۵G چیست؟ همه چیز در مورد ۵G و مسائل پیرامون آن

ورود و پیدایش ۵G تکنولوژی را تغییر می‌دهد. در این مقاله هر آنچه شما برای به روز بودن نیاز خواهید داشت آمده است. با ما همراه باشید.

برای ساخت و طراحی ۵G تقریبا یک دهه زمان گذاشته شده است، ولی رویای ۵G در نهایت تحقق یافت. حاملها از نزدیک دو سال پیش شروع به عرضه ۵Gهای ایستا در شهرهای انتخابی کردند، و حتی امسال ۵Gهای پویا در شهرهای اطراف ایالات متحده با عرضه فراگیر بسیار بیشتر از انتظار در سال ۲۰۲۰، پدیدار گشتند.

در حال حاضر گویی سوالها پیرامون ۵G از پاسخها بیشتر است. بعضی ها میخواهند بدانند ۵G چیست، و همچنین میخواهند بدانند که آیا ۵G در شهرهایی که زندگی می‌کنند وجود دارد، در حالی که بقیه به تلفنهای هوشمند ۵G علاقه بیشتری دارند. و البته، بحث درباره اینکه کدام حامل بهترین سرویس و خدمات ۵G را خواهد داشت، همچنان داغ است.

شما سوال دارید؛ ما پاسخها را برایتان خواهیم گفت. در این مقاله هر آنچه شما باید درباره ۵G بدانید آمده است.

۵G چیست؟

قبل از اینکه توضیح دهیم ۵G چگونه کار می‌کند، احتمالا ایده خوبی است که بگوییم ۵G چیست. جزییات زیادی در این باره وجود دارد که در ادامه راجع به آن صحبت می‌کنیم، ولی در اینجا طرح کلی را آورده‌ایم.

۵G نسل بعدی از باند وسیع موبایل است که در نهایت جایگزین ۴G LTE خواهد شد، یا حداقل آن را ارتقا خواهد داد. با ۵G سرعت دانلود و آپلود به مراتب سریعتری را خواهید دید. تاخیر، یا زمانی که برای دستگاه ها به طول می انجامد تا به شبکه wireless داده رد و بدل کنند، شدیدا کاهش خواهد یافت.

چگونه کار می‌کند؟

حال که می‌دانیم ۵G چیست، خوب است که بدانیم چگونه کار می‌کند، زیرا با ۴G LTE گذشته متفاوت است. بنابراین ابتدا راجع به طیف فرکانسی آن صحبت می‌کنیم.

برخلاف LTE، ۵G در سه طیف فرکانسی متفاوت کار می‌کند. گرچه به نظر می‌رسد که این تفاوت خیلی مهم نباشد، ولی اثر مهمی روی استفاده روزانه ما خواهد گذاشت.

طیف فرکانسی پایین میتواند به عنوان طیف زیر یک گیگاهرتز تعریف شود. این باند فرکانسی اولیه‌ای بود که توسط حامل‌ها در ایالات متحده برای LTE تعریف شد و پهنای باند تقریبا خالی شد. در حالی که طیف فرکانسی پایین خاصیت محدوده پوششی گسترده‌تر و حتی نفوذ از دیوار را دارد، اما دارای یک اشکال بزرگ هم هست: ماکزیمم نرخ ارسال داده از حدود ۱۰۰ مگابیت در ثانیه بیشتر نمی‌شود.

در اینجا T-Mobile نقش مهمی را در باند فرکانس پایین ایفا می‌کند. این حامل، باند فرکانسی عظیم ۶۰۰ مگاهرتزی را از اداره ارتباطات فدرال (FCC) در یک مزایده در سال ۲۰۱۷ گرفته است و از آن برای ساخت سریع شبکه ۵G خود استفاده می‌کند.

طیف فرکانسی متوسط نسبت به فرکانس پایین از سرعت بالاتر و تاخیر کمتری برخوردار است. این طیف فرکانسی از ساختمان‌ها به خوبی طیف فرکانسی پایین نفوذ نمی‌کند. بنابراین انتظار سرعت ماکزیمم تا ۱ گیگابیت در ثانیه را در طیف فرکانسی متوسط داریم.

