انگلیس «زادگاه دانشگاه آکسفورد»

england-aradmag-015
Stonehenge England «استون هنج»

سراسر بریتانیا از زمین‌ها و جنگل‌هایی سبز و زیبا پوشیده شده است و انگلیس نیز از این زیبایی‌ها و مناظر شگفت‌انگیز چیزی کم ندارد. آبشارها، پارک‌های ملی، دریاچه‌های دیدنی و سواحل آرام و ماسه‌ای از جذابیت‌های این کشور هستند که می‌توانند خاطراتی خوش و منحصر به فرد برای گردشگران به جا بگذارند. با آرادمگ همراه باشید.

شهر لندن یکی از گران‌ترین و پربازدیدترین شهرهای جهان است. یکی از طولانی‌ترین رودهای بریتانیا در شهر لندن قرار دارد. رود «تیمز» در مسیر خود از لندن عبور می کند و سرانجام به دریای شمال می‌پیوندد. گردشگران با استفاده از قایق بر روی رود تیمز به تماشای جاذبه‌های اطراف این رود می‌پردازند.

england-aradmag-001
لندن-انگلیس

یکی از بهترین موزه‌های هنریِ جهان در شهر لندن واقع شده است؛ موزه گالری لندن مجموعه‌ای خاص و بی‌نقص از نقاشی‌های اروپایی را در خود جای داده است و طرفداران هنر و نقاشی هر ساله اشتیاق بیشتری برای بازدید از این موزه گالری نشان می دهند.

برج لندن «Tower of London»

برج لندن بنایی تاریخی و کهن در کشور انگلیس است که قدمت آن به سال ۱۰۶۶ برمی‌گردد که به دستور «ویلیام فاتح» این بنا احداث گردید. این برج تاریخی و باشکوه در نزدیکی رود «تیمز» واقع شده است. برج لندن دارای بخش‌های مختلفی است و یکی از قسمت‌های مهم آن برجی به نام برج سفید است که مدتی بعد از ساخت برج لندن به آن اضافه شد.

england-aradmag-002
برج لندن-انگلیس

در گذشته در محوطه اصلی برج اقدامات بسیاری انجام می‌گرفت از جمله مجازات مجرمان که حدود ۲۰ نفر در این محوطه اعدام شدند. در برج لندن همچنین باغ وحشی کوچک وجود داشت که حیوانات اهدایی به دربار در آن نگه‌داری می‌شدند. درواقع مؤسس این باغ وحش «پادشاه جان» بود که در سال ۱۲۰۰ دستور به ساخت این باغ وحش داد.

در برج قسمتی مخصوص به فرمانداری وجود داشت که وظایف مختلفی مانند جمع آوری مالیات در آن انجام می‌شد. درواقع فرماندار اداره برج لندن را بر عهده داشت که این شخص از بین افراد مهم دربار انتخاب می‌شد. بخش مهم دیگری که در برج لندن قرار داشت خزانه‌داری سلطنتی بود که در سال ۱۲۷۸ تأسیس شد. درواقع «هنری هشتم» تصمیم گرفت ضربِ سکه‌ها درون ضرابخانه سلطنتی انجام شود و از آن زمان به بعد سکه‌ها با تصویر او در ضرابخانه سلطنتی ضرب شدند و مورد استفاده قرار گرفتند.

england-aradmag-003
برج لندن-انگلیس

یکی دیگر از بخش‌های مهم در برج لندن قسمتی است که جواهرات سلطنتی در آن نگه‌داری می‌شوند. تاج سلطنتی انگلستان نیز در این مکان نگه‌داری می شود که با قطعات گرانبهایی از مروارید، الماس، یاقوت سرخ و زمرد تزئین شده است؛ علاوه بر تاج سلطنتی بیش از ۲۰ هزار جواهر ارزشمند در این مکان محافظت می شود.

از نکات قابل توجه در برج لندن کلاغ‌های سیاه آن است که قرن‌هاست این کلاغ‌ها در برج لندن زندگی می‌کنند و به نوعی از برج محافظت می‌کنند.

باث «Bath»

شهر باث با قدمتی نزدیک به بیش از دو هزار سال یکی از شهرهای کوچک در کشور انگلستان است. این شهر کوچک جاذبه‌های گردشگری بسیاری دارد و همچنین در فهرست جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است. یکی از مهمترین جاذبه‌های تاریخی و گردشگری این شهر حمام‌های رومی هستند. این حمام‌های رومی همانطور که از نام آن‌ها پیداست متعلق به دوران روم باستان هستند.

england-aradmag-004
حمام رومی باث-انگلیس

درواقع این حمام‌ها چشمه‌های جوشانی بودند که مواد معدنی مفیدی در آب آن‌ها وجود داشت که برای سلامتی بسیار مفید بودند و خواص درمانی بیشماری داشتند. هر ساله گردشگران بسیاری برای بازدید از حمام‌های باستانی رومی به شهر باث سفر می‌کنند. از آنجا که آب چشمه‌های این شهر خواص زیادی دارند و حمام‌های رومی در حال حاضر دیگر قابل استفاده نیستند؛ مرکز جدیدی در شهر احداث شده است که گردشگران می توانند از امکانات آن استفاده نمایند.

england-aradmag-005
شهر باستانی باث-انگلیس

در نزدیکی میدان «ملکه» در شهر باث مجموعه ساختمان‌هایی به شکل هلال نیم‌دایره‌ای وجود دارند که به هلال سلطنتی شهرت دارند. این مجموعه چشم انداز بسیار زیبایی به شهر بخشیده است و توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب می کند. از دیگر جاذبه‌های تاریخی در شهر کوچک باث «صومعه باث» و «پل پولتنی» است.

کلیسای وست مینستر «Westminster»

england-aradmag-006
کلیسای وست مینستر-انگلیس

یکی از باشکوه‌ترین بناها در شهر لندن کلیسای وست مینستر است که معماری آن به سبک گوتیک است و در فهرست جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است. کلیسای وست مینستر در طول سالیان دراز محل برگزاری تاج‌گذاری‌های زیادی بوده است و بیش از ۱۰ مراسم سلطنتی ازدواج در این کلیسا انجام شده است؛ به‌عنوان‌مثال مراسم ازدواج پرنس ویلیام و کیت میدلتون در این کلیسا برگزار شده است. قدمت این کلیسا به قرن یازدهم میلادی برمی‌گردد و مراسم‌های ملی و سلطنتی بسیاری در آن برگزار می شود.

بیگ بن «Big Ben»

داستان ساخت ساعت بیگ بن به حدود سال ۱۸۳۴ میلادی برمی‌گردد؛ زمانی که کاخ «وست مینستر» بر اثر یک حادثه آتش سوزی از بین رفت دولت به فکر بازسازی و ساخت مجدد کاخ پارلمانی افتاد و به همین منظور مسابقه‌ای برای طراحی این بنا برگزار شد.

از بین طرح‌های انجام شده طرح شخصی به نام «چارلز بری» برگزیده شد و بعد از آن ساخت این بنا شروع شد. در ساخت این بنا «ادوارد دنت» و «دنیسون» با یکدیگر همکاری داشتند. طرح اصلی که توسط چارلز آماده شد برجی با چهار ساعت در هر طرف آن و ساخت ناقوسی برای به صدا درآمدن زنگ ساعت بود.

england-aradmag-007
بیگ بن-انگلیس

ساعت بیگ بن دقیق‌ترین ساعت در جهان شناخته شده است و تنها یک بار به علت بارش برف در سال ۱۹۶۲ چند دقیقه‌ای دیرتر از زمان اصلی به صدا درآمد. ناگفته نماند که به علت تعمیرات چند بار این ساعت از کار انداخته شد و در حال حاضر ساعت بیگ بن تا سال ۲۰۲۰ به کار نمی افتد.

ناقوس داخل برج که در گذشته به برج ساعت شناخته می شد «بیگ بن» نام دارد که بعد از گذشت زمان ساعت نیز این نام را به خود گرفته است؛ ناقوس برج بیگ بن بیش از ۱۰ تن وزن دارد.

پارک ملی دیستریکت «Lake District National Park»

england-aradmag-008
پارک ملی دیستریکت-انگلیس

پارک زیبا و بکر لیک دیستریکت یکی از جاذبه‌های طبیعی انگلیس محسوب می شود که قدمت آن به سال ۱۹۵۱ برمی‌گردد و در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. مساحت پارک دیستریکت به بیش از ۸۰۰ مترمربع می‌رسد و شامل دریاچه‌ها و قسمت‌های ساحلی مختلفی است که تعداد دریاچه‌های آن به ۱۲ عدد می رسد.

در این پارک ملی گونه‌های گیاهی و جانوری متنوعی وجود دارد؛ یکی از طولانی‌ترین رودخانه‌های انگلیس در این پارک قرار دارد. همچنین کوه «اسکیل پایک» که مرتفع‌ترین کوه در کشور انگلیس است نیز در پارک دیستریکت قرار دارد.

