برزیل «سرزمین کارناوال‌های رنگی»

Brazil-aradmag-023
برزیل-Brazil

برزیل را می‌توان با «جزایر گرمسیری، سواحل ماسه ای سفید، موج‌های بلند و شگفت انگیز، کلانشهرها و شهرهای دیدنی، بیابان‌های بکر، تپه‌های ناهموار، تالاب های پراکنده، فلات های وسیع، جنگل‌های متراکم آمازون که بخش‌های وسیعی از آن در خاک برزیل جای گرفته اند» به خاطر سپرد. با آرادمگ همراه باشید.

Brazil-aradmag-001

کشور برزیل بعد از جستجو و کاوش‌های بزرگ در میانه قرن پانزدهم میلادی توسط پرتغال و اسپانیا وارد نقشه جهان شد و در زمان مهاجرت اولین گروه از اروپاییان به برزیل این کشور حدود ۳۰ میلیون جمعیت بومی داشت.

شهر «برازیلیا» پایتخت این کشور است؛ برزیل یکی از کشورهای استعماری در جهان است که در سال ۱۵۰۰ میلادی تحت استعمار پرتغال قرار گرفت و حدود ۳۰۰ سال روزگار خود را تحت سلطه حکومت پرتغال گذراند؛ میراث این استعمار را می‌توان در برخی از شهرهای تاریخی این کشور مشاهده کرد.

Brazil-aradmag-002
سائوپائولو-برزیل

مردم برزیل تنها افرادی هستند که در قاره آمریکا به زبان پرتغالی صحبت می‌کنند که این موضوع به دلیل سال‌های استعمار برزیل توسط پرتغال است؛ برزیل دارای بیش از صد زبان بومی است که این زبان‌ها تنها در مناطق دور افتاده برزیل صحبت می‌شوند.

همچنین برزیل متشکل از ملیت‌های مختلف مانند آفریقایی، آسیایی، اروپایی و سرخ پوستان است، در واقع از قرن نوزدهم میلادی مهاجران بسیاری از اقصی نقاط جهان به برزیل مهاجرت کردند و این امر باعث ایجاد تنوع در فرهنگ و مذهب این کشور گردید. مذهب اصلی در کشور برزیل مسیحیت و کاتولیک است.

Brazil-aradmag-003
برزیل

کشور برزیل حیات وحش متنوعی دارد و بیشترین تنوع گونه‌های جانوری در برزیل یافت می‌شود؛ جنگل‌های برزیل زیستگاه حدود ۶۰۰ گونه از پستانداران، بیش از هزار گونه ماهی، حدود ۱۶۰۰ گونه از پرندگان و بیش از ۹۰ هزار گونه از انواع حشرات است. در بخش‌های مرکزی و غربی برزیل مناطق باتلاقی مسطحی وجود دارند که گونه‌ای از مارهای آناکوندای غول پیکر را می‌توان در آنجا مشاهده کرد.

متأسفانه بعد از ورود اروپاییان به برزیل که به حدود پنج قرن پیش بازمی‌گردد؛ تخریب و نابودی جنگل‌ها به شکل گسترده‌ای افزایش یافته است و در حال حاضر قسمت‌های زیادی از جنگل‌های بارانی آتلانتیک در برزیل از بین رفته است؛ جنگل‌های آمازون نیز در معرض نابودی و آسیب‌های بیشماری قرار گرفته است.

Brazil-aradmag-004
برزیل

دولت برزیل با ایجاد پارک های ملی سعی در جبران آسیب‌های وارده برآمده اما این مناطق سبز تنها حدود هفت درصد این خسارات را جبران می‌کنند. برزیل به دلیل خاک حاصلخیز توانایی تولید محصولات زراعی متنوعی را دارد و در صادرات برخی از محصولات کشاورزی مانند قهوه، نیشکر، کاکائو، پنبه، برنج، لوبیا، سویا و میوه‌های گرمسیری فعالیت‌های گسترده‌ای دارد.

یکی از اصول مهم در فرهنگ کشور برزیل اهمیت خانواده است؛ در برزیل خانواده ساختار بزرگ و باارزشی دارد و اعضای یک خانواده بسیار به یکدیگر نزدیک بوده و در همه مراحل زندگی اعضای خانواده حامی و پشتیبان یکدیگر هستند. مردم برزیل افرادی مهربان و مهمان نواز هستند و در روابط مختلف اجتماعی و اقتصادی روابط دوستانه‌ای با یکدیگر دارند به صورتی که بازرگانانی که می خواهند به تجارت بپردازند ابتدا باب دوستی و آشنایی را با یکدیگر باز می‌کنند و بعد از آشنایی به تجارت مشغول می‌شوند.

