Mi 9 شیائومی در DxOMark با کنار زدن iPhone XS Max به امتیاز ۱۰۷ دست یافت

پس از معرفی Mi 9 شیائومی در روز گذشته، DxOMark بررسی تخصصی دوربین این گوشی هوشمند را منتشر کرد. در کمال ناباوری Mi 9 توانست با کسب امتیاز ۱۰۷ از این وب سایت، در رده ای بالاتر از iPhone XS Max و Galaxy Note 9 قرار گیرد. برای بررسی این موضوع با آراد مگ همراه باشید.

همانطور که پیشتر به اطلاع شما خوانندگان عزیز مجله اینترنتی آراد مگ رساندیم، شرکت شیائومی روز گذشته اقدام به رونمایی از پرچمدار جدید خود با نام Mi 9 کرد. چینی ها برای توسعه پرچمدار جدید خود از جدیدترین سخت افزارهای سال ۲۰۱۹ استفاده کرده اند که از شاخص ترینِ آن ها می تون به سنسور اثرانگشت زیر نمایشگر و تراشه Snapdragon 855 به همراه ۱۲ گیگابایت رم (بالاترین مدل دستگاه) اشاره کرد. برای اطلاعات بیشتر از مشخصات سخت افزاری دستگاه، بهتر است نگاهی به مقاله زیر بیاندازید.

مطالب مرتبط:

اما در این میان نکته ای که بیش از دیگر موارد جلب توجه می کرد، استفاده از ۳ دوربین در پشت دستگاه بود. برای اولین بار در میان دیگر گوشی های هوشمند عرضه شده توسط شیائومی، شاهد استفاده از سه سنسور در پشت دستگاه هستیم که به نوعی می توان دلیل این موضوع را موج بزرگ افزایش سنسور گوشی های هوشمند دانست.

 

حتی بهتر از Pixel 3؟

پس از عرضه دستگاه، وب سایت DxOMark که در زمینه بررسی دوربین ها (انواع دوربین DSLR، کامپکت و دوربین گوشی های هوشمند) فعالیت می کند، بررسی تخصصی دوربین Mi 9 را منتشر کرد. این دستگاه توانست با کسب امتیاز ۱۱۲ در بخش عکاسی و ۹۹ در بخش فیلمبرداری  و در مجموع با ۱۰۷ امتیاز پس از Mate 20 Pro و P20 Pro در رده سوم بهترین دوربین بازار جای گیرد! این در حالیست که گوشی های iPhone XS Max و Galaxy Note 9 و حتی Pixel 3 در رده های بعدی قرار دارند.

کسب امتیاز میانگین ۱۰۷ در میان گوشی های هوشمند امروزی امری مرسوم است. در سیستم امتیاز دهی این وب سایت ویژگی های مختلف دوربین مانند نوردهی، فوکوس خودکار، رنگ، ثبات و فلاش دخیل هستند که به نظر می رسد Mi 9 توانسته تا تمامی موارد را چه در عکاسی و چه در فیلمبرداری به خوبی پشت سر بگذارد.

Mi 9 از دوربین یه گانه بهره می برد که در آزمون یاد شده سنسور عریض آن محاسبه نشده است. اما نکته اصلی کسب امتیاز ۹۹ از آزمون فیلمبرداریست که بالاترین رقم درمیان گوشی های هوشمند به شمار می رود. این امتیاز حتی بالاتر از Mate 20 Pro با امتیاز ۹۷ و P20 Pro با امتیاز ۹۸ است.

DxOMark در بررسی خود آورده است:

عملکرد Mi 9 در ضبط ویدیو به مراتب بهتر است که موجب شده تا در صدر بهترین گوشی های هوشمند برای فیلمبرداری قرار بگیرد. این موضوع تا حدودی به دلیل فیلمرداری Mi 9 به صورت پیشفرض با کیفیت ۴K است که موجب شده تا در زمینه جزئیات ویدیو امتیاز بسیار بالایی را ثبت کند. اما این گوشی موفق شد تا در دیگر قسمت ها نیز عملکردی بسیار مناسب را از خود به جای بگذارد.

افزایش چاشنی به سبک DxOMark

در قدرت دوربین Mi 9 شیائومی هیچ شکی نیست اما ما بر این عقیده ایم که چنین امتیاز دهی هایی از جانب DxOMark، همواره نشان دهنده عملکرد بهتر در دنیای واقعی نیست. پرواضح است که شرکت های تولید کننده گوشی های هوشمند راه دریافت امتیاز بالاتر از این وب سایت را یاد گرفته اند. برای نمونه بهتر است اشاره ای به دوربین Pixel 3 داشته باشیم که از نگاه اکثر افراد بهترین عملکرد را درمیان دیگر گوشی های بازار در زمینه عکسبرداری دارد. اما این گوشی در آزمون های DxOMark به دلیل نداشتن سنسور ثانویه و فقدان زوم اپتیکال، به امتیاز پایینی دست یافت. همچنین این وب سایت فاکتورهای مهمتری همچون لنز عریض و عکسبرداری با فرمت RAW را مد نظر قرار نمی دهد؛ این در حالیست که این موارد می توانند عناصر تاثیر گذاری در بالاتر رفتن ارزش یک دوربین باشند.

نظر شما در رابطه با دوربین Mi 9 و امتیاز کسب شده توسط آن چیست؟ آیا شما در هنگام خرید گوشی هوشمند جدید به اعداد و ارقام ارائه شده توسط این وب سایت ها و یا بنچمارک ها توجه می کنید؟

شادان غمگسار
عاشق تکنولوژی و فیلم و صدالبته بازی؛ میشه گفت یک بازی رو یا انجام نمی‌دم، یا اگه شروعش کنم باهاش زندگی میکنم...! مقداری با هنر آشنایی دارم و توی اوقات فراغتم سعی میکنم بیشتر بازی کنم =)))