Wi-Fi 6 چقدر سریع است؟

اینترنت بی ­سیم در حال سریع تر شدن است و این می­ تواند خبر خوبی برای بسیاری از افراد باشدt چرا که تقاضا برای افزایش سرعت اینترنت بی ­سیم روز به روز در حال افزایش است و از طرفی دانلود برنامه های کاربردی، بازی­های ویدئویی و محتوای نمایشی، نیازمند پهنای باند بیشتر است.

نسل بعدی اینترنت بی­ سیم با نام Wi-Fi 6 شناخته خواهد شد. اما تنها ویژگی Wi-Fi 6 یک افزایش سرعت ساده نیست بلکه نسل بعدی اینترنت بی­ سیم در سایر شاخه ­ها نیز پیشرفت داشته و کاربران با گذشت زمان این پیشرفت­ ها را درک خواهند کرد.

Wi-Fi 6 سرعت اینترنت بی­ سیم را افزایش داده و در چندین بخش دارای پیشرفت های ضروری خواهد بود. ویژگی­ هایی که از کاهش سرعت اینترنت شما در شرایط مهم جلوگیری می­ کنند. Wi-Fi 6 در سال جاری کار خود را به صورت رسمی آغاز خواهد کرد و شما می­ توانید تجربه­ کار با آن را از طریق اسمارتفون و یا لپ تاپ بدست آورید. در این بین باید چه انتظاراتی از نسل بعدی اینترنت بی­ سیم داشته باشیم؟

Wi-Fi 6 چیست؟

Wi-Fi 6 نسل بعدی اینترنت بی­ سیم خواهد بود. این فناوری ارتباطی همانند نسل فعلی اینترنت بی سیم به دستگاه های هوشمند شما متصل شده و دارای ویژگی­ های جدیدی است که پس از اتصال سبب بهبود عملکرد کلی آن خواهد شد. از طرفی سرعت اتصال در Wi-Fi 6 به شکل قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

Wi-Fi 6 چقدر سریع است؟

پاسخ کوتاه : حداکثر سرعت Wi-Fi 5 برابر با ۳.۵ گیگابیت بر ثانیه است، این در حالی است که سرعت Wi-Fi 6 به ۹.۶ گیگابیت بر ثانیه می رسد.

پاسخ واقعی: هر دو سرعت مذکور در حالت تئوری صحت دارند و بعید است که بتوانیم در دنیای واقعی به چنین سرعتی دست پیدا کنیم. به علاوه با رسیدن به چنین سرعتی آیا واقعا به آن احتیاج خواهیم داشت؟ در حال حاضر سرعت دانلود معمولی در کشور ایالات متحده­ آمریکا تنها ۷۲ مگابیت بر ثانیه است و این میزان کمتر از ۱ درصد سرعت حالت تئوری است.

اما واقعیت این است که سرعت حالت تئوری Wi-Fi 6 بسیار بیشتر از نسل فعلی است. البته که سرعت ۹.۶ گیگابیت بر ثانیه تنها برای یک کامپیوتر در نظر گرفته نشده است. بلکه این مقدار سرعت در شبکه­ سراسری و میان مشترکین فعال تقسیم خواهد شد. در نتیجه با کمی محاسبه می­ توانیم به این نتیجه برسیم که سرعت واقعی Wi-Fi 6 نسبت به نسل فعلی به شکل قابل توجهی رشد خواهد داشت.

Wi-Fi 6 تنها برای افزایش سرعت نیست

Wi-Fi 6 در کنار افزایش سرعت به صورت جداگانه برای هر دستگاه، در زمان اتصال چندین دستگاه به یک شبکه و به شکل همزمان دارای چندین بهینه سازی خواهد بود. این ویژگی یکی از اهداف مهم Wi-Fi 6 بوده و در زمان مناسبی نیز در حال عرضه شدن است. زمانی که Wi-Fi 5 کار خود را آغاز کرد در هر خانه یک خانوار آمریکایی به صورت متوسط تعداد ۵ دستگاه به شبکه­ اینترنت بی­ سیم متصل می­ شد.

