گلکسی فولد سامسونگ گوشی هوشمند اقتصادی نیست

گلکسی فولد

شرکت سامسونگ در کنفرانس ۲۰ فوریه سانفرانسیسکو از محصولات مختلفی رونمایی کرده که از جمله باید به سری گلکسی اس ۱۰ اشاره کرد. اما یکی از محصولات خاص و منحصربفرد این کنفرانس Galaxy Fold بود که تاکنون شایعات بسیاری درباره آن فاش شد. Galaxy Fold یک روز قبل از رونمایی نام آن فاش شد و حتی شاهد انتشار تصاویری مربوط به این گوشی هوشمند تاشو سامسونگ بودیم. با صفحه نمایش هیجان انگیز افراد می توانند گوشی هوشمند را به تبلت تبدیل کنند و این دستگاه به نوبه خود یک مدل ارزنده می باشد.

ما قبلا چنین طرح هایی را بیشتر به عنوان نمونه اولیه مشاهده کردیم و در نهایت سامسونگ به آن رنگ و بوی واقعیت بخشید. تاکنون کانسپت های مختلفی مربوط به برندهای مطرح و گوشی های هوشمند تاشو  آنها منتشر شد و گلکسی فولد نیز در حقیقت یک نسخه تولیدی به شمار می رود که اخیرا نسخه اولیه آن را مشاهده کردیم. سامسونگ سعی کرده چندین نمونه اولیه از آن تولید کند تا به نسخه نهایی دست یابد. انتظار نمی رفت سامسونگ به چنین نسخه نهایی دست یابد و تصوری از نمونه کامل گلکسی فولد نداشتیم.

با قیمت ۱۹۸۰ دلاری گلکسی فولد، چنین گوشی هوشمند تاشو مناسب بازار مصرف کننده نیست. با نسخه های دیگری که سامسونگ برای گلکسی فولد در نظر گرفته، قیمت این گوشی هوشمند از ۲۰۰۰ دلار تجاوز می کند. تاکنون هیچ شرکتی از تلفن هوشمند تاشو رونمایی نکرده و اولین شرکت تولید کننده اسمارتفون تاشو را باید به سامسونگ نسبت داد.

با گلکسی فولد شما همه چیز را بزرگ مشاهده می کنید

گلکسی فولد

با صفحه نمایش ۷.۳ اینچی QHD گوشی هوشمند گلکسی فولد یک تبلت تمام عیار است که به شما اجازه می دهد تا در یک زمان به تلفن هوشمند و تبلت دسترسی پیدا کنید. در نگاه نخست این دیوایس شبیه به هیچ گوشی هوشمند تولید شده تا به حال نیست  و سامسونگ سعی کرده تغییرات بزرگی در آن حاصل کند تا نشان دهد عصر جدید تلفن های هوشمند از راه رسید.

البته انتظار داریم آینده خوبی در انتظار  Galaxy Fold باشد زیرا تازه در اول راه خود قرار دارد و نباید ایرادات موجود در آن را به سرعت اشتباه دانست. اما یکی از اشتباهات بزرگ سامسونگ قیمت گذاری نادرست است. با قیمت ۲۰۰۰ دلاری می توان نمایشگر ۵K خریداری کرد یا به تهیه مک پرو یا آی مک پرو پرداخت. حتی خرید سرفیس استودیو نیز با چنین قیمتی ممکن است.

بنابراین اگر قیمت  Galaxy Fold را کنار چنین دستگاه هایی بگذاریم متوجه می شویم، سامسونگ اشتباه بزرگی مرتکب شده است. شاید Galaxy Fold گوشی هوشمند منحصربفرد و هیجان انگیزی به نظر برسد اما این بدان معنا نیست که سامسونگ هر قیمتی برای آن در نظر گیرد. باتوجه به تصاویر رونمایی، گوشی هوشمند دارای نمایشگر صافی نیست و برجستگی هایی روی آن مشاهده می شود.

به نظر رسیده در بخش لولای آن طراحی خوبی صورت نگرفته و در نهایت چنین ساختاری را برای گلکسی فولد به وجود آورد. چیزی که انتظار نمی رفت در نسخه نهایی محصول تاشو سامسونگ به تماشا آن بپردازیم و حتی درکش نیز دشوار است. این دیوایس توسط مهندسان با تجربه سامسونگ توسعه پیدا کرده و مدتها اطلاعات آن در خفا قرار داشت تا دیگر رقبا نتوانند براساس این گوشی هوشمند محصولی توسعه دهند.

