دانمارک «زادگاه لِگو Lego»

Denmark-aradmag-018
Denmark

کشور دانمارک درواقع یکی از کوچک‌ترین کشورهای منطقه اسکاندیناوی است. مردم دانمارک از امکانات رفاهی مناسبی برخوردارند و این کشور در دسته بهترین کشورهای جهان برای زندگی قرار گرفته است. پایتخت فعلی دانمارک شهر زیبای «کپنهاگ» است. دانمارک همچنین از اعضای مؤسس «ناتو» و «سازمان ملل متحد» است. با آرادمگ همراه باشید.

غذاهای دریایی از رایج‌ترین خوراکی‌های دانمارک است و از مشهورترین غذاها که بین مردم بومی طرفداران بسیاری دارد میگو و لابستر دانمارکی است. زادگاه آجرهای لگو «Lego» کشور دانمارک است که در حال حاضر خانه لگو در شهر «بیلوند» واقع شده و گردشگران بسیاری هر ساله از آن دیدن می‌کنند.

کشور دانمارک با بیش از ۳۰۰ جزیره و جاذبه‌های طبیعی منحصر به فردش به یکی از مقاصد اصلی گردشگری در اروپا تبدیل شده که در ادامه به شرح مختصری از آن‌ها می‌پردازیم.

جزیره زلاند «Zealand»

Denmark-aradmag-001
جزیره زلاند-دانمارک

جزیره زلاند یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی و گردشگری کشور دانمارک است. این جزیره شهرهای کپنهاگ و «روسکیلد» را در خود جای داده است. سواحل ماسه‌ای و صخره‌ای مرتفع و زیبای اطراف این جزیره چشم‌اندازی فوق‌العاده به این مکان بخشیده است. از دیگر جاذبه‌های این جزیره دهکده‌های توریستی اطراف آن است که میزبان گردشگران بسیاری است.

اسکاگن «Skagen»

اسکاگن شهری بندری و محبوب در بین شهرهای کشور دانمارک است. این شهر در شمالی‌ترین نقطه از دانمارک قرار گرفته است و ماهیگیری یکی از شغل‌های رایج در این شهر است. این شهر با سواحل شنی سفید شهر موردعلاقه مردم محلی دانمارک و گردشگران محسوب می شود.

Denmark-aradmag-002
اسکاگن-دانمارک

در این شهر امکانات تفریحی بسیاری برای جذب توریست وجود دارد؛ همچنین رستوران‌های محلی آن که به غذاهایی دریایی شهرت دارند یکی از تفریحات اصلی گردشگران به شمار می آید.

اصلی‌ترین مزیت این شهر نسبت به شهرهای دیگر دانمارک سواحل آفتابگیر آن است. از آنجایی که کشور دانمارک به طور کلی از آفتاب کمی برخوردار است اما شهر اسکاگن برخلاف دیگر مناطق دانمارک همیشه از آفتابی گرم و طلایی برخوردار است.

کلیسای اسکاگن

Denmark-aradmag-003
کلیسای اسکاگن-دانمارک

یکی از جاذبه‌های دیدنی شهر اسکاگن کلیسای ماسه‌ای آن است. این کلیسا در قرن چهاردهم میلادی مورد استفاده قرار می‌گرفته است اما به دلیل مشکل هجوم ماسه و شن به این منطقه استفاده از این کلیسا غیرممکن می‌شود. درواقع قسمت‌های زیادی از بنای این کلیسا زیر شن و ماسه مدفون باقی مانده است و تنها قسمت بالایی کلیسا قابل رؤیت است.

تپه ربجرگ «Rabjerg»

یکی از حوادث مهم که در شهر اسکاگن رخ داد هجوم شن و ماسه به این شهر در قرن شانزدهم میلادی بود. این واقعه زندگی بسیاری از مردم این شهر را تحت تأثیر قرار داد. یکی از بازمانده‌های آن دوران تپه ماسه‌ای ربجرگ است که تبدیل به نمادی برای شهر اسکاگن شده است و گردشگران برای بازدید از این تپه به شهر اسکاگن سفر می‌کنند.

