چه بلایی به سر عنوان Agent، بازی انحصاری PS3، آمد؟

یک سری از کلمات هستند که وقتی به آن‌ها فکر می‌کنیم، ناخودآگاه یک تعریف یک کلمه‌ای نیز از آن‌ها در ذهنمان به وجود می‌آید. به عنوان مثال: قرمز؟ خون. ابر؟ باران. پسر؟ God of War. انتظار؟ Agent. در ادامه این مطلب همچنان با آرادمگ همراه باشید.

در ژوئن سال ۲۰۰۹ در کنفرانس خبری شرکت سونی در E3 (آن زمان‌ها مانند اکنون نبود که سونی خودش را از مراسم‌ها و رویدادهای بزرگ دور کند و در هیچ یک از آن‌ها شرکت نداشته باشد)، یک بازی جدید و بسیار هیجان انگیز معرفی شد. این بازی یک IP جدید از طرف اسطوره‌های صنعت بازی‌های رایانه‌ای یعنی شرکت Rockstar بود. نام این بازی Agent بود که در طی دوران جنگ سرد در اواخر دهه ۷۰ میلادی قرار بود جریان داشته باشد که توجه زیادی به دسیسه‌های سیاسی، جاسوسی‌های تاکتیکی و همینطور قتل داشت. این سناریو و ستینگ، بدون شک یکی از هیجان انگیز‌ترین ستینگ‌هایی است که یک بازی می‌تواند داشته باشد. عنوان Agent به عنوان یک بازی انحصاری PS3 به معرفی گذاشته شد. این بازی به عنوان پروژه بعدی مغزهای متفکری که پشت توسعه و ساخت سری فرنچایز Grand Theft Auto قرار داشتند، شناخته می‌شد و از طرف آن‌ها قرار بود به دست بازی‌بازان برسد. Agent ایده بزرگ بعدی برادران هاوسر (Houser) به حساب می‌آمد.

نیازی به گفتن ندارد، چرا که کاملا واضح و مشخص است که تمام مردم دوست داشتند هر چه زودتر بدانند این بازی کلا درمورد چه چیزی است و موضوع مورد نظر آن چیست. همچنین مردم با نمایش‌های شگفت انگیز و بسیار پر زرق و برقی که از این بازی دیده بودند، دوست داشتند هر چه زودتر بدانند جایگاه این بازی در لاین آپ‌ بازی‌های PS3 کجا است و چطور عمل خواهد کرد. همه‌ی ما تا آخرین لحظه امیدوار ماندیم تا نه تنها موفق به تجربه و بازی کردن این بازی شویم، بلکه بتوانیم برای اولین بار واقعا با گیم پلی و مکانیزم‌های این بازی آشنایی پیدا کنیم چرا که در آن زمان تنها چیزهایی که از این بازی داشتیم و درمورد آن می‌دانستیم، یک اسم و یک سری فرضیه احتمالی بود. بنابراین، صبر کردیم و صبر کردیم و هنوز هم در حال صبر کردن هستیم تا ناگهان یک خبر جدید از ناکجا آباد به طور غافلگیرانه از این بازی منتشر شود و ما بعد از گذشت یک دهه با محبوب خود ملاقات کنیم.

اکنون که صحبت آن به میان آمد، باید بگویم که اکنون بیش از یک دهه از معرفی اولیه این بازی گذشته است و تا به حال، هر روز، بیشتر و بیشتر واضح‌تر و مشخص‌تر می‌شود که عنوان Agent متاسفانه و با کمال تأسف هرگز دیگر بیشتر از یک ایده نخواهد بود و ما برای همیشه فرصت تجربه کردن آن را از دست داده‌ایم. اما واقعا سوال ما این جا است که چطور ممکن است یک پروژه بزرگ از طرف شرکت Rockstar که به عنوان یک بازی کمیاب ترد پارتیِ انحصاری برای کنسول نسل هفتمی سونی یعنی PS3 در دست توسعه و ساخت قرار داشت، که کل صنعت بازی‌های رایانه‌ای نیز برای آن بسیار هیجان زده و مشتاق بودند، تبدیل به چیزی شد که دیگر هیچ وقت قرار نیست طلوع خورشید روز بعد را ببیند؟ در آن دوران، حتی همین امروزه هم، بازی‌های ترد پارتی انحصاری بسیار کمی برای کنسول‌ها وجود دارد و بسیار به ندرت پیش می‌آید که یک استودیو یا شرکت ترد پارتی به جای ساخت بازی مولتی پلتفرم و عرضه کردن آن برای تمام پلتفرم‌های موجود، شروع به معرفی و ساخت یک بازی انحصاری و فرست پارتی کند. Agent یک گوهر نایاب بود. Agent عنوانی بود که وقتی خود راکستار آن را معرفی کرد، درمورد آن بسیار هیجان زده و مشتاق بود و وقتی که ما از فرضیه و سناریوهای احتمالی آن آگاهی داشتیم و می‌دانستیم این بازی قرار است چطور عنوانی باشد، پس چرا هیچ وقت شاهد عرضه شدن آن نبودیم و هیچ وقت موفق به تجربه کردن آن نشدیم؟ واقعا چه بلایی به سر Agent آمد؟