استفاده از طیف فرکانسی متوسط

شرکت sprint بخش عمده ای از طیف‌های فرکانسی متوسط استفاده نشده را در ایالات متحده دارد. حامل از روش چند ورودی چند خروجی عظیم (Massive MIMO) برای بهبود نفوذ و رنج پوششی منطقه در طیف فرکانسی متوسط استفاده می‌کند. روش چند ورودی چند خروجی عظیم چندین آنتن را در یک بسته قرار می‌دهد، و در یک برج سلول، بوسیله چندین پرتوی همزمان کاربران مختلف را سرویس‌دهی می‌کند. شرکت اسپرینت همچنین از روش شکل‌دهی پرتو (Beamforming) برای بهبود سرویس دهی ۵G در باند فرکانسی متوسط استفاده می‌کند. در این روش یک سیگنال متمرکز به هر کابر در هر سلول ارسال می‌شود و سیستم‌هایی که شکل‌دهی پرتو را به کار می‌برند، کنترل می‌کنند که آیا کاربران سیگنال پایدار دارند یا خیر.

طیف فرکانسی بالا طیفی است که بیشترین سرعت را برای ۵G به ارمغان می آورد ولی چندین نقطه ضعف اساسی دارد. معمولا از آن تحت عنوان موج میلیمتری یاد می‌شود. طیف فرکانسی بالا میتوانند تا سرعتهای ماکزیمم ۱۰ گیگابیت در ثانیه هم برسند و تاخیرهای بسیار اندکی داشته باشند. مهمترین نقطه ضعف این طیف، محدوده پوششی کم و ضعف در نفوذ از ساختمان‌ها است.

شرکتهای AT&T، T-Mobile و Verizon همگی طیف فرکانسی بالا را به کار برده‌اند. محدوده ۵G برای حاملها به نوعی از LTE سواری مجانی می‌گیرد واز پهنای باند آن استفاده می‌کند زیرا آنها میخواهند شبکه های در گستره کشور را فراهم کنند. از آنجایی که طیف فرکانسی بالا نفوذ به ساختمانها و محدوده پوشش را قربانی سرعت بالا کرده است، این طیف به سلول‌های کوچکتری نیازمند است. این سلولها ایستگاه‌های مرکزی با مصرف توان کمی هستند که محدوده های جغرافیایی کوچکی را پوشش میدهند و میتوانند از روشهای شکل‌دهی پرتو برای افزایش محدوده پوشش خود استفاده کنند.

۵G چقدر سریع است؟

اتحادیه ارتباطات بین الملل (ITU) یک آژانس تخصصی در سازمان ملل است که استانداردهای فنی را برای تکنولوژی‌های ارتباطات توسعه می‌دهد، و قوانینی برای استفاده از طیف فرکانسی رادیویی و همکاری در ارتباطات از راه دور وضع می‌کند. در سال ۲۰۱۲، برنامه ای تحت عنوان “IMT برای ۲۰۲۰ و فراتر (IMT-2020)” تدارک دیده شد که در آن، حداقل موارد پیش‌نیازها برای ۵G تحقیق و برآورده شود. بعد از سالها کار، آژانس یک پیش نویس که در آن ۱۳ پیش نیاز برای ۵G بود را در سال ۲۰۱۷ گزارش کرد.

زمانی که ITU مینیمم پیش نیاز را برای ۵G تعیین کرد، گروه مشارکت نسل سوم (۳GPP)، ائتلاف سازمانهای استانداردهای ارتباطات از راه دور، شروع به تولید استانداردها برای ۵G کردند. در دسامبر سال ۲۰۱۷، ۳GPP مشخصات غیر مستقل خود (NSA) را کامل کرد، و در ماه ژوئن سال ۲۰۱۸ مشخصات مستقل خود(SA) را صادر کرد.

