آموزش حذف کردن اطلاعات از گوشی گم شده یا دزدیده شده

find my device
find my device

قطعا شما هم با ما موافق هستید که فقط یک چیز بدتر از گم کردن گوشی وجود دارد و آن، گم شدن گوشی در هنگامی است که شما تعداد بسیار زیادی اطلاعات و داده‌های شخصی و مهم بر روی آن در اختیار دارید.

اگر فکر می‌کنید که یک نفر دیگر به اپلیکیشن‌های گوشی شما و یا ایمیل‌های شما دسترسی پیدا کرده است و یا حتی اگر برنامه‌های احمقانه مخفی برای سلطه پیدا کردن بر کل دنیا به شدت شما را می‌ترساند و تبدیل به یک تهدید در زندگی روزمره شما شده است، جای هیچ نگرانی نیست. چون کلید و راه حل این مشکلات در دست ما قرار دارد. البته، اطلاعاتی که ما قصد داریم در این مطلب در اختیار شما قرار دهیم، در صورتی که شما گوشی هوشمند اندروید خود را نیز گم کرده‌اید، می‌توانند به کمک شما بیایند و برایتان بسیار مفید و کاربردی باشند. البته، این امر به شرطی محقق خواهد شد که شما اطمینان حاصل کنید که حتما و قطعا تمام این مراحل و قدم‌هایی که ما در این مطلب به شما آموزش می‌دهیم را با موفقیت پشت سر بگذارید و انجام دهید. بنابراین، اگر به طور کامل به این مطلب دقت کنید، به راحتی می‌توانید گوشی گم شده خود را پیدا کنید و از مکان آن آگاهی پیدا کنید و یا در صورتی که خدای نکرده کسی آن را دزدیده باشد، (احتمالا) می‌توانید از مکان گوشی خود آگاهی پیدا کنید. ما در ادامه این مطلب تمام مراحل و قدم‌هایی که برای محاقظت از داده‌های شما لازم و ضروری است، را در اختیار شما قرار خواهیم داد. بنابراین، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر در رابطه با این موضوع، همچنان در ادامه این مطلب نیز با آرادمگ همراه باشید.

مطالبی که در این مطلب به آن‌ها خواهیم پرداخت:

 • مرحله مقدماتی و اولین قدم: برنامه Find My Device را بر روی گوشی هوشمند یا تبلت اندروید خود نصب کنید.
 • آموزش پیدا کردن گوشی و تبلت شما.
 • آموزش به صدا درآوردن صدای زنگ گوشی یا تبلت شما از راه دور و بدون استفاده از خود دستگاه.
 • آموزش نمایش دادن یک پیام یا هشدار بر روی صفحه نمایش دستگاه شما، حتی در حالت قفل و از راه دور، بدون استفاده از خود دستگاه.
 • آموزش پاک کردن کل اطلاعات و داده‌های شما بر روی دستگاهی که دزدیده و یا گم شده است.
 • اگر Find My Device به طور کامل عمل نکرد و نتوانستیم کارهای بالا را انجام دهیم، چه کار کنیم؟

تا زمانی که گوشی هوشمند یا تبلت اندروید خود را در اختیار دارید، حتما این کار را انجام دهید

اگر می‌خواهید این قابلیت را در اختیار داشته باشید تا بتوانید از راه دور دستگاه خود را تحت کنترل داشته باشید و یا داده‌ها و اطلاعات خود را از روی آن به طور کامل پاک کنید، اولین قدمی که باید بردارید و نیاز دارید انجام دهید، این است که اپلیکیشن Find My Device را بر روی دستگاه خود نصب کنید و تنظمات آن را چک کنید. این گزینه باید به صورت خود به ‌خود و پیش فرض فعال شده باشد اما برای این که از این موضوع کاملا اطمینان حاصل کنید، حتما آن را چک کنید.

 • اول از همه، به فروشگاه Google Play مراجعه کنید و سپس اپلیکیشن Find My Device را دانلود کنید تا به صورت کاملا شروع به نصب شدن بر روی دستگاه شما کند.
 • به آدرس Google Settings > Security > Find My Device در این اپ مراجعه کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که Find My Device حتما فعال است.
 • در این قسمت باید اجازه دهید تا این اپ به لوکیشن دستگاه شما دسترسی داشته باشد (در صورت استفاده از اندروید ۱۰ و نسخه‌های بالاتر، این اجازه را برای همیشه صادر کنید).
find my device
شما باید find my device را بر روی گوشی هوشمند و یا تبلت اندروید خود نصب کنید.