اما در حال حاضر این تعداد به ۹ دستگاه رسیده است. از طرفی شرکت ­های ارائه دهنده­ اینترنت بی ­سیم پیش بینی می­ کنند که این تعداد در چند سال آینده به ۵۰ دستگاه خواهد رسید.

با افزایش تعداد دستگاه ­های متصل شده به مودم کاربر، امکان آسیب رسیدن به آن نیز وجود خواهد داشت. زیرا که مودم شما تنها در یک زمان می ­تواند از اتصال چندین دستگاه به شکل همزمان پشتیبانی کند و اتصال دستگاه­ های دیگر به آن موجب کاهش سرعت کلی اینترنت بی ­سیم می­ شود. اما Wi-Fi 6 دارای چندین فناوری پیشرفته در این زمینه بوده و می ­تواند مشکل کاربران از لحاظ تعداد دستگاه ­های متصل شده به مودم را تا حدود زیادی برطرف کند.

با بهره ­مندی از Wi-Fi 6 مودم شما می ­تواند به صورت همزمان به چندین دستگاه متعدد متصل شود. با استفاده از تکنولوژی­ های به کار رفته در نسل بعدی اینترنت بی­ سیم ، مودم شما به صورت همزمان دیتای خود را برای دستگاه ­های موجود ارسال و در همان زمان برنامه­ اینترنت بی­ سیم دستگاه ­ها را چک می ­کند. بدین ترتیب با افزایش تعداد دستگاه ­های متصل شده به مودم، ارتباطات قوی آن، همچنان حفظ خواهد شد.

در نهایت سرعت هر دستگاه با بهره مندی از Wi-Fi 6 چقدر است؟

پاسخ به این سوال کمی سخت خواهد بود. در ابتدا باید بدانید که سرعت اتصال Wi-Fi 6 آن چنان بالاتر از نسل فعلی اینترنت بی­ سیم نخواهد بود. به طوری که سرعت اتصال لپ تاپ شما به مودم پشتیبانی کننده از Wi-Fi 6 تنها کمی بالاتر از سرعت اتصال به مودم Wi-Fi 5 است.

اما از این قسمت به بعد موضوع کمی متفاوت خواهد بود. همان طور که گفته شد در نسل فعلی اینترنت بی ­سیم با افزایش دستگاه­ های متصل شده به مودم، بازده حداکثری آن کاهش پیدا می ­کند. اما مودم­ های Wi-Fi 6 به صورتی طراحی شده ­اند که همواره با رساندن اطلاعات مورد نیاز دستگاه­ ها، سرعت آن­ها را در بالاترین حد ممکن نگه خواهند داشت.

از طرفی افزایش سرعت Wi-Fi 6 لزوما بدین معنا نیست که سرعت بسیار بالاتری نسبت به نسل فعلی را ارائه دهد، بلکه می­ تواند حداکثر سرعت را در زمان اتصال چندین دستگاه به مودم به خوبی حفظ نماید.

به عنوان مثال در یک خانه، ممکن است افراد مختلف به روش خود در حال استفاده از اینترنت بی­ سیم باشند. به علاوه این امکان وجود دارد که برخی از دستگاه­‌های هوشمند خانه به صورت خودکار از پهنای باند اینترنت استفاده کنند. در این حالت حفظ حداکثر سرعت برای هر یک از این موارد، موضوعی بسیار مهم خواهد بود.

از طرفی با کاهش دستگاه­ های متصل شده، به طور قطع سرعت دستگاه ­های فعال افزایش می­ یابد. به طور کلی مقدار افزایش سرعت اینترنت دستگاه شما، به صورت کامل وابسته به تعداد دستگاه ­های متصل شده به مودم بوده و با افزایش و کاهش آن به شکل ملموسی تغییر خواهد یافت.

چگونه می توانیم از Wi-Fi 6 استفاده کنیم؟

شما نیاز به خرید یک دستگاه جدید دارید. نسل بعدی اینترنت بی ­سیم تنها به آپدیت­ های نرم افزاری محدود نبوده و نیاز به سخت افزارهای جدید خواهد داشت و لذا برای بهره ­مندی از Wi-Fi 6 باید از اسمارتفون­ ها، لپ تاپ ­ها و دیگر دستگاه ­های هوشمند به روز استفاده نمایید.

