فناوریهوش مصنوعی

 ۱۵ روند برتر هوش مصنوعی چه چیزی برای جهان به ارمغان می‌آورند؟

روندهای برتر هوش مصنوعی 2020

چه بخواهیم و چه نخواهیم هوش مصنوعی در زندگی ما تأثیرگذار است و این تأثیر به گونه‌ای نیست که بتوان آن را انکار کرد و یا همچون گذشته آن را صرفاً به ارتباط بین انسان و ربات خلاصه کرد در ادامه به روندهای هوش مصنوعی خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

هیچ بلاتکلیفی وجود ندارد که مدرنیزه کردن دنیای دیجیتال در کنار پیشرفت‌های عظیم فناوری، شیوه زندگی ما را از دیدگاه‌های مختلف تحت تأثیر قرار می‌دهد. به‌عنوان‌مثال، پیشرفت‌های گسترده در هوش مصنوعی به افراد و کارآفرینان بی‌شماری کمک کرده است. این تحولات همچنین منجر به تغییر در نحوه دیدگاه مردم به ارتباطات شده است. هوش مصنوعی یا AI از چندین دهه قبل، پیش‌بینی کرده بود که در آینده افراد فقط با روبات‌ها ارتباط برقرار می‌کنند. تحقیقات نشان می‌دهند که AI اکنون تقریباً شامل تمام چیزهایی است که ما از آن‌ها استفاده می‌کنیم (مانند لوازم‌خانگی و روش‌های حمل‌ونقل و تجهیزات اداری).

هوش مصنوعی در حال حاضر یکی از چهارچوب‌های اساسی است که در دستگاه‌های خاص مورداستفاده قرار می‌گیرد، هوش مصنوعی به‌عنوان یک انسان و یا با عملکرد مشابه به انسان به کار گرفته می‌شود. از این دیدگاه توسعه‌دهندگان هوش مصنوعی را با امکانات باورنکردنی مشاهده می‌کنند. امروزه تقریباً همه افراد از پیشرفت‌های اخیر در زمینه هوش مصنوعی استفاده فردی و یا شغلی می‌کنند. این پیشرفت‌ها به مردم کمک می‌کنند تا به صورت فزاینده‌ای مؤثر و سودمند باشند. سال ۲۰۲۰ نزدیک شده است، همان‌طور که توسط کارشناسان پیش‌بینی‌ شده است، پیشرفت‌های بزرگ‌تری وجود دارد که باید انتظار آن‌ها را برای تغییرات چشمگیری در مدل‌های تجاری و جوامع داشته باشیم. برای دستیابی به اطلاعات بیشتر، نمونه‌هایی از روندهای AI در سال ۲۰۲۰ را ارائه می‌دهیم:

 1. ادغام بلاکچین، اینترنت اشیاء و AI

ادغام هوش مصنوعی با فناوری‌های مختلف یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های فعلی است. امروزه، متخصصان به‌خوبی دریافته‌اند که چگونه می‌توان هوش مصنوعی را با موفقیت در چارچوب‌های مختلف ترکیب کرد. یکی از این پیشروها، روند فعال‌سازی دستگاه‌های خاصی است که شما را قادر می‌سازد داده‌های زمان واقعی را جمع‌آوری کنید. در سال ۲۰۲۰، شما می‌توانید از ویژگی‌های هوش مصنوعی در وسایل نقلیه استفاده نمایید. مسئله بسیار مشابهی برای بلاکچین وجود دارد که می‌تواند استاندارد خاصی را با استفاده از هوش مصنوعی برای پرداختن به امنیت، مقیاس‌پذیری و سایر نگرانی‌های هشداردهنده ایجاد کند.