Brazil-aradmag-005
برزیل

موسیقی و رقص دو عنصر مهم در فرهنگ بومی مردم برزیل است و اهمیت قابل توجهی برای آن‌ها دارد؛ رقص سامبا و رژه‌های رنگارنگ یکی از فعالیت‌های رایج در برخی از شهرهای بزرگ برزیل است؛ کارناوال و فستیوال‌های متنوعی هر ساله در کشور برزیل برگزار می شوند که در هر منطقه‌ای این مراسم‌ها متفاوت و مطابق با آداب‌ورسوم آن منطقه اجرا می‌شوند.

یکی از بزرگ‌ترین و مشهورترین کارناوال ها در برزیل؛ کارناوال ریو است که بیش از دو میلیون نفر مردم بومی و حدود نیم میلیون بازدید کننده خارجی از این کارناوال دیدن می‌کنند.

Brazil-aradmag-006
برزیل

یکی از بزرگ‌ترین تغییرات در برزیل تغییر جمعیتی در تاریخ این کشور است؛ در سال ۱۹۴۰ بیش از دو سوم مردم برزیل در روستاها زندگی می‌کردند و تا سال ۲۰۰۰ این نسبت تا ۲۲ درصد کاهش یافت و بعد از آن شهرنشینی رواج بیشتری یافت. با رشد شهرنشینی و ورود مهاجران به برزیل مشکلات اقتصادی نیز به همراه آن‌ها وارد کشور شد زیرا کشور توانایی رسیدگی و ارائه خدمات به مهاجران را نداشت و به همین دلیل فقر و آمار جرم و جنایت نیز افزایش یافت.

یکی از عواقب این موضوع ساخت و رشد روزافزون شهرک‌های حاشیه نشین بود که به «فِوال» شهرت داشتند؛ این شهرک‌های سکونتگاه‌هایی خارج از شهر بودند که هیچ گونه خدمات عمومی و شهری در آن‌ها یافت نمی‌شد.

Brazil-aradmag-007
برزیل

کشور برزیل با توجه به محیط زیست و جاذبه‌های طبیعی و گردشگری متنوعی که دارد امروزه به یکی از پربازدیدترین مقصدهای توریستی در جهان تبدیل شده است.

مجسمه عیسی مسیح «Christ the Redeemer»

یکی از جاذبه های نمادین این کشور مجسمه عظیم و منحصر به فرد مسیح نجات دهنده است که ۳۹ متر ارتفاع دارد و همچنین پایه‌ای که مجسمه مسیح بر روی آن قرار گرفته ۹ متر ارتفاع دارد؛ مجسمه مسیح نجات دهنده در شهر «ریودوژانیرو» واقع شده و همانطور که مطلع هستید این مجسمه یکی از عجایب هفتگانه جدید محسوب می‌شود.

Brazil-aradmag-008
مجسمه عیسی مسیح-برزیل

قدمت این مجسمه زیبا به سال ۱۹۲۵ بازمی‌گردد؛ در واقع ساخت آن از این سال شروع شده و بین ۶ تا ۷ سال تکمیل آن طول کشیده است. طراحی این مجسمه بسیار چشم نواز است و هر بیننده‌ای که برای اولین بار با آن روبرو می شود از این شاهکار حیرت زده خواهد شد؛ طراحی و ساخت مجسمه مسیح توسط یک مهندس و مجسمه‌ساز به نام‌های «هیتور کاستا» و «پاول لاندوفسکی» انجام شده است.

Brazil-aradmag-009
مجسمه عیسی مسیح

مجسمه مسیح در کوهستان «کورکووداو» قرار گرفته است؛ علاوه بر شکوه و عظمت مجسمه گردشگران با رسیدن به قله شاهد چشم انداز بی نظیر و فوق العاده از مناظر اطراف هستند.

