داستان شکل گیری E3 | بزرگترین رویداد گیمینگ جهان

تاریخچه رویداد E3

یکی از مهم ترین انقلاب های صنعتی در اروپا را، می توانیم انقلابی در جهت افزایش تبلیغات به منظور رشد بیشتر محصولات تولیدکنندگان بنامیم. پیشرفت تکنولوژی سبب شد تا شیوه تبلیغات نیز تغییر کند. دیگر آن روش های سنتی که فروشنده می بایست سخنور توانمندی باشد، کارآمد نبود. در دوره جدید، رونمایی و تبلیغ محصولات به مهم ترین رکن در فروش تبدیل شده است. چنین روش تبلیغاتی، منحصر به حوزه ای خاص نبوده و تمامی گروه های صنعتی به آن وارد شدند. حوزه بازی و گمینگ نیز از این دایره آتشین بیرون نمانده و اتفاقا یکی از پیشتازان آن گشت. یکی از مهم ترین رویدادهایی که توانست انقلابی عظیم در صنعت گیمینگ به پا کند، رویداد E3 بزرگترین رویداد گیمینگ جهان می باشد که در این مطلب با تاریخچه آن آشنا می شوید.

رویداد E3، بزرگ ترین رویداد گیمینگ جهان

با استفاده از ترکیب روش های مختلف بازاریابی و تبلیغاتی، فعالیت های فروش شکل منظم تری به خود گرفتند، تا جایی که رفته رفته روش های سنتی کنار رفته و جای خود را به نمایشگاه های بازرگانی دادند. اولین نمایشگاه های بازرگانی در قرن نوزدهم برگزار شدند و با توجه به استقبال گسترده ای که از آن ها به عمل آمد، به مرور شکل های متفاوتی به خود گرفتند. در نهایت این نمایشگاه ها به رویدادهای سالیانه ای تبدیل گشته و فرصت های بی نظیری برای بازاریابی گسترده ایجاد کردند.

تاریخچه رویداد E3

یکی از شرکت هایی که این چنین رویدادهایی را بنا نهاد، شرکت CTA بود که در سال ۱۹۲۴ فعالیت خود را آغاز نمود و از آن سال تا به امروز میزبان یکی از بزرگترین نمایشگاه های سالانه جهان به شمار می رود.
رویداد E3 بزرگ ترین رویداد گیمینگ و بازی می باشد که سالانه در شهر لس آنجلس برگزار می شود و شرکت های بزرگی مانند نیتیدو، یوبیسافت، سونی و مایکروسافت در آن حضور پیدا می کنند.
اما پیدایش این نمایشگاه به چه صورت شکل گرفت؟

داستان اولین رویداد E3

رویداد E3 چگونه در سال ۱۹۹۵ اتفاق افتاد؟ پت فرول تقریبا تمامی شانس خود را در برگزاری E3 از بین برده بود. در آن زمان که او قرار بود ایده جدید خود را برای صنعت بازی و گمینگ مطرح نماید، در یک رستوران ایتالیایی نشته و مشغول صرف پاستا برای ناهار بود.

پنجشنبه ای در تابستان سال ۱۹۹۴، فرل، مسئول مجله GamePro، فاجعه ای را پیش روی خود داشت که نسبت به آن بی توجه بود. در واقع باید بگوییم که او بیش از اندازه به خود اعتماد داشت. او یک معرفی نامه یکدست را برای اعضای هیئت مدیره انجمن نرم افزار دیجیتال تعاملی (IDSA) آماده کرده بود و قصد داشت روز بعد با مراجعه به دفاتر Electronic Arts، جایگاه خوبی برای خود در یک نمایشگاه جدید نشان دهد. اگر چه برای این رویداد هنوز نامی انتخاب نشده بود، اما مفهوم آن بسیار جالب توجه می نمود.

درست است، او می توانست ایده های خود را خاک کرده و کار خود را به شکل سابق ادامه دهد! اما با این حساب؛ امروز هیچ خبری از رویداد گیمینگ نبود. اما فرل با قدرت ایستادگی کرد و به توانایی های خود ایمان داشت. او در رستوران لحظه ای کراوات خود را شل کرده و شروع به خوردن سوسیس خوشمزه و گوجه فرنگی نمود.

اما متاسفانه، تمام لذت او با رسیدن یکی از دستیاران، به طور کلی بر هم ریخت. آن دستیار آمده بود تا او را از وضعیت اعضای خسته و ناامیدی که منتظر ارائه فرل بودند، آگاه سازد. چرا که به گمان اشتباه او، قرار ملاقات روز پنجشنبه بود و نه جمعه!

