استاندارد USB 4 سریعتر از USB 3.2

انجمن مجریان USB-IF به تازگی اعلام کردند نسل بعدی استاندارد USB با نام USB 4 براساس تاندربولت ۳ خواهد بود و حداکثر سرعت ۴۰ گیگابیت بر ثانیه ای را پشتیبانی خواهد کرد.

در سال ۲۰۱۱ اینتل به توسعه استاندارد تاندربولت پرداخت و برنامه ریزی شده بود تا با سرعت بیشتر از پروتکل های متعددی به پشتیبانی بپردازد. اگر بخواهیم مثالی بزنیم باید بیان کرد با تاندربولت می توان نمایشگر یا هارد درایو را به لپتاپ متصل کرد. در این بین شرکت اینتل با تاندربولت ۳ گذشته از پشتیبانی USB 3.1، پورت USB-C را نیز ایجاد کرد.

استاندارد USB 4 با سرعت بیشتر در راه است

از این رو تاندربولت ها اگرچه شبیه به USB-C هستند اما استاندارد متفاوتی به شمار می روند. اگر از مک بوک بهره ببرید استفاده از تاندربولت به دفعات بسیار صورت می گیرد. متاسفانه با فراگیری دستگاه های  USB خیری به تاندربولت نرسید و این استاندارد به محبوبیت بالایی دست پیدا نکرد. گذشته از آن تاندربولت ها باتوجه به هزینه توسعه بالا، تنها روی لپتاپ های خاصی یافت می شود و هر نوت بوکی به این پورت مجهز نیست.

سال ۲۰۱۷ شرکت اینتل اعلام کرد استفاده از تاندربولت انحصار شرکت خاصی نیست و هر کمپانی می تواند آن را به کار گیرد. در این بین  انجمن USB-IF نیز برنامه ریزی کرده تا تاندربولت ۳ در USB 4 به کار گرفته شود. با USB 4.0 انرژی تا سقف ۱۰۰ وات قابل انتقال است و سرعت انتقال داده نیز از ۴۰ گیگابیت برثانیه عبور می‌کند.

این یعنی به راحتی می توان لپتاپ را به نمایشگرهای ۴K متصل کرد. خوشبختانه  USB 4 با سایر  USBها نیز سازگاری دارد. انتظار داریم استاندارد USB 4 به محبوبیت بیشتری نسبت به مدل فعلی دست یابد. باتوجه به قدرت انتقال داده بالا چنین استانداردی در نوع خود بی نظیر است.

به هر حال باید منتظر ماند تا مشخص شود شرکت ها چه برنامه ای برای این نوع استاندارد درسر دارند.