 1. بهبود سیستم AI در رسانه و سرگرمی

در سال ۲۰۲۰، توسعه‌دهندگان به دنبال راه‌هایی هستند که چگونه می‌توان هوش مصنوعی را با تجارت تخیلی ترکیب نمود. تا سال ۲۰۲۰، با توجه به افزایش سرمایه‌گذاری مالی بیشتر بر روی بازی و ساخت فیلم، می‌توان تغییرات بیشتری را پیش‌بینی کرد. کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند که استفاده از نوآوری هوش مصنوعی می‌تواند به صورت چشمگیری از تولیدکنندگان فیلم و توسعه‌دهندگان بازی با توجه به ایده‌های داستان، فیلم‌نامه‌نویسی و حتی بازیگری پشتیبانی کند. فیلم Simone که توسط آل پاچینو نمایش داده شده است را به یاد دارید؟ در حال حاضر ممکن است محتوای فیلم به واقعیت تبدیل شده باشد.

 1. تعامل بلادرنگ با مشتریان

شما ممکن است برخی از نکات برجسته استفاده از این تکنولوژی را به‌ویژه در رسانه‌های مختلف اجتماعی مشاهده کرده باشید. در سال ۲۰۲۰، می‌توانید انتظار داشته باشید که تلاش‌های بیشتری در این زمینه به‌منظور پوشش تمامی پلت فرم‌های موجود انجام شوند. متخصصان اظهار دارند که ممکن است بازاریابی هوش مصنوعی بتواند کمک زیادی به حفظ مشتری نماید. این رویه ضمن حفظ سودمندی نسبت به سایر تلاش‌های تبلیغاتی، از توانایی‌های بالقوه عوامل تبلیغاتی قبلی شما برای افزایش سودمندی هر چه بیشتر استفاده خواهد کرد.

 1. AI در AR و VR

واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در شرایط کاملاً مناسب شانس برای استراحت و سرگرمی بیشتر را فراهم می‌سازند. برای اینکه این نوآوری به‌تدریج مدرن‌تر شود، در هنگام نگاشت و ساخت آن باید دقت و توجه بیشتری اعمال شود. استفاده از این تکنولوژی‌ها در گذشته برای بخش‌های مختلف با دشواری انجام می‌شد، اما در حال حاضر استفاده از این تکنولوژی‌ها در تمامی بخش‌ها قابل انجام است. برای مثال با کمک AI، می‌توان تمامی مراحل پزشکی را به‌مرور با دقت بیشتری انجام داد. از سوی دیگر تجهیزات هوش مصنوعی به صورت آنی قادر به تغییر دقت و وضعیت برای تضمین دستیابی به نتایج ایده آل هستند.

 1. برنامه‌های صوتی محور

نتایج قابل‌تصور با AI قابل‌دستیابی هستند. با استفاده از این تکنولوژی، مشتریان می‌توانند داده‌ها را به اشتراک بگذارند، در مشاغل شرکت کنند و با یک مارک یا برنامه خاص ارتباط برقرار کنند. این امکانات در سال ۲۰۲۰ به وجود خواهند آمد، زیرا متخصصان رویکردهای بهتری برای استفاده از فناوری صدا دارند. دستگاه‌های هوشمند دارای تمامی امکانات موردنیاز هستند، با این حال، برنامه‌های مختلف شروع به ترکیب فن‌آوری‌های صدا خواهند کرد. به‌عنوان‌مثال، برنامه‌های تحویل غذا شروع به استفاده از چارچوب‌های درخواستی مبتنی بر صدا می‌کنند. از این طریق، توسعه‌دهندگان باید برنامه‌های خود را دوباره شکل دهند تا برای ارائه جلوه‌های صوتی در سال ۲۰۲۰ آماده شوند.

 1. شخصیت‌های هوش مصنوعی کودکان

 زمانی که به بررسی ویژگی‌های AI می‌پردازید، می‌توانید در انتها یک شخصیت به‌عنوان دستیار دیجیتالی دریافت کنید. بدون شک، چنین برنامه‌هایی، داده‌های موردنیاز شما را ارائه می‌دهند، اما آن‌ها دلسوزی زیادی ندارند! در سال ۲۰۲۰، این شخصیت‌ها به‌مرور ویژگی‌های انسانی را شامل خواهند شد. به صورت ویژه‌ای، هوش مصنوعی کمک خواهد کرد که بیشتر از همه اوقات، مشکلات موجود را مرتفع نمایید. برای مثال زمانی که مشتری دچار مشکل می‌شود، می‌تواند مشکل را با صدای خود مطرح کرده و در صورت نیاز پاسخی دریافت کند. علاوه بر این، متخصصان پیش‌بینی می‌کنند که AI باید در زمینه درک بهتر ارتقاء یابد و از این طریق پاسخ‌های نوآوری را نیز بهبود بخشد.

