هفت تکنولوژی نوآورانه سال ۲۰۱۹

امروزه در حال زندگی در دنیایی هستیم که تکنولوژی به طور کاملا هیجان انگیزی در حال پیشرفت است و این پیشرفت ها همواره میتواند انجام کارها را لذت بخش جذاب نماید. از همین رو قصد داریم در این مقاله به بررسی برخی از اتفاقات مهمی که در حوزه فناوری در سال ۲۰۱۹ با آنها روبرو خواهیم شد بپردازیم تا با پیش زمینه ای هر چند کوتاه به استقبال آنها برویم. با ما همراه باشید.

۱- اخلاق در فناوری

مسلما هر چقدر تکنولوژی پیشرفت می کند برندهایی که در حوزه فناوری در حال فعالیت هستند، حضور پر رنگ تر و فعالانه تری را در این حوزه خواهند داشت تا بتوانند به بررسی پیامدهای اخلاقی محصولات و پلتفرم های خود بپردازند.

اگر اخبار را دنبال کرده باشید حتما میدانید که در اردیبهشت ۹۷ سازمان عفو بین الملل بیانیه تورنتو اعلام نمود که در آن حق استفاده ی برابر و بدون هیچگونه تبعیض از سیستم های یادگیری ماشین را برای همگان محفوظ کرده است. از همین رو بسیاری از شرکت ها به این مسئله پی برده اند که محصولات آنها تاثیر بسیار زیادی در زمینه های مختلفی از جمله سلامت روان، افسردگی، تهدیدات سایبری و حتی خودکشی داشته است و در تلاش هستند تا این خسارات را تا حد امکان کاهش دهند و افراد را از سیطره قدرتمندانی که تنها موتورهای جستجو را برای اهداف خودشان هدایت می کنند خارج کرده و یک زندگی آرام و به دور از هرگونه دغدغه را برای افراد فراهم آورند.

۲- فناوری در محیط شهری

مطمئنا میدانید که این روزها شرکت هایی که در حوزه فناوری در حال فعالیت می باشند به کوچکترین امروز زندگی افراد توجه دارند و شاید همین مسئله یکی از دلایل به وجود آمدن راه حل های نوآورانه برای حل بسیاری از مشکلات بوده است. طراحی شهری نیز از جمله راه هایی است که میتوان از آن برای رسیدن به آینده ای در هم تنیده با اجزای کاملا متصل به یکدیگر استفاده کرد. به عبارت بهتر شرکت علی بابا که مطمئنا نام آن را بارها شنیده اید در حال توسعه لایه ای مبتنی بر هوش مصنوعی است که میتواند نقش مغز شهر را به خوبی ایفا کند. نمونه اولیه این سیستم طراحی شده است و این شرکت در حال آزمایش آن در یکی از کلانشهر های چین می باشد.

در واقع برای اینکه بتوانند از این سیستم استفاده کنند باید دوربین های بیشماری را در سطح شهر قرار دهند تا اطلاعات کاملی از کنترل چراغ های ترافیکی و بهینه سازی جریان ترافیک و تشخیص حوادث را بدست آورد. البته نکته اینجاست که این این دوربین ها و این حجم از اطلاعات میتواند خطرات بسیار زیادی را برای حریم خصوصی افراد به دنبال داشته باشد. که مطمئنا شرکت ها این مسئله را مورد بازبینی و بررسی قرار خواهند داد.

۳- پیشگویی ژنتیکی

یکی دیگر از تکنولوژی هایی که در سال ۲۰۱۹ با آنها روبرو خواهید شد و به نوعی میتوان گفت یکی از بزرگترین پیشرفت های جامغه بشری محسوب می شود به پیشگویی ژنتیکی ارتباط دارد. در واقع این تکنولوژی میتواند بر روی پیش بینی شانس بیماری های خطرناکی مانند سرطان و حتی IQ موثر باشد و به تجزیه و تحلیل داده های ژنتیکی بپردازد. این وعده به جهش کوانتومی بعدی در حفاظت از سلامت عمومی است، اما همچنین موجب نگرانی های اخلاقی بزرگ، از جمله خطر تبعیض ژنتیکی می شود. پیشگویی ژنتیکی میزان سطح هوش شما و تغییرات آن در آینده را پیش بینی کنید. همچنین امکان پیش بینی صفات رفتاری را فراهم می آورد.

