جاذبه های گردشگری تبریز | سفر به تبریز در بهار

جاذبه های گردشگری تبریز
جاذبه های گردشگری تبریز

تبریز یکی از دیدنی ترین شهرهای ایران است که شکوفایی آن در فصل بهار به اوج می رسد. این شهر را می توانیم پایتخت تاریخی کشور بنامیم که با داشتن بناهای تاریخی و انواع جاذبه های گردشگری اش، سالانه افراد زیادی را به خود جذب می کند. اما جاذبه های گردشگری تبریز کدامند که طرفداران زیادی دارد؟ با ما باشید تا به همراه یکدیگر سفری مجازی به این شهر دیدنی را تجربه کنیم.

جاذبه های گردشگری تبریز

تبریز شهری کوهستانی است و بزرگ ترین شهر شمال غربی ایران محسوب می شود و باید بگوییم که تبریز و مناطق اطرافش همگی دیدنی هستند. تبریز از جمله شهرهای قدیمی محسوب می شود که شاهد اتفاقات تاریخی مختلفی طی سال های متمادی بوده است. به همین دلیل در این شهر می توانید مکان های تاریخی بسیاری را ببینید.

قبرستان تاریخی پینه شلوار
قبرستان تاریخی پینه شلوار

قبرستان تاریخی پینه شلوار

شاید نتوانیم این قبرستان را یکی از جاذبه های لذت بخش تبریز بنامیم، اما شاید برایتان جالب باشد بدانید که قدمت این قبرستان به پیش از اسلام بر می گردد. از این جهت ممکن است بازدید از آن برای برخی از افراد جذاب باشد. از این قبرستان که دیدن کنید، درخواهید یافت که سه نوع سنگ قبر مختلف که متعلق به سه دوره متفاوت هستند، وجود دارد که به خوبی از زمان به خاک سپرده شدن اشخاص خبر می دهند.

خانه علی مسیو
خانه علی مسیو

خانه علی مسیو

از دیگر جاذبه های تاریخی شهر که می توانید در سفر به تبریز از آن دیدن کنید، خانه علی موسیو می باشد. علی موسیو، یکی از شخصیت های مبارز و برجسته است که خانه ی وی امروز تبدیل به یکی از موزه های دیدنی شده است.

خانه مشروطه
خانه مشروطه

خانه مشروطه

این جاذبه در یکی از قدیمی ترین محله های شهر تبریز قرار گرفته و به سبک دوران قارجار معماری و طراحی شده است. در سفر به تبریز بازدید از این خانه را از دست ندهید.

بازار بزرگ تبریز
بازار بزرگ تبریز

بازار بزرگ تبریز

می توانیم بازار تبریز را یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری تبریز بنامیم. این بازار یک کیلومتر مربع مساحت دارد و می توانیم آن را یکی از بزرگ ترین بازارهای سرپوشیده جهان معرفی کنیم. همچنین لازم به ذکر است که بازار تبریز در فهرست میراث تاریخی یونسکو نیز به ثبت رسیده است. جالب است بدانید که این بازار از دوران صفویه رونق داشته و یک بار طی زلزله از بین رفته و مجدد ساخته شده است. اکنون در آن می توانید، مسجد، کاروان سراهای تاریخی، مدریه، نماهایی گنبدی شکل و طاق های فوق العاده ای را ببینید.

مسجد کبود
مسجد کبود

مسجد کبود

قدمت این مسجد به قرن نهم هجری بر می گردد. اما متاسفانه این مسجد در سال ۱۱۹۳ هجری آسیب دید و قسمت هایی از آن در ۵۰ سال پیش ترمیم و بازسازی شد. اما هنوز می توانید شاهد جلوه و شکوه آن باشید. البته لازم به ذکر است که بازسازی کاشی کاری های آن همچنان ادامه دارد.

مسجد جامع تبریز
مسجد جامع تبریز

مسجد جامع تبریز

این مسجد نیز یکی از بهترین جاذبه های گردشگری تبریز می باشد که در حوالی بازار شهر قرار گرفته است. این مسجد قدیمی نیز از زلزله در امان نبوده و طی سال ها آسیب هایی دیده است. اما چند دوره بازسازی توانسته نتیجه ی خوبی را به بار آورد. مسجد جامع تبریز دارای کاشی کاری هاییست که همین سبب جذابیت این جاذبه ی تاریخی شده است.

مقبره الشعرا
مقبره الشعرا

مقبره الشعرا

مقبره الشعرا یکی از جاذبه های گردشگری تبریز است که قدمت آن به قرن هشتم میلادی بر می گردد. این مکان طی سال ها در اثر حوادث طبیعی تخریب شده اما بعد ها بنای آن طراحی شد و مشهور ترین افراد مانند سید محمد حسین شهریار و حکیم اسدی طوسی در آن به خاک سپرده شده اند.

روستای کندوان
روستای کندوان

روستای کندوان

آیا دوست دارید از یکی از زیباترین روستاهای صخره ای جهان دیدن کنید؟ ما به شما پیشنهاد می کنیم به روستای کندوان تبریز بروید و در این روستای ۷ هزار ساله اقامت کنید. این جا به دلیل سبک معماری ویژه ای که دارد، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این روستا از شهر تبریز تنها به اندازه یک ساعت فاصله دارد و شما می توانید در بافت سنتی و فوق العاده آن غرق شوید.

پارک ائل گلی
پارک ائل گلی

پارک ائل گلی

این پارک در فاصله ی ۷ کیلومتری از تبریز واقع شده است و قدمت آن به زمان آق قویونلوها بر می گردد. در این پارک دریاچه ای به عمق ۱۲ متر وجود دارد که شما می توانید یک بعد از ظهر بهاری را در آن قایق سواری کنید و با خانواده یک پیکنیک لذت بخش را تجربه نمایید.

جنگل ارسباران
جنگل ارسباران

جنگل ارسباران

اگر دوست دارید به یکی از جاذبه های سرسبز و بکر تبریز بروید، جنگل ارسباران گزینه ای مناسب است. این جنگل فوق العاده طبیعت زیبایی دارد و انواع گونه های گیاهی و جانوری را داراست. البته لازم به ذکر است که علاوه بر طبیعت فوق العاده، آثار تاریخی مانند قلعه پشتو، بقعه شیخ شهاب الدین، قلعه جوشین، و قلعه بابک و … نیز در این منطقه وجود دارد.

پارک ملی کنتال
پارک ملی کنتال

پارک ملی کنتال

یکی دیگر از بهترین جاذبه های گردشگری تبریز، پارک ملی کنتال است. این پارک در اوایل فصل بهار به زیباترین حالت خود می رسد و رویش لاله ها درون آن جلوه ی بیشتری را به آن می بخشد. برای رسیدن به آن می بایست کمی آن طرف تر از تبریز بروید. یعنی می بایست از شهر سیه رود بگذرید و در امتداد روخانه ارس حرکت کنید.

علاوه بر جاذبه های گردشگری تبریز، شما می توانید از یک اقامت لذت بخش هم آسوده خاطر باشد، چرا که در تبریز انواع و اقسام هتل های مختلف وجود دارد که شما می توانید آن ها را برای استراحت خود انتخاب نمایید. چیزی به شروع فصل تعطیلات و سفر باقی نمانده است. اگر می خواهید به یکی از دیدنی ترین شهرهای ایران سفر کنید، تبریز را از یاد نبرید.

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...