چه گوشی‌هایی می‌توانند HarmonyOS را دریافت کنند؟

HarmonyOS
HarmonyOS

ماه گذشته بود که شرکت هوآوی به طور رسمی نسخه دوم سیستم عامل HarmonyOS خود را معرفی و رونمایی کرد و علاوه بر این از برنامه‌های خود برای عرضه کردن یک نسخه بتا از آن در ماه دسامبر برای گوشی‌های هوشمند خود رونمایی کرد.

ظاهرا به نظر می‌رسد که هوآوی قصد دارد سیستم عامل داخلی خود به اسم HarmonyOS را که مدت زیادی است در بازار وجود دارد اما به حال خودش رها شده بود، را مجددا احیا کند تا با نسخه دوم آن، روح تازه‌ای در آن دمیده شود. این شرکت قصد دارد اولین گوشی هوشمند مجهز به سیستم عامل داخلی خود را تا سال میلادی آینده راهی بازار کند. در هر صورت، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر در رابطه با این موضوع، همچنان در ادامه این مطلب نیز با آرادمگ همراه باشید.

تا مدتی قبل حرف و حدیث‌هایی که از گوشه و کنار شنیده می‌شد، حاکی از این موضوع بودند که دستگاه‌ها و گوشی‌های هوشمندی که بر روی رابط کاربری EMUI ۱۱ که بر پایه اندروید ۱۰ طراحی و ساخته شده است اجرا می‌شوند، در آینده به سیستم عامل HarmonyOS آپگرید خواهند شد که در اینجا منظور نسخه دوم آن است. اما در واقع، اکنون ماجرا از این قرار است که به لطف ادعاهای جدید یک وبلاگ نویس چینی (که از طریق MyDrivers ترجمه شده است) اکنون ما می‌دانیم که کدام یک از گوشی‌های شرکت هوآوی که در حال حاضر در بازار در دسترس قرار دارند، در زمان عرضه شدن نسخه دوم سیستم عامل HarmonyOS قرار است به این سیستم عامل آپگرید شوند. اما این گوشی‌ها دقیقا کدام مدل‌های گوشی‌های هوشمند هوآوی هستند؟ در ادامه نیز همچنان با ما همراه باشید تا به این سوال پاسخ دهیم.

بر اساس اسناد و مدارکی که اخیرا در این رابطه در اختیار ما قرار داده شده است، گوشی‌های هوشمند شرکت Huawei که به اولین چیپست ۵ نانومتری این شرکت به نام Kirin ۹۰۰۰ SoC قرار است مجهز باشند و با در اختیار داشتن این چیپست راهی بازار شوند، ظاهرا به نظر می‌رسد که اولین دستگاه‌هایی خواهند بود که به سیستم عامل داخلی Huawei مجهز خواهند بود. در حال حاضر تخمین زده می‌شود که این شرکت فقط تعداد انگشت شمار و اندکی از این چیپستِ معرفی نشده در اختیار داشته باشد که آن‌ها هم مدل‌هایی هستند که در گذشته ساخته و ذخیره شده بودند که همین تعداد اندک نیز فقط برای به کار رفتن در یک مدل منحصر به فرد گوشی‌های هوشمند پیش روی سری Huawei Mate 40 کافی هستند که فقط برای عرضه شدن در بازار کشور چین در نظر گرفته شده‌اند.

پس از آن، گوشی‌های هوشمند مجهز به چیپست Kirin ۹۹۰ ۵G قرار دارند که بر اساس گزارش‌های غیر رسمی که در این رابطه وجود دارد، واجد شرایط لازم برای دریافت کردن آپدیت سیستم عامل جدید این غول چینی دنیای فناوری خواهند بود. این چیپست تا به حال در تعداد زیادی از گوشی‌های هوشمند این شرکت به کار برده شده است و به عنوان قلب تپنده آن‌ها عمل می‌کند که از این دست می‌توان به گوشی‌های هوشمند سری Huawei Mate ۳۰ و لاین آپ P ۴۰ و گوشی‌های هوشمند Mate Xs و Nova ۶ ۵G و Honor ۳۰ و Honor V30 Pro اشاره کرد.

لاین آپ بعدی گوشی‌هایی که شانس زیادی برای دریافت زودهنگام سیستم عامل HarmonyOS در اختیار دارند، دستگاه‌هایی هستند که به چیپست‌های Kirin ۹۹۰ ۴G, Kirin ۹۸۵ , Kirin ۹۸۰ , و Kirin ۸۲۰ از شرکت هوآوی مجهز هستند. پس از آن ظاهرا به نظر می‌رسد که نسخه دوم سیستم عامل داخلی شرکت Huawei برای دستگاه‌ها و گوشی‌های هوشمندی که به چیپست Kirin ۸۱۰ و همینطور Kirin ۷۱۰ مجهز هستند نیز در دسترس قرار داده خواهد شد. اما ظاهرا چیپست Kirin ۹۷۰ که قدرت مورد نیاز گوشی‌های هوشمند لاین آپ سری Mate ۱۰ و P20 را فراهم می‌کند در لیست گوشی‌هایی که سیستم عامل داخلی هوآوی را دریافت می‌کنند، قرار ندارند.

در هر صورت، نکته قابل توجهی که وجود دارد، این است که هوآوی قصد ندارد کاربران دستگاه‌ها و گوشی ‌های هوشمند خود را مجبور کند تا از این به بعد به استفاده کردن از سیستم عامل بپردازند و به عبارت دیگر آن‌ها را مجبور به این کار کند. بنابراین، انتخاب جابجا شدن از اندروید به سیستم عامل HarmonyOS کاملا برعهده خود کاربران است تا هر طور که دوست دارند برای این تغییر تصمیم گیری کنند.

 

 

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.