برای دانلود کردن اپلیکیشن Find my Device می‌توانید به این آدرس مراجعه کنید و آن را از طریق فروشگاه گوگل پلی دانلود کنید.

در صورتی که یک گوشی قدیمی‌تر از سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۱۹ و یا این چند سال اخیر در اختیار دارید، ممکن است نیاز پیدا کنید که در نسخه قدیمی‌تر Find My Device یک سری قدم‌های اضافی و بیشتر هم بردارید که در ادامه آن‌ها به طور مفصل به شما نشان خواهیم داد. البته، ممکن است با Android Device Manager نیز در این میان آشنایی پیدا کنید که باید توضیح دهیم ساز و کار آن مشابه و یکسان با Find My Device است.

 • به دنبال پیدا کردن چیزی به اسم Allow remote lock and erase بگردید و حتما اطمینان حاصل کنید که فعال باشد.
 • دومین گزینه که ممکن است Remotely locate this device را در Device Manager یا مدیریت دستگاه فعال کنید.
 • سپس یک بار دیگر اطمینان حاصل کنید که هر دو گزینه حتما فعال شده باشند.

همانطور که تا به حال چندین بار از تبلت‌های اندروید نیز اسم بردیم، باید به این موضوع اشاره کنیم که Find my Device با آن‌ها نیز کار می‌کند و قابلیت پشتیبانی از آن‌ها را نیز در اختیار دارد اما اگر چندین حساب کاربری مختلف دارید و به طور همزمان از چندتای آن‌ها استفاده می‌کنید، فقط و فقط همان شخصی که به عنوان دارنده و صاحب آن تبلت شناسایی شده باشد می‌تواند این ویژگی‌ها را تنظیم کند و در واقع، به آن‌ها دسترسی داشته باشد. البته، خود گوگل به همراه تعداد بسیار زیادی از منابع رسمی و غیر رسمی دیگر نیز تا به حال  چند ویدئو ساخته و پخش کرده‌اند که نحوه استفاده از Find My Device را آموزش می‌دهند و توضیح می‌دهند در صورتی که گوشی هوشمند یا تبلت شما گم شد و یا دزدیده شد، چه کار باید کنید و چطور باید از این اپلیکیشن در جهت پیدا کردن دستگاه ارزشمند خود استفاده کنید.

البته، در اینجا یک سری نکته مهم دیگر نیز وجود دارد که باید جانب احتیاط را کاملا درمورد آن‌ها رعایت کنید و ایده خوبی است که در این قسمت از این مطلب به این چند نکته اشاره کنیم: هیچ یک از اطلاعات مهم و حساس شخصی یا کاری خود را بر روی کارت‌های حافظه جانبی و یا همان micro SD ها نگهداری نکنید. زیرا حتی در صورتی که قادر به پاک کردن و از بین بردن اطلاعات خود از روی گوشی گم شده یا دزدیده شده خود هم باشید، دیگر به هیچ وجه امکان دسترسی پیدا کردن و حذف کردن آن‌ها را از راه دور در اختیار نخواهید داشت. نکته قابل توجه بعدی که باید به آن توجه داشته باشید، این است که حتما اطمیان حاصل کنید که از یک کد یا رمز عبور خوب و با امنیت بالا بر روی دستگاه خود استفاده می‌کنید و همچنین استفاده از اپلیکیشن‌هایی از قبیل AirDroid و یا Lookout را نیز حتما در نظر داشته باشید. هر دوی این اپ‌ها دارای یک سری ویژگی برای کنترل، مدیریت و پاک کردن اطلاعات و داده‌های گوشی شما از راه دور هستند اما علاوه بر این، آن‌ها می‌توانند قبل از این که همه چیز از بین برود، داده‌ها و اطلاعات ضروری و مهم را جابجا کنند و یا انتقال دهند.

آموزش پیدا کردن گوشی هوشمند یا تبلت اندروید

اتفاقی که همیشه از آن وحشت داشتید، رخ داده است. گوشی شما اکنون گم شده و یا کسی آن را دزدیده است. اکنون وقت این است که کاری انجام دهید و منظور ما هم از انجام دادن یک کار، شروع به استفاده و کار کردن با Find My Device است. به طور کلی، دو روش برای دسترسی پیدا کردن به Find My Device و استفاده کردن از قابلیت‌ها و ویژگی‌های آن وجود دارد: اول این که می‌توانید با استفاده از یک گوشی اندروید دیگر از این اپ استفاده کنید و یا در صورتی که کسی گوشی خود را در اختیار شما قرار نمی‌دهد و یا گوشی اندروید دیگری در اختیار ندارید، می‌توانید از طریق وبسایت Find My Device شروع به استفاده از ویژگی‌ها و قابلیت‌های آن کنید. برای استفاده از این روش، فقط کافی است به این آدرس مراجعه کنید.