آبشارهای ایگواسو «Iguacu Falls»

Brazil-aradmag-010
آبشارهای ایگواسو-برزیل

آبشارهای ایگواسو را می‌توان یکی از شگفتی‌های طبیعت نامید که در مرز بین برزیل و آرژانتین واقع شده‌اند؛ آبشارهای ایگواسو عریض‌ترین آبشارها در جهان هستند و همچنین ارتفاع آن‌ها نیز بسیار قابل توجه است؛ بلندترین آبشار در این منطقه ۸۲ متر ارتفاع دارد، آبشارهای ایگواسو متشکل از حدود ۲۷۵ آبشار مجزا هستند.

رودخانه آمازون «Amazon River»

رودخانه آمازون یکی از پرآب‌ترین رودخانه های جهان است و همچنین از نظر طول، دومین رودخانه طولانی جهان محسوب می شود. رودخانه آمازون از آمریکای جنوبی راه خود را شروع کرده و از مسیرهای متعددی گذر کرده و در نهایت به سوی اقیانوس اطلس راهی می‌شود.

Brazil-aradmag-011
رودخانه آمازون-برزیل

جنگل‌های بارانی آمازون زیستگاه تعداد بیشماری از گونه‌های جانوری و گیاهی است و حدود ده میلیون از گونه‌ها در جهان را می‌توان در آمازون مشاهده کرد؛ رودخانه آمازون نیز زیستگاه بیش از ۳ هزار گونه ماهی است که برخی از این گونه‌ها عجیب و نادر هستند.

تالاب پانتانال «Pantanal»

Brazil-aradmag-012
تالاب پانتانال-برزیل

تالاب پانتانال بزرگ‌ترین تالاب جهان است که در غرب برزیل واقع شده است؛ این تالاب با حیات وحش منحصربه‌فردی که دارد یکی از مهمترین جاذبه‌های طبیعی و گردشگری برزیل محسوب می شود. یکی از وسیع‌ترین جمعیتِ جگوارهای دنیا در تالاب پانتانال یافت می شوند که بسیاری از گردشگران برای تماشای این جگوارها به تالاب پانتانال می‌روند.

شهر سالوادور «Salvador City»

Brazil-aradmag-013
شهر سالوادور-برزیل

سالوادور شهری بندری و یکی از بزرگ‌ترین شهرهای برزیل است؛ شهر سالوادور قبل از برازیلیا تا سال ۱۷۶۳ پایتخت کشور برزیل بود و قدمت این شهر بندری به سال ۱۵۴۹ برمی‌گردد؛ شهر سالوادور در گذشته قرن‌ها محل خرید و فروش برده نیز بوده است.

Brazil-aradmag-014
شهر سالوادور

یکی از مهمترین جاذبه های شهر سالوادور کلیساهای آن است که یکی از زیباترین کلیساهای برزیل به نام «سائو فرانسیسکو» در این شهر واقع شده است؛ نمای داخلی و بیرونی کلیسا از ظرافت و زیبایی بی نظیری برخوردار است و از مقادیر زیادی طلا در ساخت نمای داخلی آن استفاده شده است. کلیسای سائو فرانسیسکو در طول سال‌های متمادی مورد تخریب و بازسازی‌های متعددی قرار گرفته است.

سواحل سالوادور اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر هستند که مردم محلی و گردشگران هر ساله برای تفریح و گشت و گذار به این سواحل سفر می‌کنند.

شهر تاریخی اولیندا «Olinda»

Brazil-aradmag-015
شهر تاریخی اولیندا

شهر استعماری و تاریخی اولیندا در سواحل شمال شرقی برزیل واقع شده است؛ قدمت این شهر به سال ۱۵۳۵ برمی‌گردد و مؤسس این شهر پرتغالی‌ها هستند. شهر اولیندا با خیابان های سنگفرش و کلیساهای زیبا توجه تعداد زیادی از گردشگران را به خود جلب کرده است؛ بیشتر کلیساهای موجود در این شهر متعلق به قرون شانزدهم و هفدهم میلادی است؛ یکی از زیباترین و مهمترین کلیساهای شهر اولیندا کلیسای «موستیرو» است که محراب آن با روکشی از طلا یکی از جذابیت‌های آن به شمار می‌آید.

Brazil-aradmag-016
شهر تاریخی اولیندا

در گذشته شهر اولیندا با صنعت نیشکر یکی از پایه های اقتصاد برزیل محسوب می شده است؛ در حال حاضر نیز مزارع بیشمار نیشکر یکی از جاذبه‌های این شهر به شمار می‌آیند.