۴- سیستم‌های بی‌درنگ با قابلیت تطبیق بیولوژیکی

با توجه به پیشرفت هایی که در علم و تکنولوژی رخ داده است دستگاه هایی با قابلیت تطبیق بیولوژیکی تولید شده است. اگر بخواهیم کامل تر در رابطه با این مسئله برای شما توضیح دهیم باید بدانید که این دستگاه ها در آینده ای که چندان هم دور نخواهد بود به بخشی از بدن کاربران تبدیل خواهد شد. تطبیق سریع این نوع افزونه ها با محیط اطراف، گویای ارتقای سطح ادراک فناوری می باشد.

اگر بخواهیم به طور دقیق بگوییم باید در جریان باشید که شرکت پوما با همکاری دانشگاه در حال طراحی کفشی است که به فعالیت ها و حرکات پا و همچنین میزان خستگی فرد واکنش هایی را نشان میدهد. در واقع کفی های موجود در این کفش به تحلیل عرق پای فرد پرداخته و با بررسی سایر پارامترهای موجود اطلاعات بیولوژیکی مورد نیاز خود را دریافت می کند و مدارهای الکتریکی تغییرات را شناسایی می کنند و داده‌هایی مناسب برای جلوگیری از خستگی و بهبود عملکرد فرد ارائه می دهند.

۵- کپی‌برداری دیجیتال

یکی دیگر از فناوری هایی که در سال ۲۰۱۹ میتوانید شاهد بروز آن باشید کپی برداری دیجیتال می باشد. در واقع کپی برداری دیجیتالی نوع خاصی از هوش مصنوعی است که دانشمندان برای ساخت و ایجاد بسیاری از دستگاه ها و وسائل مورد نیاز خود از آن استفاده می کنند. لازم به ذکر است که میتوان از این فناوری در زمینه های مختلفی از جمله بیوشیمی، بیوزیست، علم دیجیتال و رایانه استفاده کرد و همواره نتایج بسیار خوبی را در راستای اهداف بدست می آورد. یکی از مثال های این فناوری پرینترهای سه بعدی است که قادر است از اشیای مختلف همانندسازی کند.

۶- سلامتی و شبکه‌های اجتماعی

اگر کمی به اطراف خود نگاه کنید متوجه می شوید که اکثر افراد نزدیک شما غرق در شبکه های اجتماعی شده اند و مطمئنا شما نیز جزء همین دسته از افراد هستید. طی تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است محققان به این نتیجه رسیده اند این مصرف بی رویه میتواند تاثیرات بسیار نامطلوبی بر روحیه روانی افراد داشته باشد. شرکت فیسبوک اعلام کرده است که افراد زمان زیادی را به مطالعه نوشته دیگران میپردازند اما هیچ گاه به برقراری ارتباط با آنها نمیپردازند زیرا احساس ناخوشایندی در آنها شکل میگیرد. شرکت‌های تولید پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی این‌چنینی در‌حال‌آگاه‌سازی کاربران درباره‌ی این شبکه‌ها و کنترل میزان استفاده و تأثیرات آن بر افراد هستند.

۷- اکوسیستم‌ های اوبر

مطمئنا در رابطه با شرکت اوبر نکات زیادی را شنیده اید، در واقع اوبر جزء اولین شرکت هایی بود که توانست سیستم حمل‌ونقل هوایی درون‌شهری، فناوری پرواز و فرود عمودی را برای ماشین‌های الکتریکی (eVTOL) احداث کرده و به جهانیان معرفی کند. نکته جالب توجه این است که شرکت اوبر در تلاش است در سال ۲۰۱۹ سرویس سفارش غذا برای شرکت ها نیز راه اندازی کند و به رفع یکی از بزرگترین نیازهای کاربران خود بپردازد در واقع شرکت اوبر این خبر را داده است که تا پایان سال میلادی میتواند تا حدود ۷۰ درصد از شهروندان آمریکایی را به این سیستم مجهز کند. دارا خسروشاهی که از مدیرانی ایرانی الاصل اوبر می باشد متعهد شده است تا تمام روش‌های حمل ‌و نقل ازجمله دوچرخه، پیاده‌روی، مترو یا اوبر را در اپ خود برای کاربر گِردهم آورد تا افراد بتوانند سریع‌ترین و اقتصادی ‌ترین گزینه را انتخاب نمایند.