سنسور اثرانگشت اولتراسونیک چیست و چرا باید برای آن هیجان زده باشیم؟

شب گذشته سامسونگ برای اولین در میان گوشی های هوشمند از سنسور اثرانگشت اولتراسونیک (Ultrasonic) در زیر نمایشگر خود بهره برد. اما این سنسور چیست و چرا باید آن را به چشم یک قدم رو به جلو در فناوری گوشی های هوشمند تلقی کنیم؟ با آراد مگ همراه باشید تا به این سوال پاسخ دهیم.

حاشیه نمایشگر گوشی های مدرن امروزی روز به روز در حال کاهش است و این موضوع برای شرکت های تولید کننده این دستگاه ها به امری چالش برانگیز تبدیل شده است؛ چرا که کاربران دوست دارند در عین کاهش حاشیه ها و حفظ زیبایی و سادگی گوشی، سیستم های امنیتی احراز هویت بیومتریک نیز حفظ شوند.

سنسورهای اثرانگشت مرسوم بازار (همانند آنچه در Pixel 3 و Galaxy S9 مشاهده می کنیم) در سال ۲۰۱۹ دیگر بخشی از گذشته به حساب می آیند و سیستم های احراز هویت بر پایه چهره و عنبیه چشم نیز به سادگی سنسورهای اثر انگشت نیستند. گفتنی است که در حال حاضر هیچ راهی برای حذف کامل این سیستم ها وجود ندارد چونکه هیچ کاربری دوست ندارد برای هربار باز کردن گوشی خود رمزهایی اغلب طولانی را وارد کند. پس تنها راهی که باقی مانده استفاده از سنسورهای اثرانگشت زیر نمایشگر است. با وجود این سیستم کاربر به سادگی با گذاشتن انگشت خود روی صفحه نمایش دستگاه، قفل آن را باز خواهد کرد.

 

چالشی به نام حاشیه نمایشگر

توسعه گوشی های بدون حاشیه به معنی استفاده نبود فضای کافی برای قرار گیری سنسور اثر انگشت در جلوی دستگاه خواهد بود. بدین منظور در ماه های گذشته شرکت هایی همچون Vivo و Oneplus و حتی شیائومی گوشی های خود را با سنسور اثر انگشت اپتیکال (سنسورهای مرسوم) در زیر نمایشگر همراه کرده اند. این موضوع سبب شده تا مشکلاتی همچون امنیت پایینتر، سرعت پایینتر، ناکارآمدی در هوای سرد، خیس بودن انگشت و یا پس از به دست گرفتن یک تکه پیتزا گریبانگیر این سیستم شود. شاید برایتان این سوال پیش آمده باشد که استفاده زودتر Oneplus از این سیستم به معنی جلوتر بودن تکنولوژی آنها از سامسونگ و یا اپل است؟ مطمئنا که چنین نیست.

امنیت کاربر یا تکنولوژی نوین؟ کدام مقدم تر است؟

برخی از شرکت ها نیاز بازار را به تکامل آن تکنولوژی مقدم تر می بینند و از این رو بدون برطرف کردن مشکلاتی که اشاره شد، سیستم های نوین را وارد بازار می کنند. اما شرکت های بزرگ همواره به رضایت کاربران اهمیت بیشتری می دهند و ازین رو تا توسعه نسخه ای کامل از فناوری یاد شده، صبر پیشه می کنند. این کاریست که سامسونگ با همکاری کوالکام در Galaxy S10 انجام داده است: قرار دادن سنسور اثرانگشت قابل اعتماد و امن در جلوی دستگاه بدون قربانی کردن فضا و ایجاد بریدگی نمایشگر. اما این موضوع چطور امکان پذیر است؟

نحوه عملکرد سنسور اثرانگشت اولتراسونیک

با بهره گیری از امواج فشرده شده صوتی، می توان نقش اثر انگشت قرار گرفته بر سر راه این امواج را به دلیل بازتابش آنها به سنسور، ثبت کرد. بدین معنی که شما با گذاشتن انگشت خود بر روی سنسور اثرانگشت اولتراسونیک مانع از رد شدن این امواج خواهید شد و امواج مسدود شده نیز به سنسور بازتاب خواهند شد و از این طریق نقش اثر انگشت شما شناسایی خواهد. اثر انگشت شما صاف نیست و خون در رگ ها و شریان های آن جاریست که بسیار نزدیک به سطح پوست هستند. به همین دلیل است که با ثبت شدن این پستی و بلندی ها، رگ ها و منافذ، هیچگاه دو اثرانگشت مشابه یکدیگر نخواهند بود. با ثبت رد هر انگشت، کدی امن نیز تولید خواهد شد که با هربار گذاشتن انگشت مورد نظر ابتدا آن کد بررسی و در صورت تایید قفل دستگاه باز خواهد شد.

امنیت کاربر مقدم تر است…

استفاده از سنسور اثرانگشت اولتراسونیک به مراتب امن تر از سنسورهای اپتیکال مورد استفاده در زیر نمایشگر است؛ سنسورهایی که به راحتی و با عکسی باکیفیت و یا اسکن از اثرانگشت کاربر به راحتی قابل عبور خواهند بود. همچنین این سنسورهای صوتی زیر نمایشگر از رقبای اپتیکال خود پرسرعت تر هستند و از این منظر با سنسورهای اثرانگشت رایج برابری می کنند. علاوه بر اینها، امواج صوتی قادراند تا از کثیفی ها و موانعی که روی اثرانگشت را پوشانده اند نیز عبور کند؛ در نتیجه در زمان کثیف بودن و یا حتی خیس بودن دستتان همچنان خواهید توانست با گذاشتن انگشت خود بر روی صفحه نمایش قفل دستگاه را باز کنید. در نقطه مقابل، سنسورهای اثرانگشت اپتیکال حتی با گذاشتن محافظ صفحه نمایش نیز از دیگر قابل استفاده نخواهند بود!

کمپانی های بزرگ در اولویت

این موضوع می تواند مثالی بارز برایتان باشد تا قبل از روی آوردن به تکنولوژی های جدید ارائه شده توسط شرکت های نوپا، ابتدا منتظر عکس العمل کمپانی های بزرگ مانند سامسونگ و اپل باشید. شرکت شیائومی می توان مثالی دیگر در این زمینه دانست. این شرکت سال گذشته سیستم احراز هویت مبتنی بر چهره خود را به همراه Mi 8 معرفی کرد. این سیستم باعث شد تا شیائومی در قسمت بالایی نمایشگر این دستگاه از یک بریدگی به بزرگی iPhone X استفاده کند. همچنین چینی ها در ابتدا ادعا کرد که امنیت این سیستم با Face ID نیز برابری می کند؛ اما در ادامه شاهد حذف آن از پرچمدار جدید این شرکت با نام Mi 9 بودیم.

شما در رابطه با سنسور اثرانگشت اولتراسونیک چه فکری می کنید؟ آیا شما نیز در انتخاب های خود حرکت های کمپانی های بزرگ را در اولویت قرار می دهید؟ نظرات خود را با ما و دیگر دوستان در آراد مگ به اشتراک بگذارید.

شادان غمگسار
عاشق تکنولوژی و فیلم و صدالبته بازی؛ میشه گفت یک بازی رو یا انجام نمی‌دم، یا اگه شروعش کنم باهاش زندگی میکنم...! مقداری با هنر آشنایی دارم و توی اوقات فراغتم سعی میکنم بیشتر بازی کنم =)))