TikTok به زودی توسط ترامپ تحریم خواهد شد – آپدیت

TikTok
Anapa, Russia - February 16, 2018: Woman holding iPhone X with streaming service media and video TikTok on the screen. iPhone ten was created and developed by the Apple inc.

روز گذشته دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در راه سفر خود به فلوریدا به خبرنگاران گفت: “ما TikTok را زیر نظر داریم و ممکن است آن را تحریم کنیم. ممکن هم هست یک سری کارهای دیگر انجام دهیم. در حال حاضر چند گزینه وجود دارد اما اکنون اتفاقات زیادی در حال رخ دادن است و بنابراین، باید ببینیم در آینده چه خواهد شد. اما با کمال احترام نسبت به TikTok ما تعداد زیادی از جایگزین‌های دیگر را نیز تحت نظر داریم.” جالب است که بدانید در عین حال حدس و گمانه زنی‌های زیادی می‌شد که نشان می‌دادند مایکروسافت خریداری کردن این اپ پرطرفدار که برای ساختن ویدئوهای کوتاه به کار می‌رود را با جدیت زیادی زیر نظر گرفته است و قصد دارد به زودی آن را خریداری کند. در ادامه با آرادمگ همراه باشید.

آپدیت:

صبح امروز Vanessa Pappas، مدیر کل بخش آمریکای شرکت صاحب امتیاز TikTok، در واکنش به اتفاقات اخیر در این اپ یک پیغام برای جامعه‌ی کاربران TikTok پست کرد. وی در این رابطه گفت: “من قصد دارم از میلیون‌ها شهروند آمریکایی که هر روز از TikTok استفاده می‌کنند و خلاقیت‌ها و شادی‌های خود را وارد زندگی روزمره‌ی ما می‌کنند، تشکر کنم. ما پشتیبانی‌های بی دریغ شما را کاملا می‌شنویم و فقط می‌خواستیم از شما تشکر کنیم. ما قصد رفتن به هیچ کجای دیگر نداریم. TikTok خانه‌ای برای افراد خلاق و هنرمند است تا ابراز وجود کنند و ایده‌های خلاقانه خود را با تمام مردم به اشتراک بگذارند و با افرادی که تک تک آن‌ها دارای پیشینه و بکگراندهای مختلف هستند، ارتباط برقرار کنند. علاوه بر این، ما به شدت به تمام جوامع مختلفی که وجود دارند، مفتخریم که TikTok را خانه‌ی خودشان می‌دانند.

من همچنین به بیش از ۱۵۰۰ کارمند آمریکایی که در اختیار داریم، که هر روز روی این اپ کار می‌کنند افتخار می‌کنم و همینطور به ۱۰ هزار شغل جدیدی که ما در طی سه سال آینده وارد این کشور می‌کنیم، مفتخر هستیم. من برای U.S. Creator Fund خودمان فوق العاده هیجان زده هستم که سرمایه‌ی ۱ میلیارد دلاری خود را اعلام کردیم تا بسیار بهتر از قبل سازندگان خود را پشتیبانی کنیم و همچنین زمانی که وقت امنیت و ایمنی فرا برسد، ما ایمن‌ترین اپی که می‌تواند وجود داشته باشد را تولید می‌کنیم زیرا می‌دانیم که بهترین کاری که می‌توان انجام داد همین است. بنابراین، از تمام پشتیبانی‌ها قدردانی می‌کنیم. ما برای یک حضور طولانی مدت اینجا هستیم و به اشتراک گذاشتن صدای شما همچنان ادامه خواهیم داد و بیایید برای TikTok ایستادگی کنیم.”

اصل ماجرا:

ارزش تقریبی اپ TikTok حدود ۵۰ تا ۱۰۰ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود. شاید اتفاقی در فلوریدا رخ داده و یک سری از چیزها خوب پیش نرفته که باعث آشفتگی و پریشان حالی پرزیدنت ترامپ شده است و اکنون شروع به ایراد گرفت از این اپ فوق العاده محبوب کرده است. وی عصر روز گذشته در بازگشت از Sunshine State به اصحاب رسانه گفت او همین امروز یک فرمان اجرایی امضاء خواهد کرد و یا از یک دستور اجرایی استفاده خواهد کرد تا TikTok در آمریکا تحریم شود. این اپ، که به کاربران خود اجازه می‌دهد ویدئوهای ۱۵ یا ۳۰ ثانیه‌ای ضبط کنند، ۲ میلیارد مرتبه در App Store و Google Play Store تا به حال نصب شده است و تبدیل به یکی از پرطرفدارترین اپ‌های این دو فروشگاه مجازی بزرگ شده است. این اپ، در طی دوران پاندمی ویروس کرونا با به اشتراک گذاشتن میلیون‌ها کلیپ طنز، کلیپ‌های موزیکال، کلیپ‌هایی از رقص کاربران و حتی کلیپ‌هایی از اعتراضات مردم در سراسر دنیا، به عده بسیار زیادی از افراد کمک کرده تا اوقات فراغت خود را سپری کنند.

NBC News هم مدتی قبل گزارشی منتشر کرده است که نشان می‌دهد ترامپ در Air Force One درمورد اپ TikTok اظهار نظر کرده بود و درخواست استفاده کردن از یک فرمان اجرایی داده بود. وی در این زمینه اظهار کرده بود که: “خب، من از این اختیار برخوردار هستم. من می‌توانم این کار را با یک فرمان اجرایی انجام دهم.” همچنین درمورد شایعه‌ای که راجع‌به توافق و همکاری این اپ با مایکروسافت منتشر شده بود نیز، ترامپ گفت که از انجام شدن این معامله جلوگیری کرده است. دلایل متعددی وجود دارد که می‌توانند دلیل این تصمیم ترامپ برای تحریم کردن TikTok در آمریکا را توضیح بدهند. اول این که، این اپ به یک شرکت چینی به اسم ByteDance تعلق دارد و دولت دونالد ترامپ نیز شرکت‌های چینی فعال در حوزه تکنولوژی را دائما یکی از بزرگ‌ترین تهدیدها بر علیه امنیت ملی این کشور خطاب می‌کنند که نمونه بارز آن هم رفتار ناشایستی است که در طی سال‌های اخیر با دو شرکت غول پیکر فعال در این حوزه یعنی Huawei و ZTE داشتند.

علت این که آمریکا شرکت‌های تکنولوژی چینی را یک تهدید بزرگ به شمار می‌آورد، این است که قانونی در کشور چین وجود دارد که می‌تواند از شرکت‌های فعال در حوزه‌های مختلف تکنولوژی درخواست کند یک سری از اطلاعات را جمع آوری کنند و در اختیار دولت کمونیست چین قرار دهند. نکته جالب این است که تا به حال هیچ سند و مدرکی وجود نداشته که نشان دهد Huawei, ZTE یا TikTok تا به حال از کاربران خود جاسوسی کرده باشند و هر گونه اطلاعاتی را در اختیار پکن قرار دهند. مدیران اپ TikTok نیز در واکنش به این تصمیم با انتشار یک بیانیه گفتند که آن‌ها “هیچ اولویتی به جز فراهم کردن یک تجربه امن از کار کردن با این اپ و محافظت از حریم خصوصی کاربران خود تا به حال نداشته و نخواهند داشت.”

علاوه بر این، TikTok دائما در تلاش بوده تا خودش را از چین دور کند و حتی برای نشان دادن حسن نیت خود، Kevin Mayer، مدیر سابق سرویس استریم Disney+، را به عنوان مدیر عامل خود استخدام کرد. اما برخی از کارشناسان عقیده دارند که ترامپ با انجام دادن این کار و تصمیم‌های مشابه به دنبال انتقام گرفتن از دولت چین است که باعث پخش شدن ویروس کرونا در ایالات متحده شده است. در هر صورت، ظاهرا یک شرکت تکنولوژی دیگر نیز قرار است از امروز در آمریکا تحریم شود.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.