هر آنچه از اندروید Q می دانیم:شایعات، ویژگی ها و زمان عرضه

در حالی که اندروید ۹ (Pie) یه آرامی در حال عرضه برای گوشی های هوشمند است، باید منتظر نسخه جدید سیستم عامل محبوب گوگل یعنی اندروید نیز باشیم. در این مقاله تمامی اخبار، شایعات و ویژگی های دهمین نسخه از این سیستم عامل را بررسی خواهیم کرد. با آراد مگ همراه باشید.

سال ۲۰۱۹ آغاز شده و در این سال باید منتظر نسخه جدید سیستم عامل های مختلف اعم از دسکتاپ و همراه باشیم. سیستم عامل اندروید نیز از این قاعده مستثنی نیست و طبق روال همیشه، در سال ۲۰۱۹ نیز نسخه جدید این سیستم عامل محبوب با اسم رمز اندروید Q منتشر خواهد شد.

اما چه چیزی از اندروید ۱۰ یا همان اندروید Q می دانیم؟ خب در حال حاضر تنها می توانیم به شایعات و اخبار مختلف از گوشه و کنار استناد کرده و سپس تا زمان برگزاری کنفرانس Google I/O صبر کنیم تا از چند و چون ماجرا باخبر شویم.

توضیحات

  • اندروید Q چیست؟ نسخه ای منتشر نشده از سیستم عامل اندروید
  • زمان عرضه اندروید Q چه زمانیست؟ هنوز مشخص نیست
  • قیمت اندروید Q چقدر خواهد بود؟ طبق روال همیشه، رایگان خواهد بود

زمان عرضه

گوگل هنوز زمان عرضه اندروید Q را مشخص نکرده است. حتی هنوز مشخص نیست که نام نسخه بعدی اندروید Q خواهد بود یا نه. اما با توجه به اینکه هر ساله نسخه های اندروید با پسوند دنباله دار الفبایی عرضه می شود (برای مثال اندروید N، و سپس M و بعد از O و در نهایت اندروید P)، اندروید Q بهترین حدس به شمار می رود.

اگر زمان معرفی اندروید P را در نظر بگیریم، پیش بینی می شود تا اندروید Q در زمانی حوالی ماه مارچ عرضه شود و نسخه آلفای مخصوص توسعه دهندگان آن نیز در روز معرفی در دسترس توسعه دهندگان قرار بگیرد. همچنین نام کامل نسخه اندروید که مطمئنا با حرف Q شروع خواهد شد نیز در اوایل ماه آگوست اعلام خواهد شد.

سوال اینجاست چه زمانی اندروید Q را دریافت خواهید کرد؟ به نظر می رسد که به روز رسانی نرم افزاری این نسخه، در اواسط آگوست سال جاری برای گوشی های پیکسل منتشر شود. همچنین با توجه به تاریخچه عرضه نسخه جدید اندروید برای گوشی های فعلی بازار، به نظر می رسد که همانند سال های گذشته، در اواخر سال ۲۰۱۹ و حتی سال ۲۰۲۰ شاهد ارائه به روز رسانی نرم افزاری برای گوشی های هوشمند دیگر شرکت ها همچون سامسونگ و هواوی باشیم.

ویژگی های اندروید Q

Google I/O سال ۲۰۱۹ محلی برای رونمایی از ویژگی های اندروید Q خواهد بود. پیش بینی می شود تا گوگل برای دهمین نسخه از سیستم عامل خود، برنامه های جذابی را تدارک دیده باشد. تاکنون شایعاتی چند از ویژگی های این نسخه منتشر شده است که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

پوسته تیره

اولین و بزرگترین ویژگی فاش شده، توسط توسعه دهندگان وب سایت XDA منتشر شده است. این توسعه دهندگان توانسته اند به یکی از ساخت های ماه ژانویه سال ۲۰۱۹ از سیستم عامل جدید گوگل دسترسی پیدا کنند.

