عرضه عمومی سهام اوبر، شاید خسروشاهی را به ثروت ۱۰۰ میلیون دلاری برساند

سهام اوبر

تخمین های ارائه شده توسط تحلیلگران و فعالان بازار، خبر از ارزش گذاری ۱۰۰ میلیارد دلاری اوبر پس از عرضه عمومی سهام این شرکت می دهند که در صورت تحقق آن ها، دارایی خسروشاهی به ۱۰۰ میلیون دلار خواهد رسید. اسناد IPO اوبر که مدتی پیش منتشر شدند، این شرکت بزرگ را یک قدم به عرضه عمومی سهام نزدیک کرده است. براساس این سندها، دارا خسروشاهی مدیرعامل غول تاکسی های اینترنتی پس از عرضه عمومی سهام به میزان ۱.۷۵ میلیون سهم از آن را درطول ۴ سال دریافت خواهد که برای هر سهم از آن ۳۳.۶۵ دلار تخمین زده می شود.

۱۸۵۷۳۵ سهم دیگر نیز در صورت عرضه‌ عمومی موفق یا فروش شرکت به ارزش ۱۲۰ میلیارد دلار به خسروشاهی اهدا می شود که بنابر آنچه در اسناد آمده است، اگر ارزش بازار این شرکت تا ۹۰ روز پشت هم، بیش از ۱۲ میلیاد دلار بماند این سهام به دارا خسروشاهی واگذار می شود. البته که او در این ۹۰ روز باید کاملا در اختیار شرکت باشد. بیزینس اینسایدر پیش بینی کرده است که در صورت وقوع هر یک از شرایط ذکر شده، دارایی این فرد به بیش از ۱۰۰ میلیون دلار خواهد رسید.

پاداش بزرگ برای مدیر ایرانی اوبر

باتوجه به اسناد IPO، مثل اینکه اوبر به دنبال ارزش گذاری ۱۰۰ میلیارد دلاری شرکت بوده و از طرفی CNBC  نیز معتقد است که ارزش ۱۰۰ میلیاردی این شرکت به این معنا است که هر سهم از سهام اوبر حدود ۹۵ دلار قسمت خواهد داشت. البته که تمامی این گفته ها درحد پیش بینی شرکت بوده و در عمل ممکن است که تفاوت های زیادی داشته باشد. چراکه این شرکت به شدت با افزایش هزینه های عملیاتی روبرو بوده و از طرفی نیز رقابت میان تاکسی های اینترنتی وارد فاز جدیدی شده است. از این رو اوبر برای اینکه بتواند همچنان در جایگاه فعلی خودش حضور داشته باشد، احتمالا تصمیم هایی در زمینه افزایش سهم راننده ‌ها درکنار کاهش قیمت سفرها در نظر بگیرد که این کار نیز منجر به کاهش سوددهی خواهد شد.

کاهش رشد درامدهای این شرکت یکی دیگر از عواملی است که پیش بینی های انجام شده درباره سهام را کمی از واقعیت دور می کند. اوبر در سال ۲۰۱۸ توانست حدود ۱۱.۳ میلیارد دلار را بدست اورد که نسبت به سال قبل افزایش ۴۲ درصدی را نشان می دهد. البته این میزان رشد برای سال ۲۰۱۷ چیزی حدود ۱۰۶ درصد بود که کاهش ۶۴ درصدی را در افزایش سود نشان می دهد. همچنین این شرکت با حذف سود کسب ‌شده از فروش بخشی از کسب ‌و کار در آسیای جنوبی شرقی و روسیه، ضرر ۲ میلیارد دلاری را در سال ۲۰۱۸ اعلام کرد.

از دیگر ارزش گذاری هایی که برای اوبر انجام شده است می توان به گزارش رویترز اشاره کرد که در اوت ۲۰۱۸، اعلام کرد که ۷۶ میلیارد دلار رقمی است که برای بدست آوردن این شرکت می توان پرداخت کرد. همچنین اسواث داموداران، استاد دانشگاه استرن نیز اعتقاد دارد ارزش اوبر در بهترین حالت ۶۱.۷ میلیارد دلار و در بدترین حالت ۵۸.۶ میلیارد دلار خواهد بود. با این حال این شرکت به دلیل ارائه خدمات متنوع درکنار تاکسی اینترنتی و همچنین بدست آوردن موفقیت هایی در زمینه خودران ها، شانس رسیدن به این پیش بینی را دارد.