فانوس دریایی «Skagen Fyr»

Denmark-aradmag-004
فانوس دریایی اسکاگن-دانمارک

در نقطه‌ای مشهور به «گرنن» در شهر اسکاگن دو دریا به نام‌های «Skagerrak» و «Kattegat» به یکدیگر برخورد می‌کنند و این موضوع تبدیل به یکی از جاذبه‌های دیدنی شهر اسکاگن شده است زیرا برخورد این دو دریا باعث بوجود آمدن موج‌هایی عظیم و شگفت انگیز می شود.

این دو دریا از بالای فانوس دریایی اسکاگن به خوبی قابل مشاهده هستند. این فانوس ۴۶ متر ارتفاع دارد و به‌نوعی مکانی برای نظارت بر این دو دریا محسوب می شود. برای رسیدن به بالای فانوس دریایی اسکاگن باید بیش از ۲۰۰ پله را طی کرد و در حال حاضر این فانوس دریایی یکی از بزرگ‌ترین ساختمان‌ها در دانمارک است. قدمت فانوس اسکاگن به سال ۱۸۵۸ برمی‌گردد.

سندبورگ «Svendborg»

Denmark-aradmag-005
سندبورگ-دانمارک

شهر سندبورگ در قسمت جنوبی کشور دانمارک قرار دارد و یکی دیگر از شهرهای توریستی این کشور محسوب می‌شود. موزه تاریخ طبیعی «Naturama» از جاذبه‌های سندبورگ است که در آن گونه‌های متنوعی از حیوانات و پرندگان وجود دارد. از دیگر جاذبه‌های گردشگری سندبورگ کلیسای جامع «Vor Frue» است که متعلق به قرن سیزدهم میلادی است. در شهر سندبورگ همچنین قلعه و بناهای تاریخی بسیاری به سبک رنسانس وجود دارد.

سیلکبورگ «Silkeborg»

سیلکبورگ شهری سرسبز که در مرکز کشور دانمارک قرار گرفته است. جنگلی انبوه شهر سیلکبورگ را احاطه کرده است و همچنین دریاچه‌های زیبای بسیاری جذابیت این شهر را دوچندان کرده است. گردشگرانی که دانمارک را برای سفر انتخاب می‌کنند بی شک از شهر سیلکبورگ نیز دیدن می‌کنند.

Denmark-aradmag-006
سیلکبورگ-دانمارک

از دیگر جاذبه‌های این شهر موزه تاریخی آن است که آثار خاص و شگفت انگیزی مانند مومیایی‌هایی با قدمت بیش از ۲۰۰۰ سال در این موزه قرار دارد. همچنین یکی از قدیمی‌ترین کشتی‌های بخار در شهر سیلکبورگ قرار دارد.

روسکیلد «Roskilde»

شهر روسکیلد یکی از قدیمی‌ترین شهرهای دانمارک است که قدمت آن به دوران وایکینگ‌ها در دانمارک برمی‌گردد. روسکیلد در گذشته پایتخت دانمارک محسوب می‌شده است. آثار تاریخی بی‌نظیری در روسکیلد وجود دارد که توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب کرده است.

Denmark-aradmag-007
روسکیلد-دانمارک

یکی از مهیج‌ترین جاذبه‌های این شهر موزه وایکینگ‌هاست؛ در این موزه تعداد بیشماری از کشتی که همگی متعلق به واکینگ ها بوده، وجود دارد. از دیگر جاذبه‌های مهم در روسکیلد کلیسای جامع آن است که در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

شهر روسکیلد بین طرفداران موسیقی نیز از شهرت خوبی برخوردار است و هر ساله جشنواره‌ای تحت عنوان جشنواره سالانه راک در این شهر برگزار می شود.

رون «Ronne»

شهر بزرگ رون در جزیره‌ای به نام «بورنهولم» در دریای بالتیک واقع شده است. شهر رون با خیابان‌های سنگفرش شده ترکیبی از فرهنگ‌های لهستانی، سوئدی، آلمانی و دانمارکی است. این شهر نیز مانند دیگر شهرهای دانمارک آثار تاریخی زیبایی را در خود جای داده است.

Denmark-aradmag-008
رون-دانمارک

کلیسای «سنت نیکلاس»، «فانوس دریایی رون» و ویرانه‌های قلعه تاریخی «هامرشاس» از جاذبه‌های گردشگری آن به شمار می‌آید، همچنین موزه تاریخی و نظامی به نام موزه دفاع رون در این شهر وجود دارد که تاریخ احداث آن به سال ۱۷۴۴ برمی‌گردد.

رومو «Romo»

جزیره رومو جنوبی‌ترین جزیره در دانمارک است که در دریای «وادن» قرار دارد. گردشگرانی که به این جزیره سفر می‌کنند اغلب مجذوب مناظر طبیعی شگفت انگیز این منطقه می‌شوند. سواحل این جزیره بسیار وسیع و زیبا هستند و به نوعی سواحل رومو یکی از بزرگ‌ترین سواحل ماسه‌ای در اروپای شمالی محسوب می شود.

Denmark-aradmag-009
رومو-دانمارک

کلیسای «سنت کلمنت» و موزه «کومندگارد» از دیگر جاذبه‌های این جزیره هستند. جشنواره پرواز بادبادک نیز از سرگرمی‌های محبوب مردم بومی و گردشگران به حساب می آید.

ریب «Ribe»

Denmark-aradmag-010
ریب-دانمارک

شهر ریب از شهرهای باستانی دانمارک است. بناهای قرون وسطایی و آثاری که از آن دوران باقی مانده است این شهر را به یک شهر باستانی تبدیل کرده است. کلیسای جامع ریب و موزه وایکینگ‌ها از جاذبه‌های شهر ریب هستند و همچنین پارک ملی دریای وادن بزرگ‌ترین پارک ملی دانمارک است که در میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است.

گردشگران با پیاده‌روی در خیابان‌های قدیمی و سنگفرش شده‌ی این شهر می‌توانند از زیبایی‌ها و آب‌وهوای مطبوع آن لذت ببرند.

اودنز «Odense»

شهر اودنز که یکی از بزرگ‌ترین شهرهای دانمارک است در جزیره «فیونن» واقع شده است. نویسنده محبوب «هانس کریستین آندرسن» در شهر اودنز متولد شده و اقامت داشته است و این یکی از دلایل محبوبیت این شهر است.

Denmark-aradmag-011
اودنز-دانمارک

باغ وحش اودنز از مهمترین جاذبه‌های آن است و همچنین در این شهر موزه‌های بسیاری وجود دارد که گردشگران هر ساله از آن‌ها دیدن می کنند. یکی از فعالیت‌های هنری که در شهر اودنز برگزار می شود جشنواره فیلم اودنز است.

هیرتالس «Hirtshals»

Denmark-aradmag-012
هیرتالس-دانمارک

شهر هیرتالس شهری بندری در جزیره «Vendsyssel» است. یکی از جاذبه‌های مهیج و دیدنی این شهر بندری آکواریوم بزرگ آن است که یکی از بزرگ‌ترین آکواریوم‌ها در اروپا محسوب می شود. از دیگر جاذبه‌های گردشگری شهر هیرتالس فانوس دریایی آن است که قدمت آن به سال ۱۸۶۲ برمی‌گردد.

هیلرود «Hillerod»

شهر هیلرود در شمالی‌ترین نقطه از شهر کپنهاگ قرار دارد و دارای قلعه‌ای تاریخی به نام قلعه «فردریکسبورگ» است. این قلعه وسعت و مساحتی پهناور دارد و باغ‌های زیبای بزرگی به سبک باروک نیز درون محوطه این قلعه جا خوش کرده‌اند. قدمت این قلعه به سال ۱۶۰۰ برمی‌گردد که به دستور «کریستین چهارم» ساخته شد.

Denmark-aradmag-013
هیلرود-دانمارک

معماری این قلعه به سبک رنسانس است و همچنین موزه ای تاریخی در داخل قلعه قرار دارد که آثاری با بیش از ۴۰۰ سال قدمت در این موزه وجود دارد. علاوه بر این موزه مجموعه‌ای دیگری به نام موزه «هیلرود» نیز در این شهر وجود دارد که قدمت آثار آن به قرن نوزدهم میلادی برمی‌گردد. جنگل «گریب» نیز از جاذبه‌های طبیعی شهر هیلرود محسوب می شود.