زمانی که وارد شدید، Find My Device به صورت خودکار شروع به تلاش برای پیدا کردن گوشی هوشمند یا تبلت گم شده یا دزدیده شده شما خواهد کرد. اگر دستگاه روشن باشد و قادر به دریافت سیگنال‌های ارتباطی باشد (به اینترنت متصل باشد) یک لوکیشن بر روی نقشه‌ای که در سمت راست تصویر وجود دارد، مشاهده خواهید کرد. اما در یک بخش جداگانه که در سمت چپ تصویر وجود دارد، پس از نمایش دادن دستگاه شما و اسم آن، سه گزینه در زیر نمایش داده می‌شود که به شما اجازه می‌دهد آن را به صدا دربیاورید (حتی در صورتی که سایلنت باشد)، آن را قفل کنید و یا داده‌ها و اطلاعات خود را از راه دور از روی آن پاک کنید. اما در صورتی که دستگاه شما روشن نباشد و یا قادر به دریافت کردن سیگنال‌های ارتباطی ارسالی نباشد (به شبکه اینترنت متصل نباشد)، وقتی که روشن شد و به یک شبکه Wi-Fi و یا دیتای محلی متصل شد، Find My Device لوکیشن آن را بر روی نقشه به شما نمایش خواهد داد که نمونه آن را در تصویر زیر می‌توانید مشاهده کنید.

find my device
شما می‌توانید دستگاه خود را از طریق find my device در هر مرورگری که دارید پیدا کنید و شروع به انجام یک اقدام مناسب کنید.

در این مرحله، این قابلیت در اختیار شما قرار داده می‌شود که تمام اطلاعات و داده‌های خود را بر روی گوشی خود به طور کامل پاک کنید. اما ما به شدت به شما پیشنهاد می‌کنیم که قبل از این که اقدام به انجام این کار کنید و هر چیزی که در گوشی خود وجود دارد را به طور کامل پاک کنید، راه‌ها و روش‌های ملایم‌تر و کم خطر را امتحان کنید. حتما می‌پرسید که این راه‌ها دقیقا چه هستند؟ شما می‌توانید به ترتیب و اولیت زیر، کارهایی که توضیح می‌دهیم را انجام دهید.

قبل از این که هر کار جدی و مهمی انجام دهید، حتما اطمینان حاصل کنید که گوشی شما فقط گم نشده باشد

کسانی که گوشی خود را جایی گم می‌کنند و مکان آن را فراموش می‌کنند، اغلب اولین فکری که می‌کنند این است که شاید آن را در مکانی که رفته بودند جا گذاشته‌اند و یا کسی آن را دزدیده است. شاید اصلا موضوع به این جدیت که شما فکر می‌کنید، نیست و خیلی ساده‌تر است. به همین علت است که این همه در این مطلب اصرار می‌کنیم از Find My Device استفاده کنید. چون به شما اجازه می‌دهد (در صورتی که اکانت گوگل خود را در آن وارد کرده باشید)، با صدای بسیار بلند به مدت پنج دقیقه‌ی کامل حتی در صورت سایلنت بودن، شروع به صدا دادن و زنگ خوردن کند. صدای این زنگ به قدری بلند و متفاوت از صدای زنگ اصلی گوشی شما است که حتی اگر گوشی شما زیر رخت خواب هم افتاده باشد، از اتاق دیگر صدای آن را می‌شنوید. و همچنین این کار به شما اجازه می‌دهد در صورتی که گوشی خود را به اشتباه کف خودرو یا زیر صندلی آن انداخته باشید نیز پیدا کنید. حتی ممکن است کودک شما آن را جایی انداخته باشد و شما خبر نداشته باشید. به هر حال، این چیزها همیشه ممکن است رخ بدهد. منوی این قابلیت، به شکل زیر است.

find my device
قبل از این که از طریق find my device همه اطلاعات خود را از دستگاه خود پاک کنید، در اولین قدم این کار را انجام دهید. گوشی‌های گم شده، در اکثر موارد فقط جایی افتاده‌اند که از آن‌ها خبر ندارید.