 1. فناوری هوشمند در محل کار

در حال حاضر ما از فناوری‌های هوشمند بسیار زیادی در خانه‌های خود استفاده می‌کنیم. صرف‌نظر از اینکه شما از الکسا، یک ردیاب تناسب‌اندام و یا تلویزیون متصل به وب استفاده می‌کنید، به‌خوبی می‌دانید که چنین برنامه‌های کاربردی تا چه میزانی می‌توانند مفید باشند. در سال ۲۰۲۰ این فناوری‌ها به صورت چشمگیری وارد محیط کار خواهند شد. به‌ویژه، متخصصان پیش‌بینی می‌کنند که چنین دستگاه‌هایی باعث بهبود تجربه و سودآوری مشتریان شوند. به این ترتیب زمانی که فرصت ایده آل برای گردهمایی جهت تولید ایده‌های جدید فراهم می‌شود، آماده شوید تا وارد دنیای هوش مصنوعی شوید.

 1. کاتالیزور – تأثیر ۵G

درصورتی‌که تمامی مزیت‌های AI را به‌خوبی درک نماییم، نیازمند یک فناوری زیرساختی برای کمک و همکاری با مشتریان نهایی در محیط ابری خواهیم بود.. برنامه‌های کاربردی آینده هوش مصنوعی و درواقع برنامه‌های فعلی، نیازمند سرعت زیادی هستند که تکنولوژی ۵G ضمن افزایش تحرک پذیری چنین امکانی را فراهم نموده است. اینکه تکنولوژی ۵G به‌عنوان روشی برای تجربه واقعیت و محرک اصلی هوش مصنوعی است، اغراق‌آمیز نخواهد بود. خانه‌ها و فضاهای کاری واقعاً مرتبط، مدیریت خدمات انسانی پیشرفته، کنترل از راه دور و برخوردهای هوشمندانه (“واقعی” (VR / AR))، فقط چند مورد از کاربردهای هوش مصنوعی هستند که تکنولوژی ۵G می‌تواند راهی برای دستیابی به پیشرفت‌های بیشتر در آن‌ها و افزایش ظرفیت‌ها و مشتریان شود.

 1. معرفی هوش مصنوعی به‌عنوان سرویس

اگر ما در مورد برنامه‌های AI در سال ۲۰۲۰ صحبت کنیم، لازم است چنین اتفاقاتی رخ دهند. امروز به نظر می‌رسد که همه‌چیز به‌عنوان یک سرویس قابل‌دسترسی است. اما مسئله اصلی نحوه تغییر شیوه‌های مورداستفاده توسط بنگاه‌های اقتصادی و سازمان‌ها برای دستیابی به چنین فناوری‌هایی است. آنچه در مورد سرویس‌های هوش مصنوعی بسیار پراهمیت است، علاوه بر مقیاس‌پذیری، قابلیت دستیابی به این سرویس‌ها از همه جا و همه وقت است. این سرویس‌ها ظرفیت بسیار زیادی برای ما فراهم می‌کنند تا بتوانیم از کلیه چارچوب‌ها، سیستم‌عامل‌ها و داده‌ها در راستای ایجاد ارزش واقعی و اقتصادی استفاده کنیم. با در نظر گرفتن هوش مصنوعی به‌عنوان یکی از جنبه‌های اصلی پاسخ، تشخیص موارد کاربردی جدید قابل‌توجه، بسیار ساده‌تر خواهد شد.

 1. سخت‌افزار بهینه‌سازی AI

فناوری هوش مصنوعی سخت‌افزارها را بهینه‌سازی می‌کند. اما چگونه؟ امروزه، دستگاه‌های پردازش گرافیکی و مرکزی که به‌طور واضح و مشخص برای اجرای تعهدات مبتنی بر هوش مصنوعی طراحی شده‌اند، در دسترس هستند. با استفاده از Cray، IBM، Alluviate، Intel، Google و NVIDIA، می‌توانید بدون توجه به فناوری، پذیرای این تکنولوژی باشید.

