مفاهیم پنهان در پیکره ها

statue-aradmag-007

هر مجسمه باهدف خاصی ساخته می‌شود. گاهی مجسمه برای یادبود شخصی ساخته می‌شود تا بعد از مرگش یادش با ساختن آن مجسمه زنده بماند. همچنین مجسمه‌هایی با موضوعی مشخص ساخته می‌شوند که بازگوی فرهنگ، دین یا اعتقاد مردم یا جامعه‌ای خاص می باشند. بعضی از مجسمه‌ها هم مربوط به دوره تاریخی خاصی هستند و قدمتی طولانی دارند. با آرادمگ همراه باشید.

در ادامه می‌خواهیم با چند مجسمه معروف در جهان آشنا شویم.

  • مجسمه آزادی

statue-aradmag-001

مجسمه آزادی، با ۹۳ متر ارتفاع، همان‌طور که از نامش پیداست نشان‌دهنده‌ی آزادی و دموکراسی است. مجسمه آزادی از ورقه‌های مس ساخته‌شده است. این مجسمه هدیه‌ای از طرف مردم کشور فرانسه به ایالات‌متحده بود و از سال ۱۸۸۶ در این کشور ایستاده است.

پیشنهاد طرح این مجسمه را مورخی فرانسوی به نام ادوارد لابولیای به دولت فرانسه داد. پس از ساخته‌شدن، مجسمه به‌صورت مجزا به ایالات‌متحده وارد شد و در شهر نیویورک قرار گرفت.

مجسمه آزادی با قرار گرفتن در نیویورک، به نمادی منحصربه‌فرد برای ایالات‌متحده تبدیل شد.

  • تندیس مسیح

مجسمه مسیح در جنوب شرقی برزیل بر فراز کوه کورکووادو قرار دارد. سالانه توریست‌ها از اقصی نقاط جهان تنها برای دیدن عظمت و زیبایی یکی از هفت عجایب جدید جهان، به کشور برزیل سفر می‌کنند. تندیس مسیح باروکشی بتونی، ۳۸ متر ارتفاع دارد.

statue-aradmag-002

در سال ۱۹۲۲، سنگ بنای پایه‌ی تندیس، به مناسبت بزرگداشت صدمین سال روز استقلال برزیل از پرتقال گذاشته شد. ساخت این مجسمه همان‌طور که از عظمت و مکان قرارگیری آن مشخص است، سخت و طولانی بوده است، طبق گفته‌ها و مدارک تاریخی ساخت آن تقریبا ۵ سال طول کشیده است.

تندیس مسیح به علت اینکه در نقطه‌ی بلندی از کوه قرارگرفته است، در سال ۵ تا ۶ بار مورد اصابت صاعقه قرار می‌گیرد.

یکی از موارد جالب در مورد مجسمه این بود که ابتدا قرار بود مسیح شکل دیگری داشته باشد که البته به تصویب نرسید، طرح اولیه آن، مسیح با صلیبی در یک دست و نمادی از کره زمین در دست دیگر بود.

این مجسمه علاوه بر زیبایی خیره‌کننده‌اش، بر روی افزایش قیمت خانه در آن ناحیه از ریودوژانیرو نیز تأثیر به سزایی گذاشت. به‌عنوان‌مثال آپارتمان‌هایی که دیدی کامل و مستقیم به تندیس مسیح دارند، به نسبت سایر ملک‌ها، قیمت بالایی دارند.

  • مجسمه‌های موآی

این مجسمه‌های عجیب به شکل سر و تن در جزیره ایستر در شیلی قرار دارند؛ که تعداد آن‌ها حدود ۸۸۷ مجسمه تخمین زده‌شده است.

statue-aradmag-003

تاکنون کسی به‌طور دقیق، علت ساخت این مجسمه‌ها توسط مردم جزیره ایستر را کشف نکرده است. بعضی از محققان عقیده دارند این مجسمه‌ها برای احترام به اجداد و بزرگانشان ساخته‌شده‌اند.

مجسمه‌های موای، شمایلی شبیه به‌صورت انسان دارند، سرهای بزرگ، بینی، گوش و لب دارند. جای چشم‌هایشان یک حفره خالی است که درگذشته این حفره‌ها با سنگ‌های سفید و قرمز پرکرده بودند.