قفل صفحه دستگاه خود را تغییر دهید

قبل از این که با یک اقدام انتحاری، شروع به پاک کردن تمام اطلاعات و داده‌های خود کنید، هنوز هم یک کار دیگر وجود دارد که می‌توانید انجام دهید. این کار تغییر دادن و عوض کردن قفل صفحه نمایش دستگاه شما است. در واقع، این کار نوشتن یک پیام و نمایش دادن آن بر روی صفحه نمایش دستگاه شما است تا بدین ترتیب دفعه بعد که گوشی شما روشن شد، پیامی که تنظیم کرده بودید، روی آن نمایش داده شود. “گوشیمو بهم برگردون” ممکن است پیامی باشد که دوست داشته باشید بر روی صفحه نمایشگر گوشی شما نمایش داده شود اما باید توجه داشته باشید که زیاد حالت دوستانه ندارد. اما پیامی با این محتوا: “لطفا با من تماس بگیرید” ممکن است ضمن داشتن یک لحن دوستانه‌تر و بهتر، می‌تواند اثر بخشی بیشتری هم داشته باشد و احتمال این که شما به محبوب خود برسید، بسیار بیشتر می‌شود.

اما آیا این روش را هم امتحان کردید؟ هنوز هم هیچ نتیجه خاصی نگرفتید؟ بسیار خب. پس اکنون وقت آن رسیده تا داده‌ها و اطلاعات خود را به طور کامل نابود کنید و از بین ببرید.

find my device
می‌توانید این کار را هم امتحان کنید و یک پیام روی صفحه گوشی خود بنویسید تا شخصی که آن را پیدا می‌کند، بخواند.

اگر تمام گزینه‌ها و راه‌هایی که توضیح دادیم، موفقیت آمیز نبودند، در مرحله بعد به عنوان آخرین راهکار، اطلاعات دستگاه خود را پاک کنید

شما از همان ابتدای کار هم این گزینه را در اختیار داشتید تا اطلاعات دستگاه خود را پاک کنید اما مهم‌ترین نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید، این است که اطلاعات و داده‌هایی که بر روی کارت حافظه دستگاه خود در اختیار دارید را به احتمال زیاد نمی‌توانید به هیچ روشی پاک کنید. به همین علت یک بار دیگر نیز پیش از این در این مطلب هشدار داریم که از نگهداری و ذخیره اطلاعات و فایل‌های مهم خود بر روی کارت حافظه جانبی جلوگیری کنید و این کار را انجام ندهید. زیرا کسی که آن را در اختیار بگیرد، می‌تواند به راحتی آن را از گوشی شما بیرون بیاورد و به دستگاه خود متصل کند تا به همه آن‌ها دسترسی پیدا کند. و همچنین اگر در نهایت مشخص شود که دستگاه شما دزدیده نشده بود و یا برای همیشه هم گم نشده بود، شما به احتمال زیاد نیاز به یادآوری مجدد رمز عبور گوگل خود دارید تا پس از پاک کردن اطلاعات خود بر روی کارت حافظه جانبی، بتوانید مجددا از آن استفاده کنید. علاوه بر این، شما پس از این پروسه قادر به استفاده کردن از اپلیکیشن Find My Device نیز نخواهید بود.

در هر حال، انتخاب کردنِ استفاده از گزینه پاک کردن و حذف اطلاعات می‌تواند به صورت خودکار و از راه دور گوشی هوشمند و یا تبلت خود را که انتخاب کردید، به طور کامل پاکسازی کند و حتی می‌تواند این کار را بر روی دستگاه‌های مختلفی انجام دهد. این روش با انجام دادن یک فکتوری ریستِ (برگشتن به تنظیمات کارخانه) کامل، برابر و یکسان است و هر دوی آن‌ها یک کار را انجام می‌دهند با این تفاوت که find my device به شما اجازه می‌دهد که این کار را از راه دور هم انجام دهید. بنابراین، این گزینه، تمام تنظیمات، موسیقی‌ها، عکس‌ها، فیلم‌ها، اپلیکیشن‌ها و برنامه‌ها و هر چیز دیگری که می‌تواند پاک شود (صد البته، به جز محتویات و اطلاعاتی که بر روی SD Card خود دارید) را به طور کامل حذف می‌کند تا دیگر هیچ اثری از آثار آن‌ها باقی نماند. همانطور که قفل کردن صفحه نمایش دستگاه و نمایش دادن یک پیام بر روی آن نیز همینطور بود، اگر گوشی گم شده یا دزدیده شده شما خاموش باشد و یا به اینترنت متصل نباشد، انتخاب کردن این گزینه، وقتی که این دستگاه مجددا آنلاین شد، اطلاعات آن را از راه دور پاک خواهد کرد.

