چه سرعت اینترنتی برای گوگل استدیا لازم است؟

استدیا پلتفرم جدید گوگل برای استریم کردن بازی است که باعث می شود افراد نیازی به کنسول های گران قیمت و حتی کامپیوترهای شخصی نیز نداشته باشند. در عوض این سرویس از پردازش ابری برای ارائه ی بازی هایی با آخرین تکنولوژی استفاده می کند و مردم در سراسر دنیا می توانند با داشتن گوشی های هوشمند و تبلت ها و کروم بوک و … به راحتی به استریم کردن بازی های خود بپردازند.


به علت اینکه استدیا بر مبنای پردازش ابری ساخته شده است، گیمرها می توانند بدون نیاز به دیسک های فیزیکی همیشه به عناوین مختلف بازی دسترسی داشته باشند. گوگل گفته است که گیمرها می توانند بازی مورد نظرشان را تنها در ۵ ثانیه اجرا کنند.
گوگل همچنین گفته است که این سرویس توانایی استریم کردن بازی ها با وضوح ۴K و نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه به همراه HDR را دارا می باشد، در آینده استدیا حتی ممکن است از تکنولوژی ۸K نیز پشتیبانی کند.حال نوبت به قیمت این سرویس می رسد.

سرویس ها و قیمت آن ها:

گوگل استدیا دو نوع سرویس را ارائه می دهد: استدیا پرو (Pro) و استدیا بیس(Base).
استدیا پرو هزینه ماهیانه ی ۱۰ دلار را به همراه دارد و بهترین تجربه ی بازی با این سرویس گوگل را ارائه می دهد. شما می توانید با وضوح ۴K و نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه و HDR و صدای ۵.۱ بازی های خود را استریم کنید. استدیا پرو همچنین بازی های رایگانی را نیز به همراه تخفیف های منحصر به فردی ارائه می دهد.
استدیا بیس (Base) رایگان عرضه خواهد شد اما دارای محدودیت هایی نیز خواهد بود. برای مثال، این سرویس نهایتا وضوح تصویر ۱۰۸۰ و صدای استریو را در اختیار گیمر قرار می دهد و همچنین خبری از بازی های رایگان یا تخفیف های منحصر به فرد نیز نمی باشد. به هر حال گزینه ی رایگان به عنوان یک نکته ی مثبت نرخ تصویر ۶۰ فریم بر ثانیه را نیز ارائه می دهد.

چه بازی هایی را می توانیم با گوگل استدیا بازی کنیم؟

سال گذشته گوگل نسخه ای با عنوان پروژه ی استریم را آزمایش کرد، که به گیمرها اجازه می داد تا عنوان Assassins Creed Odyssey را در مرورگر کروم بازی کنند. آزمایش طراحی شده بود تا ثابت کند که استریم کردن بازی های روز دنیا بر روی یک مرورگر و همچنین بر روی اکثر دستگاه ها امکان پذیر می باشد و وجود یک کنسول قدرتمند الزامی نیست!
عناوین معتبری همچون:

  • NBA 2K
  • Mortal Kombat 11
  • Darksiders Genesis
  • Tomb Raider Trilogy
  • Wolfenestein: Youngblood
  • The Crew 2

در لیست بازی های گوگل استدیا به چشم می خورند.
در مورد کنترلر مورد نیاز استدیا تعداد زیادی از کنترلرهای بلوتوثی از قبیل کنترلرهای مایکروسافت و سونی را در زمان عرضه پشتیبانی خواهد کرد. گیمرها همچنین توانایی استفاده از موس و کیبرد برای کنترل دقیق تر بر روی بازی خود را نیز دارا می باشند.

