بریتانیا شبکه‌های ۵G هوآوی را تحریم کرد

5G
5G

در ماه ژانویه‌ی گذشته بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس، اعلام کرده بود که تجهیزات هوآوی برای فعالیت در شبکه‌های ۵G مجاز خواهند بود. در آن زمان جانسون احساس می‌کرد که با توجه به این که Huawei رده بالاترین و مورد نیازترین تکنولوژی حال حاضر دنیا را با یک قیمت خوب ارائه می‌دهد، انتخابی جز این که مسیر کاملا متفاوتی را نسبت به ایالات متحده در پیش بگیرد، ندارد. اما نخست وزیر انگلیس به شدت تحت فشارهای مداوم و دنباله دار ایالات متحده قرار گرفت و ضربه‌ی آخر نیز زمانی به این شرکت غول چینی زده شد که آمریکا رسما پس از تمدید کردن تحریم‌های این شرکت به مدت یک سال دیگر، تولید کنندگان چیپست‌ها و پردازنده‌های موبایلی از جمله TSMC را از ارائه کردن خدمات و تولید کردن چیپست برای Huawei منع کرد. بر این اساس، از این به بعد هر شرکتی که قصد تولید کردن پردازنده برای هوآوی را داشته باشد، ابتدا باید از وزارت بازرگانی ایالات متحده مجوز بگیرد. همچنان با آرادمگ همراه باشید.

تصمیم‌های جدید دولت آمریکا بر علیه هوآوی باعث شد تا مقامات رسمی بریتانیا نگران شوند که Huawei ممکن است مجبور شود از اجزاء تایید نشده استفاده کند که ممکن است امنیت کاربران را به خطر بیاندازند. بنابراین، صبح امروز نخست وزیر بریتانیا به طور رسمی اعلام کرد که تجهیزات شبکه هوآوی باید تا سال ۲۰۲۷ به طور کامل از سراسر این کشور جمع آوری شوند. در حال حاضر شرکت هوآوی از نظر تجهیزات شبکه، در سراسر دنیا پیشتاز است. علاوه بر این، منابع بسیار زیادی در رسانه‌های سراسر دنیا وجود دارد که در حال حاضر آن‌ها را بزرگ‌ترین تولید کننده و سازنده گوشی‌های هوشمند موبایل در کل دنیا به شمار می‌آورند. اما این شرکت از سال ۲۰۱۲ تا به حال، به دلیل همکاری‌ و وابستگی‌های نزدیک با دولت کمونیست چین، در ایالات متحده به عنوان یک خطر و تهدید برای امنیت ملی این کشور شناخته شده است. بر اساس یکی از قوانینی که در کشور چین وجود دارد، اگر دولت درخواستی برای انجام دادن چنین کارهای اطلاعاتی از یک شرکت فعال در حوزه تکنولوژی داشته باشد، آن‌ها ملزوم هستند که این اطلاعات را در اختیار دولت قرار دهند.

یکی از داستان‌هایی که درمورد شرکت Huawei ساخته شده، این است که دست‌های پشت پرده‌ی این شرکت اطلاعاتی که دولت به آن‌ها نیاز داشته باشد را جمع آوری می‌کنند و آن‌ها را به یک سرور در پکن ارسال می‌کنند. ظاهرا این جاسوسی از طریق شبکه‌های هوآوی صورت می‌پذیرد. جالب است که بدانید این سناریو تا به حال هیچ وقت ثابت نشده است و در پی تمام این سال‌ها هوآوی دائما در حال انکار و تکذیب کردن آن‌ها بوده است. در هر حال، اعلامِ این که تحریم‌های انگلیس بر علیه شبکه‌های ۵G شرکت هوآوی تا سال ۲۰۲۷ اجرایی نمی‌شود، باعث خوشحال شدن حامل‌های مخابراتی این کشور از قبیل BT, Vodafone, و همینطور Three شده است زیرا آن‌ها از مدت زمان زیادی در گذشته به شدت نگران بودند که باید میلیاردها دلار برای از بین بردن و رقابت با تجهیزات شبکه هوآوی هزینه کنند و اکنون این هزینه از دوش آن‌ها برداشته شده است.

بر اساس گزارش جدیدی که صبح امروز توسط رویترز منتشر شد، Oliver Dowden، دبیر فرهنگ، رسانه و ورزش بریتانیا، گفته است که تا پایان سال جاری میلادی، خریداری کردن تجهیزات شبکه‌های ۵G از شرکت هوآوی توسط شرکت‌های بریتانیایی غیر قانونی خواهد شد و پس از این زمان هر شرکتی که این کار را انجام دهد، به دلیل زیر پا گذاشتن تحریم‌های این شرکت، با مجازات و جریمه‌های سنگینی مواجه خواهد شد. اما از سوی دیگر، اگرچه این تحریم‌ها (در ظاهر) از اطلاعات و داده‌های کاربران محافظت می‌کنند، اما نتایج سنگینی برای مشتریان نیز در پی خواهند داشت و در واقع، آن‌ها بهای سنگینی برای این تصمیم پرداخت خواهند کرد. زیرا این موضوع، عرضه شدن و راه اندازی کامل شبکه‌های ۵G و ایجاد یک اتصال پایدار ۵G را در این کشور حداقل به مدت دو تا سه سال به تاخیر خواهند انداخت.

علاوه بر آن، این حرکت هزینه نصب و راه اندازی کردن شبکه ۵G را نیز در این منطقه تا ۲.۵ میلیارد دلار افزایش خواهد داد. در اطلاعیه امروز این موضوع نیز گفته شده است که دو سال به شرکت‌های مخابراتی فعال در بریتانیا فرصت داده می‌شود تا تمام رد پاهای هوآوی را از شبکه و پهنای باند فیبر ثابت پاک کنند. شرکت Huawei نیز در واکنش به تحریم‌های جدید خود اعلام کرده که دولت بریتانیا در زیر سایه ایالات متحده مجبور به تصویب کردن این تحریم‌ها شده است و این تصمیم برای کاربران گوشی‌های موبایل در این کشور گران تمام می‌شود و آن‌ها آسیب زیادی خواهند دید.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.