بررسی انواع خودرو

انتخاب نوع وسیله نقلیه شخصی همواره یکی از دغدغه های افراد در هنگام انتخاب و خرید خودرو است. هر یک از انواع خودرو ، دارای نکات مثبت و منفی خاص خود است که در این مقاله سعی در بررسی آن داریم. با ما همراه باشید.

حتما برایتان پیش آمده که دو نفر را در حال صحبت درباره اینکه کدام نوع خودرو بهتر است، دیده اید. به طور کلی صحبت درباره اینکه چه سبک خودرویی بهترین است، تقریبا غیرممکن است؛ چرا که نوع خودرو براساس نیاز مشتری مشخص می شود نه ماهیت خود خودرو.

برای مثال خودروهای سدان، بسیار راحت هستند و سواری خوبی نیز دارند، اما کمبود فضا در صندوق عقب به شدت احساس می شود. شاسی بلندها (SUV) برای Off-Road بسیار کاربردی به نظر می رسند اما مصرف سوخت بالایی دارند و کنترل ماشین بسیار سخت است. خودروهای کانورتیبل بسیار زیبا و شیک هستند اما از بدنه آسیب پذیر برخوردارند.

از انواع خودرو بسیار می توان نام برد اما موضوع گفته شده پیش درآمدی بر بررسی مو شکافانه تر درباره مدل های مختلف خودرو بود. در ادامه ابتدا بررسی خواهیم که عمدتا چند نوع خودرو داریم و سپس هرکدام را بطور جداگانه بررسی خواهیم کرد.

انواع خودرو
انواع خودرو

انواع خودرو

خودروهای بازار به چند دسته تقسیم می شوند؟ خب ما به طور دقیق نمی توانیم انواع خودرو را نام ببریم. چرا که فاکتورهای مهمی در تعیین نوع خودرو تاثیر گذارند. از این فاکتورها می توان به سایز خودرو، بازار هدف آن، قیمت، تعداد دَرها، صندلی ها و دیگر امکانات آن، اشاره کرد.

همچنین دسته بندی خودروها در آمریکای شمالی، اروپا، استرالیا و آسیا متفاوت از هم است. بنابراین دسته بندی هایی که در زیر آمده زیر مجموعه های بسیار وسیع تری دارند و به صورت کلی تر قرار داده شده اند.

هاچ بک (Hatchback)

مشخصه خودروهای هاچ بک، درب پشتی آنهاست که که بصورت عمودی باز می شود و دسترسی به صندوق عقب را محیا می کند. هاچ بک ها در مدل های ۵ دَر و ۳ دَر تولید می شوند. سایز این وسیله نقلیه متفاوت است و از ماشین های شهری کوچک تا خودروهای بزرگِ Liftback (مانند سدان است اما صندوق عقب آن کشیده و یا به اصطلاح لیفت شده است) تولید می شوند. معمولا هاچ بک ها دارای موتوری کم مصرف و مقرون به صرفه هستند. اما مدل پرقدرت و در عین حال پرمصرف آن نیز تولید شده است.

این نوع از خودروها معمولا در کشورهای اروپایی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد؛ چرا که در این شهرها مسئله پارکینگ و جای پارک یک دغدغه همیشگی برای راننده هاست که این ماشین ها به دلیل کوچک و جمع و جور بودن، به راحتی برایشان جای پارک پیدا می شود. همچنین به دلیل کم مصرف بودن این خودروها، در جاهایی که هزینه سوخت بالاست خواهان بسیاری دارند.

صندلی عقب هاچ ها معمولن قابلیت تا شدن دارد که به موجب آن می توان حجم صندوق عقب خودرو را برای استفاده از فضای بیشتر افزایش داد که به نوعی این محصول را دو منظوره و بریا کاربردهای باربری جزئی تر نیز مناسب می سازد که از در پشتی آن قابل دسترسی است.

فولکس واگن گلف، فورد فوکوس و خودروی Mini نمونه ای بهترین هاچ بک های موجود در بازار هستند.

سدان

سدان به خودروهایی اطلاق می شود که از طراحی سه-جعبه استفاده می کنند. این سه جعبه شامل بخش مجزا برای موتور خودرو، کابین برای سرنشینان و بخش صندوق خودروست.