اطلاعات منتشر شده حکایت از تم تیره در تمامی بخش های سیستم عامل اعم از بخش تنظیمات و دیگر بخش های رابط کاربری مانند نرم افزار Files دارند که به رنگ خاکستری تیره درآمده اند. دیگر بخش ها همچون پنل صدا و بخش اعلانات نیز به رنگ خاکستری تیره تغییر رنگ خواهند داد.

توسعه دهندگان اعلام کرده اند که گزینه ای برای برنامه هایی که با این تم سازگار نیستند نیز در نظر گرفته شده است که ظاهر برنامه را به رنگی مناسب برای شب تبدیل می کند.

وب سایت XDA همچنین منتشر کرده است که مجوزها در اندروید Q به طور کلی متحول خواهند شد و از کل به جز تغییر رویه خواهند داد. کاربران می توانند با تکیه به این موضوع، از جزئیات دسترسی برنامه ها مانند صدا، تشخیص گفتار و میکروفون مطلع شوند. همچنین امکانی محیا شده تا به موجب آن مجوز خاصی را جستجو کرده تا تمامی برنامه هایی که آن مجوز خاص را دارند، نمایش داده شوند.

همچنین می توانید مجوزها در زمان اجرا بودن و یا نبودن برنامه را نیز تنظیم کنید. برای مثال میتونید مجوز میکروفون را در زمان اجرا بودن برنامه فعال و در زمان بسته بودن آن غیر فعال اعلام کنید تا برنامه به صورت مخفیانه به میکروفون دسترسی نداشته باشد. این موضوع سبب می شود تا امنیت کاربر بیش از پیش افزایش یابد.

 

 

ابزارهای توسعه دهندگان

طبق اطلاعات منتشر شده توسط XDA، ابزارهای جدیدی نیز برای توسعه دهندگان در نظر گرفته شده؛ اما کارکرد آنها را به شکل واضحی مشخص نکرده است. یکی از این ویژگی ها Game Updates Package Preference نام دارد که در حال حاضر کارکرد آن در هاله ای از ابهام است. همچنین از گزینه دیگری با نام force desktop mode نام برده شده است که به نظر می رسد کارکردی مشابه با ویژگی Dex سامسونگ برای صفحه نمایش های خارجی داشته باشد.

در حال حاضر تمامی المان های رابط کاربری به اتمام نرسیده و همواره ممکن است ویژگی های جدیدی به اندروید Q اضافه شود و حتی ممکن است ویژگی های یاد شده حذف شده و به زمان دیگری موکول شوند.

دیگر ویژگی ها

همچنین گفته شده که در بخش های دیگری همچون تنظیمات Accessibility نیز گزینه هایی جدید ایجاد خواهد شد. طبق شنیده ها یکی از ویژگی ها میزان نمایان بودن اعلان ها را تنظیم می کند که برای اعلان های “مختلفی” قابل تنظیم است. یکی از این اعلان ها، اعلان هاییست که منتظر دریافت دستور از کاربر است (مثل اعلان های SMS). یکی دیگر از این اعلان ها مربوط به اعلان های ساده است که معمولا در یادآورها به کار می رود. این اعلان ها می توانند از ۳۰ ثانیه تا ۲ دقیقه نمایش داده شوند.

در حال حاضر اطلاعات دیگری از اندروید Q در دسترس نیست اما مطمئنا در Google I/O سال جاری اطلاعات بسیاری از این سیستم عامل توسط گوگل منتشر خواهد شد که در آن زمان شما در جریان آن قرار خواهیم داد.

آیا شما هم برای معرفی رسمی اندروید Q هیجان زده هستید؟ شما چه ویژگی هایی را برای دهمین نسخه این سیستم عامل پیشنهاد می کنید؟

شادان غمگسار
عاشق تکنولوژی و فیلم و صدالبته بازی؛ میشه گفت یک بازی رو یا انجام نمی‌دم، یا اگه شروعش کنم باهاش زندگی میکنم...! مقداری با هنر آشنایی دارم و توی اوقات فراغتم سعی میکنم بیشتر بازی کنم =)))