به طور کلی هر کاربر پس از حدود ۵ سال، اسمارتفون و لپ تاپ خود را تعویض می­ کند. از طرفی دستگاه های هوشمند جدید نیز به صورت پیش فرض از Wi-Fi 6 پشتیبانی خواهند کرد. پس می ­توانید با خرید دستگاه ­های هوشمند جدید از تجربه­  کار با نسل بعدی اینترنت بی­ سیم لذت ببرید. اما قبل از تمامی موارد فوق، شما به یک مودم جدید نیاز دارید. به طور کلی اگر مودم شما از Wi-Fi 6 پشتیبانی نکند تمامی کارهای مذکور بی­ فایده خواهد بود.

مهم نیست که شما چند تعداد از دستگاه ­های هوشمند جدید پشتیبانی کننده از نسل بعدی اینترنت بی سیم را خریداری کنید. تمامی آن­ها بدون وجود مودم Wi-Fi 6 عملا هیچ مزیت جدیدی نخواهند داشت.

لذا قبل از تغییر دستگاه ­های هوشمند خانه، ابتدا به فکر خرید یک مودم جدید باشید.

چه چیزهایی سبب سریع تر شدن Wi-Fi 6 شده است؟

به طور کلی دو تکنولوژی کلیدی MU-MIMO و OFDMA سبب افزایش سرعت Wi-Fi 6 شده ­­اند. تکنولوژی MU-MIMO بر روی سه شاخه­ ورودی چندگانه، خروجی چندگانه و چند کاربره بودن متمرکز بوده و در حال حاضر نیز بر روی مودم های پیشرفته، در حال استفاده می باشد. اما عملکرد کلی آن در Wi-Fi 6 ارتقاء یافته است.

تکنولوژی پیش رو به مودم شما این امکان را می دهد تا به صورت همزمان به چندین دستگاه متصل شود. در حال حاضر فناوری MU-MIMO امکان اتصال چهار دستگاه را به مودم می دهد و این تعداد در نسل بعدی اینترنت بی سیم به عدد ۸ خواهد رسید.

آقای کوین رابینسون، مدیر بازاریابی سازمان Wi-Fi Alliance می گوید:

موضوع اتصالات تکنولوژی MU-MIMO شبیه به افزودن تعدادی کامیون به یک ناوگان است.  شما می توانید هر یک از این کامیون ها را برای یکی از مشتریان خود ارسال کنید. در حال حاضر شما چهار کامیون در اختیار دارید اما با آمدن Wi-Fi 6 این تعداد به ۸ کامیون افزایش می یابد.

فناوری OFDMA بر روی تقسیم بندی فرکانس اصلی متمرکز است. این تکنولوژی به مودم این اجازه را می دهد تا در یک زمان داده های خود را به چندین دستگاه ارسال نماید.

آقای رابینسون با همان مثال کامیون می گوید:

تکنولوژی OFDMA به شما این اجازه را می دهد تا از یک کامیون برای رسیدگی به چندین مشتری استفاده نمایید. به شکل واضح تر، یکی از مشتریان شما ۷۵ درصد از ظرفیت کامیون را به خود اختصاص داده است و حالا شما می توانید از مقدار درصد باقی مانده جهت سرویس دهی به دیگر مشتریان خود بهره ببرید.

در عمل، پس از ارسال داده ها مودم شما می تواند در یک زمان مقدار بیشتری داده را از دستگاه های متصل شده دریافت نماید.

Wi-Fi 6 در بهبود عمر باتری دستگاه هوشمند شما نیز موثر خواهد بود

یکی دیگر از تکنولوژی های به کار رفته در Wi-Fi 6، امکان اتصال برنامه ریزی شده بین دستگاه و مودم را برقرار می کند. بدین شکل در مواقع لازم میزان قدرت آنتن دهی اینترنت کاهش یافته و سپس در زمان کار با اینترنت، مجددا قدرت آنتن دهی جهت دریافت و ارسال سیگنال افزایش می یابد، لذا سرعت کاهش ظرفیت باتری کم و عمر آن نیز بهبود خواهد یافت.