زمانی که سونی و راکستار برای اولین بار از عنوان Agent به عنوان یک IP انحصاری جدید برای پلی‌استیشن ۳ رونمایی کردند، نه تنها از آن به عنوان “تعریف کننده‌ی یک سبک” یاد کردند، بلکه آن را یک بازی جدید می‌دانستند که در کل باعث پیشرفت و تکامل صنعت بازی‌های رایانه‌ای نیز خواهد شد. بزرگ‌ترین موضوعی که درمورد این بازی وجود داشت این بود که شرکت Take-Two Interactive، که شرکت مادر راکستار به حساب می‌آید، Agent را درست مانند یک نسخه جدید از سری Grand Theft Auto به حساب می‌آورد و روی آن سرمایه گذاری‌های هنگفت و بسیار زیادی کرده بود و آن را یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌هایی که تا به حال روی آن کار و سرمایه گذاری کرده‌اند، می‌شناخت. ساخت این بازی به حدی جدی و پیگیرانه در حال ادامه دادن بود که خود Sam Houser و Dan Houser نیز شخصا بر روی ساخت و پیشروی این پروژه نظارت می‌کردند.

اما در حقیقت، قبل از همه این ماجراها این طور به نظر می‌رسید که همه‌ی کارمندانی که در تیم سازنده این بازی در شرکت راکستار وجود دارند، برای ادامه پروسه توسعه و ساخت عنوان Agent با بیشترین سرعت ممکن تلاش می‌کنند و دوست دارند هر چه زودتر توسعه آن را به پایان برسانند تا در اختیار مردم قرار داده شود. در همین راستا، Rockstar نیز با اعتماد به نفس کامل درمورد این صحبت می‌کرد که عنوان Agent تا اوایل سال ۲۰۱۰ به دست کاربران خواهد رسید که فقط یک سال بعد از معرفی و رونمایی اولیه از این بازی بود. بنابراین، با توجه به این موضوع کاملا مشخص بود که پروسه توسعه و ساخت این بازی به خوبی و با بهترین سرعت ممکن در حال پیشروی و کامل شدن است.

پروسه کار کردن برای ساخت عنوان Agent از سال ۲۰۰۳ (یا همین حوالی) آغاز شده بود و با توجه به این که تا آن زمان پیشروی و ساخت آن بدون توقف ادامه پیدا کرده بود و همینطور با توجه به این که در ابتدا راکستار در سال ۲۰۰۷ کم کم شروع به رونمایی از این پروژه کرد، جای شکی نیست که تولید این بازی تا همان حوالی در حال ادامه پیدا کردن بود. به عبارت دیگر، نشانه خاصی تا آن زمان وجود نداشت که باعث شود ما به ساخت این بازی شک کنیم و فکر کنیم که روند ساخت آن متوقف شده، و یا با مشکل خاصی مواجه شده است. ظاهرا همه چیز تا آن زمان به خوبی در حال ادامه پیدا کردن بود و پیش می‌رفت. و پس از دو یا سه سال توسعه این بازی تحت هدایت راکستار، آن‌ها کاملا اطمینان خاطر داشتند که تاریخ عرضه این بازی بدون شک سال ۲۰۱۰ خواهد بود و هیچ مشکلی نیست که مانع از این کار شود که وقتی Agent برای اولین بار معرفی شده بود، زمان زیادی تا انتشار آن باقی نمانده بود.

کاملا واضح و مشخص است که یک چیزهایی در پشت پرده وجود داشت که به خوبی دنبال نمی‌شد و یک جای کار می‌لنگید. چرا که پس از دو سال سکوت خبری کامل و مطلق از طرف تمام کسانی که در پروسه توسعه و ساخت Agent دست داشتند، در E3 سال ۲۰۱۱، Jack Tretton، مدیر عامل SCEA، عنوان کرد که کاملا شک دارد که تا به حال راکستار هیچ پیشروی خاصی در پروسه توسعه Agent داشته است و یا این که این بازی دیگر یک عنوان انحصاری برای PS3 خواهد بود. حتی با این وجود هم، ما در بدترین شرایط ممکن تصور می‌کردیم که این بازی تاخیر خواهد داشت و سرانجام به دستمان خواهد رسید اما روحمان هم خبر نداشت که دیگر هیچ وقت قرار نیست دست ما به این بازی برسد و هرگز آن را تجربه نخواهیم کرد.