هردوی استانداردهای  NSA و SA در مشخصات یکسانی سهیم بودند، اما NSA شبکه LTE موجود را در شروع ۵G استفاده می‌کرد در صورتی که SA شبکه نسل بعد را به کار می‌برد. حاملها با NSA شروع به کار می‌کنند، که گویی به این معناست که به یک سیستم ۴G LTE و به یک محیط غیر ۵G برگردیم.

استانداردهای وضع شده توسط ۳GPP ارتباط بسیار نزدیکی با اهداف عملکردی IMT-2020 داشته و کمی پیچیده است، ولی اینجا شمای اجمالی از آن را می آوریم:

نرخ ارسال داده ماکزیمم:

۵G نرخ ارسال داده بسیار بالاتری دارد. نرخ ارسال داده ماکزیمم میتواند به ارتباط با پایین (downlonk) 20 گیگابیت در ثانیه و ارتباط با بالای (uplink) 10 گیگابیت در ثانیه برای هر ایستگاه پایه سیار برسد.  توجه داشته باشید که این سرعتی نیست که با ۵G تجربه خواهید کرد (مگر اینکه اتصال اختصاصی داشته باشید) بلکه این سرعتی است که توسط تمام کاربران در سلول به اشتراک گذارده می‌شود.

سرعتهای دنیای واقعی:

گرچه نرخ ارسال داده برای ۵G شگفت انگیز به نظر می‌رسد، سرعتهای حقیقی دنیای امروز در آن حد نیست. مشخصات تماس تلفنی برای کاربران در حالت بارگیری (download) سرعت ۱۰۰ مگابیت در ثانیه و در حالت بارگذاری (upload) سرعت ۵۰ مگابیت در ثانیه است.

تاخیر:

تاخیر، یعنی زمانی که طول می‌کشد تا داده از یک نقطه به نقطه دیگر برسد، باید در حالت ایده آل ۴ میلی ثانیه باشد، و در حالت سرعت ماکزیمم به یک میلی ثانیه هم برسد. برای مثال به عمل‌های جراحی از راه دور فکر کنید.

بازده:

رابطهای رادیویی زمانی که مورد استفاده قرار می‌گیرند، باید از لحاظ انرژی پربازده باشند.، و زمانی که استفاده نمی‌شوند باید در حالت مصرف انرژی کم باشند. در حالت ایده آل، یک رادیو زمانی که استفاده نمی‌شود، باید قادر به تغییر عملکرد به حالت مصرف انرژی کم در مدت زمان ۱۰ میلی ثانیه باشد.

بازده طیف فرکانسی:

بازده طیف فرکانسی به این معناست که “بهینه ترین استفاده از طیف فرکانسی یا پهنای باند شود به صورتی که ماکزیمم مقدار داده با کمترین میزان خطا فرستاده شود.” بازده طیف فرکانسی برای ۵G کمی بهتر از LTE است، در ۵G برای ارتباط با پایین ۳۰ بیت در هرتز و برای ارتباط با بالا ۱۵ بیت در هرتز استفاده شده است.

جا به جایی:

با ۵G ایستگاههای پایه باید حرکت از ۰ تا ۳۱۰ مایل در ساعت را پشتیبانی کنند. این به این معناست که ایستگاههای سیار باید به خوبی در یک محدوده حرکت آنتنها کار کند—حتی در یک قطار سریع السیر. گرچه در شبکه LTE به راحتی انجام شده بود، ممکن است این تحرک یک چالش در شبکه های موج میلیمتری باشد.

چگالی ارتباطات:

۵G باید قادر به پشتیبانی از تعداد دستگاه‌های متصل بیشتری نسبت به LTE باشد. استاندارد ذکر میکند که ۵G باید بتواند  میلیون دستگاه متصل را در هر کیلومتر مربع پشتیبانی کند. این عدد، عدد بزرگی است، که دستگاه‌هایی که با اینترنت اشیا (IoT) به هم متصل هستند هم در نظر گرفته است.