معمولا سدان ها برای حمل و نقل مردم استفاده می شود و برای باربری مناسب نیستند چرا که صندوق آنها دارای ظرفیت کمی برای جایگذاری وسایل و اشیاست.

سدان ها در عین حال دارای یک مزیت دیگر نسبت ب سایر انواع خودرو هستند که آن مربوط به کابین جدا شده آن است که موجب می شود تا صدای موتور و یا بیرون خودرو به داخل نفوذ نکند و جای بهتری بریا رانندگی در سفرها باشد.

خودروهای سدان دارای دسته بندی های متفاوتی هستند که بسته به قدرت و اندازه آنها به دسته های سایز متوسط، سایز کامل، لوکس و اسپرت می شوند.

به طور کلی می توان گفت که سدان ها محبوب ترین نوع خودرو در جای جای کره خاکی مانند آمریکا، چین و روسیه هستند. از مدل هایی که سدان محسوب می شوند می توان به تویوتا کمری، بی ام و سری ۵ و شورولت مالیبو اشاره کرد که همگی سدان هستند.

استیشن واگن

خودروهای استیشن واگن بر روی همان پلتفرم خودروهای سدان ساخته اند و بطور کلی همان هاچ بک است که قسمت پشتی آن کمی بیشتر کشیده شده است. که سبب می شود تا فضای مربوط به بخش صندوق عقب بزرگ تر و جادارتر شود.

معمولا فضای داخلی واگن ها همانند سدان هاست و از فضای یکسانی برخوردارند. در عین حال، واگن ها از فضای صندوق عقب بسیار زیادی برخوردارند که با قابلیت تخت کردن صندلی های عقب، به فضای بیشتری نیز دست یافت که از نظر فضا با خودروهای نوع ون برابری می کند و می توان از آن ها برای باربری نیز استفاده کرد.

از استیشن واگن های شاخص می توان به ولوو XC70، فولکس واگن Passant Wagon و آیودی A4 آوانت اشاره کرد.

کراس اوور

خودروهای کراس اوور نوع جدیدی از خودروهای شخصی هستند که درواقع از ترکیب هاچ بک و شاسی بلند (SUV) به وجود آمده اند. معمولا خودروهای کراس اوور دارای پلتفرم اختصاصی هستند اما در مواقعی از پلتفرم خودروهای عادی نیز برای ساخت آنها استفاده می شود. از مشخصه های این نوع خودرو می توان به چرخ های بزرگتر و فاصله بیشتر آن از کف زمین اشاره کرد.

بدنه خودروهای کراس اوور گاهی اوقات دارای قسمت های پلاستیکیست که آن را برای استفاده در جاده های خاکی (Off Road) مناسب می سازد. همچنین مدل هایی از این نوع خودرو به قابلیت دیفرانسیل چهار چرخ متحرک مجهز شده اند اما به طور کلی این خودروها برای جاده های عمومی و آسفالته ساخته شده اند و استفاده از آنها در جاده های خاکی توصیه نمی شود.

در میان خودروهای کراس اوور محبوب در بازارهای جهانی می توان به تویوتا RAV4، آکورا MDX و رنو کپچر اشاره کرد.

شاسی بلند (SUV)

معمولا تمیز دادن خودروهای کراس اوور و شاسی بلند از هم، کار سخت و گیج کننده ایست. چرا که مشخصه های آنان بسیار شبیه به هم هستند. اما در شاسی بلندها فاصله کف خودرو از زمین بیشتر از کراس اوور هاست و همچنین از چرخ های بزرگتری نیز استفاده می کنند.

فضای بیرونی یعنی بدنه خودرو نیز کمی بزرگ تر از کراس اوورهاست که این مورد تشخیص این دو از هم را آسان تر می کند. به هر حال ذکر این نکته کافیست که شاسی بلندها به دلیل استفاده از شاسی محکم تر و با ثبات تر -که معمولا از وانت های سبک به عاریت گرفته است-، بیشتر از کراس اوورها برای جاده های خاکی و پر فراز و نشیب ساخته شده اند. همچنین این خودروها از موتور پرقدرت تری استفاده می کنند تا رفتن به مناطق صعب العبور را بیش از پیش آسان سازد.