باغ‌های تیوولی «Tivoli Gardens»

یکی از مشهورترین جاذبه‌های گردشگری در دانمارک و همچنین در اروپا باغ‌های شگفت انگیز تیوولی است. قدمت این مجموعه به سال ۱۸۴۳ برمی‌گردد و در شهر کپنهاگ واقع شده است. در باغ‌های تیوولی گل‌های زیبا و متنوع و فواره‌های متعددی وجود دارد و چشم انداز زیبایی به آن بخشیده است.

Denmark-aradmag-014
باغ‌های تیوولی-دانمارک

علاوه بر رستوران‌ها و کافه‌های مختلفی که در باغ‌های تیوولی وجود دارد بناهایی با معماری‌های خاص نیز وجود دارد که توجه بسیاری را به خود جلب می کنند. یکی از شیک‌ترین و گران‌ترین هتل‌های دانمارک در باغ‌های تیوولی قرار گرفته است؛ این هتل شبیه به عمارت تاج محل ساخته شده است.

چشم انداز این مجموعه در شب بسیار دیدنی است به این دلیل که باغ‌های تیوولی در شب با چراغ‌های روشن و رنگی تزئین می‌شوند. کودکان نیز می توانند در این مجموعه از بازی‌ها و سرگرمی‌های مختلفی که برای آن‌ها در نظر گرفته شده، لذت ببرند.

هلسینگور «Helsingor»

هلسینگور شهری بندری است که در بخش شرقی کشور دانمارک واقع شده است. این شهر زیبا با قلعه‌ای به نام قلعه «کرونبورگ» به شهرت رسیده است، قلعه کرونبورگ متعلق به قرن پانزدهم میلادی است و معماری رنسانسی آن بسیار چشمگیر است.

Denmark-aradmag-015
هلسینگور-دانمارک

در این شهر موزه‌های بسیاری به نام موزه علم و فناوری دانمارک، موزه‌ای تاریخی به نام «Tinier» و موزه دریایی وجود دارد. در موزه دریایی گردشگران می توانند روایت داستان‌های تاریخی مردم دانمارک را مشاهده کنند.

فردریکشاوون «Frederikshavn»

Denmark-aradmag-016
فردریکشاوون-دانمارک

شهر فردریکشاوون نقش بسیار مهمی در اقتصاد ایفا می‌کند زیرا ماهیگیری اصلی‌ترین شغل در میان مردم این شهر محسوب می شود. گردشگرانی که به تاریخ کشور دانمارک علاقه داشته باشند، می توانند از موزه «Bangsbo» دیدن کنند، در این موزه اطلاعات مفیدی از مبارزات دانمارک در طول جنگ جهانی دوم وجود دارد.

از دیگر جاذبه‌های این شهر برج ساعت آن است که با رفتن به بالای این برج می توان چشم انداز شگفت‌انگیزی از شهر را تماشا کرد.

بورنهولم «Bornholm»

Denmark-aradmag-017
بورنهولم-دانمارک

جزیره بورنهولم جزیره‌ای واقع شده در دریای بالتیک است و یکی از جزایر محبوب در دانمارک است. در این جزیره قلعه‌ها و بناهای تاریخی بی نظیری وجود دارد که قدمت آن‌ها به قرن چهاردهم میلادی برمی‌گردد. جزیره بورنهولم به جزیره صخره شهرت دارد و صخره‌های زیبا و شگفت انگیز آن بین گردشگران بسیار محبوب است.

مجسمه پری دریایی کوچک

در بندر کپنهاگ مجسمه‌ای زیبا از یک پری دریایی وجود دارد که بر روی یک صخره نشسته است. این مجسمه با یک متر ارتفاع و ۱۷۵ کیلوگرم وزن توسط شخصی به نام «ادوارد اریکسن» طراحی و ساخته شد.

درواقع این مجسمه یادبودی از نویسنده «هانس کریستین آندرسن» است که براساس نمایشنامه‌ای از او به نام پری دریایی کوچک ساخته شده است. سرِ این مجسمه در طی سال‌ها تخریب شده که مقامات کپنهاگ هر بار آن را ترمیم و بازسازی کرده‌اند.