چه کاری میتواند انجام دهد؟

افزایش پهنای باند

تغییر به سیستم ۵G مطمئنا نحوه برخورد روزانه ما با تکنولوژی را تغییر خواهد داد، ولی ۵G یک ضرورت خواهد شد اگر بخواهیم پهنای باند سیار استفاده کنیم.

به تدریج  ظرفیت LTE برای حامل‌ها در کلانشهرها کم و کمتر میشود. در برخی شهرها، کاربران هم اکنون در زمان های شلوغ روز دچار افت سرعت می‌شوند. ۵G مقدار زیادی از طیف فرکانسی را که قبلا برای ترافیک پهنای باند تجاری استفاده نشده بود را به کار می‌برد.

خودروهای مستقل

انتظار داریم که افزایش در خودروهای مستقل دارای همان سرعتی باشد که ۵G در ایالات متحده استفاده می‌شود. در آینده، وسیله نقلیه شما با باقی وسایل نقلیه در جاده ارتباط برقرار می‌کند، اطلاعاتی را راجع به شرایط جاده می‌دهد، و حتی پیشنهاداتی راجع به اطلاعات عملکردی به رانندگان و ماشین سازان خواهد داد. اگر ماشینی در جلو سریعا خراب شود، ماشین شما احتمالا سریعا خواهد دانست و بی‌درنگ ترمز خواهد کرد تا از برخورد با آن جلوگیری کند. این ارتباط اتوموبیل با اتوموبیل می‌تواند هزاران زندگی را نجات دهد.

امنیت عمومی و زیرساخت

۵G به شهرها و شهرداریها این اجازه را می‌دهد که پربازده‌تر کار کنند. کارخانه های ابزارآلات  به راحتی قادر خواهند بود تا مصرف خود را ردگیری کنند، سنسورها میتوانند ادارات امور عمومی را مطلع کنند که چه زمانی سیل تخلیه می‌شود یا چراغهای خیابان خاموش می‌شوند، و شهرداری ها قادر خواهند بود که به سرعت و بدون خرج دوربینهای نظارتی را نصب کنند.

کنترل دستگاه از راه دور

از آنجایی که سیستم ۵G دارای تاخیر بسیار کمی است، کنترل از راه دور ماشین آلات سنگین به واقعیت تبدیل خواهد شد. گرچه هدف اصلی و اولیه کاهش ریسک در محیط‌های پرخطر است، این سیستم اجازه خواهد داد تا تکنسین های با تخصص از هرجایی در دنیا ماشین آلات سنگین را کنترل کنند.

سیستم سلامت

سازمان ارتباطات مطمئن و با تاخیر کم (URLLC) از سیستم ۵G می‌تواند بالقوه سیستم سلامت را تغییر دهد. از آنجایی که URLLC تاخیر ۵G را حتی از آنچه شما در موبایل‌های پهنای باند وسیع میبینید، کمتر میکند، جهانی از موقعیتهای تازه پدیدار خواهد شد. بنابراین انتظار داریم که پیشرفت‌هایی در پزشکی از راه دور، درمان از راه دور، و درمان جسمی از طریق AR، عمل جراجی دقیق، و حتی جراحی از راه دور در سالهای نزدیک اتفاق بیفتد.

آیا ارتباطات ماشینی حجیم (mMTC) را به یاد دارید؟ mMTC هم نقش مهمی در سیستم سلامت ایفا خواهد کرد. بیمارستانها می‌توانند شبکه حسگرهای گسترده را برای کنترل و مراقبت از بیماران ایجاد کنند، یا پزشکان می‌توانند داروهای هوشمند تجویز کنند  تا سازگاری دارو را ردگیری نموده و بیمه گر هم می‌تواند مشترکین خود را مراقبت نماید تا درمانها و پروسه های درست و مناسب برای آنها اعمال گردد.

اینترنت اشیا

یکی از هیجان انگیزترین و مهمترین جنبه های ۵G اثر آن بر روی اینترنت اشیا است. گرچه اکنون حسگرهایی داریم که با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، ولی معمولا منابع تغذیه زیادی را نیاز دارند و به سرعت ظرفیت داده ی سیستم LTE را خالی میکنند.

