چه انتظاری از دوربین تلفن های هوشمند سال ۲۰۱۹ داریم

دوربین تلفن هوشمند

در سال ۲۰۱۸ گوشی های هوشمندی معرفی شدند که دوربینی قدرتمندتر از پرچمدار سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ داشتند. اسمارتفون هایی که مشخصه های سخت افزاری قدرتمندی نیز برای آنها در نظر گرفته شد تا عملکردی بهتر از حتی پرچمدار سال های قبل داشته باشد.

در سال ۲۰۱۸ گوشی های هوشمندی معرفی شدند که دوربینی قدرتمندتر از پرچمدار سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ داشتند. اسمارتفون هایی که مشخصه های سخت افزاری قدرتمندی نیز برای آنها در نظر گرفته شد تا عملکردی بهتر از حتی پرچمدار سال های قبل داشته باشد. از این رو انتظار داریم در سال ۲۰۱۹ شاهد رونمایی گوشی های هوشمندی بسیار بهتر نسبت به سال ۲۰۱۹ باشیم که مشخصات سخت افزاری و فناوری های بزرگی دارا هستند.

به لطف پیشرفت فناوری، گوشی های هوشمند میان رده نیز با انبوهی از ویژگی ها و قیمتی مناسب دردسترس کاربران قرار می گیرند. از یک سو سیستم دوربین بهینه شده با کیفیت تصویربرداری بهتر در سوی دیگر سخت افزاری قدرتمند به افراد اجازه می دهد تا گوشی هوشمند میان رده قابل توجهی خریداری کرد. 

در این مطلب می خواهیم شما را با آینده دوربین گوشی های هوشمند در سال ۲۰۱۹ آشنا سازیم:

دوربین تلفن هوشمند

به عقب برمی گردیم

در سال ۲۰۱۸ سه مورد در بحث دوربین تلفن های هوشمند لحاظ شده است. از جمله باید به فناوری هوش مصنوعی، فناوری جدید در عکاسی و لنزهای متعدد اشاره کرد. در ۲۰۱۸ هوآوی پی ۲۰ پرو را می توان نمونه بارز یک گوشی هوشمند عصر جدید دانست. زیرا از سه سنسور دوربین در عقب بهره می برد و همچنین هوش مصنوعی نیز در تصویربرداری برای آن به کار گرفته شد. وب سایت DxOMark نیز امتیاز بالایی برای این محصول هوآوی در نظر گرفت و باید آن را دوربین قدرتمندی در میان دیگر گوشی های هوشمند سال ۲۰۱۸ دانست. البته گوشی های هوشمند دیگری در این سال معرفی شدند که دوربین های جالبی برای آنها فراهم شد.

از جمله باید به گلکسی A7، گلکسی A9، وی ۴۰ ال جی و چندی دیگر پرداخت. اگرچه در این میان گلکسی A9 سامسونگ با ۴ دوربین عقب، عجیب ترین تلفن هوشمند سال ۲۰۱۸ به شمار می رود. انتظار نمی رفت سامسونگ در سال ۲۰۱۸ اولین تلفن هوشمند چهار دوربین را معرفی کند.

البته هر چه گوشی هوشمندی دارای لنز بیشتر داشته باشد، بدان معنا نیست که عملکرد فوق العاده تری در تصویربرداری دارد. شرکت‌های بسیاری هستند که به معرفی گوشی هوشمندی با دوربین چندگانه می پردازند اما هیچ گاه به عنوان برترین اسمارتفون شناخته نمی شوند. 

به صورتی که پیکسل ۳ گوگل تنها با یک لنز توانست در تست های مختلف موفق عملکرد و در دسته بهترین گوشی های هوشمند با دوربین باکیفیت قرار گیرد. این گوشی هوشمند به دوربینی مجهز است که تنها هوش مصنوعی در بحث تصویربرداری دارد، بلکه با قابلیت Super Res Zoom زوم حداکثری داشته و یک محصول فوق العاده است. 