این خودروها به طور پیش فرض از قابلیت دیفرانسیل چهار چرخ متحرک بهره می برند. همچنین خودروهای شاسی بلند از طراحی چشمگیر تر و خاص تری برخوردارند تا دل هر عشق ماشینی را با خود به ابرها ببرند.

شاسی بلندها برای جاده های خشن و پر فراز و نشیب طراحی شده اند. البته این روزها مدل های سبک تری نیز ساخته شده که به سختی می توان با آنها جاده ی اصلی را رها کرد.

از مدل های محبوب در این دسته می توان به جیپ چِروکه، رِنج روور و میتسوبیشی پاجرو اشاره کرد که در بین اهالی علاقه مند به اتوموبیل نامی از خود درکرده اند.

وانت

وانت ها بیشتر خودروهای کاربردی محسوب می شوند تا مسافرتی. بدین شکل که از این خودروها بیشتر برای باربری استفاده می شود. به دلیل بازار هدف این خودرو، طراحی آن شامل دو یا چهار درب در جلو و یک صندوق پشتیست که دیواره های کوتاهی دارد و در پشت آن نیز یک دَر برای سهولت در بارگیری قرار داده شده است.

اکثر وانت ها به سیستم تمام چرخ متحرک مجهز شده اند و توانایی بی نظیری نیز در رانندگی در جاده های سخت و ناهموار از خود نشان می دهند. همچنین به دلیل قدرت بالا، به راحتی می توانند هرچیزی را بکسل کنند.

وانت ها در ایالات متحده و خاور میانه و به طور کلی مکان هایی با بافت روستایی بسیار پرطرفدار هستند. از محبوب ترینِ این خودروها می توان به خودروی F-150 ساخت شرکت فورد اشاره کرد که از سال ۱۹۸۲ پر فروش ترین وانت در ایالات متحده است. از دیگر وانت های محبوب می توان به تویوتا هایلوکس و شورولت سیلورادو اشاره کرد.

وَن

وَن ها، مینی ون ها و MPV ها به طور کلی برای جا به جایی و حمل و نقل انسان طراحی شده اند. که معمولا به عنوان تاکسی هایی با حجم حمل و نقل بالا، سرویس های مدارس در برخی کشورها و یا به عنوان یک خودروی مسافرتی برای خانواده های پرجمعیت به شمار می روند.

ون های تجاری تنها شامل صندلیِ سرنشین جلو می شوند و پشت آن برای باربری ساخته شده است. از این نوع از ون ها بیشتر برای جا به جایی مواد غذایی یا دیگر وسایل مصرفی در درون شهرها استفاده می شود. همچنین شرکت های پست نیز معمولا از این نوع از خودروها استفاده می کنند.

خودروهای اسپرت

یک خودروی اسپرت، خودرویی کوچک و جمع و جور به همراه دو دَر و طراحی چشم نوازیست که دل هرکسی را می رباید. خودروهای اسپرت از موتورهای پرقدرتی استفاده می کنند و رانندگی با این خودروها نیز بسیار لذت بخش است.

شتاب این خودروها همواره در حال افزایش است و دیگر به نوعی شاخ و شانه کشی شرکت ها برای یکدیگر تبدیل شده است. از ویژگی های این خودروها می توان به فرمان پذیری تیز و کنترل و ثبات بسیار بالا در رانندگی اشاره کرد.

خودروهای اسپرت عموما از قیمت بالایی برخوردارند و همچنین به دلیل موتور حجیم و پرقدرت دارای مصرف سوخت بالایی نیز هستند. از این رو می توان این دسته را پرخرج ترین دسته خودروها نامید. به همین جهت بیشتر افراد از این خودروها به عنوان خودروی دوم و یا سوم خود و بیشتر برای تفریح استفاده می کنند.

خودروهای اسپرت معمولی برای خیابان های عادی طراحی شده اند اما سازندگان خودرو می توانند با تغییراتی در آنها، این خودروها را برای پیست مسابقات نیز آماده کنند.

هیچ کلاس دیگری در خودرو وجود ندارد که در آن بتوان آخرین دستاورد های مهندسی و تکنولوژیکیِ موجود در صنعت خودرو را در آن جای داد.