اما هر چه زمان بیشتری سپری شد، آپدیت‌ها و خبرهای بازی Agent کم‌تر و کم‌تر شدند. زمانی که کنسول نسل هشتمی سونی به اسم PS4 در سال ۲۰۱۳ به معرفی گذاشته شد و هنوز هیچ خبر خاصی درمورد عرضه و یا انتشار یافتن Agent بر روی PS3 وجود نداشت، عده زیادی از مردم فکر می‌کردند که این بازی به کنسول‌های نسل بعدی موکول شده است اما این فقط یک خیال واهی بود و هیچ وقت نشانه‌ای از تبدیل شدن آن به واقعیت مشاهده نشد. این فقط یک فرضیه اشتباه و نادرست بود. تنها چیزهایی که ما در طی سال‌های بعد از Agent دیدیم، طرح‌های هنری لو رفته‌ی آن بود که از حساب کاربری هنرمندانی فاش شده بودند که در گذشته روی این بازی کار کرده بودند و تعداد زیادی از محیط‌های داخلی و بیرونی این عنوان را نیز نمایش می‌دادند. کم کم در حال ناامید شدن بودیم و فقط فاش شدن چند عکس از Agent باعث خوشحالیمان می‌شدند.

از نظر این که خود توسعه دهندگان، سازندگان و یا حتی ناشر این بازی حتی یک کلمه به طور رسمی در مورد این بازی اظهار نظر کنند، هیچ چیز وجود نداشت و ما تا مدت بسیار زیادی در سردرگمی کامل قرار داشتیم که پس چرا هیچ کس درمورد این بازی چیزی نمی‌گوید؟ چرا سازندگان آن ساکت هستند؟ چرا راکستار هیچ اطلاعاتی از این بازی در اختیار ما قرار نمی‌دهد؟ در حقیقت، به جز طفره رفتن چیزی برای گفتن نداشتند. به عنوان مثال، وقتی که در سال ۲۰۱۳ تعدادی اسکرین شات جدید از Grand Theft Auto V منتشر شده بود، یکی از کاربران از اکانت راکستار سوال کرده بود که آیا هیچ خبر جدیدی درمورد Agent وجود دارد و آن‌ها نیز در پاسخ چنین گفته بودند که :”متاسفیم اما در حال حاضر هیچ خبر درمورد این بازی نداریم تا اعلام کنیم.” پس خبرها دست کیست؟ در راکستار چه خبر است؟ چرا هیچ کس از این بازی خبر ندارد؟ مگر غیر از این بود که خود راکستار در حال ساخت آن بود و پروسه توسعه آن را به خوبی جلو می‌برد و قرار بود در سال ۲۰۱۰، یک سال پس از معرفی‌اش، آن را در اختیار مردم قرار دهد؟ Strauss Zelnick، مدیر عامل شرکت Take-Two Interactive، نیز در سال ۲۰۱۳ در یک نقل قول جالب توجه اظهار کرد که “ما چیزی برای به اشتراک گذاشتن و اعلام کردن نداریم.” و متاسفانه این آخرین چیزی بود که ما از کسانی که در ساخت Agent نقش داشتند، شنیدیم. چه بلایی به سر آن آمد؟

تا همین چند وقت پیش هنوز هم کمی امید وجود داشت که هنوز هم ممکن است چیزی از طرف راکستار اعلام شود تا عنوانی را که آن‌ها در سال ۲۰۰۹ از آن رونمایی کرده بودند را بتواند دوباره سر هم کند. حتی علامت تجاری و لوگوی Agent نیز در سال‌ ۲۰۱۳ تازه سازی شد و این اتفاق در سال ۲۰۱۴ نیز تکرار شد و حتی یک بار نیز در سال ۲۰۱۶ این اتفاق رخ داد. با توجه به این تازه سازی‌ها، هنوز هم تا مدت کوتاهی قبل عده‌ای وجود داشتند که هنوز امید خود را زنده نگه داشته بودند که راکستار در نهایت برمی‌گردد تا پروسه ساخت و توسعه این بازی را ادامه دهد و دوباره شروع به کار کردن روی آن کند. اما سپس سال گذشته در ماه نوامبر علامت تجاری Agent برای همیشه توسط Take-Two از بین رفت تا آخرین امیدهای طرفداران منتظر این بازی نیز نقش بر آب شود و تمام رویای آن‌ها از بین برود. این واقعا یک پایان تلخ بر چند سال انتظار و تحمل بود.