بوسیله ۵G و خواص سرعت بالا و تاخیرهای کم آن، اینترنت اشیا بوسیله ارتباطات بین حسگرها و دستگاههای هوشمند (در اینجا mMTC) تغذیه خواهد شد. در مقایسه با دستگاههای هوشمند در حال حاضر در بازار، دستگاههای mMTC نیازمند تعداد کمتری منابع تغذیه هستند، زیرا تعداد زیادی از این دستگاهها می‌توانند به یک ایستگاه پایه تکی متصل شده که در نتیجه آن را بسیار پربازده‌تر می‌کند.

اکنون ۵G به کجا رسیده است؟

پس، یک زمانی شما باید انتظار داشته باشید که ۵G را در اطراف خود ببینید؟ خب، این بستگی دارد که شما کجا زندگی میکنید. بعضی جاها هم اکنون دسترسی به ۵G دارند – به این معنا که هر آنچه شما نیاز دارید تا از امکانات و سرعت فوق العاده ۵G استفاده کنید، با یک موبایل هوشمند با قابلیت ۵G امکان پذیر است. تمامی حاملهای اصلی در ایالات متحده به شدت کار می‌کنند تا شبکه های ۵G را کامل بسازند، گرچه گسترش شبکه آن در سراسر کشور چندین سال زمان میبرد.

همچنین لازم به ذکر است که هر حامل استراتژی گسترش ۵G متفاوتی دارد. به این معنا که تجربه شما از ۵G ممکن است تغییرات زیادی داشته باشد بسته به این که از کدام حامل استفاده می‌کنید. در ادامه تمامی جزییاتی که ما در مورد طرح گسترش حاملها داریم آمده است.

شرکت Verizon

Verizon در تلاش برای اینکه اولین حاملی باشد که ۵G را ارایه می‌دهد، این شرکت پیشنهاد ۵G ثابت پیش-استاندارد را در خانه ها در اکتبر ۲۰۱۸ داد. سیستم ۵G ثابت Verizon اکنون در قسمتهایی از هوستون، ایندیاناپولیس، لس آنجلس و ساکرامنتو، کالیفرنیا در دسترس است. از اکتبر ۲۰۱۸ به بعد، Verizon شروع به گسترش سیستم ۵G سیار خود کرد و تا کنون ۵G سیار را به قسمتهایی از دنور، مینیاپولیس و پروویدنس، جزیره رود برده است.

Verizon درحال حاضر ۵G را در طیف فرکانسی بالاتر به نام موج میلیمتری (۲۸ تا ۳۹ گیگاهرتز) گسترش می‌دهد. به این معنا که گرچه سیستم ۵G مربوط به Verizon هر موقع موجود شد، سرعت بسیار زیادی خواهد داشت، ولی تا آن موقع این سیستم از طیف فرکانسی LTE خود برای سال‌ها استفاده می‌کند. به نقل از Verizon، ۲۰ شهر ۵Gهای استاندارد را در سال ۲۰۱۹ دریافت خواهند کرد، من جمله آتلانتا، دالاس، ممفیس، تنسی و غیره.

در مورد سخت افزار، Verizon هم اکنون چندین دستگاه در دسترس دارد. اولی نسخه ۵G سامسونگ گاکسی S10 است، بعلاوه حامل ۵G را در Moto Mod برای Moto Z3 و Moto Z4 تامین می‌کند. حامل همچنین LG V50 ThinQ را هم پشتیبانی می‌نماید و در نهایت Inseego Mi-Fi 5G hot spot در این زمینه فراموش نشدنی است که در تراشه Snapdragon 855 شرکت کوالکام استفاده شده است.