تنوع خودروهای اسپرت بسیار زیاد است. از خودروی مقرون به صرفه مزدا MX-5 گرفته تا پورشه ۹۱۱ و یا حتی بوگاتی ویرون چند میلیون دلاری همگی در این دسته قرار می گیرند.

کوپه

خودروهای کوپه از پلتفرم سدانِ سایز بزرگ استفاده می کنند اما تنها در مدل های دو دَر تولید می شوند. این خودروهای از کابین با یک یا دو ردیف صندلی استفاده می کنند که در مدل دو ردیف صندلی، فضای در نظر گرفته شده برای صندلی های عقب بسیار کمتر است.

واژه کوپه از لغتی فرانسوی به معنی درشکه ای نصفه و نیمه (به معنی نداشتن بخش عقبی درشکه) گرفته شده است.

مدل های کوپه معمولا دارای موتور و طراحی داخلی سطح بالا هستند. با این حال اصلی ترین وجه تمایز این خودروها با سدان ها، طراحی تیر تر و جاه طلبانه تر آنهاست.

بسیاری از خودروهای اسپرت از کابین کوپه برای خود استفاده می کنند که تنها طراحی اسپرت و موتوری قوی تر با عملکرد بالاتر در آن قرار داده شده است.

هوندا سیویک کوپه، بی ام و سری ۳ کوپه و فورد ماستنگ از مثال های بازر این مدل از خودرو به شمار می روند.

کانورتیبل

کانورتیبل در معنای لغوی به معنی خودروهای تبدیل پذیر است. بدین معنی که این خودروها توانایی تغییر قیافه خود را دارند. البته باید بگوییم این تغییر تنها در بخش سقف خودرو خلاصه می شود و شما می توانید خودروی خود را بدون سقف و یا با سقف برانید.

این خودروها معمولا برای یک راننده و یک سرنشین مناسب هستند اما گاهی اوقات فضایی نیز برای صندلی پشتی اختصاص می دهند.

سقف های متحرک این خودروها شامل مدل های مختلفی است که از بین آنها می توان به سقف جمع شدنی پارچه ای، سقف جداشونده و سقف جمع شونده اشاره کرد.

هر روز به محبوبیت واژه کانورتیبل در دنیای خودرو افزوده می شود و هر روز مدل های بیشتری با سقف متحرک به بازار عرضه می شوند. این خودروها به دلیل طراحی خاص خود در بین جوانان بسیار محبوب اند.

البته همانطور که در ابتدای متن گفته شد این خودروهای به دلیل نداشتن سقف و یا در مدل های پارچه ای به دلیل مقاوم نبودن آن در زمان بروز صانحه بسیار آسیب پذیرند و بدنه ضعیف تری نسبت به سدان ها و یا خودروهای اسپرت دارند.

از خودروهای کانورتیبل می توان به کادیلاک الدورادو، پورشه باکستر و جگوار XK اشاره کرد.


شرکت های خودرو سازی همواره در حال طراحی و تولید خودروهای مختلف در کلاس ها و مدل های جدید و گوناگون هستند تا گروه های مختلفی از مشتریان را تحت الشعاع قرار دهند. گاهی اوقات این خودروها نماینده ای تمام و کمال از یک کلاس خاص هستند اما در برخی موارد به سختی می توان نوع خودرو را از دیگری تشخیص داد.

با این حال به جرات می توان گفت که خودروهای کلاسیک مانند سدان ها، هاچ بک ها و یا وانت ها همواره تولید خواهند شد و خودروهای خاص با کلاس های متفاوت نیز همواره در یادها خواهند ماند.

امیدواریم که به خوبی توانسته باشیم تا شبهات شما خوانندگان فهیم مجله اینترنتی آراد موبایل را در زمینه انواع خودروهای سواری رفع کرده باشیم. لطفا ما را از نظرات خوب و سازنده خود پیرامون مقاله بهره مند سازید.

شادان غمگسار
عاشق تکنولوژی و فیلم و صدالبته بازی؛ میشه گفت یک بازی رو یا انجام نمی‌دم، یا اگه شروعش کنم باهاش زندگی میکنم...! مقداری با هنر آشنایی دارم و توی اوقات فراغتم سعی میکنم بیشتر بازی کنم =)))