بنابراین بله، باور کردن آن بسیار سخت و غیر ممکن است اما فکر می‌کنم اکنون دیگر همه ما باید قبول کنیم که Agent برای همیشه از بین رفته است و ما هیچ وقت دیگر قرار نیست آن را تجربه کنیم. شاید غمگین و ناراحت بودن برای کنسل شدن عنوانی که هیچ وقت موفق به دیدن آن نشدیم و حتی برای یک ثانیه هم چیزی از گیم پلی و مکانیزم‌های آن ندیده بودیم، عجیب و غریب به نظر برسد اما Agent عنوانی بود که طعمه‌ جذابی به اسم یک IP جدید از شرکت راکستار برای ما گذاشته بود و همینطور طبیعت و ذات شگفت انگیزی که با توجه به تعریف‌ها درمورد آن متوجه شده بودیم که همه می‌گفتند یک تجربه دهان پر کن است که تا به حال هیچ وقت دیده نشده، باعث بالا رفتن انتظارات ما از این عنوان شد و برای آن بسیار بیش از حد هایپ شدیم.

در غیاب هرگونه اطلاعات و جزئیات رسمی درمورد این بازی از طرف Rockstar, Take-Two و حتی سونی، تنها کاری که می‌توانیم بکنیم، حدس و گمان زدن برای روشن شدن دلیل کنسل شدن این بازی است چرا که بیشتر از این، کاری از دستمان بر نمی‌آید اما یک سری گمانه زنی‌ها وجود دارد که از بقیه محتمل‌تر به نظر می‌رسند و می‌توانیم به آن‌ها نگاه جدی‌تری داشته باشیم. با توجه به بازه زمانی معرفی و رونمایی از Agent (و به دنبال آن مراحل ساخت و توسعه آن)، و آن چه که در ابتدا درمورد تاریخ عرضه آن که سال ۲۰۱۰ بود، اعلام شده بود، زیاد دور از ذهن نیست که فرض کنیم پروسه کار کردن برای ساخت این بازی، مصادف بود با Red Dead Redemption که آن هم در سال ۲۰۱۰ عرضه شد. و این که گفته می‌شد که شرایط توسعه و ساخت Red Dead Redemption بسیار سختگیرانه و ناعادلانه است و Rockstar شرایط کاری بسیار سخت و طاقت فرسایی برای این بازی دارد (که بحث آن هم در زمان خود بسیار داغ و جنجالی بود)، مخصوصا در آخرین مراحل توسعه و ساخت آن، بنابراین کاملا ممکن است که این شرکت کارمندان و افراد بیشتری را از پروژه‌های دیگر (که به عنوان مثال، Agent هم می‌تواند یکی از آن‌ها بوده باشد) به این بازی کشاند تا ساخت RDR را به پایان ببرد و آن را به تاریخ عرضه‌اش برساند.

اما بعد از عرضه Red Dead Redemption چطور؟ چرا راکستار بعد از عرضه این بازی کار برای ساخت و توسعه Agent را ادامه نداد؟ خب، هنوز مدت زیادی از انتشار RDR نگذشته بود که Grand Theft Auto V در راس توجه و تمرکز Rockstar قرار گرفت. این بازی فقط سه سال پس از Red Dead Redemption به انتشار رسید و حتی از آنچه که انتظار می‌رفت نیز نیز بزرگ‌تر و جاه طلبانه‌تر بود. با وصل کردن این سرنخ‌ها به یکدیگر، و همینطور فرضیه‌هایی که هر کسی می‌تواند به آن برسد و کاملا منطقی است، پس از انتشار پیدا کردن Red Dead Redemption همه برای ساخت GTA V دست به کار شدند و پروژه‌های ناتمام و نصفه‌ی دیگر، همانطور به حال خودشان رها شدند.

اکنون Agent چیزی بیشتر از یک کانسپت است اما همه ما می‌دانیم که دیگر هیچ وقت عرضه نخواهد شد و هیچ شانسی نداریم تا روزی آن را تجربه کنیم و حتی با وجود این که خوشبین‌ترین افراد در میان همه ما همچنان امیدوار هستند تا Rockstar از این عنوان دست نکشد، اما هر چند سخت و حتی شاید غیر ممکن به نظر برسد، باید قبول کنیم که این یک خوشبینی غیر واقع بینانه است. راکستار تقریبا کاملا خودش را برای Red Dead Redemption و Grand Theft Auto وقف کرده است و حتی عرضه نسخه جدیدی از سری Bully نیز بسیار دور از ذهن به نظر می‌رسد. بنابراین، شاید اکنون زمان آن فرا رسیده است تا سرانجام اجازه دهیم رویای Agent برای همیشه از ذهنمان پاک شود.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.