تئاتر آمازوناس «Teatro Amazonas»

ساختمان تئاتر آمازوناس در شهر «مانائوس» که مرکز ایالت آمازوناس محسوب می شود؛ واقع شده است؛ تئاتر آمازوناس در قلب جنگل های بارانی آمازون قرار گرفته است. این ساختمان در زمان اوج تجارت صنعت لاستیک در برزیل ساخته شد و موادی که این بنای منحصر به فرد را تشکیل داده‌اند از کشورهای مختلفی تهیه شده بودند؛ به عنوان مثال سنگ‌های مرمر به کار رفته در بنا متعلق به کشور ایتالیا هستند و فولادهای استفاده شده نیز از کشور انگلیس آورده شده بودند.

Brazil-aradmag-017
تئاتر آمازوناس

علاوه بر معماری داخلی و بیرونی ساختمان که جذابیت خاص و شگفت انگیزی به همراه دارند؛ گنبد تئاتر آمازوناس مهمترین شاخصه این بنا محسوب می شود که از ۳۶ هزار کاشی رنگی تشکیل شده است و این کاشی‌های رنگی پرچم برزیل را به تصویر درآورده‌اند.

اولین اجرا در این ساختمان به سال ۱۸۹۷ برمی‌گردد؛ زمانی که صنعت لاستیک دوره افول خود را می‌گذراند سالن تئاتر آمازوناس تعطیل شد و تا سال ۱۹۹۰ درب های آن باز نشدند.

ساحل کوپاکابانا «Copacabana»

Brazil-aradmag-018
ساحل کوپاکابانا

برزیل سواحل زیبا و دیدنی بسیاری دارد و ساحل کوپاکابانا یکی از این سواحل است که در شهر ریودوژانیرو قرار گرفته است؛ ساحل کوپاکابانا یکی از مشهورترین سواحل در جهان نیز محسوب می شود. این ساحل دیدنی بیش از ۳ کیلومتر طول دارد و در این مسیر غرفه ها و کافه‌های متنوعی وجود دارند که از مردم بومی و گردشگران پذیرایی می‌کنند.

پارک ملی لینسویز ماراینسیز «Lencois Maranhenses»

Brazil-aradmag-019
پارک ملی لینسویز

پارک ملی لینسویز یکی از زیباترین و مهمترین پارک‌های ملی کشور برزیل است که در دنیا نیز شناخته شده است؛ این پارک ملی ترکیبی از صحرا و دریاست که تبدیل به نوعی شگفتی و جذابیت در سطح جهانی شده است.

Brazil-aradmag-020
پارک ملی لینسویز

در واقع این پارک ملی دربرگیرنده سطح وسیعی از شن های سفید و دریاچه‌های آبی رنگ است که به دلیل قرار گرفتن در نزدیکی کرانه رود آمازون تحت تأثیر بارش‌های سالانه قرار می‌گیرد و همین امر سبب به وجود آمدن این دریاچه‌ها شده است؛ هنگامی که بارش کمتر می شود و هوا رو به گرما می‌رود آب این دریاچه‌ها تبخیر می‌شوند.

جزیره ایلها گرانده «Ilha Grande»

Brazil-aradmag-021
جزیره ایلها گرانده

در شهر ریودوژانیرو جزیره زیبایی به نام ایلها گرانده وجود دارد که یکی از پربازدیدترین و محبوب‌ترین مکان‌های گردشگری برزیل به شمار می‌آید. درون جزیره ایلها گرانده زندان متروکه‌ای وجود دارد که در گذشته خطرناک‌ترین مجرمان و جنایت‌کاران در این مکان زندانی بودند؛ زندان متروکه «کندیدو» در سال ۱۹۹۴ تعطیل شد و زندان از مجرمان تخیله شد.

Brazil-aradmag-022
جزیره ایلها گرانده

یکی از جذاب‌ترین فعالیت‌ها که در ایلها گرانده انجام می‌شود غواصی است؛ در این منطقه لوازم و تجهیزات مخصوص غواصی وجود دارد و گردشگران و غواصان حرفه‌ای می‌توانند از این امکانات استفاده کرده و از دنیای زیر آب لذت ببرند. علاوه بر غواصی کوهنوردی نیز از دیگر فعالیت‌های مرسوم در این منطقه است؛ کوه «پیکودو پاپاگایو» یکی از بلندترین کوه‌های جزیره ایلها گرانده است که بیش از ۹۰۰ متر ارتفاع دارد.