شرکت At&T

شرکت AT&T به صورت رسمی مسابقه را برای اولین حامل بودن برای گسترش سرویس ۵G حقیقی برد. در دسامبر ۲۰۱۸، این حامل شروع به پیشنهاد ۵G در قسمتهایی از آتلانتا؛ چارلوت، کارولینای شمالی؛ دالاس؛ هوستون؛ ایندیاناپولیس؛ جکسونویل، فلوریدا؛ لوئیسویل، کنتاکی؛ نیوارلاندز؛ اوکلاهماسیتی؛ رالی، کارولینای شمالی؛ سنت آنتونیو و واکو، تگزاس داد. همچنین در اوایل سال ۲۰۱۹، این حامل شروع به گسترش به قسمت‌هایی از اورلاندو، فلوریدا؛ لاس وگاس؛ ناشویل، تنسی؛ لس آنجلس؛ آستین، تگزاس؛ دالاس؛ و بیشتر هم کرد. و همچنین اعلام شده است که تکنولوژی به شیکاگو، کلیولند و مینیاپولیس هم خواهد آمد.

متاسفانه، گرچه سیسیتم ۵G شرکت AT&T نسبتا فراگیر است، AT&T ابتدائا سرویس خود را به گروه منتخبی از مشتریان کسب و کار محدود کرد. قرار بود که سرویس رایگان و تجهیزات به این گروه، اقلا برای سه ماه، قبل از گسترش این سرویس به مخاطب عام صورت گیرد.

AT&T هم مانند Verizon سیستم ۵G سیار خود را در طیف فرکانسی موج میلیمتری گسترش می‌دهد. دیو ولتر، دستیار معاون مدیرعامل تکنولوژی رادیویی و استراتژی شرکت AT&T، طی یک مصاحبه با مجله urgent communications، در مورد اینکه شما چه انتظاری از حاملهای ۵G باید داشته باشید، روشنگری کرد. “اگر شما در محیط مرکز شهر باشید—یعنی جایی که تا وقتی شما گوشه کوری نروید، موبایل شما در مسیر مستقیم نسبت به سرویسدهی حامل قرار دارد (منظور متن این است که سیگنال به صورت مستقیم به موبایل شما خواهد رسید و هیچ مانعی در این بین نیست.)—در حالی که اگر شما خیابانی پر از درخت داشته باشید، محیط کاملا متفاوتی خواهد بود. اگر شما در محیطی پر از درخت باشید، سخت خواهد بود. همه این شرایط روی محدوده ای که ما پیش بینی میکنیم اثر خواهد گذاشت.”

۵G با سامسونگ S10

سیستم ۵G در ساسونگ گلکسی S10 در AT&T هم در دسترس است. گرچه فقط در صورتی ارزش خرید دارد که شما مشتری بیزینسی و کاری باشید. سیستم هات اسپات موبایل شاهین شب (The netgeat nighyhawk 5G Mobile Hotspot) هم توسط حامل در اوایل امسال معرفی شد.

وقتی بحث از سرویس ۵G ایستا کیشود، کمی بیشتر قرار است فراگیر شود. انتشارات بازرگانی SDX central گزارش کرده است که AT&T سرویس LTE ایستا را در آخر سال ۲۰۱۹ به طیف فرکانسی سرویس رادیویی شهروندان (CBRS) گسترش خواهد داد و در نهایت سرویس ۵G را راه می اندازد.

شرکت T-Mobile

این شرکت آمریکایی بیشتر رویه قابل اندازه گیری را پیش گرفته است. به جای رقابت برای این که اولین شرکتی باشد که حامل ۵G میشود، این شرکت در تلاش برای تامین سرویس قابل اتکاتربا محدوده پوشش بیشتر است. در اوایل سال ۲۰۱۸، شرکت T-Mobile اعلام کرد که شبکه ۵G خود را در ۳۰ شهر راه اندازی کرده است. در اواسط سال ۲۰۱۹، شرکت اعلام کرد که سیستم ۵G پویا در شش شهر در دسترس است، که این شهرها شامل آتلانتا، کلیولند، دالاس، لاس وگاس، لس آنجلس و نیویورک بود. بنابراین انتظار داریم که تا آخر ۲۰۱۹ شبکه ۵G این شرکت را در ۳۰ شهر مشاهده کنیم. این حامل قرار است که تا سال ۲۰۲۰ به سیستم ۵G در سطح کشور دست یابد.

