وسواس داشتن در ارزیابی سلامتی چه عواقبی دارد؟!

وسواس داشتن در ارزیابی سلامتی چه عواقبی دارد؟!

من یک مربی ورزش هستم و در این مقاله می خواهم در مورد عادت ارزیابی سلامتی با شما صحبت کنم. خود من وقتی شروع به استفاده از یک دستگاه فیت بیت کردم _ دستگاهی که همانند ساعت بر روی مچ بسته می شود و می تواند ضربان قلب، تعداد قدم ها و میزان کالری سوزانده شده و دیگر معیارهای سلامتی را به شما نشان دهد _ در ابتدا فکر می کردم که این دستگاه فقط یک گجت جالب و کاربردی است تا بتواند دوندگی های روزانه ام را به خوبی کنترل و ارزیابی کند. اگرچه که پس از مدتی شروع به ارزیابی همه چیز کردم؛ از کالری دریافتی گرفته تا هر مقدار کالری که در روز به وسیله ی فعالیت های مختلف می سوزاندم. اما نهایتاً فهمیدم که زندگی ام از کنترل خارج شده است.

من خیلی خوب به یاد دارم که ارزیابی سلامتی از پس مدتی تبدیل به یک عادت خودآزارانه و وسواسی شد، مخصوصاً این که باید تمام غذاهای اطرافم را با میزان کالری شان می سنجیدم. شاید برای شما عجیب باشد ولی اگر در رستوران ها میزان دقیق کالری و مواد معدنی یک غذا را ارزیابی نمی کردم، دچار حمله های عصبی و استرس شدیدی می شدم.

در سال ۱۳۹۰ پس از این که عادت ارزیابی سلامتی من تبدیل به یک وسواس خطرناک شد؛ با نامزدم به اختلاف خوردم و زندگی ام به هم ریخت. من در تمام ابعاد کوچک و بزرگ زندگی ام به دنبال راهی برای ارزیابی سلامتی بدن و غذایم بودم و مدام به خودم انتقاد می کردم.

در فرهنگی که افراد در آن به ارزیابی سلامتی و معیارهای آن وسواس زیادی به خرج می دهند و در این راه از اپلیکیشن های موبایل، وبسایت یا دستگاه های گجت استفاده می کنند تا هر لقمه ای که می خورند، هر قدمی که برمی دارند، هر تپشی که از قلبشان عبور می کند را به همراه برنامه ی خواب و روند ورزش کردنشان زیر میکروسکوپ می برند. اما دکتر جورج زیگوریدس که یک روانشانس و مشاور خانواده ی اهل تگزاس و نویسنده ی کتاب «دیگر راجع به سلامتی تان نگران نباشید» در این باره می گوید که چک کردن بی حد و مرز معیارهای سلامتی می تواند به افزایش استرس شما منجر شود.

او باور دارد که نگرانی بیش از حد راجع به معیارهای سلامتی یا مشکلات سلامتی بدن می تواند به مشکلات و اختلالات روانی، کاری و عاطفی منتهی شود. و در همین حین، مردم این دوره و زمانه عادت کرده اند تا تمام اطلاعات به دست آمده از بدن و کالری روزانه شان را با دکتر گوگل به اشتراک بگذارند.

اپلیکیشن های سلامت - ارزیابی سلامتی

دکتر زیگوریدس در این باره می گوید: «امروزه این افراد با هر نوع اپلیکیشن و دستگاهی خودشان را مجهز می کنند و می توانند راجع به اطلاعات خودساخته شان نظر کارشناسانه ی غلطی بدهند. آن ها می توانند تمام کالری های مصرفی و دریافتی و اقدام خودشان در طول روز را بشمارند و این در ادامه، سبب تمرکزِ بی جا و افراطی نسبت به این اعداد و ارقام می شود و سرانجام عادت ارزیابی سلامتی از کنترلشان خارج می شود.»