اپل نیز در آخرین آیفون ها قابلیت SmartHDR را فراهم آورده که در شرایط نوری پایین، تصویربرداری بزرگی به ارمغان می آورد. فریمی که در تصویربرداری آیفون های جدید می توان مشاهده کرد، در کمتر تلفن هوشمندی قابل مشاهده است. 

دوربین تلفن هوشمند

۲۰۱۹: سالی با گوشی های هوشمند پر لنز و با مگاپیکسل بالا

در سال ۲۰۱۹ قرار است شاهد رونمایی گوشی های هوشمندی باشیم که دارای تعداد لنزهای بیشتر و قدرت تصویربرداری بالاتر با مگاپیکسل بیشتر هستند. برای مثال شرکت HMD در نظر دارد سال جاری نوکیا ۹ پیورویوو را معرفی می کند که دارای ۵ لنز در بخش عقب بوده و یک حسگر ۳D نیز برای آن لحاظ می شود. البته مشخص نیست دوربین سلفی نوکیا ۹ چندگانه خواهد بود و آیا با تلفن هوشمندی رو به رو هستیم که دوربین سلفی عجیبی دارد یا خیر. تاکنون بیشتر شایعات پیرامون دوربین های عقب نوکیا ۹ منتشر شده و ویژگی های بارزی نیز در این گوشی هوشمند به کار گرفته می شود. انتظار داریم HMD محصولی معرفی کند که نه تنها دوربین حرفه‌ای دارد بلکه سخت افزار قدرتمندی نیز برای آن در نظر گرفته می شود.

با این حساب در سال ۲۰۱۹ گوشی های هوشمندی معرفی خواهند شد که دوربین های پرلنز و با مگاپیکسل بالا دارند. اخیرا شرکت ال جی پتنت گوشی هوشمند ۱۶ دوربین را به ثبت رساند و مشخص نیست چه زمانی شاهد معرفی چنین گوشی هوشمندی توسط برند کره ای خواهیم بود. پتنت ها به سرعت تبدیل واقعیت نمی شوند و از این رو ممکن است در سال ۲۰۱۹ نیز شاهد عرضه چنین مدلی نباشیم. افزودن ۱۶ لنز به بخش عقب گوشی هوشمند ایده دیوانه وار و مضحکی بوده که شرکت ال جی در نظر گرفته است.

Navkendar Singh تحلیلگر موسسه تحقیقاتی IDC پیشتر در اظهار نظری اعلام کرد:

“شرکت ها در سال ۲۰۱۹ می خواهند دوربین بیشتری روی گوشی های هوشمند خود قرار دهند. با این حال چنین شرکت هایی باید به دنبال ارائه نوآوری در لنز دوربین خود باشند و تنها افزودن تعداد دوربین اهمیت ندارد.”

گذشته از تعداد لنز، شرکت هایی چون آنر و شیائومی می خواهند دوربین های باکیفیتی به تلفن هوشمند خود بیافزایند. به صورتی که شایعه شد، این دو کمپانی در سال ۲۰۱۹ برای تلفن های هوشمند رده بالا خود، سنسور ۴۸ مگاپیکسلی به کار می گیرند. سنسوری که باید انتظار عملکردی در سطح یک دوربین DSLR داشت نه دوربین گوشی هوشمند.

این طور که پیداست، سال ۲۰۱۹ شرکت ها برسر تعداد لنز و کیفیت دوربین تلفن هوشمند خود رقابت خواهند کرد. اگرچه در سال ۲۰۱۸ بیشتر روی تعداد لنز تمرکز شده اما در سال جاری علاوه بر تعداد دوربین، باید شاهد کیفیت تصویربرداری بیشتری در مقایسه با نسل پیشین باشیم. همچنین فناوری های نوین تصویربرداری نیز به این دوربین گوشی های هوشمند افزوده خواهد شد و برنامه های بزرگی در سر شرکت های تولیدکننده وجود دارد.