آن ها تمام تلاش خود را برای برقراری ارتباط با فرل انجام داده بودند؛ اما رستورانی که فرل مشغول صرف ناهار بود، تلفن نداشت و از بخت بد، او نیز تلفن همراه خود را درون اتومبیلش جا گذاشته بود.

فرل می گوید: “من آن لحظه همانند خفاشی بودم که از دیواره های جهنم فرار کرده است.” در نهایت معلوم شد که یک خطای تقویمی برای دعوت او به این جلسه رخ داده بود. او تاکید می کند؛ “من می دانستم که این افراد هیچ علاقه ای به شنیدن توضیحات من نداشتند.”

تاریخچه رویداد E3

فرل بدون مدارک و اسناد آماده شده اش، مجبور شد معرفی ایده خود را به شکل کاملا بداهه، ارائه دهد. او برای اعضای هیئت مدیره که مدیران اجرایی و مدیران ارشد شرکت کنسول های ویدئویی و بازی های ویدئویی ایالات متحده بالا بودند، فردی شناخته شده بود. Ferrell بنیانگذار و رئیس مجله GamePro بود. GamePro به عنوان مجله برتر برای مصرف کننده در آن زمان به شدت مورد توجه قرار گرفت. این مجله یکی از ابزارهای بازاریابی اولیه برای شرکت های بازی در اواسط دهه ۹۰ محسوب می شد. فرل می دانست که گروه CES همیشه ارائه های فوق العاده ای داشته اند.

او می گوید: “آن ها همیشه آماده بودند؛ با وکلا و همه چیزهای لازم در جلسات شرکت می کردند.”

غول های بازی در سال های گذشته در CES حضور داشتند. از یک طرف، Sega خواستار معرفی محصول جدید بود. مدیر عامل شرکت تام کالینسک معتقد بود که CES قلبا علاقه ای به صنعت بازی ندارد. او یک معرفی نامه ویژه برای Sega را سازماندهی کرده بود. (در IDSA او نخستین فرد برای تغییر بود.)

از سوی دیگر، نینتندو به شدت با ایده او مخالفت می کرد. مدیر عامل شرکت هوارد لینکلن و تیم ارشد شرکت ژاپنی، اعتبار و تضمین ترافیک شرکت کنندگان CES را ترجیح دادند. در نهایت همه آن ها به این نتیجه رسیدند که کنسول های بازی، لوازم الکترونیکی مصرفی هستند. آن ها متعلق به رویداد برجسته در زمینه لوازم الکترونیکی مصرفی هستند که در هر رویداد شش ماهه، بیش از ۱۲۰،۰۰۰ بازدید کننده را به خود جذب می کنند. اما شرکت های دیگر، مانند شرکت تازه وارد سونی و کهنه کارانی مانند EA و Acclaim، می خواستند جزئیات را بشنوند. داگ لوونشتاین، رئیس IDSA، ریاست این جلسه را بر عهده داشت.

او به دنبال یکپارچگی بود؛ نمایشگاهی برای صنعت بازی و تامین منبع مالی برای سازمانی تازه تاسیس!

فرل می گوید:” من فکر می کردم که گام اول را درست برداشتم. تا اینکه دیدم کراواتم را نبسته ام و مقداری سس گوجه فرنگی روی پیراهن من ریخته است.”

سرانجام علی رغم تمام مخالفت های و ایده های ضد و نقیض، نخستین رویداد E3، در سال ۱۹۹۵ میلادی برگزار شد که البته با شکل ظاهری امروزی آن، تفاوت هایی نیز داشت.

تاریخچه رویداد E3

ایده های جدید برای عصر جدید

نخستین E3، که در سال ۱۹۹۵ برگزار شد، موفقیت بزرگی محسوب می شد و توانست تعداد زیادی بازدید کننده را به خود جلب کند و در معرض دید رسانه های گسترده ای قرار بگیرد. این رویداد، یک لحظه محوری در تاریخ بازی بود، بین دوره ای که دنیای بازی ها توسط Super Nintendo و Sega Genesis و دنیای PlayStation و Nintendo 64 تحت سلطه قرار گرفته بود.

بازی های جدید، فن آوری های جدید و ایده های جدید همه جا بودند. همچنین این رویداد دوره ای برای تجریه های جدیدی مانند ۳۲X، ۳D0، Neo-Geo CD و Atari Jaguar محسوب می شد.

مانند همه ی E3 ها، این رویداد در مورد بازی هایی بود که سال آینده را تعریف می کردند. جالب است بدانید که صنایع بازی توجه افراد مشهور را نیز جذب کرده بود. مایکل جکسون در حزب سونی قرار داشت. Seal در حزب نینتندو آواز خواند. استیون اسپیلبرگ و سیلوستر استالونه نیز حضور داشتند.

