اولین گوشی پنج دوربین سامسونگ دارای چه سنسورهایی خواهد بود؟

Galaxy A71 5G

شاید هر زمانی که اسم چیزی با عنوان “اولین گوشی پنج دوربین سامسونگ” به گوشتان می‌رسد، Galaxy S10 5G با شش دوربین را به خاطر بیاورید و بگویید این شرکت حتی سابقه ساخت بیشتر از پنچ دوربین هم در کارنامه خود دارد.

اما باید توجه داشته باشید که منظور، تعداد دوربین‌ها در پنل پشتی بدنه گوشی‌های سامسونگ است و Galaxy S10 5G هم در واقع دارای دوربین‌های چهارگانه بود و دو دوربین هم در پنل جلوی خود به عنوان دوربین‌های سلفی در اختیار داشت. بنابراین، از نظر فنی، سامسونگ شمار دوربین گوشی‌های هوشمند خود را تا به حال هیچ وقت به بیشتر از چهار دوربین نرسانده است و علاوه بر این، اغلب اوقات نیز یکی از آن‌ها یک سنسور ToF بوده است که اساسا نمی‌توان آن را یک دوربین قابل استفاده به شمار آورد و به صورت مستقل در عکاسی کردن به کار برده نمی‌شود. در هر صورت، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات بیشتر در این زمینه و همینطور درمورد اولین گوشی پنج دوربین شرکت سامسونگ همچنان در ادامه این مطلب نیز با آرادمگ همراه باشید.

از سوی دیگر، باید توجه داشته باشید که گوشی هوشمند Samsung Galaxy Note 20 Ultra به عنوان آخرین و جدیدترین گوشی پرچمداری که شرکت سامسونگ عرضه کرده است نیز “فقط” دارای سه دوربین در پنل پشتی بدنه خود است و باز هم یک گوشی پنج دوربین به شمار نمی‌رود. این در حالی است که روشی که سامسونگ در ساخت گوشی‌های چهار دوربین به کار می‌برد، هنوز هم در گوشی‌هایی از قبیل Galaxy S20 Plus (که باز هم دارای یک سنسور ToF می‌باشد) و همینطور Galaxy A71 ادامه پیدا کرده است. این دو (و همینطور سایر گوشی‌های هوشمند دیگری که این روزها به اسم گوشی چهار دوربین در بازار عرضه می‌شوند) معمولا دارای سنسورهای ۲ یا ۵ مگاپیکسلی ماکرو و تشخیص عمق میدان دید هستند که معمولا یک ترند غیر قابل استفاده به شمار می‌روند که بیشتر برای اهداف تجاری و بازاریابی ساخته می‌شوند تا فقط شمار دوربین‌های یک گوشی را افزایش دهند و آن را به عنوان یک گوشی چهار یا حتی پنج دوربین معرفی کنند. در هر حال، اکنون به نظر می‌رسد که این روند غیر قابل استفاده، در حال تغییر کردن است و این روال تا ابد ادامه پیدا نخواهد کرد. حتی شاید این اتفاق هر چه زودتر تا دسامبر امسال رخ بدهد.

در حقیقت، گوشی هوشمند پیش روی Samsung Galaxy A72 ممکن است به عنوان اولین گوشی پنج دوربین شرکت سامسونگ راهی بازار شود. در واقع، ماجرا از این قرار است که بر اساس گزارش‌هایی که توسط برخی از رسانه‌ها در کره جنوبی منتشر شده است، نسخه بعدی گوشی هوشمند Galaxy A71 که ظاهرا یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین گوشی‌هایی بوده که شرکت سامسونگ تا به حال ساخته، Galaxy A72 نام خواهد داشت و این دستگاه با در اختیار داشتن یک سیستم دوربین‌های پنج گانه در پنل پشتی بدنه خود، به عنوان اولین گوشی شرکت سامسونگ شناخته خواهد شد که به چنین دستاوردی رسیده است. در ادامه، لیست انتظارات خود از سیستم دوربین‌های پنج گانه گوشی هوشمند پیش روی Samsung Galaxy A72 را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

  • یک سنسور ۶۴ مگاپیکسلی به عنوان دوربین اصلی
  • یک سنسور ۱۲ مگاپیکسلی به عنوان دوربین فوق عریض
  • یک سنسور ۸ مگاپیکسلی با لنزی با قابلیت زوم اپتیکال ۳ برابری
  • یک سنسور ۵ مگاپیکسلی به عنوان دوربین ماکرو برای عکاسی کلوز آپ
  • یک سنسور ۵ مگاپیکسلی اختصاصی برای ایجاد افکت بوکه

این که دقیقا چه تفاوتی قرار است میان سنسور ۵ مگاپیکسلی بوکه با سنسورهای تشخیص عمق معمولی وجود داشته باشد را هنوز نمی‌دانیم و باید منتظر باشیم تا اطلاعات بیشتری در این رابطه منتشر شود تا بیشتر درمورد آن شفاف سازی کنند اما گزارش جدیدی که اخیرا در این رابطه منتشر شده است، ادعا می‌کند که Galaxy A72 از سنسور ۵ مگاپیکسلی بوکه‌ای که در اختیار دارد، به طور اختصاصی در عکس‌های پرتره استفاده خواهد کرد تا تمام جزئیاتِ مرکز و مقابل سوژه را (به عنوان مثال موها) از بک گراندِ تار شده، جدا کند. در هر حال، سامسونگ باید بداند که همه‌ی ما از همین الان برای اولین گوشی پنج دوربین این شرکت هیجان زده هستیم و همچنین آن دسته از کسانی که به دلیل این که Galaxy A71 زوم اپتیکال در اختیار نداشت، از خریداری کردن آن دست کشیده بودند، به زودی این شانس را در اختیار خواهند داشت تا مدل بعدی جدید این گوشی را که قرار است یک پایگاه مجهز و کامل از دوربین‌های گوشی موبایل باشد، از دست ندهند.

در حال حاضر انتظار داریم که طبق روالی که شرکت سامسونگ در طی چند وقت اخیر در پیش گرفته است، موج جدید گوشی‌های لاین آپ سری Galaxy A خود را در ماه سپتامبر رونمایی و معرفی کند. بنابراین، باید انتظار داشته باشیم که تا پایان سال جاری میلادی اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتری از مشخصات Galaxy A72 در اختیارمان قرار داده شود.

 

 

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.