 1. مدیریت تصمیم‌گیری

دستگاه‌های Keen برای دستیابی به دستورالعمل‌ها و توجیه با چارچوب‌های AI مناسب هستند، بنابراین می‌توانید از آن‌ها برای مقدماتی در مورد ترتیب یا آموزش، تنظیم، پشتیبانی و پیشرفت استفاده کنید. مدیریت تصمیم‌گیری به مجموعه‌ای از برنامه‌های شرکتی برای کمک و ارائه تصمیمات خودکار گفته می‌شود که بر اساس ویژگی‌های شرایط عادی ترکیب شده‌اند. برای گزینه‌های دیگر، به ایده‌های Advanced Systems، Maana، Informatica، UiPath، Pegasystems نگاهی بیندازید.

 1. سیستم‌های امنیت سایبری مبتنی بر هوش مصنوعی

پیشرفت و اندازه حملات سایبری با سرعت بیشتری در حال گسترش است و از اقدامات احتیاطی موجود فراتر می‌رود. در این راستا همه‌چیز در نظر گرفته شده است ولی همه مردم با ترفندهای موجود در فضای مجازی نمی‌توانند مطابقت یابند. ردگیری حملات سایبری روشی فعال برای مقابله و شناسایی متجاوزان است. بنابراین، چارچوب‌های هوش مصنوعی همچنان رویه‌های برخورد با این جنایتکاران را بر عهده می‌گیرند. با استفاده از هوش مصنوعی، انجمن‌ها می‌توانند چنین مشکلات امنیتی را بدون تلاش زیاد تشخیص دهند.

 1. هوش مصنوعی صنایع سنتی را مختل می‌کند

تعداد فزاینده‌ای از انجمن‌ها درک کرده‌اند که هوش مصنوعی ابزاری برای بقا است. با معرفی وسایل نقلیه خودران، تولیدکنندگان سنتی خودرو نیازمند توسعه هستند. درواقع، حتی قهرمانان هوش مصنوعی مانند گوگل و دیگر صاحبان دفترهای سنتی به‌خوبی می‌دانند که باید با شرکت‌های جدید هوش مصنوعی تشکیل ائتلاف دهند. بدیهی است که در دنیای هوش مصنوعی، انجام تعهدات متکی به ظرفیت تجهیزات است که این مسئله می‌تواند منجر به ایجاد اختلال در مدیریت منابع انسانی شود.

 1. داده‌های تبعیض‌آمیز

در طی چند سال اخیر، چندین سازمان برای کمک به روند هدایت سازمان در رویه‌های استخدام، تأیید وام و موارد دیگر به مدل‌های AI وابسته شده‌اند. متأسفانه، این روند ممکن است منجر به تولید به داده‌های مغرضانه منجر شود. به‌عنوان‌مثال، داده‌های تجاری سنتی نشان می‌دهد که زنان به‌طور منظم‌تری نسبت به مردان ارتقا می‌یابند، که ممکن است یک برنامه تبعیض‌آمیز مبتنی بر هوش مصنوعی باشد.

 1. تشخیص چهره

تشخیص چهره در نوعی اعتبار سنجی بیومتریک محقق می‌شود. به دلیل گمانه‌زنی‌ها و تحقیقات ژرف در این زمینه، دقت و صراحت برنامه‌های هوش مصنوعی در طی چند سال اخیر به‌طور اساسی بهبود یافته است. با کمک هوش مصنوعی، ما به‌خوبی قادر به تشخیص چهره با دقت بالا در سال ۲۰۲۰ هستیم.

افکار نهایی

 روندهای هوش مصنوعی ۲۰۲۰ به دلایل مختلف به مد روز فن‌آوری تبدیل شده است که به صورت مختصر در بالا شرح داده شد. روندهای AI بخش عمده‌ای از روند نوآوری فعلی هستند که بدون شک تکنولوژی‌های فعلی را تحت‌الشعاع قرار داده‌اند.

منبع
binaryinformatics.com
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن