منع انتشار فایل PNG در توییتر ؛ محدودیتی به حمایت از بیماران صرع

منع انتشار فایل PNG در توییتر

منع انتشار فایل PNG در توییتر رقم خورد و باید آن را اقدامی قابل ستایش از سوی مسئولان این اپلیکیشن بدانیم. اخیرا اتفاق تلخ و به راستی وحشتناکی در توییتر شکل گرفت که می‌توانیم با نگاهی به آن، مجدد اظهار ناامیدی تازه‌ای از جامعه جهانی انسانی کنیم. ماجرا از این قرار است که عده‌ای با انتشار تصاویر تشنج‌زا در توییتر، به بیماران دارای صرع آسیب رسانده و باعث تشنج آن‌ها شدند. این تصاویر تشنج‌زا در توییتر که با فرمت PNG منتشر شدند، با هشتگ “بنیاد صرع” همراه بوده و به این شیوه کاربران توییتر دارای صرع را به خود جذب کردند.

منع انتشار فایل PNG در توییتر

این حمله غیرانسانی که از سوی عده‌ای در فضای توییتر شکل گرفته و موجب آزردگی بیماران مبتلابه صرع گردید، باعث عکس العملی شایسته از سوی مسئولان توییتر شد. مسئولان توییتر در حمایت از بیماران صرع و به طور کلی برای جلوگیری از تکرار اتفاقات مشابه، منع انتشار فایل PNG در توییتر را رقم زدند.

توییتر با این اقدام جدید، از کاربرانی که به هر شکلی در مقابل تصاویر تشنج‌زا یا به هر نوعی چشمک‌زن، حساسیت دارند، حمایت می‌کند. به این شکل دیگر کاربران قادر به اضافه کردن فایل‌های PNG متحرک به توییت‌های خود را ندارند و امید می‌رود که اتفاق مشابهی در آینده تکرار نشود.

بیانیه توییتر در راستای منع انتشار فایل PNG به شرح زیر است:

“فایل‌های APNG کاربردی و محبوب هستند، اما از آن جایی که از تنظیمات پخش خودکار پیروی نمی‌کنند، تصمیم بر این شد که امکان استفاده از آن‌ها در توییت‌های کاربران حذف گردد. لازم به توضیح است که این تصمیم محدودیت‌آور برای امنیت کاربرانی که از بیماری صرع رنج می‌برند و به طور کلی سایر کاربران توییتر که به تصاویر متحرک و چشمک‌زن حساس هستند، اتخاذ شده است.”

منع انتشار فایل PNG در توییتر

فایل‌های GIF به جای فایل‌های PNG در توییتر

البته کاربران توییتر که از فعالیت در فضای سالم استقبال کرده و به دنبال تخریب یا آزار دیگران نیستند، همچنان می‌توانند تصاویر متحرک مورد نظر خود را در قالب فایل‌های GIF به توییت‌هایشان اضافه کنند. از آن جایی که فایل‌های GIF قابلیت تشنج‌زایی فایل های PNG را ندارند، امکان سوء استفاده از این فایل‌ها برای آزردگی سایرین به حداقل می‌رسد. البته گزارشات و آمار حاکی از آن است که باز هم افراد حاضر در دنیای تکنولوژی و فضای مجازی، قادر به استفاده از ابزارهای باقی مانده چون فایل‌های GIF برای آزار رساندن به بیماران صرع یا سایر افراد حساس هستند. سوابق نشان می ‌د که حتی با استفاده از این نوع فایل‌ها نیز امکان ایجاد تشنج و حساست‌زایی وجود داشته است و خواهد داشت. اما حداقل می‌توان گفت که توییتر با این منع جدید، امکان و فضای چنین اقداماتی را محدود ساخته و شاهد رخ دادن کمتر آن خواهیم بود.

سخن پایانی

مشخص نیست که در صورت تکرار این ماجرا در شکل ارسال فایل‌های GIF، آیا تصمیمات مشابهی در این زمینه از سوی مالکان توییتر گرفته می‌شود یا خیر. با این همه اقدامات مسئولان و مالکان اپلیکیشن‌های مختلف و شبکه‌های اجتماعی در راستای پاکسازی این فضاها از انتشار محتوای آلوده و غیرانسانی، قابل تقدیر است.

همچنین بخوانید: تغییر لوگوی توییتر سامسونگ؛ گوشی انعطاف پذیری در راه است؟

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...