موارد فوق با به کارگیری ویژگی به نام Target Wake Time محقق شده است. ویژگی ه­ایی که زمان اتصال مودم به دستگاه شما را تنظیم کرده و از هدر رفتن انرژی جلوگیری می­ کند. از طرفی ویژگی مذکور برای تمامی دستگاه ها کاربردی به نظر نمی رسد. به عنوان مثال لپ تاپ شما همواره به شبکه ی اینترنت بی سیم مودمتان متصل است و لذا وجود چنین ویژگی در دستگاه پیش رو چندان مفید نخواهد بود.

در مقابل ویژگی مورد اشاره برای اتصال دستگاه های کوچک تر همراه با ظرفیت باتری کمتر به شبکه اینترنت بی سیم بسیار مناسب بوده و به شکل قابل توجهی در سرعت کاهش انرژی باتری آن­ها موثر خواهد بود.

افزایش امنیت با استفاده از Wi-Fi 6:

سال گذشته، اینترنت Wi-Fi بزرگترین بروزرسانی امنیتی خود را در یک دهه اخیر دریافت کرد. این  بروزرسانی امنیتی امکان استفاده از پروتکل WPA3 را فراهم می‌کند. پروتکلی که در صورت استفاده از آن هکرها به سختی قادر به هک کردن پسورد اینترنت Wi-Fi دستگاه شما بوده و در صورت هک کردن نیز به اطلاعات ناچیز و بی ارزشی خواهند رسید.

در حال حاضر دستگاه ها و مودم ها مجبور به استفاده از پروتکل WPA3 نیستند. اما دستگاه ها و مودم های پشتیبانی کننده از Wi-Fi 6 الزاما باید گواهینامه مربوط به پروتکل WPA3 را دریافت کنند. در نتیجه با وجود پروتکل پیش رو امنیت دستگاه های مذکور نیز به شکل قابل توجهی افزایش می یابد.

Wi-Fi 6 کار خود را به تازگی آغاز کرده است

دستگاه های هوشمند مدت کمی است که شروع به پشتیبانی از Wi-Fi 6 کرده اند. شما هم اکنون می توانید مودم پشتیبانی کننده از Wi-Fi 6 را خریداری کنید اما دیوایس های پشتیبانی کننده از نسل بعدی اینترنت بی سیم در حال حاضر کمی گران هستند. از طرفی هم اکنون تنها چندین مدل محدود از لپ تاپ های موجود در بازار از Wi-Fi 6 پشتیبانی کرده و از گستردگی بالایی برخوردار نیستند.

با این حال پشتیبانی از Wi-Fi 6 در سال جاری میلادی وارد بازار گوشی های هوشمند شده است. به طوری که جدیدترین چیپست طراحی شده توسط شرکت کوالکوم یعنی چیپ Snapdragon 855 از نسل بعدی اینترنت Wi-Fi پشتیبانی می کند. البته این مورد توسط برند سازنده­ این پردازنده تایید نشده است. اما طبق گزارشات منتشر شده، گوشی هوشمند Galaxy S10 که به چیپست پیش رو مجهز شدند از نسل جدید اینترنت Wi-Fi نیز پشتیبانی می کند.

قطعا در طی یک سال آینده ، Wi-Fi 6 به شکل قابل توجهی گسترش پیدا خواهد کرد. سازمان Wi-Fi Alliance ، برنامه­ مربوط به گواهینامه نسل بعدی اینترنت Wi-Fi را در پاییز امسال راه اندازی کرده و سازگاری آن را با دستگاه های هوشمند تضمین خواهد کرد.

البته دستگاه های هوشمند برای استفاده از اینترنت Wi-Fi 6 نیازی به گواهینامه نخواهد داشت و این موضوع نشان دهنده­ نزدیک بودن نسل بعدی اینترنت Wi-Fi به ما است.