به چه سرعت اینترنتی برای استدیا نیاز دارم؟

هر انداره اتصال اینترنت شما کند تر باشد، به همان میزان نیز وضوح تصویر شما پایین خواهد آمد. حتی در حالی که استدیا حرفه ای (Pro) را داشته باشید، کیفیت استریم کردن در استدیا با اتصال ۱۰ مگابیت بر ثانیه در کل می تواند تا وضوح تصویر ۷۲۰ پیکسل کاهش یابد.
آیا سرعت اینترنت شما برای گوکل استدیا به اندازه کافی مناسب است؟ کمی پیچیده است.
سرعت میانگین ثابت پهنای باند در آمریکا در سال ۲۰۱۸ برای دانلود ۹۶ مگابیت بر ثانیه و برای آپلود ۳۲ مگابیت بر ثانیه بود. زمانی که شروع به استریم می کند برخلاف سرعت آپلود شما باید نگران سرعت دانلود خود باشید. این اعداد فریبنده هستند زیرا توسط کلان شهرها بسط داده شده اند. اگر شما در یک شهر کوچک در میانه ی غربی زندگی می کنید سرعت های کمتری را دریافت می کنید و این همچنین بستگی به اینکه از چه فراهم کننده سرویس اینترنتی استفاده می کنید و چه نوع پکیج هایی از آنان خریده اید نیز دارد.
به هر حال، اتصال اینترنت گوگل استدیای شما تنها چیزی نیست که شما هنگام استفاده از این سرویس استریم بازی به آن فکر می کنید.
حداقل پهنای باند اتصال اینترنت برای گوگل استدیای شما برابر با ۱۰ مگابیت بر ثانیه می باشد. اکثر مردم آمریکا به اینترنتی با چنین سرعتی دسترسی دارند، اما اگر شما به هر دلیلی به چنین سرعت اینترنتی دسترسی نداشتید، نمی توانید از بازی های استدیا استفاده کنید.
از طرفی دیگر، برای استفاده کامل از تمامی امکانات استدیا که در ماه نوامبر عرضه می شود،شما به سرعت اینترنت ۳۵ مگابیت بر ثانیه نیازمند خواهید بود.
امکاناتی که با توجه به سرعت اینترنت شما قابل دسترسی هستند به شرح زیر می باشد:
برای سرعت های بالاتر از ۱۰ مگابیت بر ثانیه: شما می توانید عناوین استدیا را با وضوح تصویر ۷۲۰ به همراه صدای استریو بازی کنید.
برای سرعت های بالای ۲۰ مگابیت بر ثانیه: شما می توانید عناوین استدیا را با وضوح تصویر ۱۰۸۰ و با صدای ۵.۱ بازی کنید.
برای سرعت های بالاتر از ۳۵ مگابیت بر ثانیه: شما می توانید عناوین استدیا را با ضوح تصویر ۴K (با نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه) به همراه پشتیبانی از HDR و صدای کامل محیطی بازی کنید.
در کل، پشتیبانی ۸K نیز فراهم می باشد، اما گوگل تا به حال هیچ چیزی در مورد تاریخ انتشار آن و یا اینکه به چه سرعت اینترنتی برای استفاده از آن نیاز دارید اعلام نکرده است.
همه چیز سرعت اینترنت شما نیست!
با این حال که لیست سرعت های بالا ممکن است خیلی واضح و درست به نطر برسد، اما دو موضوع دیگر در رابطه با اتصال اینترنت گوگل استدیا وجود دارند که شما باید مد نظر داشته باشید.
مورد اول پایداری می باشد. شاید شما با تست سرعت اینترنت به سرعتی بالاتر از ۳۵ مگابیت بر ثانیه برسید، اما آیا با چندین تست به سرعت پایداری که مد نظرتان بود دست پیدا می کنید؟ بر اساس اتصال اینترنت شما (بر مبنای اینکه چگونه اتصال اینترنت خانگی شما نصب شده باشد) شما ممکن است در مکان های مختلف دچار تغییر سرعت در اینترنت خود شوید. اگر سرعت اینترنت شما به مرور زمان دچار تغییر شد، شما ممکن است برای دریافت نتایج بالا با مشکل مواجه شوید.
تا زمانی که گوگل استدیا واقعا عرضه نشود، ما نمی توانیم مطمین شویم که سرویس چگونه تغیرات در سرعت انتقال داده ها را مدیریت می کند. بر اساس اعلام گوگل، اگر سرعت شما از محدوده ی مشخصی پایین تر بیاید وضوح تصویر بازی شما به صورت خودکار تغییر می کند. این که این قابلیت چقدر نرم عمل کند الان برای همه فقط قابل حدس زدن است.
دومین موضوعی که باید مد نظر داشته باشید و مورد مهم تری نیز است محدودیت مصرف داده است. بسیاری از ارائه دهندگان سرویس های اینترنت در آمریکا محدودیت هایی برای استفاده از داده ها را برای استفاده اینترنت خانگی وضع می کنند و بازی کردن با وضوح تصویر ۴K برای چند ساعت در هفته به راحتی می تواند باعث عبور شما از محدوده ی استفاده از اینترنت شود.
بر اساس مقاله ی پی سی گیمر، فردی که با استفاده از استدیا با وضوح تصویر ۴K استریم می کند ظرف ۶۵ ساعت ۱ ترابایت دیتا مصرف خواهد کرد. اگر شما ۱ ترابایت دیتا دارید و چیز دیگری استریم نمی کنید، این حجم از دیتا تقریبا برابر با دو ساعت بازی در روز می باشد. برای وضوح تصویر ۱۰۸۰، این عدد به ۱۳۳ ساعت استریم در ماه افزایش می یابد، البته با این فرض که شما به هیچ وجه از دیتا های دیگر استفاده نکنید.با در نظر گرفتن این مورد، بازیکنان استدیا ممکن است حتی با وجود این که سرعت اینترنتشان نیز بالا است با وضوح تصویر پایین تری بازی کنند تا در محدوده ی مجاز مصرف داده باقی بمانند.
شما چه فکری می کنید؟ آیا شما هم نگرانی هایی راجع به محدودیت مصرف اینترنت دارید؟ آیا سرعت اینترنت شما به اندازه ی کافی خوب است تا از تمامی امکانات استدیا استفاده کنید؟

احسان رستمی پور
او تقریبا کمی از هر صفت و ویژگی ای را دارد:) وقت های خالی اش را (که البته ندارد!) به خواب می گذراند چون تنها وقتی که خواب است بیکار است! البته، سر رشته ای در عکاسی، گیمینگ و طراحی گرافیکی نیز دارد.