این حامل همچنین سیستم ۵G سامسونگ گلکسی S10 را برای کسانی که در مناطق تحت پوشش ۵G هستند پیشنهاد داده است تا از سرعتهای بالاتر این سیستم بهره ببرند.

استفاده از یک محدوده فرکانسی

شرکت T-Mobile برای عرضه سیستم ۵G خود از یک محدوده فرکانسی استفاده میکند. گرچه ابتدا فکر میشد که این حامل از طیف فرکانسی پایین خود استفاده می‌کند، ولی این شرکت از تکنولوژی موج میلیمتری هم استفاده میکند، شامل فرکانس ۳۹ گیگاهرتز در بعضی شهرها و باند فرکانسی وسط ۲۸ گیگاهرتز در محدوده های دیگر. این شرکت همچنین از فرکانس ۶۰۰ مگاهرتز برای ارتباط مطمئنتر و پایدارتر هم استفاده می‌کند دستگاه سامسونگ گلکسی نوت ۱۰ با قابلیت ۵G اولین دستگاهی است که طیف فرکانسی ۶۰۰ مگاهرتز را پشتیبانی میکند.

برای سیستم ۵G ایستا، به نظر میرسد که T-Mobile چندین جریان جدی را میخواهد ایجاد کند. در اظهارنامه ای که به FCC فرستاده شد، این شرکت بیان کرد که بیشتر از ۱.۹ میلیون پهنای باند بی سیم درون خانه تا سال ۲۰۲۱ پیش بینی میکند. تا سال ۲۰۲۴، این حامل قصد دارد ۵Gهای ایستا را برای بیش از نصف کدهای ZIP در ایالات متحده فراهم کند، و رتبه چهارم ISPهای درون خانه را در کشور کسب کند.

از آنجایی که مدیرعامل شرکت T-Mobile یعنی جان لگر، کاملا عمومی به AT&T و Verizon برای شروع سیستم ۵G خود با هات اسپات موبایل تاخت، تقریبا واضح است که این حامل قصد ندارد هات اسپات خود را اقلا برای مدتی روانه بازار کند. در عوض، شرکت T-Mobile به مشتریان خود سامسونگ گلکسی S10 با سیستم ۵G را پیشنهاد میدهد.

شرکت Sprint

شرکت Sprint در رقابت برای زودتر روانه بازار کردن محصولات خود نبود، ولی در نهایت تکنولوژی ۵G خود را گسترش داد. این حامل اعلام کرده است که سیستم ۵G پویای آن در شیکاگو، آتلانتا، هوستون، دالاس و کانزاس سیتی، میسوری در دسترس است و در نیویورک، فینیکس، لس آنجلس و واشینگتون دی سی به زودی روانه خواهد شد. بازارهای دیگری هم در شهرهای دیگر در آینده نزدیک افزوده خواهد شد.

شرکت Sprint نهایتا شبکه ۵G خود را در طیف گسترده فرکانسی میانی (۲.۵ گیگاهرتز) به راه خواهد انداخت. این همان طیف فرکانسی است که این حامل برای شبکه داده ۴G استفاده میکند، و این شرکت قصد دارد که تجهیزات چندورودی چند خروجی (MIMO) حجیم با ۱۲۸ کانال رادیویی در برجهای خود برای انشعاب ۴G/5G به کار گیرد. از آنجایی که این شرکت یکی از چندین حامل دارای باند فرکانسی اضافی ۲.۵ گیگاهرتزی است، این شرکت میتواند به سرعت و با صرف هزینه به نسبت کم، باند میانی اضافی را برای گسترش سرویس ۵G در شهرهای بزرگ به کار گیرد.

در مورد سخت افزار، شرکت Sprint پیشنهاد سه محصول ۵G برای سال ۲۰۱۹ داده است، و آنها همگی در دسترس هستند. برای تازه کارها، این شرکت پیشنهاد محصول LG V50 ThinQ را داده است. همچنین ۵G Mobile Smart hub را با شرکت HTC تولید کرده است، و همچنین این حامل دستگاه سامسونگ گلکسی S10 با سیستم ۵G را هم پشتیبانی میکند.