اما اگر حتی برای استفاده کردن از این روش نیز نگران هستید، باید به حساب کاربری گوگل خود نیز مراجعه کنید و دسترسی به آن را در گوشی گم شده یا دزدیده شده خود از بین ببرید. قطعا شما هم دوست دارید همیشه جوانب احتیاط را تا جایی که امکان دارد، کاملا رعایت کنید زیرا تعدادی از هکرهای کاملا مصمم و حرفه‌ای حتی ممکن است پس از فکتوری ریست هم امکان دسترسی به اطلاعات شما را داشته باشند. پس شاید بهتر باشد که ابتدا با Find My Device اطلاعات خود را پاک کنید و سپس با یک دستگاه دیگر وارد حساب گوگل خود شوید و رمز عبور خود را تغییر دهید. این کار، می‌تواند امنیت و آرامش خاطر بیشتری برای شما به وجود بیاورد. علاوه بر این، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که رمز عبور تمام سرویس‌ها و خدمات آنلاین دیگری که بر روی گوشی خود در اختیار داشتید را نیز تغییر دهید. احتمال این که گم شدن گوشی یا تبلت اندروید شما منجر به دسترسی افراد سودجو و منفعت طلب به تمام دار و ندار شما شود، کمی پایین و دور است اما مدت زمان زیادی طول نمی‌کشد تا شما این امکان را حتی با کم‌ترین درصد احتمال به طور کامل از بین ببرید.

find my device
وقتی تمام راهکارها و روش‌های دیگر شکست خوردند و موفقیت آمیز نبودند، پس راهی به جز پاک کردن تمام اطلاعات و داده‌های شما با استفاده از find my device از راه دور باقی نمانده است.

اگر Find My Device نتوانست به دستگاه کانکت شود، چطور؟

اگر Find My Device نتوانست به دستگاه شما متصل شود، هنوز هم دو گزینه و راهکار دیگر نیز وجود دارد که می‌توانید امتحان کنید. اگر شما به طور مرتب چه از طریق اتصال Wi-Fi و یا چه از طریق دیتای دستگاه خود از شبکه اینترنت استفاده می‌کنید (که فکر می‌کنم امروزه دیگر ۹۰ درصد مردم شامل این دسته می‌شوند)، باید بدانید که Google Maps تاریخچه‌ی مکان دستگاه شما را در اختیار دارد و می‌تواند به شما نمایش دهد و یا حداقل، در صورتی که شما این ویژگی را در حساب کاربری گوگل خود خاموش و غیر فعال نکرده باشید، می‌تواند این کار را انجام دهد. بنابراین با توجه به این موضوع، شما می‌توانید هر از چند گاهی با مراجعه کردن به صفحه Location History و چک کردم مُهر زمان آن، متوجه شوید که دستگاه گم شده‌ی شما در چه مکان‌هایی قرار داشته است. این ویژگی، اساسا به شما اعلام نمی‌کند که گوشی شما در حال حاضر کجاست اما می‌تواند نشان دهد که آخرین لوکیشن‌های ثبت شده آن کجا بوده است.

یک گزینه دیگر که وجود دارد و می‌توانید از آن استفاده کنید، اپلیکیشن‌هایی از قبیل Android Lost است. یکی از مزیت‌هایی که این کار می‌تواند داشته باشد، این است که بر روی دستگاه‌های قدیمی‌تر اندروید نیز به خوبی می‌تواند کار کند. این کار، یکی از راهکارهای انگشت شماری محسوب می‌شود که به شما اجازه می‌دهد از راه دور نیز آن را کنترل و نصب کنید. بنابراین، در صورتی که شما قادر به استفاده و فعال کردن گزینه‌ها و قابلیت‌های Find My Device که در بالا به طور کامل توضیح دادیم نبودید، استفاده از این روش نیز می‌تواند گزینه خوبی باشد. ممکن است این اپلیکیشن و وبسایت آن ظاهر چندان خوشایند و مدرنی نداشته باشد و علاوه بر این، دستگاه شما نیز برای استفاده و کار کردن با این ویژگی نیاز به متصل بودن به شبکه Wi-Fi و یا دیتا خواهد داشد.

آیا شما تجربه استفاده کردن از Find My Device و یا هر روش جایگزین دیگری که در این مطلب توضیح دادیم را در جهت پیدا کردن و یا پاک کردن اطلاعات و داده‌های خود بر روی دستگاه گم شده و یا دزدیده شده خود تا به حال داشته‌اید؟ لطفا در بخش کامنت‌های این مطلب ما را هم در جریان قرار دهید و از تجربه خود برایمان بگویید.

 

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.