به طور مثال در سال ۲۰۱۵ محققین دانشگاه دوک در شمال کارولینا متوجه شدند که ارزیابی سلامتی و فعالیت ها به طور روزانه می تواند به کاهش میزان رضایت و لذت از زندگی منجر شود و استرس آن ها نسبت به این اطلاعات افزایش شدیدی پیدا کند. در سال ۲۰۱۷، تحقیقی در مجله ی عادات تغذیه ای چاپ شد و در این تحقیقات دانشمندان کشف کرده بودند که رابطه ی بین ارزیابی کالری های دریافتی و ارزیابی سلامتی بدنی و ورزشی به وسیله ی دستگاه ها یا اپلیکیشن ها، می تواند به ایجاد اختلالات تغذیه ای منجر شود.

همچنین در سال ۲۰۱۶ یک تحقیق راجع به کاربران مونث فیت بیت انجام شد و در پیِ آن کشف شد که ۶۰ درصد از این زنان احساس می کنند که زندگی شان توسط این دستگاه کنترل می شود و ۳۰ درصد دیگر معتقد بودند که این دستگاه یک دشمن تمام عیار است.

با این وجود که قابلیت های این دستگاه ها روز به روز افزایش پیدا می کند، اما میزان خرید آن ها به دلایلی همچون مشکلات روحی و روانی و مشکلات شخصی، کاهش پیدا می کند و شرکت ها در تلاش هستند تا عوارض جانبی را از روی دستگاه های خویش پاک کنند.

اما محصولی که می تواند کمک بیشتری به شما بکند، شاپا است. این دستگاه، برای تعیین وزن شما از اعداد و ارقام استفاده نمی کند. این دستگاه با استفاده از یک طیف رنگی خاص به شما خواهد گفت که آیا در سه هفته ی اخیر موفق به کاهش وزن بوده اید یا خیر. این دستگاه می تواند تمرکز کاربران را به جای معطوف کردن به روی ارقام گیج کننده، بر روی الگوهای رفتاری شان تغییر دهد.

یکی از کاربران این دستگاه می گوید: «وزن من با توجه به میزان حمام رفتن، غذا خوردن، نمک خوردن و آب خوردنم بالا و پایین می شد و دستگاه های دیگر با نشان دادن این اعداد و ارقام لحظه ای، فقط و فقط به بدتر شدن اوضاع کمک می کردند. اما با توجه به شاپا، ما می توانیم دلیل بالا و پایین رفتن وزنمان را در طول یک دوره ی زمانی خاص متوجه شویم و نسبت به تشدید و یا رفع آن اقدام کنید.»

شاپا به شما کمک می کند تا رابطه ی علت و معلولیِ میان رفتارهای حال حاضرتان را با نوسانات وزنتان درک کنید. قرار نیست که با قرار گرفتن در میان جهانی از اعداد و ارقام، بیخودی نگران شوید. این دستگاه می تواند به افزایش کیفیت زندگی شما کمک کند و حتی توصیه هایی برای بهبود وضع سلامتی تان به شما ارائه دهد.

همچنین برنامه ی غذایی دیگری به نام یواِیت همین کار را در زمینه های تغذیه برای شما انجام می دهد. به طوری که مثل همیشه و همانند دیگر اپلیکیشن ها، باز هم می بایستی غذاها و میان وعده هایی که نوش جان کردید را واردِ برنامه کنید و برنامه از شما می خواهد تا غذاهای مورد علاقه و مورد تنفر خود را نیز در یادداشت ها ذکر کنید.

سپس این برنامه از شما خواهد پرسید که راجع به وعده های پیشنهادیِ خود برنامه چه حسی داشتید و اگر به آن ها علاقه داشتید، می توانید این برنامه را ادامه دهید تا نسبت به کاهش یا افزایش وزن خود اقدام کنید. این برنامه می تواند وزن شما را بدون نیاز به هیچ عدد و رقم خاصی تنظیم و تعدیل کند و هیچ استرسی به شما وارد نکند.

امیر ابوالمعصوم
با تلاش و زحمت مهندسی فناوری اطلاعات رو گرفتم اما با عشق تولید محتوا انجام میدم .