به زودی، E3 2019، در همان محل برگزاری کنفرانس لس آنجلس برگزار خواهد شد و تعداد بازدید کننده های مشابه، حدود ۵۵،۰۰۰ نفر را جذب خواهد کرد.

تاریخچه رویداد E3

اکثر شرکت های بزرگ بازی، معرفی نامه هایی را ارائه می دهند و محصولات جدید خود را نشان خواهند داد. به طور نمونه بازی Watch dog 3 در رویداد امسال معرفی خواهد شد. این رویداد گیمینگ توجه رسانه ها را به خود جلب خواهد کرد. در طول سال ها، E3 تغییرات بسیاری را شاهد بوده است تا بتواند به بهترین شکل ممکن برگزار شود. این رویداد نقطه ای بود که بازی از شاخه های لوازم الکترونیکی مصرفی جدا شد و دوران خود را به عنوان یک صنعت سرگرمی آغاز کرد.

قبل از ظهور E3، هر تابستان شرکت های بازی محصولات خود را در یک چادر در پارکینگ خارج از CES در لاس وگاس به معرض نمایش قرار می دادند. دنیای بازی و گیمینگ هم برای دیده شدن نیاز به مکان هایی مانند نمایشگاه داشت و سرانجام این تغییر بزرگ شکل گرفت.

رویداد E3 و شکل گیری IDSA

IDSA – که از زمان تغییر نام خود به انجمن نرم افزار سرگرمی – سال گذشته تشکیل شده بود، برای مقابله با تهدید تحقیقات دولتی در مورد خشونت بازی ویدیویی شکل گرفت. یک روزنامه نگار سابق سیاسی و مامور کنگره، داگ لونستاین، استخدام شد تا رهبری تلاش های لابیگری IDSA را برعهده بگیرد.
در این میان با رفتارهای خصمانه ای که از سوی CES نسبت به بازی های ویدئویی روا می شد، داگلاس لاونستین، شرکتی را با عنوان Entertainment Software Association تاسیس کرد تا بتواند نمایشگاه های اختصاصی گیمینگ را برگزار نمایند. به همین ترتیب نخستین نمایشگاه و رویداد گیمینگ در لاس وگاس در سال ۱۹۹۵ برگزار شد. در آن سال سگا، نیتیدو و سونی توانستند از محصولات جذاب خود رونمایی کنند.

تقویم رویداد E3

لازم به ذکر است که این نمایشگاه تا سال ۲۰۱۷ برای بازدید عموم آزاد نبود و تنها فعالان حوزه گیمینگ اجازه حضور در این نمایشگاه را داشتند. اما در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸، درب های این نمایشگاه به روی عموم باز شد و علاقه مندان به بازی های ویدئویی توانستند در آن شرکت نمایند.

این رویداد طی سال های مختلف با تغییرات گسترده ای رو به رو شد. روال شکوهمند E3 تا سال ۲۰۰۶ به خوبی طی می شد، تا اینکه برخی از مدیران ESA با اتخاذ تصمیماتی، مسیر را برای برگزاری این نمایشگاه سخت و دشوار کردند. در سال ۲۰۰۶ ابعاد نمایشگاه کاهش پیدا کرد، این در حالی بود که محل این رویداد در سال ۲۰۰۷ به سانتا مونیکا منتقل شد تا تنها از ۱۰ هزار نفر، در این رویداد پذیرایی شود. سال ۲۰۰۸ رویداد E3 خلوت ترین زمان خود را تجربه نمود، چرا که تنها ۵ هزار نفر در آن شرکت کردند. اما از سال ۲۰۰۹ این رویداد توانست به روزهای اوج خود بازگردد. سال ۲۰۱۵، این نمایشگاه به متفاوت ترین نحو ممکن برگزار شد؛ چرا که علاوه بر غول های بازی های کامپیوتری مانند آرتز، سونی و نیتیدو، کمپانی های دیگری مانند آکیلس، بتسدا نیز در آن شرکت کردند.

تاریخچه رویداد E3

هم اکنون این رویداد گیمینگ یکی از جذاب ترین رویدادهای خصوصی محسوب می شود. محل برگزاری آن شهر لس آنجلس در ایالات متحده آمریکا بوده و توجه تمام جهان را به خود جلب می نماید. E3 2019 نیز قرار است در همین شهر و از روز ۱۱ام ماه ژوئن تا ۱۳ام ژوئن (یعنی از ۲۱ام تا ۲۳ام خرداد ماه ۱۳۹۸) در شهر لس آنجلس برگزار گردد.

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...