البته پیشتر یک استارتاپ کالیفرنیایی اولین گوشی هوشمند تاشو را با نام  Royole Flexpai معرفی کرد. اسمارتفون این استارتاپ تفاوت بسیاری با محصول سامسونگ دارد به صورتی ساختار گوشی هوشمند تاشو  Royole Flexpai بیشتر به یک نمونه اولیه شبیه است تا نسخه ای تولیدی. در سوی دیگر سامسونگ ساختار باکیفیت و متریالی رده بالا را برای گلکسی فولد در نظر گرفته و هنگامی که این دو در کنار یکدیگر قرار می گیرند مشخص می شود کره ای ها توانستند عملکرد خوبی از خود نشان دهند.

گلکسی فولد

گلکسی اس هایی به صورت ساندویچ شده

به گفته سامسونگ گلکسی فولد هنگامی که بسته می شود، نمایشگر ۴.۶ اینچی آن پدیدار خواهد شد و در حالت باز نیز صفحه نمایش بزرگ ۷.۳ اینچی را در اختیار مخاطب خود قرار می دهد. در حقیقت باید گلکسی فولد را یک تبلت قابل انعطاف به شمار آورد که در یک زمان شما را به تلفن هوشمند و تبلت می رساند. به نوعی گلکسی فولد شبیه قرار گرفتن دو گوشی هوشمند گلکسی اس روی هم است. ترکیبی که طراحی جالب توجهی به تلفن هوشمند شرکت سامسونگ بخشیده است.

ایده تلفن هوشمند هیبریدی اولین بار نیست که مطرح می شود یا اینکه توسط شرکتی به همگان رونمایی می گردد. گلکسی فولد اگرچه یک اسمارتفون هیجان انگیز به شمار می رود، اما کاستی هایی دارد و این امر را می توان به سادگی از کنار آن گذشت. گلکسی فولد به معنای واقعی کلمه محصول منحصربفردی در میان انبوهی از تلفن های هوشمند ساده محسوب می شود.

هنگامی که  Galaxy Fold را باز می کنید با دنیای دیگری رو به رو می شوید و تجربه لذت بخشی در مقایسه حالت بسته به شما ارائه می دهد. در حالی که انتظار داشتیم صفحه نمایش دوم بزرگتر باشد و بتواند شبیه به نسل فعلی گوشی های هوشمند محتوایی را نمایش دهد، اما این شرکت یک نمایشگر باریک را در قسمت حالت بسته تدارک دیده و این از نگاه کاربران می تواند ناخوشایند به نظر برسد. در یکی از ویدئوهای تبلیغاتی مشاهده رابط کاربری چندگانه هستیم و این یعنی هنگام استفاده از اینستاگرام می توانید به استفاده یک برنامه دیگر همچون واتس آپ بپردازید.

ما بسیار هیجان زده و خوشحال هستیم که شرکت های تولیدکننده تلفن هوشمند به سوی چنین فرم فاکتوری روی آوردند. این یعنی باید انتظار داشت در سال جاری شاهد رونمایی گوشی های هوشمند مختلف با سبک طراحی تاشو باشیم. از هوآوی و ال جی گرفته تا شیائومی و سونی که هر یک در نوع خود بینظیر بوده و یک نمونه های بارز محسوب می شوند.

گلکسی فولد

هر یک از این شرکت ها برای ارائه فناوری نوین و جذاب بایکدیگر به رقابت می پردازند و سامسونگ نیز به عنوان اولین شرکت در میان آنها، سریعتر دست به کار شد. همانطور که پیشتر اشاره شد، اخیرا یک استارتاپ کالیفرنیایی تلفن هوشمند تاشویی به نام Royole Flexpai را معرفی کرد و به عنوان یک نسخه تولیدی محسوب می‌شد. این یعنی رویال پیکسل به نمایش درآمده یک مدل تولیدی بود اما در هنگام قیاس آن با محصولی چون گلکسی فولد سامسونگ متوجه خواهید شد یک شرکت برجسته با سابقه طولانی می تواند محصولی توسعه کند که طراحی نوین و جذابی دارد. گلکسی فولد نیز به عنوان یک تلفن هوشمند با طراحی و ساختار نهایی لوکس به نظر می رسد اما به عنوان اولین کار سامسونگ مطلوب به نظر می رسد.

با قیمت ۱۹۸۰ دلاری خرید گلکسی فولد آسان نیست و هرفردی نمی تواند به سهولت آن را خریداری کند از این رو نیاز است تا به موارد دیگری توجه داشت و این  مدل را فراموش کرد. گلکسی فولد برنامه ریزی شده در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۹ منتشر شود و با قیمت پایه ۱۹۸۰ دلاری که اختلاف کمی با قیمت ۲۰۰۰ دلاری دارد، روانه بازار خواهد شد.