فناوری اتصال ۵G در حال حاضر در کجای دنیا وجود دارد؟

5G
5G

در حال حاضر در سال ۲۰۲۰ به سر می‌بریم و شاهد این هستیم که روز به روز کشورهای بیشتری در حال دریافت کردن فناوری اتصال ۵G هستند و پس از گسترش شدید آن در سال گذشته، تعداد کشورهای پوشش دهنده این فناوری، به سرعت رو به افزایش است.

در حال حاضر در برخی از مناطق دنیا سرعت دانلود دیتا با استفاده از اتصال ۵G بسیار سریع‌تر و بیشتر از اتصال ۴G LTE است که به جز این هم انتظار نمی‌رود اما باید توجه داشته باشید که این تکنولوژی جدید در زمینه انتقال دیتا، هنوز هم در روزهای نخست شکل گیری خود به سر می‌برد و قطعا در آینده نزدیک توسعه‌های بیشتری در جهت بهبود وضعیت آن ایجاد خواهد شد. در هیجان انگیز بودن این فناوری و این که یک روز ما هم قادر به تجربه کردن آن باشیم، جای هیچ شکی نیست. اما شاید بزرگ‌ترین سوالی که اکنون وجود داشته باشد، این باشد که این فناوری در حال حاضر تا کجا پیش رفته است و کدام مناطق در سراسر دنیا هستند که تا به حال به ۵G مجهز شده‌اند. به عبارت دیگر، در حال حاضر دقیقا چه مناطقی در دنیا وجود دارند که مردمِ آن‌ها می‌توانند از نعمت یک اتصال جدیدتر و سریع‌تر بهره مند شوند؟ در ادامه با آرادمگ همراه باشید تا اطلاعات و جزئیات بیشتری در این زمینه به دست بیاورید.

به طور کلی، مناطقی که در حال حاضر دارای فناوری اتصال ۵G هستند شامل مناطق زیادی از ایالات متحده، کانادا، استرالیا و نیوزیلند، بریتانیا، ایرلند و برخی از کشورها در هر یک از قاره‌های اروپا، آسیا و آفریقا می‌شوند.

در حال حاضر به طور کلی مردمی که در اروپای غربی به سر می‌برند، در حال لذت بردن از ۵G هستند. البته، این فناوری اتصال جدید، هنوز هم در تمام مناطق و کشورهای تحت اتحادیه اروپا در دسترس قرار داده نشده است. کشورهایی از قبیل اتریش، سوییس، آلمان بلژیک، هلند و لهستان قابلیت دسترسی به ۵G دارند اما کشورهایی مانند فرانسه و برخی از کشورهای دیگر در حال حاضر که این مطلب در حال تهیه شدن است، در هیچ یک از شهرهای خود اصلا به ۵G دسترسی پیدا نکرده‌اند. بلغارستان به لطف شرکت‌های مخابراتی Vodafone و Magyar Telecom در دو شهر مهم و بزرگ خود تا به حال این فناوری را در دسترس قرار داده است که شامل بوداپست و زالاگرسگ می‌شوند. رومانی نیز به همین ترتیب فقط در برخی از شهرهای مهم خود آن را در دسترس قرار داده است. جالب است که ایتالیا نیز به همین ترتیب فناوری ۵G را فقط در ۲ شهر در دسترس قرار داده است که این شهرها رم و ناپول هستند و شهرهای دیگر این کشور هنوز فاقد آن می‌باشند. مادرید، بارسلونا و والنسیا نیز شهرهای بزرگی از کشور اسپانیا هستند که به این تکنولوژی دسترسی دارند اما برخی از کشورهای کوچک این کشور نیز دسترسی دارند.

در اروپای شمالی، یعنی کشورهای نروژ، سوئد، فنلاند، دانمارک و لتونی دارای ۵G هستند؛ البته فعلا فقط در شهرهای بزرگ و مهم خود. کشورهای اروپای شرقی هنوز به ۵G مجهز نیستند؛ البته به جز رومانی.

۵G تا به حال در تعداد زیادی از کشورهای آسیا نیز وجود دارد. اما کشورهایی که بخش‌های زیادی از آن‌ها تا به حال به این تکنولوژی اتصال مجهز شده است، چین، تایلند، ژاپن و کره جنوبی هستند. ژاپن یکی از اولین کشورهای دنیا بود که به همراه آمریکا در سال گذشته میلادی مقدمات پشتیبانی از این فناوری را ایجاد کرده بود و اکنون پوشش بسیار زیادی از آن را در کشور خود فراهم کرده است. البته، هیچ توافق نظر رسمی و قطعی در این رابطه وجود ندارد که کدام کشور اولین کشوری بود که در سال ۲۰۱۹ این فناوری را در اختیار مردم خود قرار داد. فیلیپین و سنگاپور معمولا کشورهای مجهز و به‌روزی هستند که شاید تعجب کرده باشید چرا اسمی از آن‌ها نبردیم. دلیل این امر این است که تا به حال دو شهر بزرگ در فیلیپین به ۵G مجهز شده‌اند که یکی از آن‌ها پایتخت این کشور یعنی کاباناتوان است. سنگاپور نیز فعلا فقط ۵G را در اختیار بعضی از مردم خود قرار داده است. اما هند به عنوان دومین بازار بزرگ گوشی‌های هوشمند در دنیا، هیچ پوششی از ۵G هنوز ندارد.

در نهایت درمورد آفریقا نیز باید توضیح دهم که بخش اعظم این قاره پهناور هنوز به تکنولوژی اتصال ۵G که بسیار هم برایشان ضروری است، مجهز نشده است اما فقط در آفریقای جنوبی پوشش داده شده است. مردم ماداگاسکار نیز به لطف شرکت مخابراتی Telma Mobile SA در شهرهای آنتاناناریوو و تواماسینا می‌توانند از فناوری اتصال نسل جدید لذت ببرند.

البته در آخر باید این توضیح را اضافه کنم که مردم کشورهای کانادا، استرالیا و نیوزیلند نیز فقط در برخی از شهرهای مهم به ۵G دسترسی دارند و این فناوری در آمریکا نیز با وجود سه شرکت مخابراتی غول به اسم Verizon, T-mobile و AT&T با وجودی که در اغلب شهرها و ایالات وجود دارد، اما سرعت و پوشش آن بسیار بدتر از آن چیزی است که بتوان آن را یک اتصال ۵G واقعی به شمار آورد. بنابراین، ۵G تقریبا در تمام دنیا هنوز راه زیادی برای کامل شدن، پیش  روی خود دارد.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.