هر آنچه باید درباره کارت های گرافیک اینتل سال ۲۰۳۵ بدانیم

شرکت اینتل در حال حاضر یکی از بزرگترین تولیدکنندگان پردازنده سیستم های کامپیوتری بوده که برای دیگر بخش ها نیز پردازنده هایی به تولید می رساند. اما در چند سال گذشته شایعاتی به گوش رسید که این شرکت به دنبال تولید کارت گرافیک است و این یعنی بزودی باید شاهد معرفی محصولاتی به عنوان رقیب محصولات AMD و انویدیا باشیم.

این شرکت مستقر در سانتاکلارا، تاکنون تنها چیپ های مجتمع گرافیکی در کنار پردازنده اصلی به تولید رسانده و شاهد ارائه گرافیک کارت های مستقلی از سوی آن نبودیم. اما به نظر می رسد اینتل برنامه مفصل و حتی بهتر از رقبایی نظیر AMD و انویدیا دارد تا عرصه برای این رقبایی که مدت زمان طولانیست در این بخش مشغول به کار هستند، تنگ کند.

در نهایت طی رویداد کامپیوتکس ۲۰۱۹، اینتل طی این نمایشگاه برگزار شده در تایپه تایوان، طی رویداد اختصاصی Odyssey ، به صحبت درباره کارت های گرافیکی آینده پرداخت و حتی تصاویر مفهومی از این کارت ها نیز منتشر شد. کارت هایی که اگرچه شبیه به مدل های فعلی هستند اما دارای نمایشگرهای دیجیتالی بوده که اطلاعات آنها را به نمایش می گذارد.

تاکنون هیچ یک از شرکت های AMD و انویدیا چنین کارت گرافیک را توسعه نداده و عرضه نکردند. البته این طرح اینتل سال ۲۰۲۰ از راه می رسد و فرصتی برای رقبا برای کپی برداری از روی طرح باقی نمی گذارد.

نسخه جدید ۱.۱۰۰.۱۲۴۱.۰ از Command Center گرافیک اینتل موجب شده تا عملکرد پردازنده نسل جدید Ice Lake دوچندان شود و به عنوان یک بازوی گرافیکی برای این کارت محسوب می شود. همچنین قابلیت های چشمگیر گرافیک انتظارات بزرگی را به وجود می آورد که احتمالا در کارت های گرافیکی مستقل اینتل در نظر گرفته می شود. اما نکته جالب اینجاست که بازی Total War: Three Kingdoms در گرافیک نسل یازدهمی Intel UHD Graphics توانسته عملکرد خوبی داشته و گرافیک آن در مقایسه با نسل پیشین بهتر بوده است.

به تازگی تصاویر مفهومی از کارت های گرافیکی نسل بعدی اینتل منتشر شده که به صورت تصاویر سه بعدی و دو بعدی است. اگرچه بعید به نظر می رسد اینتل این نوع کارت را به صورت نهایی وارد بازار کند، زیرا برخی از آنها بسیار مدرنیته و مفهومی هستند، اما امیدواریم در نسل های بعدی چنین طرح هایی را مشاهده کنیم. طرح هایی که اینتل آن را کارت های گرافیک ۲۰۳۵ نامید و شاید در سال ۲۰۳۵ باید شاهد چنین سبک طراحی باشیم.

در ادامه می توانید آشنایی بیشتری با طرح های اینتل پیدا کنید:

گرافیک طرح Andromeda

طرح این گرافیک ما را به یاد طرح کریستالی OG Xbox سال ۲۰۰۴ می اندازد. طرحی که بیشتر مناسب آینده است و حال حاضر چندان واقعی به نظر نمی رسد. در مقابل ممکن است تا سال ۲۰۳۵ از راه برسد و تا آن سال اینتل به طرح های معمولی اکتفا خواهد کرد تا در اسرع وقت طرح مطلوب را ارائه دهد.

به هر حال طراحی که در گرافیک طرح Andromeda قابل مشاهده است، آن را به مدل برجسته ای تبدیل کرده که در نوع خود جالب توجه و بزرگ تلقی می شود. با توجه به طرح ارائه شده توسط اینتل مدل اندرومدا یک کارت گرافیک حرفه ای است و از ظاهری جذاب بهره می برد. البته همانطور که گفته شد، طرح نهایی نیست و نباید انتظار داشت که اینتل همین طراحی را برای محصول خود در نظر گیرد.

گرافیک طرح Gemini

این طرح اینتل بیشتر صنعتی به نظر می رسد اما همچنان جذاب و هیجان انگیز است. یکی از نقاط عطف طرح های مفهومی اینتل برای کارت های گرافیک مستقل آینده، به کارگیری سه فن است و این نشان می دهد باید شاهد توسعه کارت های گرافیک قدرتمندی از سوی این شرکت مستقر سانتاکلارایی باشیم. طرح Gemini متقاوت از طرح قبلی و بعدی خواهد بود. البته اینتل سعی کرده طرح های مهیج و جالبی برای کارت گرافیکی چون طرح Gemini به کارگیرد. از این رو در نگاه نخست می توانید احتمال دهید که یک کارت فوق قدرتمندی توسط شرکت موردبحث در آینده معرفی می شود.

گرافیک طرح Oblivion

این طرح گرافیک نیز در مقایسه با دو مدل قبل متفاوت است. گرافیکی که گرافیک را با ساختار چرخ دنده صنعتی نشان می دهد. این یعنی مدل موردبحث یک طرح مدرن نیست و جذاب هم به نظر می رسد. با این حساب طرح گرافیک Oblivion که در توییتر منتشر شده، می تواند برای افراد خاصی جالب باشد. بنابراین طرح کارت مورد اشاره چندان مدرن نیست.

گرافیک طرح Prometheus

دیگر مدلی که اینتل طرح مفهومی آن را ارائه داد، Prometheus نام دارد. این طرح مدرن جلوه کرده و در آن از نورپردازی زیبایی بهره گرفته شده است. از این رو هنگامی که این کارت گرافیک شروع به کار می کند، می تواند تجربه کاربری لذت بخشی با ظاهر هیجان انگیز آن داشته باشد. Prometheus احتمالا در دسته کارت گرافیک های حرفه ای اینتل قرار خواهد گرفت و باید آن را نمونه برجسته ای به شمار آورد. گرافیکی که از سه فن بهره می برد و لوگو X روی با نورپردازی بنفش و آبی قابل مشاهده است.

گرافیک طرح Sirius

این کارت گرافیک شباهت نزدیکی به Andromeda دارد. با این تفاوت که تنها رنگ متفاوتی برای آن در نظر گرفته شده و یک طرح کریستالی محسوب می شود. چنین گرافیکی اگر به تولید برسد نمی توان آن را یک گرافیک معمولی دانست، زیرا می توان چنین مدلی را در تولید محدود عرضه کرد. همچنین مشخص نیست اینتل چه ویژگی هایی را برای کارت مورد اشاره در نظر گرفته است. به هر حال در بحث طراحی Sirius گرافیک جالب توجهی به نظر می رسد و بی نظیر است.