با توجه به‌اندازه و وزن موای ها، محققان تخمین زده‌اند که حداقل ۱۵۰ نفر برای حمل آن‌ها با وسیله‌ای سورتمه مانند، لازم بوده است.

برخی از این مجسمه‌ها چیزی مانند کلاه به رنگ قرمز به سردارند که دلیل این هم کاملا نامشخص است. همچنین از زمان دقیق ساخت آن‌ها نیز اطلاعات کاملی در دست نیست.

  • مجسمه متفکر

statue-aradmag-004

مجسمه‌ای برنزی که توسط آگوست رودن در فرانسه ساخته‌شده است. این تندیس تصویر مردی است که در حالت نشسته به فکر فرورفته است.

تفاسیر مختلفی از این تندیس بیان‌شده است. بعضی معتقدند این مجسمه، نمادی از سازنده آن یعنی رودن است که در حال تماشای اثر خود است. نظر دیگری که وجود دارد این است که مرد متفکر، حضرت آدم است که با اندوه از اینکه با گناه خود چه بر سر فرزندان خود آورده، به فکر فرورفته است.

یکی از تفسیرها هم مجسمه را دانته می‌پندارند که در حال نظاره‌ی دروازه‌های جهنم است.

این مرد متفکر در موزه‌ای به نام موزه رودن بر فراز سنگی نشسته است و توجه توریست ها را در لحظه ورود جلب می‌کند.

  • مجسمه‌های کوه نمرود در ترکیه

کوه نمرود از مرتفع‌ترین کوه‌های بین‌النهرین است.

statue-aradmag-005

پادشاهی به نام آنتویوخوس، برای احترام به اجداد خود در تمدن‌های غرب و شرق، در قسمت‌های شرقی و غربی کوه بلند نمرود، مجسمه‌های غول‌پیکر خدایان را بنا کرد.

این مجسمه‌ها ۲۰۰۰ سال قدمت دارند و نمادی از خدایان یونان باستان هستند، همچنین در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌اند. وزن هرکدام از این مجسمه‌ها به‌طور تقریبی ۶ تن است و ارتفاع آن‌ها به ۱۰ متر می‌رسد.

یکی از رسم‌های کوه نمرود، تماشای طلوع آفتاب از فراز کوه بوده است. این موضوع مورد استقبال توریست‌ها هم قرارگرفته و آن‌ها همراه با دیدار از مجسمه‌های خدایان، از طلوع آفتاب هم لذت می‌برند.

  • مجسمه بزرگ ابوالهول

مجسمه ابوالهول که یکی از بزرگ‌ترین مجسمه‌های جهان است، ۷۳ متر ارتفاع دارد. این غول افسانه‌ای در کشور مصر واقع‌شده است و نماد هلاکت و نیستی در فرهنگ مردم مصر است.

ابوالهول سری شبیه انسان و بدنی مانند شیر دارد و بر روی سنگی از آهک، حک‌شده است. طبق تحقیق برخی از محققان، ساخت این مجسمه چیزی حدود ۱۰۰ سال طول کشیده است.

با تمام تلاش‌هایی که برای حفاظت از این مجسمه صورت گرفته است، قسمتی از بدن مجسمه دچار فرسایش شده و در قسمت صورت، بینی آن کاملا از بین رفته است.

statue-aradmag-006

افسانه‌ی معروفی نیز در مورد این مجسمه وجود دارد، هر کس که به دیدن ابوالهول می‌رفته، ابوالهول دو معما طرح می‌کند و هرکس نتواند به معاماها پاسخ درست بدهد، توسط ابوالهول بلعیده می‌شود.

باستان شناسان بر اساس تحقیقاتی که به عمل‌آورده‌اند، قدمت این مجسمه را ۹۰۰۰ سال حدس زده‌اند. در مورد صورت این مجسمه که نماد چه کسی یا چه چیزی بوده است، نظرات بسیاری وجود دارد. یکی از این نظریه‌ها این است که ابوالهول، یکی از فرعون‌های مصر به نام خوفر است، چون قدمت ابوالهول به زمان سلطنت خوفر نزدیک است.

هر مجسمه‌ای، راز و معنایی در خود نهفته دارد و این دلیلی قاطع بر جذاب بودن تماشای مجسمه‌هاست. همچنین یک مجسمه می‌تواند اطلاعات بسیاری از فرهنگ، هنر، اعتقادات، دین و فلسفه زندگی قوم ها را در اختیارمان بگذارد.