تصویربرداری با هوش مصنوعی، پرتره و بیشتر

در دو سال گذشته بیشتر شرکت های تولیدکننده تلفن هوشمند سعی کردند تا فناوری هوش مصنوعی یا AI را در دوربین محصولات پرچمدار خود تعبیه کنند. از جمله باید به شرکت هوآوی اشاره کرد که یکی از نخستین برندهای به کار گیرنده چنین فناوری به شمار رفته و موفق هم عمل کرده است. از این رو عجیب نیست هر سال این فناوری پیشرفته تر از قبل شده و شرکت های بیشتری نیز آن را در اسمارتفون خود به کار گیرند.

دوربین تلفن هوشمند

نکته جالب توجه اینجاست که بیشتر مدل های پرچمدار با چنین قابلیتی همراه می شوند و در کمتر میان رده ای می توان با ویژگی موردبحث همراه شد. به کمک هوش مصنوعی تصویربرداری حالتی طبیعی تر و بهتر به خود می گیرد. از این رو استقبال آن بیشتر شده و شرکت های مختلفی را دربرگرفته است.

هوش مصنوعی با کمک پردازش های محاسباتی نقایص تصویر را برطرف کرده و در خروجی عکس های باکیفیت و قابل توجهی ارائه می‌دهد. گذشته از آن این روزها تعداد لنز دوربین گوشی های هوشمند رو به فزونیست و این طور مشخص است در سال های آینده باید شاهد تلفن های هوشمندی باشیم که بخش عقب آن را تنها دوربین دربرگرفته است.

یکی دیگر از ویژگی های هوش مصنوعی یا AI در دوربین عقب، تنظیم دقیق کیفیت تصویر است و عمق میدان را برای تصویربرداری بهتر به خوبی تنظیم و تشخیص می دهد. بنابراین می توان به کمک این فناوری نسبتا نوظهور در بخش دوربین تلفن های هوشمند را یک نقطه کلیدی به شمار آورد. 

امیدواریم در سال ۲۰۱۹ تکنیک های بیشتری برای عکاسی بهتر در نظر گرفته شود. البته این موضوع دور از انتظار نیست و باتوجه به گزارش ها و اخبار منتشر شده، شرکت هایی مطرحی چون هوآوی، سامسونگ، ال جی و چندی دیگر به دنبال بهبود تصویربرداری با کمک تکنیک های عکاسی محاسباتی هستند.

برای بهبود کیفیت تصویربرداری لازم است که پردازنده گوشی هوشمند قدرتمند باشد. برای مثال با چیپ اسنپدراگون سری ۸۰۰ می توان تصویربرداری ۴K داشت و این در حالیست که با اگزینوس سری ۸یا ۹ می‌توان چنین کیفیتی را شاهد بود. اما با پردازنده سری ۴۰۰ چنین کیفیتی محقق نمی شود و نیاز مبرم وجود دارد تا پردازنده قدرتمندی برای افزایش قدرت تصویربرداری وجود داشته باشد.

به گفته کوالکام پردازنده اسنپدراگون ۸۵۵ که جدیدترین چیپ کوالکام است، می تواند به سادگی با کیفیت ۴K HDR تصویربرداری کند.

نتیجه گیری

انتظار از دوربین گوشی های هوشمند سال ۲۰۱۹ بسیار است. زیرا در اواخر سال ۲۰۱۸ پیشرفت چشمگیری صورت گرفته و بایستی احتمال داد در سال جاری شرکت های تولیدکننده تلفن هوشمند از ماژول های پیشرفته دوربین بهره گیرد. دوربین هایی که وضوح تصویربرداری بالایی ارائه می دهند و فناوری AR نیز در کنار AI برای آنها فراهم می آید. با تمام این تفاسیر نباید محصولات سال ۲۰۱۹ را در بحث دوربین با مدل های سال ۲۰۱۸ یا قبل تر به سادگی مقایسه کرد، زیرا بسیار بهتر و پیشرفته تر هستند.