. اگرچه تاکنون مشخص نشده گلکسی تب اس ۶ آیا از جک ۳.۵ میلی‌متری بی بهره است یا خیر، اما پیش بینی می‌شود باتوجه به حذف این جک از روی جدیدترین محصولات سامسونگ، احتمالا تبلت مورد اشاره نیز جزئی از لیست خواهد بود.

گفتنیست که تبلت میان رده اخیر Tab S5e نیز از داشتن جک ۳.۵ میلی‌متری بی بهره ماندند. این روزها شرکت‌های بسیاری تصمیم گرفتند تا جک ۳.۵ میلی‌متری را از محصول خود حذف کنند، سامسونگ نیز در این قاعده مستثنی نیست و به مرور زمان این جک از بیشتر دستگاه‌ها حذف خواهد شد.

گذشته از آن ممکن است اسکنر اثرانگشت نیز در این تبلت جدید سامسونگ وجود نداشته باشد. تاکنون برخی گزارش‌ها درباره گلکسی تب اس ۶ منتشر شده که ناامیدی طرفداران را به دنبال داشت. حتی تبلت Tab S5e نیز که در بخش کناری با سنسور اثرانگشت همراه بود قرار نیست این ویژگی خود را به مدل رده بالا قرض دهد.

از ویژگی‌های مورد انتظار در گلکسی تب اس ۶ باید به اسپیکر استریو چهارگانه AKG، پورت USB Type-C ، پین‌های POGO برای اتصال صفحه کلید، پشتیبانی شبکه LTE، صفحه نمایش ۱۰.۵ اینچی Super AMOLED QHD+، حافظه رم ۶ گیگابایتی، حافظه داخلی ۱۲۸ گیگابایتی، پردازنده هشت هسته‌ای هفت نانومتری اسنپدراگون ۸۵۵ کوالکام و غیره اشاره کرد.

مشخص نیست کدامیک از گزارش‌های تاکنون منتشر شده به حقیقت اشاره داشتند. بنابراین بهتر است تا ۷ آگوست امسال منتظر ماند و شاهد معرفی تبلت جدید سامسونگ با ویژگی‌های برجسته باقی ماند. بدون شک این شرکت کره‌ای برنامه کاملی برای رشد فروش خود در سر دارد.