ادغام شرکتهای T-Mobile و Sprint

پس چه اتفاقی میفتد زمانی که شرکتهای T-Mobile و Sprint با هم ادغام شوند؟ خب، هر دو شرکت ادعا کردند که ادغام آنها برای اقتصاد و برای کشور مفید خواهد بود. همچنین دو شرکت اذعان کردند که با ادغام آنها تحت عنوان New T-Mobiel، طیفهای فرکانسی آزاد شده به آنها این امکان را میدهد که اولین حامل ۵G در سراسر کشور باشند.

گرچه ترکیب پهنای باند دو شرکت منجر به گسترش سیستم ۵G با سرعت بالاتر و اطمینان بیشتر میشود، چندین مشکل وجود دارد. برای تازه کارها، تعداد انتخاب کمتری از حاملها در بازار ضعیف و کم جون ایالات متحده خواهد بود. این بدان معناست که رقابت کمتری برای مشتریان و اپراتورهای شبکه مجازی موبایل (MVNOs) ایجاد خواهد شد.

با ادغام و موافقت FCC، حال زمان ان رسیده است که این دو شرکت تبدیل به یک شرکت شده و هر سه باند فرکانسی مربوط به ۵G را ادغام کنند و نشان دهند که برای مشتریان این ادغام چقدر میتواند فوق العاده باشد.

چه موبایل‌های ۵Gای اکنون در دسترس هستند و آیا باید آنها را بخریم؟

گرچه ۵G بدون شرک بسته به تعامل ما با یکدیگر و مصرف رسانه ها تغییر خواهد کرد، ولی این تغییر یک شبه نخواهد بود. چندین سال طول میکشد که ۵G در کل ایالات متحده یکنواخت کار کند. گرچه این تصمیم شخصی است، ولی به نظر میرسد که باید از خرید گوشیهای ۵G در سال ۲۰۱۹ فعلا چشمپوشی کرد، خصوصا این که گروهی از سازندگان انتظار دارند که کابل گوشی های ۵G در سال ۲۰۲۰ به بازار آید. علاوه بر این که محدوده پوشش ممکن است که در جایی خوب در جایی بد باشد، سخت افزارها قطعا نسل اول خواهند بود. به استثنای گوشی AT&T که قرار است آخر سال ۲۰۱۹ به بازار بیاید، اکثر گوشی های هوشمند ۵G که در اوایل سال ۲۰۱۹ به بازار می آید، احتمالا پشتیبانی تک باند از ۵G دارند تا اینکه بتوانند به همه طیف های فرکانسی پایین، متوسط و بالا از ۵G متصل شوند.

شرکت Telecom Giant Ericsson دلیل خیلی خوبی برای صبر کردن برای گوشی های هوشمند ۵G آورده است. او گزارش داده است که نسل دوم از تراشه های ۵G آخر سال ۲۰۱۹ اعلام خواهند شد که درنتیجه مصرف توان پایینتر و معماری ارتقا یافته تر را برای گوشی ها به ارمغان می آورد. در اینجا لیستی از گوشی های ۵G که اکنون در بازار هستند را مشاهده میکنید.

Samsung

 • Samsung Galaxy Note 10
 • Samsung Galaxy S10
 • Samsung Galaxy Fold
 • Samsung Galaxy A90

LG

 • LG V50 ThinQ

Motorola

 • (Moto Z4 (with 5G Moto  Mod
 • (Moto Z3 (with 5G  Moto Mod
 • (Moto Z2 Force (with ۵G Moto Mod, post-Android Pie update and only on Verizon

OnePlus

 • OnePlus 7 Pro

Huawei

 • Huawei Mate X
 • Huawei Mate 20 X

Oppo

 • Oppo Reno

Xiaomi

 • Xiaomi Mi Mix 3

ZTE

 • Axon 10 Pro
 • Nubia X