کلیسای جامع کنتربری «Canterbury Cathedral»

england-aradmag-009
کلیسای جامع کنتربری-انگلیس

کلیسای جامع کنتربری در شهر تاریخی کنتربری واقع شده است و قدمت آن به سال ۵۹۷ میلادی برمی‌گردد. کلیسای کنتربری درواقع مهد مسیحیت در انگلیس است و یکی از قدیمی‌ترین کلیساهای انگلیس محسوب می‌شود. کلیسای جامع همچنین در فهرست جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است.

کلیسای سنت پاول «St Paul’s Cathedral»

england-aradmag-010
کلیسای سنت پاول-انگلیس

کلیسای جامع سنت پاول یا سن پل از مهمترین بناهای تاریخی شهر لندن است. مهمترین نماد این کلیسا گنبد زیبای آن است که برای رسیدن به گنبد باید بیش از ۵۰۰ پله را طی کرد و ارتفاع آن به ۱۱۱ متر می رسد. ساخت کلیسا بیش از ۱۰۰ سال طول کشیده و در طی این سال‌ها در معرض تخریب و تهاجم بسیاری قرار گرفته است؛ به عنوان مثال در سال ۹۲۶ ساختمان کلیسا مورد حمله و تعرض وایکینگ‌ها قرار گرفت. سبک معماری کلیسای جامع سن پل در گذشته رمانسک بوده و بعدها به سبک گوتیک تغییر کرده است.

باغ وحش لندن

england-aradmag-011
باغ وحش لندن-انگلیس

یکی از قدیمی‌ترین باغ وحش‌های جهان در کشور انگلیس قرار دارد و سال تأسیس آن به ۱۸۲۸ بازمی‌گردد. باغ‌وحش علمی لندن همچنین بزرگ‌ترین باغ وحش انگلیس نیز محسوب می‌شود. باغ وحش لندن به عنوان لوکیشن در سری فیلم‌های هری پاتر مورد استفاده قرار گرفته است؛ همچنین بخش های هیجان انگیز و متعددی در این باغ وحش وجود دارد که هر ساله گردشگران بسیاری برای تماشای آن‌ها به انگلیس سفر می‌کنند.

بیش از ۶۰۰ گونه جانوری در باغ وحش لندن وجود دارد که در بخش‌های مختلفی مانند خانه خزندگان، ساحل پنگوئن‌ها و… محافظت می شوند.

کاخ باکینگهام «Buckingham Palace»

یکی از مشهورترین جاذبه‌های شهر لندن کاخ باکینگهام است که ملکه‌ انگلیس در آن اقامت دارد. این کاخ باشکوه از بزرگ‌ترین کاخ‌های سلطنتی در جهان است که در حال حاضر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ زیرا بیشتر کاخ‌های سلطنتی در جهان کاربری اصلی خود را از دست داده‌اند و قابل سکونت نیستند.

england-aradmag-012
کاخ باکینگهام-انگلیس

قدمت این کاخ به سال ۱۷۰۳ برمی‌گردد؛ درون کاخ اتاق‌های بیشماری وجود دارد که تعداد آن‌ها حدود ۷۰۰ اتاق بزرگ است. طراحی‌های داخلی و خارجی کاخ و همچنین اشیاء ارزشمند و گرانقیمتی که در آن وجود دارد کاخ باکینگهام را به جاذبه‌ای مهم در شهر لندن تبدیل کرده است.

چرخ و فلک لندن

england-aradmag-013
چرخ و فلک لندن-انگلیس

یکی از جاذبه‌های نمادین انگلیس، چرخ و فلک بزرگ کوکا کولا لاندن آی «Coca Cola London Eye» است که در شهر لندن قرار دارد. این چرخ و فلک از محبوبیت بسیاری بین گردشگران برخوردار است و هر ساله افراد زیادی برای تماشای چشم اندازی زیبا از لندن سوار این چرخ و فلک بزرگ می شوند.

کاخ همپتون کورت «Hampton Court»

england-aradmag-014
کاخ همپتون کورت-انگلیس

یکی دیگر از جاذبه‌های مهم تاریخی انگلیس کاخ همپتون کورت است که قدمت آن به سال ۱۵۱۵ برمی‌گردد. در این کاخ سلطنتی صدها آثار ارزشمند و عتیقه وجود دارد که شکوه و زیبایی آن‌ها توجه بسیاری را به خود جلب می‌کند. شاه «جرج دوم» زندگی خود را در این کاخ سلطنتی گذرانده است و همچنین کاخ همپتون در گذشته میزبان پادشاهان بسیاری بوده است.

کاخ همپتون به عنوان لوکیشن برای بسیاری از فیلم‌های هالیوود مانند دزدان دریایی کارائیب مورد استفاده قرار گرفته است.